Godzilla

• Československo Probuzená zkáza (více)

Japonsko dalo světovému filmu mnoho velikánů, ale žádný z tvůrců ani herců se co do známosti nemůže měřit s padesátimetrovým monstrem celosvětově známým pod poangličtěným jménem Godzilla. Úspěch původního filmu, který držíte v rukou, odstartoval boom filmových monster v Japonsku, jejichž popularita se udržela až dodnes. (oficiální text distributora)

mirec88

Prvá a pôvodná Godzilla, kde toto monštrum je zlé, nebezpečné a ničí všetko, čo jej príde pod ruku. Musím povedať, že troška som sa bál toho, či taký starý film ma zaujme, ale tak ako pôvodný King Kong aj táto príšerka ma zaujala. Plný počet nedávam len z toho titulu, lebo sem-tam som sa nudil. A to by sa u monster filmu nemalo stávať. ()

Jello Biafra

Sci-fi klasika o jednej naštvanej oblude, ktorá sa vybrala na výlet do Tokia. Vôbec sa nejedná o béčkový monster horor jak tomu bývalo v amerických predobrazoch. Tento film totiž svojím presahom jasne poukazuje na zahrávanie sa s prírodou, je tu plno odkazov na Hirošimu a Nagasaki a na terajšiu dobu nukleárnej hrozby. Pochvalu si zaslúžia predovšetkým vynikajúce triky. ()

ArdathBay

Nespornou kvalitou původní klasiky je skutečnost, že celé monstrum ukáže po 40 minutách. Roztomilé efekty na svojí dobu je nutno ocenit. V jenom záběru z okna budovy je vidět lano na kterém je zavěšen ocas, v dalším havarující model hasičského vozu s panáčky. Ale nebudu za hnidopicha. Co mi přišlo opravdu děsivé byl řev Godzilly. A varování pro celý svět ? Nedělejte jaderné testy v moři (a samozřejmě včetně pevniny či vesmíru) nebo probudíte zkázu jménem GOJIRA. ()

Braddy

Co dodat? Tato Godžira tu byla první, rozdupala spoustu domečků, přetrhala spoustu drátů vysokého i velmi vysokého napětí, možná sežrala i pár lidí (všimli jste si, že by ve filmu někoho sežrala?) a pak se vrátila tam odkud přišla. Za přispění chrabrých vědců, samozřejmě. Co na tom, že modely jsou na první pohled nevěrohodné, že Godžiru "hraje" chlap v obleku, prostě je to klasika, která to vše začala a přitom se ještě dá považovat za vážné dílo. Narozdíl od jejích následovníků. ()

Sdoom

Skvělé. Inteligentní katastrofický film s přesahem, dnes takřka nemyslitelná kombinace, ale Japonci tehdy byli evidentně v docela jiném rozpoložení než dnešní (zejména americká) společnost. A co na tom, že to občas působí komicky, i tak některé triky na dnešní dobu vypadají parádně. (HDrip, orig.) ()

