Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

LukKon

Nebolo to také zlé ako som počul, ale vôbec to nebolo podľa mojich predstáv. Dejová línia je tak slabo spojená s Jánošíkom, že sa mohlo kľudne jednať o hocijakého iného zbojníka nie len na Slovensku, ale kdekoľvek vo svete. Za plus sa nedá považovať ani spracovanie a početnosť akčných scén, pretože ich je približne toľko, koľko sme mali možnosť vidieť v traileroch a to je žalostne málo. Najprv som bol "znechutený" tým, že obsadili NESLOVÁKA do hlavnej úlohy, no iróniu osudu je, že s jeho hereckým výkonom som bol najspokojnejší. Za najväčšie pozitívum teda nemôžem označiť nič iné, ako nádherné exteriéry (hlavne v zime) a vlky. PS: Ten kto vymýšľal názov, asi až príliš často sleduje Barneyho Stinsona z HIMYM. ()

frxXx

+ krásna príroda,prostredie, kostými, história a legenda. Rád si pozriem historický film zo slovenského prostredia. Teší ma, že sa tu také robí. Nebudem pľuvať a kydať na tieto historické filmy. Dali by sa určite aj inak spraviť ale som vďačný aj za ne, že sa robia aj, keď nedosahujú zisky ako napr. americké historické veľkofilmy. V samotných momentoch ten film nieje zlý, zábery sú pekné... ale celkovo ten dej by mohol viac gradovať. Pár krát to ide trošku hore a potom stale dole až nakoniec Jánošíka dostanú, povesia a divak si povie no hurá to trvalo,potom fuj je to kruté,chudák Jánošík no ale chvalabohu koniec. ()

dolin1

Chápu, že leckterým slovákům se asi film zamlouvat nebude (radši by viděli Jura jako statného a udatného reka, možná i s tou žilkou na opasku?), ale já si myslím, že tento film je velmi silný ve svých základech, ve vykreslení ducha doby, v tom, jak se skutečně žilo - a že to dělá tak, že přitom úplně kašle na diváka? Jedině dobře, říkám. **** ()

Ajka1

Samotný film by nebyl ani tak špatný, problém bych viděla spíše v nedotaženém scénáři. Hned první hvězdu z celkového dojmu ubírají snové sekvence, které se daly natočit určitě lépe. Druhým negativem bych pak viděla samotný herecký výkon hlavního představitele a českých herců ve vedlejší roli (viz. Krajčo apod.). Reputaci jim naštěstí zachraňují krásné exteriéry slovenských Tater, Michal Zebrowský s Majou Ostaszewskou - Huncaga a Margeta (asi nejzajímavější postavy celého příběhu) a v neposlední řadě také fakt, že jsem měla možnost film shlédnout v polštině. Kdybych měla ohodnotit český post-synchron, bylo by mé hodnocení pravděpodobně podstatně horší, protože Jiráček mluví, s prominutím, jako "uhýkaný puberťák". Slabé tři vězdy, víc ale ani ťuk. ()

ostravak30

Je jasné, že film o takovéto historické postavě bude budit emoce. A to se i daří. Na tom, jakou kvalitu tento film má se evidentně neshodnou ani zdejší uživatelé, ale co je ještě víc zajímavé, ani externí recenzenti. Pravdou je, a první co mě okamžitě bouchlo do očí, že Václav Jiráček podle mě nebyla šťastná volba. Po celý film mě nedokázal spolehlivě přesvědčit, že on je zrovna ten drsný chlap, vedoucí zbojníků a veliký Jánošík. Výběr mezi herci (Česko, Slovensko, Polsko) mohl být široký, takže kdo ví, čím zaujal filmaře. Na druhé straně tvůrci pečlivě studovali archivní materiály, takže se dá s pravděpodobností hraničící s jistotou  říct, že máme možnost vidět opravdu pravdivý příběh o Jánošíkovi tak, jak se doopravdy stal. A to bez omáčky kolem, což jsou v tomto případě pověsti a báje. Ale i u těch víme, jak vznikly. Jánošík mnoho dokázal a skutečně i chudým rozdával, i když do novodobějšího Robina Hooda měl přeci jen i tak daleko, jak jsem si ho dosud představoval já. Tudíž je jasné, že lidé tehdy neznalí běžných přírodních zákonů a věřící lecčemu přisuzovali Jánošíkovi mnoho skutků a vlastností, které ani mít nemohl a pověsti se pak už šířili jako požár. Přestože hlavní hrdina je důležitá postava a na mě působil nevěrohodně, na oko snímek vypadá dobře. Od exteriérů bychom to ještě čekali, vždyť všichni víme, kde se děj odehrává. Mě ale potěšila jak hudba, tak i kostýmy. Pravda, 137 minut je prostě moc a bez několika scén bychom se obešli a snímku by to neublížilo. Ale je to opravdu výpravný film, který byť s drobnými kaňkami je především sondou do tehdejšího způsobu života - vidíme celou řadu pověr, zvyků a úvah lidí. A též do hlubin duše Jánošíka. Zjistíme, co ho přimělo se stát zbojníkem. Určitě se jedná povětšinou o jedno z nejkvalitnějších zpracování, leč...neviděl jsem ty ostatní. ()

