Godzilla

• Československo Probuzená zkáza (více)

Japonsko dalo světovému filmu mnoho velikánů, ale žádný z tvůrců ani herců se co do známosti nemůže měřit s padesátimetrovým monstrem celosvětově známým pod poangličtěným jménem Godzilla. Úspěch původního filmu, který držíte v rukou, odstartoval boom filmových monster v Japonsku, jejichž popularita se udržela až dodnes. (oficiální text distributora)

david141474

Po tom co jsem viděl Godzillu Minus One, jsem si řekl, že by nebylo špatný podívat se na tu úplně původní. A tak se taky stalo. Musím říct, že to nebylo vůbec špatný, na to, že je to z padesátých let. Co se týče CGI, tak to určitě bylo na tu dobu přelomový a je to cítit každým dechem. Znělka Godzilly je tak legendární, že to až není možný. Ty prvky jsou zapamatovatelný velice dobře. Co se týče děje, tak to je jednoduchý, Godzilla zase útočí a zanechává velké škody. Postavy jsou sympatický. Finále filmu je silný a depresivní zároveň, poněvadž tam někdo důležitej zemře. To je tak vše co bych k tomu řekl. 8/10 Tak tímto to všechno začalo. ()

Sumy

Monstrum přicházející z hlubin ničící vše živé.Vědec s páskou přes oko a rukavicí jak z hororu.Godzilla rozhodně nepatří mezi klasické montres-movie,ale spíše jako film,který musel logicky vzniknou právě v Japonsku topícího se v praumatech z jaderných útoků druhé světové války a uprostřed studené války,kdy se stisknutím jediného tlačítka mohla rozpoutat dálší mnihem ničivější jaderná válka.Nadčasové dílo,které však bude pro většinu lidí představovat jen klasické monster-movie s příšerkama co ničí vše kolem.Čtyři hvězdičky jen za myšlenku a atmosféru,navíc Godzilla byla první. ()

J.Bourne89

Vynechám-li myšlenkový základ, který se zde prostě musel projevit, jako například v porevolučních sovětských filmech (ač trochu se zde jedná spíš o deziluzi a roztrpčení), není jinak na filmu co rozebírat. Atmosféra a triky jdou ruku v ruce. Hudba je perfektní a herecké výkony nepřekvapí žádného řádného fanouška japonských movies. Jediné, co mne štvalo, byla absence dunivých kroků godzilly při pochodu městem. To už bych byl ale moc přísný. Modely letadýlek a autíček nemají chybu. O zábavu je postaráno a přechody mezi scénami jsou řešeny dostatečně plynule, protože to občas začíná díky ,,Rozpravám o budoucnosti lidstva" skřípat. ()

Vital

Čím starší snímek,tím těžší je jeho hodnocení,nejinak je to i u Godzilly,z dnešního pohledu jsou to triky zastaralé,ale jaké budou triky za pouhých 20 let? to i dnešním filmům bude další generace dávat 2-3 hvězdičky a říkat to samé.Příběhově se to točí hodně okolo jaderných bomb,a vlastně hodně se tam na to naráží,dějově mi to připomíná americké filmy,což mě trochu mrzí,nic méně ty triky... :-) já jsem zastáncem více triků s figurkami,než digitálně,připadalo mi to vždy reálnější,i když jsou ty snímky staré již dlouho,u Godzilly je to hezká retro podívanná jak se začínalo,a i když to triky můžou působit úsměvně,věřim že tenkrát to za něco stálo :-) ()

Poga

Dnes už v podstate klasika, na rok vzniku vizuálne dobré, je tam hlavne to čo US remaku v podaní Emmericha chýba: fungujúci príbeh, nápad, napätie, uveritelne postavy a hlavne celkové poňatie príbehu, ktorému režisér verí. 80% ()

sibskyn

Tak soundtrack jsem hned stáhl, jakmile film skončil, už jen díky jsem rád že jsem Godzillu viděl. Ok a film, no podstatě ten soundtrack je upřímně z toho nejlepší.Dobře, jakmile je monstrum na scéně a začne všechno kolem sebe demolizovat, tak je rozhodně na co se dívat, jenže Gojira si to vyleze z vody až po ukecané hodině a je tam jen na pár minut a pak zase zaleze do vody a pak se zase žvatlá. Tak z celého filmu stojí za vidění jen 3 scény a hlavně ten soundtrack. ()