HiddenDragon

"Pokud budeme pokracovat v testech jadernych zbrani, je mozne, ze se jinde na svete objevi jina Godzilla." Asi nejvystiznejsi myslenka tohoto filmu, ktery je paradoxne spis varovnym povalecnym snimkem, nez vylozene katastrof. sci-fi filmem. Tedy, presneji receno, tehdy to mel byt horor/sci-fi. Ale to je samozrejme v dnesni dobe passe. A mel jsem misty dokonce chut jit do "odpadu", protoze tomu, co zde divak uvidi, se ani triky rikat neda :) To je totiz tak straslivy rozdil tech 60 let filmovych efektu - asi jako kdybych srovnaval papyrus s flash pameti, pro uchovani informaci. Dokonce mi prijde, ze jen o rok mladsi Zemanova "Cesta do praveku" vypada trochu lip. Godzilla samotna je jakysi herec v obleku, ktery vypada jak halda shozeneho hnoje, ktery ve studiu pak ztuhnul do pevne podoby. Beze srandy. Oci se nehybou, pohyby jsou horsi nez u loutky, kuze visi a nadouva se, z tlamy dsti jakysi "horky dech", mozna protoze se potvurka nadlabla palivych papricek, kdovi. Ne, tohle vazne neni desive ani monumentalni. Spis me to v druhe pulce zacalo bavit jako zabavny vecernicek na dobrou noc. A jen jsem si uzival ty legracni modylky hasicskych vozu, tanciku, letadylek. Vzdy, kdy uz jsem myslel, ze nic dalsiho nevymysli, opet se vynoril nejaky plastikovy model lodicky nebo vrtulniku, ktery me pobavil :) Herecky je to takovy ten retro nezkuseny, skoro az trapne amatersky styl (navic Japonci - omg ty jejich emocni projevy vzdy byly a jsou tak strasne jine nez americko-evropske). O zenske hl. postave ani nemluve, ta prehrava totalne a furt jsem se modlil, at ji ta Godzilla sezere :-D Bohuzel, to se nekonalo :) Presto jednou hvezdou ocenuju "filmove prukopniky" tohoto zanru, a nakonec jeste pridam jednu, za tu zavaznou myslenku, ktera tam v skrytu je, a je mnohem dulezitejsi nez ta trapna jesterka. A to, jakou moc maji obecne zbrane. At uz ty jaderne (v te dobe je meli Japonci jeste v zive pameti), nebo ty nove, ktere tu predstavuje ten vsemocny "Likvidator kysliku" a ktere bude chtit urcite opet nekdo zneuzit. Je to svym zpusobem takove memento, neco jak Capkuv "Krakatit". Jen je to holt zabaleno do strasne archaickeho havu. ()

borec999

Myslím si, že štúdio Toho a Iširó Honda ani netušili, že stvorili svojim spôsobom kult a jedno z najznámejších filmových monštier všetkých čias. Čo ma na filme najviac prekvapilo, že nešlo o typický výplachový monster film založený na akcii a efektoch. Godzilla tu skôr vystupuje ako symbol zla a utrpenia( ktoré nám prinášajú jadrové a atómové zbrane, ich testovanie a neustále vylepšovanie) než len ako beztvárne monštrum ničiace všetko naokolo. V danom období začínajúcej studenej vojny (a pre Japoncov v tej dobe iba 10 rokov od národnej katastrofy Hirošima Nagasaki) určite veľmi citlivá a aktuálna téma. Je jasné, že na filme je cítiť vek, herci nič extra a efekty síce na tú dobu vyzerali asi dychberúco, no dnes až na pár výnimiek pôsobia smiešne. Na druhú stranu, základný hudobný motív je vynikajúci (prečo si ho americkí tvorcovia nepožičali aj do nových filmov???), davové scény sú fajn a ako celok to aj vďaka nadčasovej myšlienke má niečo do seba. S prihliadnutím na vek filmu za 3*. 50% ()

wosho

Originální a první díl není pouze monstr filmem pro odpočinkovou zábavu. Je to spíše drama pojednávajícího o vědci, jenž stvořil zbraň hromadného ničení a bojí se ji použít, ikdyž pro blaho společnosti, nakonec svolí, přičemž doprovolně ukončí i svůj život aby se její tajemství nedostalo do nepovolaných rukou.To vše zabaleno do zábavného sci-fi hororu o obří ještěrce. Porovnáme-li Godzillu s tehdejší americkou produkcí tohodle žanru, jsou Japonci myšlenkově, technicky i originalitou mnohem dále. Jako jediná a doufejme i poslední země zažilo hrůznost atomové bomby a celou tu hrůzu tvůrce velmi schopně vložil do filmu, stačí vydět scénu v nemocnici po útoku godzilly na malé děti jenž jsou měřeny na radiaci a v krku každý citlivec pocítí ten příznačný knedlík. I po půl století tato Godzilla techicky sice zestaralá, ale myšlenkově stále aktuální. ()

Revolver

Určitě lepší než Americký remake, nicméně i přesto slabé, pomalé a nezáživné. Ve své době to byl možná trhák, ovšem zub času byl v tomto případě nemilosrdný. ()

Paity

Dnešní optikou to samozřejmě vypadá naprosto směšně a to se ani nebavím o příběhu. ':-) Ale je potřeba to vidět v souvislostech. Navíc v Japonsku je to naprostá legenda. Když to tak všechno dohromady člověk bere, musí si to oblíbit. ()

farfalla

Černobílý film z Japonska příliš nevysvětluje. Spíše se zaměřil na tajemný příběh, který všichni aktéři berou tak, jak je. Snaží se přežít a my s nimi sledujeme, jak godzilla přichází a odchází, jak působí na lidi a co všechno způsobila. Oproti dnešním dnům jsou triky velmi jednoduché, hojně je využíván dramatický střih. Ale úpřimné zapálení pro horor a poetika monstra dohánějí nedostatky, vytvářejí atmosféru a udržují divákův zájem. ()

TERRORDROME

Prvá Godzilla je tak nejak výnimočná, pôsobí totiž veľmi vážne. V ostatných dieloch je to "len" zábavka kde sa mlátia rôzne monštrá a do toho ešte často kybicujú mimozemšťania, v tomto prípade je Godzilla sama a než sa konečne ukáže v plnej paráde a začne rozdupávať krabice a hračkárske autíčka, tvorcovia divákov hodnú chvíľu účinne naťahujú. Aj vďaka čiernobielemu spracovaniu pôsobia tie zábery horiaceho mesta naozaj "desivo". Godzilla v premiére predvedie aj svoj slávny rádioaktivno-laserový dych ktorým roztavuje stĺpy vysokého napätia. Záver je potom tak nejak uťahaný, zatrpknutý jednooký vedec proste hodí na dno mora guličku a godzilla jednoducho vyšumí. Ale ona sa vráti... a nie raz. ()

Paldiny

Gojira neponúka len papundeklové besnenie, ale aj ekologicko-proti vojnové posolstvo navlieknuté na tenkú dejovú nitku. Oné vyčíňanie si tak človek spôsobil sám a pod metaforou môžeme hľadať vinníkov, tiež dúmať nad riešeniami, ktoré nebudú bez obetí. Moc sa pritom vydaril zvuk, rev netvora je skutočne hrozivý, výzor akýsi mix najzlejších jašterov našej minulosti a hudobné motívy pekne pracujú s napätím. Japonci mali s filmom zrejme aj medzinárodné úmysly a pre zvyšok sveta prispôsobili hereckú zostavu. Z tých dôležitých tu máme mladú Japonku, jej snúbenca, staršieho ekológa a vedca s páskou cez oko. Nemôže sa tak stať, že by sa nám ich tváre plietli ako tomu býva pri iných ázijských snímkoch. ()

willis

Jedna z ikon monster filmů. Chlapík, co v gumovém převleku napodobuje 50ti metrového ještěra a se zápalem zapaluje a demoluje model Tokia, to je samozřejmě podařené a zábavné, stejně jako ústřední melodie (ten veselý pochod mi nějak nešel z hlavy:))), ale příběh okolo mně nedokázal dost zaujmout, zdál se mi tuctový i když v roce 1954 to tak vypadat nemuselo. ()

Mikino00

Vyloženě ukřičený film, kde směšný ještěr ničí hloupé Japonsko a je zastaven naprosto stupidním vynálezem. Opravdu smysluplný děj se zde naít nedá a herecké výkony a scénář z toho dělají komedii. ()

Nethar

Na tu dobu parádní snímek. Dobré triky, napětí, hudba, prostě není divu, že toto odstartovalo Godzillí horečku. Děj velmi jednoduchý a postavy ploché, ale co bychom chtěli. Jsem rád, že jsem viděl, ačkoliv mezi současnými filmy samozřejmě neobstojí. ()

Garch

Japonská paráda s miniaturami. Není divu, že Japonci milují filmy Karla Zemana. Byla první a vzhledem k tomu, že byla vytvořena jen několik let po válce, musela být její "atomovost" synonymem strachu, pro tehdejší japonské diváky. jak moc, to my si to představíme jen těžko. ()

bobstock

Povinný startovací snímek pro všechny fandy přerostlého monstra. Jasný odkaz na nedávnou katastrofu a varování v opětovném použití. Krásná práce s miniaturami při trikových scénách v tehdejší době. Až nyní pořádně chápu, kam chtěl Gareth Edwards směřovat svoji verzi tohoto tématu a vrátit ji zpátky Japonsku, když si ji Emmerich tak slavně v devadesátkách vypujčil do USA. :) 70% ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi