Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Korsak

Srdce historikovo nad tímto snímkem jedině zaplesá. Co se reálií týče, jde o velmi dobře zpracovaný film. Potěšily mne zvláště drobnosti – nádobí, nábytek, látky… Dokonce i kočáry byly z 18. století – to se v dnešních rádobyhistorických filmech (viz Bathory) jen tak nevidí. Zbojnický život byl ukázán celkem realisticky (oni toho opravdu na práci moc neměli, když nepracovali). Jen by snímku prospěly nůžky v milostných scénách – divák by i tak pochopil, že jinou zábavu než ženské a zboj tam chlapi jen těžko hledali. Krásné záběry přírody, dobrá hudba. Škoda toho dabingu! Po skončení filmu ve mně zůstala hlodat otázka: Proč v závěru komentátor říká jiné datum, než je psané v titulcích? ()

Nobunaga

(Kino, cz dabing) - V podstatě všechno už tu bylo řečeno přede mnou. Tvůrci dokáží uchvátit vizuální stránkou, chvílemi bohužel "vylepšenou" o moderní nebo staronové techniky, jako roztřesená kamera, nepřehledný klipový střih, chlístance digitální krve, zpomalovačka v chumelenici, atd... ale jakmile se dostanou ke slovu scénář a herci v čele s Václavem Jiráčkem, je to bída a utrpení. V půlce filmu jsem byl už nucen konstatovat, že já čtu z knížky nahlas (občas to dělám) mnohem lépe, než profesionál(?) Jiráček. Ve scénách, kde se vedle Jánošíka objevuje Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka), předvádí nejen svou převahu nad zbojníky, ale i nad celým hereckým ansámblem (+ spolu s Žebrowským, ofkóz ;o). Zručnější režisér a scénárista by do 140ti minut vměstnali určitě víc děje, ale jeho absenci částečně vyvažují nádherné záběry Tater, venkova a zvyků počátku 18-tého století, a povedená hudba... PS: Zdálo se mi to, nebo tam opravdu neseděla časová osa? Budu se muset znovu podívat a vrátit se pak ještě znovu k tomuto komentáři... ()

cernymotyl

Další příběh o Jánošíkovi. Snad pravdivý. Václav Jiráček se na roli citlivého zbojníka skvěle hodil. Svým úsměvem dokázal odzbrojit nejednu ženu a odvahou nepřítele. Musím konstatovat, že film s českým dabingem nebyl ono. Ten slovenský dokázal víc vtáhnout do děje a znásobit už tak výbornou atmosféru počátku 18. století. O čem ten život tenkrát byl? Televize nebyla, počitač neznali a na Slovensku ještě nepstavili ani jeden hypermarket. K zábavě muselo stačit víno, zpěv a tanec. I na milování měli lidi tenkrát víc času. Zbojničení bylo představeno jako běžné řemeslo. Jak jinak by se ale bez zbojničení dalo v horách chudého kraje přežít? ()

pavont

Ako to hodnotit. Pozitivne mozme hodnotit prirodu, vypravu, obcas hudbu a par hercov. Vsetko ostatne je ale slabe. Cez reziu, scenar, zvysok hercov na cele s Jirackom a celkovy prejav. Dost podobne Bathory, ale ta mala lepsich hercov a nebola tak prehnane ikonograficka. Ani lyricka ani epicka stranka nedrzi pokope a vyzera to obcas ako od Terenca Malicka. V tom zlom. Takze bohuzial mozno stacilo to pojat skromnejsie bez kvazi umeleckych snah a skrtnut tak min. 45 minut. ()

Špinič

Pekná hudba, pekná príroda, ale všetko ostatné nestojí ani za zmienku. Podobne ako v Bathory sa v celom filme neudialo nič kritické, a ak sa aj udialo, tak to bolo zobrazené veľmi nepodarene a nepodstatne. Vyše dvojhodinová nuda. ()

chosan

Po pravdě jsem nadšen. A ptáte se proč když jsem nadšen dávám jen 3 hvězdy? Z toho důvodu, že je v tomto filmu málo akčních scén než je tomu u Bathory, které se mě tedy osobně líbí víc. Ale i tento film má více kladů než záporů, velmi dobrá režie vše upevňuje k tomu že tento film si zaslouží velmi pěkných 70%. ()

siki37

Nečakal som, že uvidím film podobný Statočnému srdcu, v ktorom by Jánošík prežíval tak ako William Wallace obrovskú lásku pretínanú naturalistickými krvavými bitvami, uskromnil by som sa aj keby bol Jánošík romantik ako Rob Roy alebo Robin Hood, neurazil by som sa dokonca ani keby sa podobal na Williama Tella, ale takúto nudnú "pravdivú históriu" som fakt nečakal. Rovno v úvodných titulkoch mohli uviesť, že vojenský dezertér Juro, negramotný slovák z horného Uhorska, pretiahne na lúke Anču, lúpežne prepadne a okradne pár obchodníkov a za to ho odsúdia na sprísnený trest smrti obesením na háku za rebro. Aj keď to bolo rozťahané, tak som to chcel dopozerať do konca, dúfal, že dej naberie strhujúce obrátky, ale namiesto toho som sledoval divné výjavy Panny Márie s horiacim srdcom na hrudi, nahého Jura v ľadovej vode a nechutnú scénu s odrezávaním cikáčika mŕtvemu dieťaťu. Obávam sa, že náklady na archiváciu tohto filmu vysoko presiahnu jeho umeleckú hodnotu. Musím si čo najskôr pozrieť starého Jánošíka, v ktorom sa čestný bohabojný Jurko učil za farára, spravodlivo bránil slabších, bohatým bral a chudobným dával, romanticky ľúbil Aničku, vedel narábať s valaškou až kým sa nepošmykol na hrachu ľstivo nasypanom pod nohy, hlavne nech vymažem z hlavy spomienku na túto 7 rokov natáčanú kravinu, za ktorú nie som ochotný dať viac než 1*. ()

qwazaokki

Tolik společností se podílelo na produkci a výsledkem je film, který spíš připomíná folklórní dokument o životě slovenských horalů na začátku 18. století. A to ještě mizerný. Děj si divák musí vymyslet sám, protože film žádný děj vlastně nemá. Je to jen sled scén, které na sebe nějak navazují. Tedy aspoň doufám, že to nějakou návaznost mělo. Přišlo mi to dost zmatené. Za více jak dvě hodiny jsem neměl možnost si vytvořit nějaký vztah k jednotlivým postavám, protože jen tak pobíhají, poskakují, občas něco plácnou, objeví se, pomilují se a zase mizí. Jánošík má charizma jako brigádník z hypermarketu. Když ho konečně pověsili jako kus slaniny, velmi se mi ulevilo. Nevím kdo trpěl více, jestli Jánošík nebo já. Konečně byl konec! ()

embee

Díky tomu, že jsem ženského pohlaví a Jiráček je fakt hezkej, dokoukala jsem. Jinak by fim asi neměl šanci. Přítel usnul pop pár minutách. Nuda, žádná pořádná akce - což bych od zbojníků očekávala, nemotorné a zbytečné intimní scény... Konečné, aspoň trochu efektní, napíchnutí na hák, to už nezachránilo. Bohužel, čekala jsem víc. Jedna * za snahu, ta druhá za Jiráčka - aspoň bylo na co koukat, když se nic nedělo. ()

Tomulka odpad!

Někteří lidé prostě neumí točit legendy,někteří o nich neumí psát a někteří lidé neumí legendu zahrát a když se takový lidé dají dohromady a natočí film o legendě tak z toho vyjde něco takového jako jsem právě viděl. Tento Jánošík se totálně nepovedl. Některé scény byli dokonce ukradnuté (myšleno ukradený nápad) protože kamera a režie těch scén jsou daleko, daleko za scénami originálními. Kdybych raději dělal těch 140 minut něco lepšího udělal bych lépe. ()

harpunka

Skvelé krčmové tancovačky, spev, príroda. Ale to je asi tak všetko. Viac som mala pocit, že sa dívam na erotický film. Nejak sa v súčasnosti už nedarí originálne filmovo stvárniť naše legendy. Akoby každý chcel len ukázať koľko peňazí do projektu vrazil, ale dejovo je to veľmi chudobné. Znovu hlavná postava Čech, ktorý sa tam na môj vkus nehodil. Po Báthory akoby sa vrece pretrhlo s obsadzovaním hlavných úloh neslovenskými hercami. Nuž režiséra Paľa Bielika v tejto legende zrejme nikto neprekoná. ()

Trescha

Tak další slovenský velkofilm....No rozhodně narozdíl od Báthory je film dobře zpracovaný a nepůsobí televizně.Jenže co chcete dvě a čtvrt hodiny ždímat z Jánošíka??? Přemrštěná stopáž udělala své a ve filmu je tedy několik vyloženě spacích míst a já jsem jich využil beze zbytku:-D No a co ten konec? Co je s legendou? žádný tanec pod šibenicí? Sotva že ho tam žandáry dosmyčeli.Ale takhle je to aspoň věrohodnější.Ono "keď ste si ma upiekli..." by včeštině asi taky nebylo dvakrát košer;-) ()

vlnka

Neviem neviem, či táto história bola až taká pravdivá. Jánošík sa v hrobe od znechutenia obracať asi nebude, ale zasa k dokonalosti tomuto filmu chýba ešte nejaký ten kilometer. Fanúšikovia menších či väčších nechutností si trošku prídu na svoje, veď pri pohľade na črevá alebo mŕtve dieťatko nejedna slabšia povaha zavrie oči a tieto "kultúrne vložky" pripisujem snahe šokovať a odviesť divákovu pozornosť od nedokonalostí. Aj napriek tomu, že režisérka si až takú hanbu neurobila, neurobila ani dieru do sveta, lebo celý film pôsobí dajak čudne pozliepane a ľaľa hlavná dejová línia nikde. Zábery na krásnu (aj tatranskú) prírodu sú celkom fajn ale neviem, myslím, že by sa dalo ešte trošku zatlačiť na pílu a vyždímať z toho viac. A tiež sa nám tu vyskytne zopár "nenásilných" samoúčelných a nadbytočných erotických scén. No, tak čo povedať na koniec, nebolo to až také tragické a ani som nezaspala ale to asi len preto, že som celkom vyspatá... ()

schindler

Podobné zklamání jako u Bathory, za pozornost stojí jedině panoramatické exteriéry či snad maximálně věrohodné kostýmy. Ostatní stojí za prd, počínaje nevýrazným hlavním představitelem, nudným dějem a konče přetáhnutou délkou filmu. Nevím, čím to je, ale slováci nějak neuměj natočit pořádný film. ()

Majklkm

Podle mě ne moc povedená adaptace slovenské legendy. Jestli se to dá tak říct. Na můj vkus zbytečně dlouhé, moc tlachání a málo akce. Nehledě na to, že se tam snad půlku filmu prosouložilo:). Možná tím chtěli tvůrci zvednout úroveň. Mně zvedli něco jiného, ale úroveň to určitě nebyla:).Snad kdyby se režie ujal někdo jiný, film by měl jiný nádech. Upřímně mně film docela nudil a měl jsem co dělat, abych od něj neodešel. Možná před spaním místo pohádky na dobrou noc by se tento film skvěle hodil. Do říše snů byste vstoupili docela rychle... ()

Legi36

Slabý odvarek filmu Janošík z 1935-mužu říct poloviční.Bohužel Slovenské filmy hodně pokulhávají v poslední době-od roku 1990 co jsme se odpojili mně nezaujal žádny Slovenský snímek-jak jsem řekl Slovenská tvorba jde dolu vodou!! ()

moorks

Film mě nepříjemně zklamal! Už jen to nadabování do češtiny, to je prostě příšerné! Scénář má spoustu hluchý míst a vykresluje Jánošíka jako nerozhodného slabocha. Kdyby to byla pravda, tak by nikdy žádná legenda nevznikla. Obsazení Jiráčka bylo velkým omylem, na tu roli prostě neměl a neměl to hrát. Hodnotit lze jen krásnou přírodu a kostýmy. Film je promarněnou šancí a vyhozenými penězi. ()