Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Klajondr

Ach bože no to byla slast pro mé oči, uši... no prostě pro všechny mé časti těla. Nic podobného jsem ještě nikdy neviděl a musím říct že se za to náležitě stydím. Absolutně bravurní dílo v čele s ještě bravurnějším Rudou Hrušinským. BURN 'EM ALL. ()

Gardenboy

Zaujímavý strih medzi scénami, ale rozhodne sa nejedná o horor. Skôr o temné psychologické drama s fenomenálnymi hereckými výkonmi. Ale mne to nesadlo. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Celkom slušný film. Na jednej strane sa mi tento film páči a na druhej nie. Sú tu skvelé herecké výkony. Zaujímavá kamera aj hudba je fajn ale čo sa týka príbehu tak ja som ten film nepochopil tak ako by som chcel. Koniec áno ale zbytok filmu? 96 min a aby človek pochopil až posledných 10 min?   Kombináciu psychologický horor mám rád ale toto bolo o politických kecoch, ktoré nie sú aspoň za mňa nijak zvlášť zaujímavo spracované. Musím zase pozdvihnúť hlavného herca. Zahrať celý film v jednej póze a s poker faceom to dá zabrať. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. Čakal som viac a dostal som menej. ()

Nix

Když jsem četl předlohu, tak to bylo strašně úmorný, ta staročeština je fakt těžká. Ale film je v tomto daleko pohodlnější a stojí za to ho vidět. Kde taky uvidíte v takové roli Hrušínského, naprosto pohlcující se na to dívat. Psycho jak má bejt. ()

Numas

Čím více sleduji tento film, tím více musím přidávat na hodnocení. Již vidím, že se ještě jednou na tento Herzův stěžejní produkt podívám, a budu souhlasit s tím, že Hrušínského nejlepší role, skvost ceskoslovenské kinematografie, mistrný horor apod. ()

TSZ

Rozhodně nedoporučuji koukat na tenhle film slabším povahám.Odečtěte si brilantní herecký výkon R.Hrušinského a zůstane vám jen kaluž deprese ze které vás jen tak něco nedostane.Nic jiného celý film není,ale věřte mi že to stačí. ()

D.awi.d

Pan Kopfrkingl & spol. nám ukazuje, jak snadno se z pracovníků krematorií stávají fašisti.Jak už bylo řečeno tisíckrát, tohle je film Rudolfa Hrušínského, nějakého bezvýznamného komparsu, člověka, co měl tu čest pana Hrušínského točit a člověka, co měl tu čest radit panu Hrušínskému, kde má stát.Ten film je hodně super, ale nemůžu mu dát 5*, protože mi přijde neuvěřitelně naivní, jak rychle se z pana Kopfrkingla stane Herr Kopfrkingl.Přijde mi to jednoduše neuvěřitelné a nereálné, jak se ten chytrý pán najednou změnil.... ale je to fajn se na to dívat a sledovat pana Hrušínského, zaručeně nenudí. ()

aik

Naprosto famózní a doslova dechberoucí. Atmosféra že by se dala po celou dobu krájet. Kniha na mne také neuvěřitelně zapůsobyla, ale nevěřil bych, že se dá i překonat svou filmovou podobou (především Rudolfem Hrušínským). Skutečně jeden z nej.. snímků naší kinematografie. ()

Miksa

nedávno jsem četl jinou knížku od Fukse (Myši Natalie Mooshaberové). Ten chlap je génius tísnivého napětí ve všem co vytvořil. Herz to uměl pochopit a uchopit.... no a pan Hrušinský... ()

Appleboy

Nejlepší čeký film! Vynikající režie i kamera, výborný scénář a skvělé herecké výkony v čele s geniálním Rudolfem Hrušínským. Nenapadá mě žádný jiný český herec, který by roli pana Kopfrkingla dokázal zahrát (přitom Hrušínský roli nejdříve odmítl). Minimálně stejně dobré (ne-li lepší) než knižní předloha dodnes nedoceněného Ladislava Fukse (který se významně podílel na scénáři). Z některých scén mi nikdy nepřestane mrazit v zádech: "Co kdybych tě, drahá, oběsil?" ()

denbrough

Myslím, že Rudolf Hrušínský byl náš nejlepší herec a pan Kopfrkingl jeho nejlepší role. Je zde naprosto geniální a jeho výkon je dechberoucí. Rudolf Hrušínský byl herec světového formátu ! V tomhle filmu mi úplně neseděl snad jen manželský pár Myslíková - Menšík, i když jejich part byl jistě opodstatněný... ()

SAJA

Asi jsem filmový barbar, ale opravdu nechápu takovou oblibu tohoto filmu. Musím uznat, že pan Hrušinský je velký herec, ale to vím i z jiných filmů. Tady mně mrazivá atmosféra filmu, jak píší ostatní uživatelé, úplně minula. Nuda nuda šeď šeď ()

Strider

Není to úplně čistých pět hvězdiček, protože mi film tak nějak nepřirostl k srdci, ale tenhle film si je bezesporu zaslouží. ()

Petus

Při sledování Spalovače si vždy připomenu Coppolovu Apokalypsu. Byť tyhle dva snímky nemají na první pohled nic společného, to, co je v mé mysli spojuje je bestie ukrytá v obou hlavních hrdinech, lhostejno zda zjevná či skrytá. Bestie oděná do čistého až utopického altruismu, který se míhá na pozadí myšlenek a následných brutálních činů obou hlavních hrdinů (nevím, kdo mě děsí víc, jestli přímočarý, tichý, zdánlivě dobrosrdečný až něžný pan Kopfrkingl nebo skrytý, tajemný, jen v pozadí tušený a němě hrozivý Kurtz). Iluzorní pocit naprosté hrůzy, která následuje po děsivém pochopení souvislostí jakoby prostupoval celým filmem spolu s až neskutečnou osudovostí, s jakou se děj odehrává. Přímo cítíte neschopnost kohokoli cokoli jakkoli ovlivnit či dokonce změnit. Můžete prostě jen sledovat, jak to dopadne, i když konec je vlastně předem zřejmý. Mám takový pocit, jakoby se oba režiséři snažili svým filmem vyjádřit totéž, i když různými prostředky, jakoby chtěli lidem sdělit a zároveň je varovat, že největším nepřítelem člověka je zase jen člověk. A nejvíce ten, který to s vámi myslí dobře. Nezapomenutelně děsivý zážitek. V obou případech. ()

Magnuss

Nádherný film zdobící československou filmařskou historii. Přes absenci nebo minimum „nereálností“ nabízí tento film spoustu napětí. Dále dokonalý charakterní výkon Hrušínského, který dokázal, že může na chvíli odložit úsměv a proměnit se v psychologicky rozvráceného hrdinu, jak má vypadat. A nakonec skvělý střih a kamera na pomezí experimentu, který dokonale zaznamenává toto zezačátku nenápadné znepokojující drama. ()

Tiiso

Prvotřídní dílko kde analogie nastupujícího režimu a nezdravého ducha hlavní postavy je představena bezchybným ztvárněním. Při sledování jsem měl mozek neustále zapnutý na plné obrátky. Kolik asi nacistů bylo vyšinutých a kolik v uvozovkách zdravých naháněčů dokázalo v tisících lidech probudit temné myšlenkové proudy. Jak jsem podotkl velmi dobře zrealizované díky kameře, hudbě a oscarovým Hrušinškým. Jedině postavy Menšíka a Myslíkové jsem jaksi nepochopil. Ale zato černé dámě jakési Nemessis, jsem porozuměl dokonale. Ve finále ve mě více převažuje pocit z filmu jako varování před zrůdností určitých skupin lidí, než poetický příběh o nemocném člověku, kterému situace umožnila se plně zrealizovat. Báječné skloubení. ()

LukH

Luxusní depresivní zážitek, dovoluji si označit tento snímek za nejlepší horor nejen český (tam příliš konkurence není), ale vůbec! Pokud je toto tentýž Rudol Hrušínský jako ve Vesničko má středisková, pak je to herec - génius :-) No prostě z pana Kopfrkingla jde skutečně strach. O to se kromě pana Hrušínského skvěle stará působivá kamera, ojedinělý střih (zajímavé přechody mezi scénami bez klasického střihu), úzkostné pocity umocňující hudba, no celé provedení filmu Jurajem Herzem je bravurní! ()

MOONNY

Tak tenhle film mě opravdu hodně překvapil, vynikající filmové zpracování knihy - téměř dokonalá adaptace. Takovýto film v české kinematografii nemá obdoby a troufám si říct , že se ještě hodně dlouho nic tak bravúrního neobjeví! Naprosto mě fascinuje nadčasová kamera a fakt, že tenhle film byl natočen v roce 1968 !!! ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)