Godzilla

• Československo Probuzená zkáza (více)

Japonsko dalo světovému filmu mnoho velikánů, ale žádný z tvůrců ani herců se co do známosti nemůže měřit s padesátimetrovým monstrem celosvětově známým pod poangličtěným jménem Godzilla. Úspěch původního filmu, který držíte v rukou, odstartoval boom filmových monster v Japonsku, jejichž popularita se udržela až dodnes. (oficiální text distributora)

arcticsky

Jsou zde dětské vláčky, lodičky, letadélka a neohrabaný zápasník sumo v gumovém, šupinatém overalu. Ale pro filmového fanouška je nutné takové filmy vidět...přinejmenším z historického hlediska je to zajímavé... ()

Czernozub

Tak to je ten film kde se poprvé otřásla země a naše bránice pod krokem obří ještěrky. Jen je trochu k pláči, že z více-méně vážně míněného filmu se vyvinula jedna z nejslavnějších béčkových sérií. ()

molcan2

Skutočnosť, že efekty boli spravené v roku 1954 a niektoré z nich sa držia doteraz sú fakt úžasné. Herecké výkony sú tak isto fantastické. Vďaka tomuto filmu sa veľmi teším na tú novú Godzillu. Dúfam, že Gareth Edwards si z tohoto filmu vezme príklad. ()

Israha

1954. Rok, kdy přišel král. Král monster. A s ním film, který zásadní měrou definoval nejen kaiju žánr, ale i samotnou charakterovou podstatu filmových monster - to vše naprosto paradoxně, protože je vším, jen ne typickým představitelem svého druhu. Hondův Gojira není opulentní velkolepý disaster movie ani nadšenecká žánrovka pro okrajové publikum. On je horrorové zhmotnění děsu národa, zasaženého ve své době tajemnou a neuchopitelnou ničivou mocí jaderné energie. Temná, apokalyptická obžaloba zneužívání sil, které se nám, lidem, mohou při nesprávné manipulaci vymknout z kontroly a my s nimi nebudeme moci zhola nic dělat. Dobová výpovědní hodnota filmu už je dnes pochopitelná jen teoreticky, působivost a pochmurnost destrukčních scén a tragický osud postavy doktora Serizawy na své síle během roků nic neztratily. Gojira vás nebude v pravém slova smyslu "bavit". Věcný, odtažitý japonský postup odhalování zápletky a léty způsobená ztráta tajemna dokonce mohou některé diváky zpočátku trochu odradit. Syrovost scén útoků na Tokio, podpoředná geniální hudbou a černobílým obrazem, ovšem nevyhnutelně zapůsobí. Absolutní klasika, a to nejen v rámci žánru, nýbrž v rámci filmu jakožto druhu umění. ()

Gastovski

Film z roku 1954, kde týpek v ještěřím hábitu hamtá v miniaturách tokijských ulic a i tak vytře zrak všem novodobým Godzillám či jiným monster filmům. I když triky působí zastarale, tak se na ně dívá daleko lépe, než na digitální blivajzy posledních let. Poctivá klasika, která má určitě co říci i po 70 letech. ()

Filmárik

Tento film treba naozaj chápať skôr ako drámu zobrazujúcu komplikovanú národnú otázku než scifi horor.Samotná Godzilla tu simbolizuje najmä stelesnené zlo alebo akési zhmotnenie srachu obyvateľov krajiny tej doby.Ako fikcia tento filmy u mňa až tak neuspel hoci na tú dobu je technické spracovanie vynikajúce. Tak či tak sa to oplatí vidieť, jedná sa totiž o obrovský medzník v kinematografii. ()

MickeyStuma

Obzvlášť v padesátých letech minulého století byly světovou hrozbou nukleární zbraně a tak není žádnou náhodou, že před tímto vynálezem formou obyčejného filmového příběhu varovali zrovna Japonci, neboť, jak víme, jsou jediní, kteří smrtící účinky této zbraně vyzkoušeli na vlastní kůži. A tak se zrodil první japonský „kaiju eiga“ (monster movie), jehož průkopnické monstrum, pojmenované jako Godzilla, v historii japonské kinematografie zanechala ohromné stopy. Vzniklo vlivem nukleárních zkoušek v oceáně, což tento motiv samozřejmě použil i Hollywood pro svoji předělávku Godzilla (1998). Monstrum nejdříve potápělo lodě, ale jakmile později vylezlo na zemský povrch, začali se teprve dít věci. Z Godzilly se rázem stal takový fenomén, že vzniklo nemalé množství pokračování a předělů a vznikají dodnes. Protiválečný charakter děje je tedy daný a obzvlášť znalé české diváky připomene tvorbu Karla Čapka, jako jsou díla Válka s Mloky, Krakatit či Bílá nemoc. V příběhu je zvýrazněné nemalé lidské utrpení. Mrtví, zranění, ozářené a osiřelé děti, hořící trosky či spálená země. Zkrátka, není to film pouze film o nějakém monsteru, ale především o válečném pustošení v celé své ponuré realitě. Monstrum je v podstatě jen průkopník oné hrůzy. Fenomenální snímek uhrane dokonalými technickými triky a vizuální efekty v rámci možností své doby, které samozřejmě zestárly, neboť je viditelné co a jak se použilo a dělalo, ale to na věci nic nemění. Toto bylo ještě v devadesátých letech, jen už tvůrci po letech zkušeností věděli jak to dělat, aby to nebylo tak vidět. Dnes už samozřejmě používá CGI. Vadou na kráse je však nesourodý vývoj děje. Obzvlášť na začátku je hodně zkratkovitý a vůbec podivně kostrbatý. Emocionální punč i přesto vyniká a jako varování pro celý svět působí stále impozantně. ()

Márduk33

Sice jsem si během filmu dost jen často udiveně čučel a smíchem jsem taky nešetřil, tak v závěru jsem přeci jenom přihlédl k roku, kdy bylo tohle dílko natočený. A na tu dobu to přece jen tak špatný není. Ale nedoporučuji na to koukat bez titulků. ()

helraiser

Tak tohle je vážně paráda, kde se na to hrabe americká verze. Tohle se prostě povedlo, jeden z nejzásadnějších a nejlepších monster filmů jaký jsem viděl, a že to je černobilé a staré a jen s titulkama tak to mě vůbec neštve. V podstatě základní kámen všem monstres filmům a u mě to je za plnej počet. ()

foundation

Pred nedavnom som sa tak trochu vratil k sledovaniu starych horrorov a v tej suvislosti ma napadlo ze vlastne nemam ohodnotenu jednu moju velmi oblubenu zalezitost :D. Godzilla a vsetci jej protivnici boli u mna pred nejakymi 10-12 rokmi na pravidelnom filmovom jedalnicku a dovolim si tvrdit ze som vsetky tie filmy videl tak 5,6 krat takze si ich pamatam dodnes :D. VHS-ky so starymi Godzillami mam dokonca DODNES odlozene na bezpecnom mieste v skrinke spolu s niektorymi dalsimi ,,pokladmi,, Nadherna klasika a superkult. ()

PEZ

Uplne prva Godzilla, ktora to vsetko zacala. Mimochodom celosvetovo znamy pojem "Godzilla" siril do Ameriky a zvysneho sveta samotny reziser, kedze tak sa spravne vyslovuje japonske "gojira" (co je spojenie dvoch japonskych slov znamenajucich gorila a velryba). Film je to aj dodnes velmi slusny, i ked ciernobiely, s dnes uz smiesnymi trikmi. No na to, ze maju 60 rokov az tak zle nevyzeraju - badat, ze v danom obdobi sa jednalo o najnakladnejsi japonsky film. Navyse film je znacne symbolicky - Godzilla predstavuje hrozbu jadrovych zbrani (co sa 10 rokov po Hirosime a Nagasaki japoncov stale bytostne dotykalo). Takze este aj dnes slusne stare sci-fi s vynikajucou hudbou a dobrou myslienkou. 7/10 ()

Mik_e

Klasický katastrofický snímek, s místy již směšnými triky (samotný gigant je chlápek v ještěrčím převleku..), který přesto i po 70 letech působí impozantně a tak nějak opravdověji, než digitální onanie posledních dvou dekád. Výborná hudba, poměrně velkorysý rozpočet, a slušná atmosféra. Nehledě na to, že staré filmové triky fanouška zkrátka vábí více, než jejich generování prostřednictvím počítačů. Možná brakový žánr, ale tenhle film rozhodně úroveň má. ()

Likan7

O více jak 20 let starší King Kong je zábavnější a i trikově lepší. Zrod japonské legendy byl tehdy nejspíš úspěšný, to je ostatně vidět i na počtu pokračování, ale že by se mělo jednat o nějakou vyloženě zábavu, to říct nemohu. Japonci do Godzilly hodně otiskli svůj strach z jaderných bomb, však s nimi měli tehdy přímou zkušenost, ale čistě filmařsky, a hlavně příběhově, se jedná o podprůměrný snímek. ()

Godhaj

,,Bomby proti bombám. Rakety proti raketám.“ První Godzilla je více než o příšeře ničící Tokio chytrou alegorií na hrozbu jaderných zbraní. To je vzhledem k roku vzniku pochopitelné. Více času jsem tak strávil s vědci řešícími etická dilemata než s kaskadérem v gumovém oblečku. A to bylo jen dobře. Ještěr se totiž tvůrcům vůbec nevyvedl a z každého záběru je patrné, že jde o gumu, obzvlášť když se herec v ní zmateně třese. Zato miniatury jsou poměrně podařené a detailní, i když jdou lehce poznat. Scénář a dialogy mezi postavami jsou hodně přemýšlivé, a právě to se mi na tomto filmu líbilo nejvíce. Přesto má film výbornou atmosféru, kterou vytváří hlavně výborný zvuk Godzilly. I když je tempo filmu hodně pomalé, mému zážitku to nijak nevadilo, možná právě naopak. ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi