Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

brasek

Pozitívom je, že film ako tak sa drží istých reálnych udalostí... Negatívom vidím osobne dlhú stopáž, v prvej hodine veľa nudy, neosobnosti a mystifikácie deja.. druhá hodina... ako tak sa to dá sledovať, aj keď celý príbeh je kostrbatý a neuhladený. ()

joseee

Uz hroza, ze som sa dostal k filmu s ceskym dabingom, kde boli zmenene aj ludove piesne, uhorcik mal slovacky prizvuk a cele to iba podciarkovalo absurdonst tohto veldiela. Na jednej strane ocenujem snahu, spravit tento pribeh viac realisticky, avsak do filmu bola nanosenych kopa absurdnosti. Severoslovaci piju vino (vino?!) viac ako pracuju sa zabavaju, kazdy druhy herec alebo herecka su rysavi... v pribehu je potrebny aspon jeden pohlavny styk za 5 minut... Janosik sa sprava ako blbecek, kazdej dievke hovori svoje meno, v polovici filmu dojde na to, ze sa zidu kone, slubi, ze bude premyslat, ze zbojnici maju lupit. Odpustil by som aj zbytocne naturalisticke sceny (dokonca natocit realisticky zavesenie na hak hodnotim ako celkom smely kusok), ale pri odrezanom detskom pipikovi som uz grcal... naco??! K smiechu boli aj biedne efekty lietania. A naozaj velmi smutne zistenie, ze absentujuca prirodna magia, ktora sa k janosikovskej legende hodi ako sol k chlebu bola nahradena snovymi stretnutiami s pannou mariou a jezisom... trapas. Budem spravodlivy, nieco bolo na tom filme aj dobre, pacila sa mi priroda a dedinske prostredie (skoda popisovat etnograficke chyby), velmi silny bol pohrebny ritual. Vizualnu stranku vsak vylozene dodrbal necitlivy strih... pacila sa mi hudba a kostymy. Zhrniem to, Agnieska Holland veru nechytila ten spravny feeling, spravila dost nevkusnu, naturalisticku ale nepravdivu, novatorsku ale gycovu, freudovsku hlupost so zlym scenarom. ()

OsuDNR

Strašne som sa zamiloval do tohoto filmu.Od samého začiatku som sa dokázal vžit do Janošíka. Zobrazená krásna Slovenská Príroda.Predstavenie doby v ktorej sa to odohravalo bolo perfektne, avšak chybali mi nejake tie velké akcie. Ale naozaj som bol zžitý s celým filmom. Možno mi tam este chybali nejake tie zname klasiky ako napr. "Ked ste si ma upiekli tak si ma aj zjedzte" Konečná scéna ako vešajú Jánošíka za bok na hák a ako sa rozhliada po krajoch po ktorých kedysi brúzgal so svojou druzinou a k tomu super muzika vo mne takmer spustila slzy :D Pre mna super . 5* ()

Lachtan44

Pokud by se podařilo vynechat zbytečné "postelové" scény, kterých je opravdu hodně, stlačila by se celková stopáž filmu na přijatelných 100 minut. Nudný a rozvláčný děj s necharismatickým Václavem Jiráčkem v hlavní roli nezachraňuje dobrá hudba, poetické záběry nádherné krajiny, ani famózní Michal Zebrowski... ()

kishi_SO

ocakaval som, ze Janosik bude na tom podobne ako Bathory - cize vela kriku pre nic. Ale nakoniec z toho vysiel lepsie, alespon podla mna. Nie o vela, su na tej istej urovni, ale predsa o trosku. Miestami zavadzala ta mysticnost ci co to bolo a zbytocna snaha sokovat divakov "brutalitou"! No myslim, ze na dalsie zhliadnutie odvahu uz nenazberam:-D ()

zodiak217

A je tu ďalší slovenský veľkofilm, ktorý sa točil nekonečnú dobu a výsledok mal stáť za to, veď ho točila Agnieszka Holland a bolo tam cítiť, že nemal tak úplne slovenský feeling, ale čo už. Neviem čo tomu vytknúť rozhodne to nebolo zlé, ale úprimne jediné čo ma zaujalo bola scéna na konci keď ho vešali a tá stála naozaj za to. Chýbala tomu väčšia iskra a napätie, alebo niečo kde by sa človek mohol aspoň viac zasmiať, neviem niečo prekvapivejšie. Celé to išlo v takom tempe, že divák čakal kedy ho chytia a uvidí tú brutálnu scénu ako ho zavesia za rebro. Ale príroda tam bola skutočne nádherná a ešte keď sa jedná o slovenské exteriéry to vždy oceňujem a rád vidím. Hlavne že sa točí na Slovensku niečo čo má aj zmysel a je to dobré, nie len bezduché pokusy o film. ()

miza

Film natočený tak na půl cestě.Rád se po čase dá na něj podívat.Je to prostě takový průměr.Za zmínku stojí docela hezká hudba. ()

rixis

Aj keď veľmi uznávam myšlienku ukázať divákovi Jura ako človeka z mäsa a kostí bez zbytočnej mystickej heriozácie, jednoducho snaha samá nestačí. Jediné čo som si z tohto filmu doniesla bol pohľad na nádhernú krajinu po ktorej sa prechádza súci junák. Pre mňa len zbytočne predražený a príliš dlhý fotoalbum. ()

metztlimoon

Práve to beží v telke, takže moje hodnotenie bude ešte teplé a čerstvé ako ranné rohlíky. Dej za pol boda, scenár možno za jeden z piatich. Oceňujem vizuál, tj kostýmy, krajinu a krásu žien, ale to všetko by som ocenila aj v nejakom hodinovom dokumente o strednej Európe na Discovery Channel. A to, že tie ženy už rozťahovali nohy, keď sa okolo prešli nejaké nohavice, je už vec druhá a moje hodnotenie to znižuje (mali by ste vidieť, aké fatálne argumenty tu s kamarátmi vyťahujeme na túto tematiku;)). Robo Roth (hlas) je svojím spôsobom fajn, aj keď uznávam, Ďurimu mohli v rámci slovenského dabingu nájsť hlas, ktorý sa bude viac hodiť jeho postave. Celkovo, film nie je to až taká úplná katastrofa a kľudne ma považujte za národného analfabeta, ale ja sa na tom bavím. :P ()

lepo odpad!

Otrasné. Neporovnateľné so staršími kultovými filmovými predchodcami. A tie dialógy ?!?! Ktorý dement robil korekciu??? Stačilo mi, keď som počul - " Rozserú nás a rozstrieľajú na sračky ". Ak sa termín "rozserú nás na sračky" , používal v Jánošíkovej dobe , tak som Terminátor ja. Všeobecne veľmi zlý pokus s oveľa - nanešťastie ešte horším výsledkom. Obrovské sklamanie. ()

RyxiraAmy

"Zabij se." -"Nevím, jestli se to smí". Já zase nevím, jestli za ty příšerně toporné dialogy může český dabing. Tohle se těžce nepovedlo - zpackaným castingem počínaje a kotrmelci ve scénáři konče. Na mě to působí, jako by se trouba Jánošík vrátil z vojny domů, zbojník toužící po odpočinku mu vrazil do ruky flašku a než se hoch zlatá nadál, měl zbojnictví na krku. Jánošíkovi je velmi obtížné fandit a držet mu palce na útěku před "spravedlností", když ani pořádně nevíte, proč to všechno vlastně dělá. Těžko jen kvůli snivým pohledům do krajiny (překrásná - za ni ta jedna hvězdička). Řada dílčích příběhů - Zuzana z hospody, mrtvé děcko jednoho ze zbojníků - jen zmatek, zmatek, zmatek a nad tím vším rádoby hrdina Jánošík se svou valaškou a rozervaným srdcem. Tohle je ta "pravdivá historie"? Tři copánky na hlavě evidentně nestačí k tomu, aby se jeden stal Jánošíkem - a poslední scény, které jsou až neočekávaně vydařené, nemůžou zachránit předchozích 100 minut nevěřícného vrtění hlavou. ()

allegria

Zvažovala jsem, jestli mám právo hodnotit film, z něhož jsem viděla jen pár minut zpočátku, ale pak jsem si řekla, že možná trochu pomůžu těm, kdo jsou podobně citliví na naturalisticky vykreslené brutality. U mě je jedna hvězdička za takový snímek až dost, takže ani nemám výčitky svědomí. Opravdu je třeba tohle ukazovat filmovým divákům? Například záběry zblízka na rozpárané břicho si nevysvětlím ujišťováním, že to je "jen film" a jen rekvizity, znechucení mi vydrží nadlouho. Po takovém začátku už mě nezajímá ani film, dokonce ani příběh, byť by byl sebelepší. ()

hony23

Více než nějaká strhující zbojnická podívaná je to folklórní festival písní a tanců z Terchové. Slovákům se povedlo divákovi přiblížit, jak se jim před 300 lety žilo, ukázali světu krásné přírodní scenérie a celé to zabalili do historky o jejich legendárním zbojníkovi. Ten sice kradl jako straka, ale jinak to byl samozřejmě strašně príma citlivý chlapík, který by mouše neublížil a ženský si z něj rvaly rodidla - zřejmě nějaký předek Andreje Babiše. ()

anakinzlo odpad!

Za mna odpad. Ale čo čakať,od tvorby svk-cz-polsko..,..dnesnej doby. Poslednych 20rokov sa tu točia straske kktiny!!! Kde su tie časy,kedy nase krajiny točili skvele filmy ako Svako Ragan,Pacho Hybsky zbojnik,Nevera po slovensky atd,...?! Tie velke osobnosti filmu,.stary analogovy film,...proste ta atmosfera. Janosik,dvojdielny,..zo 63tieho roku od Pala Bielika,.tak to je pre mna dielo!!! Atmosfera,postavy,hudba,zazitok,....a nie tieto dnesne sprostosti. Tak ako Bathory. Tieto dnes natocene historicke pribehy su velmi zle urobene. Zaciatok filmu,.Janosik dobehne dievca na snehu,zvalí ju,..ráta jej sukne,..a o chvilu na to ju tam zacne lizat?! Ty vole,..a to kazda scena,ktora sa zacne pusou,tak ,...musia to nechat dalej,.aby sme vsetci vdeli,ze pride na sex. No jo,..to by bolo,keby sa to vystrihlo,ze?! Ludia by asi nepochopili,co sa deje dalej. Nieee,..treba tam ukazovat olizovačky a prirazania,...ved o tom je ten pribeh,ze ano,.. Zvysne veci ani nejdem spominať. za mna odpad. Takto to vyzera,ked sa da do ruk rozpocet dnesnym ludom. Ucte sa z minulosti,ako sa robili skvele filmy. ()

Butthead

Do prdele co to bylo?? Tak takhle moc jsem z filmu ještě zklamanej nebyl!!!! Co je na filmu jediný hezký je příroda a hudba...jinak škoda mluvit, takže jenom tak heslovitě... ...90 minut by bohatě stačilo, protože tak třetina záběrů by tam vůbec nemusela bejt... ...akční scény stály za hovno a líp by je natočil i německej ovčák po transplantaci hlavy... ...díky úžasnýmu dabingu mluví Jánošík jako naprostej idiot...teplouš jeden... ...a ty dvě polský kravky který maj na svědomí režírování bych nepustil už ani k večerníčku, protože jejich umělecký cítění stojí za obrovský smradlavý hovno, který akorát devastuje film... Prostě a jednoduše chvilku jsem v tom kině přemejšlel, jestli nemám radši usnout nebo odejít... A bonus na závěr je napíchnutí na hák...když už nic, tak aspoň na to jsem se těšil... Jenže to jsem zase chtěl asi moc... Nejdřív to vypadalo jako když mu odebíraj krev z levýho boku a v zápětí na háku visí místo Jánošíka Quasimodo, kterej má obrovskej levej hrb aby měl za co viset...prostě dětský... ()

Jeer

Mě se to celkem líbilo. Co mi vadilo, byl hlavně představitel Jánošíka. Václav Jiráček je pěkný kluk, to ano, ale tohoto vůdce zbojníků jsem si vždycky představovala jinak - jako drsného, divokého chlápka, rebela a antihrdinu, ne romantického prince.... Kamera mi nevadila, ale příteli se z ní udělalo fyzicky nevolno, takže jsem druhou půlku filmu musela dokoukat sama :-( ()

Prochy

Hlavná postava bez šarmu, nudná a povrchná. Dej bez lepidla, dotrhaný zbytočnými scénami, ktoré dej vôbec neposúvali. Druhá časť filmu ako poškrabaná gramoplatňa preskakujúca na tom istom mieste. Sledovanie tohto filmu bolo utrpenie, ktoré nie a nie skončiť. ()

R.Drson

Zklamání ani nadšení se nekonalo. Dalo se to čekat. Václav Jiráček je výborný herec němého filmu, ale jakmile promluví tak je celý film ztracen. Bájný Jánošík je zde předveden jako nemožný vůdce zbojníků, který by udělal lépe, kdyby se věnoval pastevectví a děvčatům. Kamera je neklidná a naprosto zbytečně rozptyluje, a i když je poslední dobou v módě, tak bych přece jenom dal přednost klidnějším a popisnějším záběrům. O to víc se obávám, co se stane, až se Agnieszka Holland pustí do české Války s mloky. ()