MerlinPolcic

Godzilla je proste stará dobrá japonská klasika. Tento film musí vidieť každý, kto chce vedieť, ako Kráľ Monštier začínal :))) 100% ()

GT123

Gojira tímhle dílem začala obří sága o japonským ještěrovi který bud vše ničí nebo bojuje s monstry a dalšími věci a nebo chrání lidstvo. Efekty jsou na tu dobu velice dobré ale docela mě štval docela matoucí příběh hlavních postav ale ten není tak důležitý nejvíc důležitá věc je samotný Godzilla který vše ničí. 7,5/10 ()

Feacher

Rok 1954, lidi, co víc chcete :))... Ano, místy to dnes vypadá komicky, ale tak jako tak to bylo úžasné! Skvěle udělané triky a taky ta hudba, ta je dnes pro mě ikonická! ()

Sopholojong

Osemdesiat percent stopaze kecov, preafektovaneho herectva a pripravy armady na "gumovu atrapu" slavneho monstra. Totalny facepalm su potom tie viditelne hrackarske modely helikopter, poziarnych aut a inych viackolesovych "anglicakov"... ALE (velke ALE). Nostalgia opat hra na najvyssiu notu, kedy to tento zhruba osem az devatrocny "fakan" videl prvykrat a bol totalne ohureny. Originalnym monstrom, skvelou epickou hudbou, totalnou destrukciou. A ked Gojira zacala vsetko spopolnovat svojim ohnivym dychom  a do toho medzitym "usiam lahodil" postkomunisticky simultanny preklad, vedel som, ze moja laska k filmom bude vecna. PS: Ta ciernobiela tomu i dnes totalne sekne. ()

StarFsh

Japonská paranoja zo všetkého atómového v plnej paráde. Tento film bol samozrejme takým menším míľnikom svetovej kinematografie a určite stojí za vzhliadnutie. Rozhodne však netreba prehliadať, že dosť veľkú inšpiráciu našiel v americkom King Kong-ovi z roku 1933. ()

Falanx

55%. Čistá radost z dávného dětství. Viděno na "Rakušácích" asi tak v deseti letech a dodnes si pamatuji příjemné mrazení v zádech při sledování kinotyjátru a hrdinské sny poté...Gappa a Godžira et cetera... ()

Chung

První Godzilla (tedy – v originále Godžira) je kromě legendy svého žánru zároveň asi i nejlepším příkladem toho, že monster movies jsou nejlepší, když monstrum používají z velké části pouze jako MacGuffin. Ano, scéna zničení Tokia je na svou dobu velice působivá, ale čím více se blíží závěr, tím více se film stává meditací nad důsledky, které s sebou přinesl atomový věk, a to jak materiálními, tak morálními. Běsnící ještěr je zde vlastně pouze další obětí, byť méně doslovnou než oběti svržení atomových pum, od kterého uběhlo v době vzniku filmu pouhých devět (!) let. ()

Lukango

To takhle sjíždím Monsterverse a zamířil do starších vod, abych se podívat na filmy, které to všechno započaly a vytvořily ikony. No, a hned po americké King Kongovi následuje jeho japonský protějšek, Godzilla, která však vyšla o téměř 20 let později, takže už žádný wow nebude? V roce 1954 to už nebyl takový šok vidět na plátně monstrum, přece jen King Kong diváky už na to připravil. To však neznamená, že by Godzilla ve své době nedokázala oslovit. Vidět takový film v padesátých letech, tak si stejně jako u Konga, sednu na zadek. Kong je americký, Godzilla je japonská a jde to na tom zřetelně vidět, a teď to nemyslím podle herců či jazyka. V Godzille se velmi promítá to, jak to říct, japonskost. Čeho jsem si na japonské kinematografii všiml, tak je to, že jejich filmy jsou tak nějak nad světem, jsou vyprávěné ve většině s takovou duchovní a harmonickou atmosférou, která je však tady obohacená o mrazivý. Teď možná zabrousím trošku do jiných vod, do myšlenek, které chce film sdělit. Po celou dobu na mě vyskakovala z Godzilly traumatizující nálada z druhé světové války. Celou dobu jsem si říkal, že i když se jedná o bitvu monstra s Japonsken, tak přesto z toho cítím tu válečnou náladu, ten poválečný smutek, který není není uměli, ale přirozený. Jako by nám chtěl Iširo Honda (režisér) nastínit náladu a atmosféru, která po válce kolovala a myslím si, že metaforu pro atomovou bombu Godzilla vystihla více než výstižně - zbraň proti, které se nedá připravit, zbraň, která zabijí po tisících, noční můra každé války. Lepší metaforu pro svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki v kinematografii asi nenajdete, zvlášť když to je od tvůrců, kteří ten teror zažili. I když King Kong byl významnější film pro celosvětovou kinematografii, tak na druhou stranu si myslím, že ho v emocích Godzilla naprosto převálcovala. Celý film je vyprávěn v ponurém duchu, což dokáže diváka daleko více pohltit a rozrušit než dobrodružný a velkolepý King Kong. Godzilla se liší od King Konga mimo jiné také v tom, že je to opravdu depresivní a smutný film. Neskutečně mi film evokoval masakry z druhé světové války. V dějovém měřítku je tak Godzilla daleko důležitější film, protože tu sledujeme osud celého Japonska. Z filmu jde cítit ta zoufalost tehdejšího lidu, také bezmoc něco udělat proti mnohem kolosálnějšímu a nevypočitatelnému nepříteli. Film je zahlcen v temné atmosféře a až teď zpětně si uvědomuju, jak silný snímek to pravdu je. Čím víc o filmu přemýšlím, tím víc tragičtější film mi přijde. Abych trochu opustil ten temný příběh, tak se přesunu k postavám, které však také nic odlehčujícího nenesou. Jsou vážné jako smrt a často jsem si o nich nevěděl, co myslet. Co se mi však velmi zamlouvalo, tak to byl charakter Godzilly. Godzilla tu totiž neměla žádný charakter, což opět napomáhá atmosféře a vytváří to Godzillu jako bezemocionálního nepřítele, kterému je jedno, kolik lidí zavraždí. Dále to také zabraňuje, si vytvořit s Godzillou vztah. Z technické stránky se jedná o opravdu povedený film. Jednotlivé efekty jsou na tehdejší dobu naprosto dokonalé. A jednotlivé animace, které tu jsou použity, tak mají nápad a podmanivost. Ke špičkovým efektům také přispívá skvělý zvuk, který dokresluje ten celkový obraz Godzilly jako monstra. Teď nebudu brát to, že tato zfilmovaná Godzilla není originál a budu vycházet jen z tohoto filmu. Když se teď podívám na dnešní Godzillu, tak vidím tu neskutečnou proměnu charakteru značky. Chápu, že všichni chtějí zábavu před tragickým příběhem, ale podívejme se, jak se tato značka proměnila a jak se z tragického jména stalo synonymum zábavy. Dnešní Godzilla, i když jí mám opravdu rád, tak je film, který se snaží být tragickým a důležitým, kdežto tato Godzilla je čistou tragédií a prostředkem si uvědomit, co způsobili atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki. Film si zaslouží vyšší hodnocení, než které mu dám. Důvod je ten, že mě film příliš nebavil, ale já jsem laický divák, u kterého převažuje požadavek zábavy nad obsahem. Kdybych film sledoval čistě objektivně, tak tu zabrousíme k devítce. Celkově je Godzilla po technické stránce naprosto špičkovým filmem. Když ale opustíme tu techničnost, tak nám tu zbyde tragický příběh plný emocí a smutku, který nám Godzillu ukáže v jiném světle a přiblíží nám pomocí metafory krutou minulost, kterou Japonci, ne tak dávno zažili. Godzillu si ani nemůžete užít, aniž byste nemyslel na ten masakr, který film skrze minulost ukazuje. Známka: 8/10 () (méně) (více)

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi