Godzilla

• Československo Probuzená zkáza (více)

Japonsko dalo světovému filmu mnoho velikánů, ale žádný z tvůrců ani herců se co do známosti nemůže měřit s padesátimetrovým monstrem celosvětově známým pod poangličtěným jménem Godzilla. Úspěch původního filmu, který držíte v rukou, odstartoval boom filmových monster v Japonsku, jejichž popularita se udržela až dodnes. (oficiální text distributora)

Martin741

Ysyro Honda mne sice ako rejza nehovori nic, ale film je to kultovy pre mna - nuklearne vybuchy prebudili praveke monstrum, ktore likviduje Japonsko. Na rok 1954 ide doslova o genialnu reziu a divak si tuna najde nielen monstrum, ale aj herecke vykony najma od Takasi Simuru. Jo a ten, kto vie co je kaiju, musi vediet o godzille. 95 % ()

honajz2

Na svou dobu celkem dobře udělané, i když v dnešní době je v hodně scénách úplně jasně vidět, jak byly udělané a díky tomu prapůvodní Godzilla dost zestárla. To se ale dá čekat a když na to člověk přistoupí, je z toho slušně natočený a celkem dobře napsaný horor, který je celkem zdatným zástupcem svého subžánru a na rozdíl od drtivé většiny filmů, do kterých postupně zmutoval, je tohle aspoň trochu inteligentně vedené. Některé scény jsou i docela atmosférické, jen už to prostě zestárlo natolik, že z toho nedokážu mít silnější dojem ani s přihlédnutím ke všem historickým významům s tím spojených. Ale silné tři tomu dám, protože to Honda ukočíroval opravdu celkem obstojně. 3* ()

Vyhy

Naprosto skvělá jízda obřího maskota (píšu s respektem, jelikož mít na sobě stokilový oblek nebyla určitě sranda), který devastuje městečko a okolí postavené z dětských hraček - vážně, skvělé praktické efekty. V tu dobu tu musela být bomba. ()

ad

Z filmového hlediska spíše zajímavé, než poutavé... No a Japonci měli asi z radiace skutečně slušné trauma ()

Gaaron

Dnes míchá roztomilost zastaralosti s vážným tónem, který musí stále vibrovat v každé nezakrnělé mysli. V době vzniku to musela být tuplem bomba. ()

Mol

ゴジラSpadla mi brada. Protože tohle je esence čistokrevného monster filmu. Nechápu proč jsem takovou dobu otálel se na tento počin podívat. Už úvodní titulky s hororovým zvukovým doprovodem mají předzvěst něčeho strašlivého a možná se pro mě staly nejlepšími úvodními titulkami všech dob. Gojira se naplno ukáže až od půlky filmu, protože první část buduje hutnou atmosféru s nástiny monstra. Plná síla kaiju se projeví po vstupu do Tokia, kde za monstrem zůstává jen oheň a hromady sutin. Záběry města v plamenech se siluetou Godzilly jsou orgie pro oči. Kaiju se oproti ostatním filmům pohybuje pomalu a neohrabaně a tím přidává na opravdovosti. To samé armáda, která tu opravdu má nějaký efekt a tak stíhačky dokáží netvora zahnat do moře. Filmu neskutečně sluší černobílá, která spolu s hudebním doprovodem dělá film temným a strašidelným. Jedinou výtkou tak pro mě zůstává část, kdy se řeší přemlouvání profesora Daisuke Serizawa-hakase. Přišlo mi to zbytečně natahované, ale chápu, že se jedná o snímek natočený po hrůzostrašné válce a tak se lamentuje nad zkázonosnými vynálezy. Obětování se pro lidstvo a páska přes oko profesora Serizawa, z něj však v mých očích dělají neskutečného frajera. ()

Deyw

z dnesniho hlediska nepochopitelnej film,hodnoceni a neda se na to uz koukat.. :D o to vic me pak mrzi ze ta nova godzila ma 50% a tohle 70+ kdezto tamto je koukatelny zabavny a tohle je uplna blbost na kterou se fakt neda divat.. :D hrozny..ale vymysleli gojiru to zase jo to je jediny co se da uznat :D ()

Mr.Ripley

Na svou dobu neuvěřitelně vážné, silné, až místy atmosféricky děsivé dílo, které (překvapivě) nijak neshazují ani zastaralé efekty na kterých v budoucnu série stavila svůj komický koncept. ()