PlysovyMacko

Film toho moc neponúka - nudí. Václav Jiracek trochu charizmy ma, ale nie dosť aby zachránil celý film, ostatní herci sú nevyrazni. Jedine co ma zaujalo, bola posledná scéna popravy na hák-to som ešte nikde nevidela. ()

mauik

Mal som tu cest zucastnit sa premiery tohto filmu. Tu su moje subjektivne dojmy: Treba v prvom rade povedat, ze cely Janosikov pribeh je v podstate skromny. Zverbovali ho, vykupili z armady, zacal zbijat, nieco porozdaval chudobnym, chytili ho a zavesili. Je treba riadny kumšt, aby ste o tom dokazali putavo rozpravat viac nez dve hodiny. Ten kumšt sa žial nedostavil. Scenaristka sa asi chytala slamiek, pouzila vela vedlajsich nepodstatných príbehov, kamera detto, len aby to bol 140-minutovy "velkofilm". Cele to na mna posobilo ako sled casti serialu o Janosikovi. Ucelenost a hlbka mi chybala. Mimochodom kamera...par velmi peknych zaberov by sa naslo. Ale zvysok, a to hovorim aspon o dvoch tretinach filmu, sa niesol v otrasnom ultradetailnom astmatickom zachvate. Mozno som sedel blizko platna (ale asi nie) ale vkuse boli cez cele platno polovice tvari protagonistov, vsetko v "modernej" roztrasenej dokumentarnej kamere... Niekto sa chcel inspirovat Vojakom Ryanom, ale tu sa mi zdalo, ze sa kameraman hercov objektivom doslova dotyka v kazdom druhom zabere... Dalsia divna vec: ano, eroticke sceny su teraz "trendy"...ale pri Janosikovi mi tolko erotickych scen prislo uplne umele a nezvrusujuce. Podobne je to s dalsou "trendy" zalezitostou, a to naturalisticke zobrazenie násilia. Niekto sa zas chcel inspirovat Braveheartom alebo co. Odrezane penisy novorodencov a vizualizacia napichovania na hak mi prislo ako past na oko. Vata, vata... Na druhu stranu ocenujem, ze tvorcovia dali priestor na zobrazovanie starych slovenskych tradicii a zvykov, ocenujem vypravu a kostymi, ktore boli ozaj na minimalne europskej urovni. Velmi solidne zaklady na normalny, komercne uspesny film. Ale tu su len sami umelci s umeleckymi ambiciami a umeleckymi temami. Ved zarobit na seba nemusia z listkov ale stacia dotacie z nasich dani...ups, uz som mimo temu:-) Herecke vykony boli slusne. Len skoda, ze tam okrem Jiracka a Martinku dostali ostatne postavy priestor len par minut... (a tak som sa tesil na moju platonicku lasku Pauhofovu:-) ) Inak ozaj nemame tolko dobrych hercov, aby si v slovenskom velofilme o slovenskom hrdinovi zahrali len styria ci piati slovaci? celkovo by som noveho Janosika hodnotil ako precenovane dielo s nevyuzitym potencialom...skoda. ()

FosaCZ

To, že si Jánošík občas něco nedobrovolně přivlastní, bych mu ještě odpustil, ale za to, co přitom pronáší, chápu, že byl na hák zavěšen zcela oprávněně. Když na otázku „Proč teda nezbojničíme, když jsme zbojníci?“ odvětí „Dobře, budu o tom přemýšlet,“ a po milostném aktu procitne slovy: „Nevěděl jsem, že je to tak silné, když máš někoho rád,“ veškeré dobré úmysly filmařů jdou stranou. Nechtěným humorem jsou prodchnuty také uvítací proslovy, při nichž ze sebe hlavní hrdina opakovaně vypustí: „Já jsem Juro Jánošík. Jak se jmenuješ?“ a působí tak, jako by právě absolvoval první lekci cizího jazyka. http://chromy.blog.idnes.cz/c/101358/Janosik-kouzla-zbaveny.html ()

yatan

Pribeh o slovenskom zbojnikovi v 18.storoci je asi vsetkym znamy..Janosik (2009) zacina pomalym tempom a dost skoro nam predstavuje hodnoverne prostredie v ktorom sa Janosikov pribeh odohrava a zasadnych reziserskych chyb sa nedopusta..dedinky, zvyky aj skaredi zbojnici obleceni do pokrcenych zafulanych kosiel (co sa na rozdiel od pervolovo cisto vyzehlenych kosiel nedalo povedat u Bathory) pridavaju na doveryhodnej vyprave, pekne zabery na slovenske hory.. ale to je asi tak vsetko co bolo kvalitne na tomto filme..Absolutne chaby scenar nevycerpal ani 20% s potencialu pribehu ktory Janosik ma resp.povedal vsetko maximalne nezaujmavo..Cely film ma folklorny lacny podton a tych par zbojnickych prepadnuti bolo tak nudnych ze prvi ludia zacali opustat kino..chyba mi tu potencial mladych ludi..kde su napady..originalita..nieco co sa netoci tak isto ako pred 50rokmi..Ano tocili to rucnou kamerou ktora je teraz trendy ale mal som pocit ze kameraman ma snad parkinsona ked ma po 15minutach bolela uz tak hlava ze som sa modlil o staticku kameru aspon na minutu..Dialogy boli otrasne napisane dokonca niekedy az trapne..Vaclav Jiracek tu vyzeral jak modelko z Luneticu a nie jak charizmaticky a sebavedomy zbojnik.. Jeho herecky vykon bol jeden z najslabsich clankov filmu a to mu este prilepsoval Rothov vyborny dabing..Dalsia vec ktora mi tu vadila boli vyslovene az nasilne milostne sceny ktore mne proste prisli zbytocne a ucelove typu –“ aby aspon nieco bolo v tom filme atraktivne” ale pozor – hrecky to nie su!!a to je aspekt ktory aboslutne nechapem ked boli castingy spomedzi sloveniek, cesiek a poliek. Soundtrack so slacikovym quarttetom bol zaujmavy ale pri filme ktory ma 150min hadam nestaci jedna pekna melodia ktora zaznie vzdy ked scena vrcholi..Celkovy dojem Janosika (aj napriek kvalitnejsej kostre pribehu ako u Bathory), je nudny, neatraktivny, melancholicky a absolutne neoriginalny scenar zasadeny v uveritelnom prostredi s uveritelnymi ludmi.. Pri Bathory som sa aspon par krat zasmial a film ma ovela viac bavil pozerat..a tu je ta otazka ktoru by si mali uz konecne polozit tvorcovia ktori sa stale snazia spravit na slovensku Braveheart, co tak zamerat sa na populizmus trosku a snazit sa ozaj zabavit slovenskeho divaka aby isiel do kina s tym ze si ide oddychnut a nie so strachom ze bude mat dalsi stress z porodu slovenskeho depresivneho 3hodinoveho filmu..Ak bol Janosik natoceny pre dochodcov ktori chcu pocuvat versovanie a studiu slovenskej luky tak sa im to podarilo na 50% ale neviem si predstavit slovenskeho teenegera ktory by na tento film isiel..4/10 ()

sharka.68

Děs a hrůza. Já jsem Juro Jánošík. Jak se jmenuješ? - Jako z první lekce na hodině cizího jazyka...a ty dialogy...no to je taky darda! Tento film mne nepřesvědčil a ani se nedivím, že takovou dobu hledali někoho, kdo to dofinancuje...byl to cvok! A Jiráček má stále stejný výraz, jestli byl Jánošík chlapec z Těrchové, tak by měl být i trochu víc emotívny! Jen za ty exteriéry dávám ty 2 hvězdy. Zlatej Ivan Martinka, ten byl takový pravdivý i Zebrowski.... ()

Spielbergo odpad!

Věru nevím jak to jinak vyjádřit, než parafrází úryvku dopisu Ladislava Stroupežnického Járovi Cimrmanovi: "Vážené dámy, Váš dramatický pokus jsem bohužel viděl, a nevím, co Vám mám vytknout dříve, zda chatrný děj, mátožnost postav, či veškeré prohřešky proti zákonům dramatu, jichž jste se stačily dopustit již během prvního jednání. ... Nevím, čím jste vyučeny, nebo v jakém oboru vyškoleny, ale s čistým svědomím Vám mohu doporučit, abyste zanechaly dramatických pokusů a věnovaly se práci jakékoli, ale jiné." 140 minut nudy. Poprvé se mi v kině stalo, že jsem po půl hodině vážně uvažoval, že film nedokoukám a odejdu ze sálu. Je to ještě horší než Báthory a český dabing to ještě dorazil. Navíc lákat na Pauhofovou a Labudu, když mají v celém veledíle oba dohromady maximálně (!) 5 minut prostoru, tomu říkám opravdu vrchol drzosti. Jalové dialogy, epileptická kamera, kdy nevíte, kde vám hlava stojí, příšerné "herecké" výkony, nuda nuda šeď šeď... Odpad - a to jsem ještě slušný... ()

Idealista

Režisérky se k dotočení filmu (7 let pauza), měly vrátit jen jako k dokumentu na téma: nejsou peníze, není Jánošík. Nazvali by ho třeba: Jak Jánošík předčasně na hák skočil aneb Pravdivá historie. A všichni by byli v pohodě. ()

Jimbopepo

Odhliadnuc od toho, že zavádza už podtitul, mi nezostáva podotknúť nič iné ako to, že "socialistický" Jánošík z roku 1962 sa novej verzie báť nemusí. Film nudí, herci nepresvedčia, pravdivá história sa akosi nie a nie ukázať. Hlavná postava je nevýrazná a nepomohli jej ani občasné výlevy metafyzických úvah. Jánošík je miestami prezentovaný ako nejaký "Jesus Christ Superstar", aby sa jeho nadpozemskosť v závere rozplynula ako bublina z bublifuku. Hoci sa v pravdivej histórii nedozvieme, ako sa zo živého Jánošíka stala zbojnícka ikona (jedného dňa ho jednoducho ľud nosí na rukách), zato sa dozvedáme, že zomrel ako ponížený a demýtizovaný smrteľník (čomu však odporujú jeho vízie kráľovnej víl - pravda, tá skôr pripomína drevenú figúru než éterickú bytosť.) Motivácia nejasná, scenár prabiedny, príbeh neidentifikovateľný (ľutujem chudákov, ktorí zatiaľ o Jánošíkovi nepočuli). Nie je to film dobrodružný, nie je to film životopisný, nie je to film milostný - je to film zbytočný. ()

Miloško

S tohto prepadáku vobec nevidieť,žeby Jánošík bohatým bral,a chudobným dával,ale skor je tu vidno neaké divné indivídum,ktoré neustále súložilo.Nevadí mi ked niekto ako Jánošik mal tolko nadrzanych dievcat,ale na to som zvedavy nebol.Nesympatický hlavný predstaviteľ,herci,otrasné dialógy. A hlavne nudný scenár,pozliepaná zlátanina.Historické pramene nedokazujú,že vobec neaký Jánošík existoval,takže všetko je to len mýtus,tvorcovia vobec nedokázali dať filmu neakú atmosféru,proste ukázať tú Jánošikovskú charizmu známu z povier. 2/10 ()

rawboy

Nemastná, neslaná zdlouhavost, která má spíš ambice na rozdělení a vysílání v tv jako seriál s upozorněním, že je tam více bradavek než přepadených. ()

EVIM

No, není to úplně špatný film jak mnozí píší. Ale na druhou stranu bomba to není určitě. Dle mého názoru jde vidět, že film točila žena(y). V úvodních scénách to vypadalo výborně, ale pak film začal upadat, upadat až se úplně propadl... do ničeho. Škoda. ()

Achab

Nejprve jsem byl velmi nedůvěřivý zejména po úvodní milostné scéně, každopádně film splnil naprosto co jsem očekával a potěšil mě skvěĺou kamerou a některými záběry, které byly geniální, nicméně film jako celem působí velmi nesourodě. Film mi místami připomněl nedosažitelné Statečné srdce a slovenský William Walace (Jánošík) je zde vykreslen i vnitřně at´ již v denním snění, snění, emocích spojených se svou milou,či žalem nad padlými. ()