Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Trustme

Nikdo nebude trpět - Spasím je všecky! Nebeská sestava: Fuks (šílený spisovatel), Herz (geniální režisér), Hrušínský ( Pan Herec) a Liška ( Mistr filmové melodie). Každá Kopfrkinglova věta scénáře by se dala vytesat do kamene! Černobílé, mrazivé, uhlazené, slizké - divácky fascinující. Kombinace objektivů kameramana Miloty umocňující atmosféru do bizarnosti. Bezmocně oddaná Něžná.... Líbezná, Božská, Slunná mlčící Zina.... Zženštilý, ušatý Mili, toulající se Suchdolí. Zlatý fond československé kinematografie, formou i obsahem dokonalé dílo a můj nejlepší český film. "Utři si brýle, Mili! ...vida tá tyč, pan Dvořák jí chtěl odstranit..." - "Tatííínkůůů" ()

sskrblik

Hrůzu nahánějící Hrušinský v roli pana Kopfrkingla - spalovače mrtvol. Válkou a nátlakem mu rupne v bedně a postupně pohřbí svoji rodinu. Vynikající psycho film! Není to taková atmosféra která udržuje diváka v napětí a očekávání, naopak je bizarní a klidná. ()

Nyck

Ďábelský, démonický, mrazivý, neuvěřitelný, elegantní, uvěřitelný, drsný, morbidní, ironický, cynický, fantastický, perfektní a dokonalý, mrazící, na zamyšlení, k potlesku. Takový je Spalovač mrtvol, Oscarově laděný Rudolf Hrušínský, tíživá atmosféra. Co víc dodávat... Snad jen, co abych vás, drazí, oběsil? ()

ella

Síla. Kopfrkingle, jste nechutný. Pane Hrušínský další z Vašich nadnadnadnadprůměrných výkonů. ()

MIGHTTREE

Příkladné a znázorňující, jak zvrácené ideje mění povahu. Řadový zaměstnanec krematoria, který ve svém fanatismu vidí poslání, vyjímečnost a smysl života. Dokreslující hudba k monologům Kopfrkingla ochotného pro "vyšší cíl" obětovat nejenom sebe. Bohužel to není nepravdivé, jak u ostatních hororů bývá. Uchvatné a morbidní. ()

lucascus

Spalovač mrtvol je bezesporu velmi dobrý film, stejně tak jako herec Rudolf Hrušínský - jen mi to tak připadá, že pan Hrušínský jako by miloval smrt, krematoria (viz také Vesničko má středisková), černý humor i nehumor, černou barvu, tajemno a hřbitovní hořící svíce. Vždy, když ho vidím, tak mi to z něho vyzařuje, nemůžu si tedy pomoct, film je tak černý a tajemný, zároveň poučující a dokonalý, avšak dokonalý až moc, protože nedokonalost někdy film polidšťuje a dělá film více koukatelný, s politováním musím dodat, že toto není film, který bych si jen tak pustil. Dobrá práce, ale pouze na jedno (možná dva) podívání. ()

LEGACY

No. Tak to bylo hodně divný. Černobílá nuda, která nikdy nekončí. Jak to můžou lidé brát jako jeden z nejlepších filmů, vždyť je to tak stupidní, že se u toho prostě nedá vydržet. Uživatelům, kterým se to nelíbilo blahopřeji, že film dokoukali do konce, tedy těm co dokoukali, protože to chce mít pevné nervy. Je to samozřejmě věc vkusu. Většině se film líbil, ale mě teda unudil. I tak se ale dají najít nějaká pozitiva. Konečné dvě hvězdičky. Hodnotím 40% ()

Sany33

Len pre to, že mal film celkom dobre vygradovaný koniec a na Hrušinského herecké majstrovstvo bola radosť sa pozerať, nemôžeme za túto vatu dávať tak prehnané hodnotenia. Ide možno o filmovú klasiku z ranného obdobia českej filmovej tvorby ale mňa to od začiatku do konca nebavilo a vážne až na ten prekvapivý koniec mi to nemalo čo ponúknuť. V podstate ide o životný príbeh Hitlerovho výrobcu pecí na židov. Ak som to dobre pochopil. Čierno-biele spracovanie filmu mi vôbec nevadilo, ba priam naopak. Práca so strihom a kamerou bola zaujímavá ale dosť ma to otravovalo. Dialógy alebo skôr monológy boli nudné a natiahnuté. Neviem asi som ešte nedospel do štádia aby som v tomto filme videl myšlienky režiséra ktoré boli hlboko skryté. Asi ich až tak hlboko skryl že som ich nenašiel. 33% ()

lykan9

Nevím, jestli bych Spalovače mrtvol označil jako horor, ale rozhodně se jedná o umělecké dílo, ve kterém Rudolf Hrušínský předvádí dokonalou one man show. Až se stydím, že jsem se k tomuto dílu dostal až po tak dlouhé době, ale jsem velmi šťastný, že jsem se k němu konečně dokopal. Protože takový film by měl každý člověk, který se označuje za fandu filmu, rozhodně vidět. ()

hroubek

Další film, který si můžu odškrtnout z mého velmi dlouhého seznamu restů. Na film jsem se opravdu moc těšil, a o to více mě mrzí, že musím napsat, že mi to nesedlo, tak jak jsem si přál. Nicméně nemůžu říci, že bych byl zklamaný, jelikož jsem dostal velmi kvalitní film. Režisér Juraj Herz zde předvádí naprosto fenomenální režii, která je po technické a vizuálně stránce skvělá. Už z úvodu v zoo jsem si sedl na zadek, jak moc perfektně je to natočené. Výborná práce režiséra, kamery, střihu a hudby. Kamera Stanislava Milota je perfektní a já jsem jen koukal s otevřenou pusou, co si všechno Milota dovolí a jak jsou jednotlivé scény působivé. Radost koukat na některé scény a záběry. Střihová práce Jaromíra Janáčka je úžasná, a to jakým způsobem je střih agresivní, rychlý, naschvál dějově nepřehledný je prostě skvělé. Opravdu moc jsem si užil to, jak je film sestříhaný, a jak na sebe scény navazují. Herz a Janáček to vymysli moc dobře. Hudba Zdeňka Lišky je povedená a krásně pomáhá vytvářet nepříjemnou a hutnou atmosféru. A pak je tu samozřejmě neskutečně famózní Rudolf Hrušínský, který si krade každou scénu pro sebe a svým civilním pojetím je o to děsivější. Hrušínský předvedl vynikající herecký výkon, který je opravdu mimořádný. O to více zamrzí, že žádná z vedlejších postav nedokáže držet s Hrušínským krok, a být alespoň z půlky, tak zajímavá jako on. Důvod proč nedám plný počet hvězd je ten, že mi to po příběhové stránce moc nesedlo, a i přes fantastickou režii Herze jsou zde momenty, kde jsem se lehce nudil. Snad až se k filmu někdy vrátím po letech a v lepším rozpoložení, tak mi to sedne lépe. Spalovač mrtvol je úžasně natočený film, který po technické a vizuálně stránce vypadá skvěle. ()

cross

Jeden z mezníků české filmové tvorby! Geniální herecké výkony, velmi originálně a řekl bych až průkopnicky pojatá kamera, celkové hodně depresivně pojaté vyprávění a příběh, který je klasikou na české literární scéně a z něhož mrazí v zádech... Stejně jako z tohoto kusu geniálního filmového umění... ()

ABCD Marta

"Nic není v životě jisté, jenom smrt !" Karel Kopfrkingl je nejkrutější, nejcharismatičtější, nejšílenější a moje nejoblíběnější postava v dějinách filmu. Až za ním jsou Forrest Gump, Darth Vader, Old Shatterhand, Michael Corleone, Oskar Schindler a jiní velikáni. ()

jitrnic

Nechám to dozrát. Chystal jsem se na to s obrovským očekáváním a z výsledku jsem byl mírně rozpačitý. Rudolfa Hrušínského uznávám jako zcela mimořádného herce, ovšem tady jsem z jeho výkonu nijak uchvácen nebyl. Stejně jako celý film je i jeho herecký projev zde silně stylizovaný. Ale dám tomu ještě čas. ()

Ichabod

"Drahé děti, pohřbu žehem se vskutku nebojte..." film ve kterém zazní něco takhle drsného ještě Hrušínského medovým hlasem, který diváka fascinuje svými neuvěřitelně dlouhými monology mi naháněl opravdu tísnivé pocity. Sledovat Spalovače mrtvol je jako sledování například Lynchovo Mazací hlavy, ovšem rozdíl je v tom, že vás rozhodně nenutí tento film vypnout. Střih je absolutní bomba a celou tu tíživou atmosféru dokonale dokresluje. Hrušínský předvedl vynikající výkon, který mne neustále dostával. Věty vyprávěl neuvěřitelně jemně ovšem klidně s tak brutálním větným rozvinutím, že jsem měl dojem, že mi někdo jezdí ledovou dýkou mezi lopatkami. ()

MI-380

Dva mistři: Hrušínský a Herz. Pocit nejistoty a strachu, černý humor. Na DVD zajímavé rozhovory, například: reakce diváků v různých státech, vystřižený konec, Menzel a jeho fobie. 100%. ()

JKL

Tenhle film nepotřebuje komentář! Není v něm nic, co by nebylo do posledního detailu promyšleno. Herecké výkony - SUPER! Režie - SUPER! Kamera - SUPER!... Jsem hrdý na to, že tak vybroušený film vznikl právě u nás. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)