Cedr

Debut klíčový ikony Kaiju filmů je atypicky temný a spíše než sci-fi monster filmem je vyloženě ponurým hororem. To že miniatury v černobílém provedení pod rouškou deště a tmy působí stále až překvapivě realisticky je sice impozantní, ale spíš než o realističnost tu jde o jejich charakter. Ohrnovat nos nad současnými CGI efekty je dnes velmi populární a člověku je mnohdy skoro až líto všech těch grafiků a 3D výtvarníků, kteří jsou často mistři svého oboru. Nelze se však čemu divit, filmy jako tento jsou ukázkovým příkladem toho, že praktické filmové triky a efekty v sobě skrývají nekonečnou porci charismatu. Postavit skutečné modely, správně je nasvítit skutečným světlem, v případě Godzilly je efektivním způsobem skutečně rozdupat a celé to natočit na skutečnou kameru a skutečný film je jednoduše FILMOVÉ umění. A Godzilla z roku 1954 je tohoto umění plná. ()

BROKEN_

První film který nám představil největší monstrum v dějinách kinematografie. Musím říct že na svou dobu je to opravdu skvělá podívaná, ale v současnosti je to těžké sledovat, ty triky jsou nic moc. I tak má za mě tenhle film respekt. Líbí se mi ta atmosféra v první půlce filmu kdy lidé neví co se to děje. Potom co se na scéně objeví Godzilla začíná panika. V posledních 35 minut, kdy Godzilla pustoší město, můžeme vidět triky které můžou připomínat hračky, ale jak jsem řekl na tu dobu opravdu super. ()

Elementál

Místy zajímavé, ale pro dnešního diváka už poměrně obtížně sravitelné. Objevují se klasická žánrová klišé, příběh není ničím originální (či spíše všechny podobné filmy, které přišly po Godzille nejsou originální, ale jelikož jsem je viděl dříve...) a vnitřní strašidelné pnutí jsem bohužel také nepocítil. Na druhou stranu mě celkem mile překvapily kulisy - i samotná Godzilla - které byly lepší, než jsem čekal a vůbec na film muselo být spotřebováno (na tu dobu) velké množství prostředků. A ještě taková myšlenka: Godzilla je určitě klasika a já ji akceptuju a neříkám, že je to špatný film. Jenom jsem udiven pětkaři a čtyřkaři - jsou ta vysoká hodnocení skutečně adekvátní? ()

Kmotr76

Ještě seriózně pojaté a první kaiju. Teprve desítkách pozdějších nechtěně zábavných béčkových filmů to divák ocení. ()

Yoshimitsu

Na tu dobu to bylo určitě nápadité, ale zbytečně ukecáne a bez akce. Zpracování Godzilly bylo otřesné to už figurka z hračkárny nahání větší hrůzu a na o rok starší Tarantuli se to vůbec nehrabe. Dávám 30% ()

fefee

Expozičná prehliadka modelov a gumených oblekov na svoju dobu určite pozoruhodná, veľký rešpekt a pocta pánu Hondovi. Retro klasika. (2,8*) ()

p6qwre

Chápu, že Gojira není obyčejný film se zmutovaným monstrem, a že se v něm řeší i závažné a pro Japonce v roce 1954 i traumatizující otázky. Bohužel mne to ale po slibném rozjezdu bavilo čím dál tím méně... ()

drackula

Režisér Ishirô Honda a tvorca špeciálnych efektov Eiji Tsuburaya vytvorili skvelý tandem, ktorí vytvoril kultový monster movie a započal tak éru kaiju filmov. Gojira je skvele vyvážené dielo, ktorému nechýba katastrofická atmosféra a úžasne zvládnutá postava monštra. Hlavná myšlienka, ktorá v sebe jasne nesie traumu Japonska z výsledku 2svetovej vojny ide ruka v ruke zo silným ekologickým motívom. 100 % ()

Ravi

Originál je originál, nic naplat! Když člověk přehlédne "jisté" dobové nedostatky, tak nic lepšího na toto téma ani nemohlo vzniknout. Záběry na podivného netvora, jak ničí model města, domů a jiného, má svým způsobem kouzlo. 75% = 4/5 ()

Dreadd

Úplně první Godzilla je diametrálně odlišná od všech (zatím viděných) filmů série, přestože mnohá z pokračování měl na starosti stejný režisér. Především film je naprosto vážný a čerpá z reálných obav (zatímco ostatní filmy z Showa series jsou více či méně karikatury) a navíc vyniká velkou pečlivostí. Ona pečlivost se ponejvíce projevuje na postavených modelech a oceníte ji velmi na modelech stojících, ale ještě mnohem více na modelech padajících. Díky tomu je nevyužití stop-motion a nasazení živého herce v kostýmu namísto figurky mnohem lepším řešením a Godzilla vypadá ve zmenšeném Tokiu opravdu živě. ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi