American Horror Story - Murder House

(série)
USA, 2011, 8 h 40 min (Minutáž: 39–52 min)

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare (více)

Epizody(12)

Rozmanité hrôzostrašné príbehy nás zavedú na doteraz nepoznané, tajomné či zakázané miesta a predstavia nám svojich výnimočných hrdinov. Navštívime strašidelný dom, ústav pre duševne chorých ale aj školu pre čarodejnice a iné desivé miesta.
Nový hororový seriál od Ryana Murphyho a Brada Falchuka, tvorcov fenomenálneho seriálu Glee, získal v roku 2013 prestížnu cenu Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe televízneho seriálu (Jessica Langeová) a celkovo získal 14 cien a 53 nominácií. (oficiální text distributora)

NinadeL

Hezké, bizarní, znepokojivé. Ryan Murphy. A nejen výborný nápad spojit příběh Viktora Frankensteina s Lindbergovým dítětem. Černá Dahlie taky vždycky potěší a dvě tváře Moiry, to je, oč tu běží. Alexandra Breckenridge mi od konce Dirtu neskutečně chyběla... A kdo by konečně nechtěl koupit dům v La La Landu na trase slavných vražd? Jessica Lange válí, stejně tak Connie Britton a kupodivu je to opět celé jedna velká romantika. Constancin koloušek je toho důkazem. Závěr je pak rozkošně uspokojivý a dává příležitost nadchnout se pro pokračování, stejně jako být spokojen se zacyklením. ()

bestlama

Pro pilotní díl nechám 5*. Třeba se to časem ubere do sraček a srazím to níž. Atmosféra hutná tak, že byste ji krájeli zavařovacím nožem. Herci, kterým uvěříte i to, co se fakt nestalo. Za ty opravdu gratuluji. Lekavé scény velmi slušné a brutalita také. I přesto, že byl pilot ukecaný, tak je dobré se na něj dívat, protože nikdy nevíte, kdy se objeví lekavá scéna nebo něco, při čem vás opravdu zamrazí. Kamera je slušná a seriál mi dává opravdu pocit, že je tam něco správného, co mě bude nutit se koukat na další a další díly. Příběh mi "zatím" sedí :) Pokud to nesklouzne k tomu, že zfetovaní emzáci ovládají jeden starý barák, tak tento seriál bude mít mou 5 ti hvězdičkovou podporu :) ()

*CARNIFEX*

Ben začína s rodinou na „novo“. Potom ako bol svojou ženou Vivien pristihnutý „in flagranti“ s mladou študentkou, jeho manželstvo je v troskách. Nakoľko spolu žijú už niekoľko rokov, rozhodnú sa zo starého domu kvôli traumatickým spomienkam odsťahovať a začať odznova v L.A. Dom kúpený značne pod cenu však skrýva svoje temné tajomstvá. Každý člen rodiny je od prvého momentu vstupu do dobu ovplyvňovaný zlými silami. Pre mňa osobne takmer dokonalý kúsok, ktorý po dobu krátkych 12 častí ponúka viac ako 60 priemerných a 40 podpriemerných hororov. Nie som seriálový fanúšik a preto odporúčam mne podobným aby sa "nebáli" spraviť krok v pred a pustili sa do sledovania tejto série. Seriál neponúkol strach ako taký. Realita z nadprirodzenom je tu zmiešaná ako váš Huhu kokteil z baru na rohu ulice. To akým originálnym spôsobom sa z časti na časť príbeh vyvíja a rozuzľuje - kto, čo, prečo, začo zgegol, ma svojou originalitou zaujalo najviac. Výnimočné napätie či lakačky však nečakajte. ()

Rex Mundi

Zatiaľ si všetky tri videné série odo mňa vyslúžili 5*. Do AHS som sa asi zamilovala :-) Hoci TV seriály slávia renesanciu, toto je jeden z mála, ktoré ma skutočne zaujali. Vo väčšine ostatných ma doslova trýznia tony klišé a trápnych dialógov už v pilote, takže o pokračovanie nemám záujem. American Horror Story ma chytí hneď na začiatku a drží až do konca. ()

Spooner

Asi nejoriginálnější a nejbizarnější seriál posledních let. Duo Murphy-Falchuk si s na první pohled klišoidním námětem (1 rodina + 1 creepy dům) poradila opravdu bravurně. Příběhově je to našlapaný a plný zvratů a otázek a hlavně to má hodně specifickou atmosféru, na kterou jsem si přeci jenom musel nějaký čas zvykat. První 2 díly člověk totiž ani pořádně neví, co se to tam sakra děje, ale stejně to člověka vtáhne nevídaným způsobem. Po herecké stránce je (ne)překvapivě taky excelentní a překvapil mě hlavně pro mě dosud neoblíbený Dylan McDermott a neokoukaný Evan Peters jako prvotřídní psychopat, kterýho bych rozhodně nechtěl někde potkat. Potěší také známé tváře v menších rolích jako např. Kate Mara, Zachary Quinto nebo Eric Stonestreet z Modern Family. Zkrátka Murphy s Falchukem vytvořili další seriálovou závislost, kterou se určitě vyplatí alespoň zkusit. Jenom doufám, že 2. série nebude v tomhle případě už spíše nastavenou kaší a že si ještě tvůrci nechali nějaké trumfy schované. Proto si radši tu 5* ještě nechám do zásoby :) 90% 2. série: Bohužel daleko přeplácanější a poslední díly už vlastně absolutně o ničem. Po herecké stránce ovšem stále parádní a výtečná atmosféra se tomu stále také upřít nedá. 70% ()

petero

American Horror Story tento rok zdá sa zachraňuje akosi do teraz absentujúcu kvalitu na poli filmovej produkcii. Hneď pilot rozdal karty viac než dobre, pričom potenciál je obrovský a s každou novou časťou úroveň stúpa napriek tomu že postavy sú na komplet psychicky viac než labilné ale o to tu ide – bizarnosť nahrádza strašidelnosť, na ňu akosi neostal priestor, strihová skladba to nedovoľuje, namiesto toho ponúka spád. Výborné sú úvodné vstupy na začiatku každej časti z rôznych časových období. Seriál je jednoznačne príjemným prekvapením. ()

Davies182

S02E01 (Asylum): Občas děsivě znepokojující a působivé, ale nikdy ani trochu strašidelné a děsivé celkově. Pilot druhé sezóny držel mou pozornost v napětí, paradoxně jsem se však jaksi zapoměl "bavit". Vyzkoušeno namátkou - věřím, že předchozí i budoucí díly mohou být kvalitnější... ()

Hrabka

E01, E02 - První dvě epizody mě hodně zaujaly, zatím je to naprosto skvělá směska mých nejoblíbenějších žánrů (horor a mystery). Tajemný, napínavý a velmi bizarní seriál se rozjel velmi poutavě a natěšenost na další díly je velká. Ocenit se musí také úvodní psycho titulky s famózní hudbou. Trochu mi jen vadí, že je děj dost rychlý a rychle se střídají odlišné scény a situace, možná by někdy nebylo na škodu trochu zpomalit tempo a víc si užít jednotlivé sekvence. Nicméně jsem prozatím nadmíru spokojen, říkám jedno velké bravo a dávám plný počet, uvidíme jak si seriál povede dál. Doufám, že atmosféra bude minimálně taková jako v těchto dílech a příběh nabere dobrý směr... První série: Začátek byl vynikající, pak šla sice kvalita trochu dolů, ale stále jsem se bavil moc dobře. Trochu mě mrzí, že od prvních dílů výrazně ubylo hororových scén. Po skvělém předposledním díle přišlo trochu slabší finále, které snad bude odrazovým můstkem do další nabité série. Prozatím: 85% ()

kinej

Obzvlášť úvodních cca 7 až 8 epizod je fakt povedených a sympaticky napínavých. Tyto díly nejsou ani tak o příběhu, jako spíš o hraní si se žánrem a atmosféře, jejíž budování ovládají režiséři skvěle. Divák si od návalu duchařských scén neodpočine. Pak ale začne seriál pomalu spět ke svému konci a tvůrci začínají vysvětlovat a dořešovat osudy jednotlivých postav, kterých je v seriálu najednou až příliš. Dějová linie pak začíná být přetížená a překombinovaná a je to trošku daň za to, že tvůrci v úvodu chrlili jeden hororový námět za druhým. Když pak nastane čas uvést vše do logických souvislostí začíná to trochu skřípat. Závěrečná epizoda mě také moc nenadchla, ale to je asi věc názoru. Každopádně velice dobře udělaný seriál, který mě tak po 70% své stopáže opravdu bavil víc než 99% filmových hororů. ()

3497299

1. série: Určitý potenciál naprosto zabíjí scénáristická rozbředlost, která vrcholí v dost nezvládnutém a bezradném závěru. Množství motivů vyznívající do ztracena není dostatečně drženo patřičným nadhledem; pointy jsou jasné dlouho dopředu a poslední díl trpí křečem nezvládnuté hororové soap opery. Škoda. 2. série: Lepší. Přesto, že i tady je vyprávění živeno především množstvím referencí k jiným hororovým snímkům, koncept je ucelenější a zároveň nespoutanější a zábavnější. Ne úplně vyrovnané kvality, ale stojí za sledování. ()

Fiftis

Po prvej sérií konštatujem, že je to dobre natočený seriál a každý diel mi naskakovala husia koža. Horory mám rád a American Horror Story je jeden z mála seriálov tohto žánru, kde som sa "bál" u každého dielu. Bohužiaľ ale zatiaľ len v prvej sérií. Ostatné už bež štipky strachu. Je ťažké hodnotiť a komentovať celý seriál naraz, keď každá séria je o niečom inom. A možno to je aj chyba toho seriálu. Neviem. Na druhej strane je super sledovať v každej sérií tých istých hercov ale v iných úlohách. Možno som si práve protirečil. Prvá séria seriálu bola ale vynikajúca. Zbožňoval som sexi Alexandru Breckenridge. Všetci boli skvelí, dokonca aj Mongol. ()

JohnnyD

V prvom rade najlepšia vec na American Horror Story je, že seriál nie je donekonečna naťahovaný a každá séria má ucelený príbeh so začiatkom aj koncom (a v priemere iba tak dve zbytočné epizódy; čo sa tiež cení). Názov seriálu nie je náhodný a každá séria poskytuje tak American, Horror aj Story. Nasledujú jemné spoilery (v podobe motívov, s ktorými pracuje seriál). 1. séria - MURDER HOUSE (95%) Prvá séria je úžasná svojim dôkladným pôdorysom, prepracovanými postavami a poctivo vybudovaným príbehom spôsobom striedania nechronologických flashbackov (čo pripomína geniálnu, v druhej sérii citovanú, knihu Trumana Capoteho In Cold Blood). Najúžasnejšou vecou na prvej sérii je ale tá "americkosť" a spracovávanie amerických "hororov" a tráum. Zo všetkého "len" napríklad toto: školské streľby, mestské legendy, kult masových vrahov, užívanie antidepresív, šikana, samovraždy tínedžerov, rozpad tradičnej americkej rodiny, nevera a v neposlednom rade potraty. To, ako v klasickom gotickom príbehu šmrcnutom s moderným depresívnym "neo-exploatačnými" štýlom, riešia tieto strašidlá americkej spoločnosti, je tá najfascinujúcejšia stránka seriálu. 2. séria - ASYLUM (90%) Prvá polovica sklamanie. Z názvu seriálu ostalo len "Horror". "American" tam nie je skoro nič a "Story" išlo tiež do úzadia. Traumy sa riešili len námatkovo (homosexualita), naopak do popredia šla až videoherná zbesilosť. Pred príbehom má prednosť prehliadka hororových motívov, ktoré pôsobia dojmom "too much of a good thing", keďže ani na tom dosť veľkom priestore nie je možno spracovať naraz satanizmus, koncentračné tábory, zombies, ufónov a masových vrahov (obzvlášť ufo a zombies mohli byť vyškrtnuté). V polovici série ale nastáva nečakaný zvrat a absolútny charakterový "obrat" jednej postavy a začína staré dobré Horror Story. No vrchol sú posledné tri diely, ktorých dokonalosť je skoro neopísateľná. Príbeh sa nečakane skoro dorieši a nasleduje dejová línia, "čo bolo potom a čo je teraz" s "American" leitmotívom v mediálnom parazitovaní na cudzích a vlastných traumách, čo je zosobnené v parafrázovaní (raz doslova) už spomínanej knihy In Cold Blood Trumana Capoteho (už obal fiktívnej knihy je podobný tej pôvodnej Capoteho) a posledné dva diely a hlavne finiš sú bravúrnym psychologickým rozborom skazenej honby za slávou, ktorá mení obeť na predátora. Navyše to, čo v druhej sérii predvádza Jessica Lange je niečo neuveriteľné! Životný herecký výkon! 3. séria - COVEN (50%) Sklamanie roka. Už po zopár minútach prvej časti som checkoval wikipediu, či to točili rovnakí ľudia. Hrozná réžia (wtf 90°uhly kamier), hroznýýýý scenár (wtf Stevie Nicks?) a to podliezanie Twilight publiku ma totálne odrovnalo. Mala to byť najlepšia séria - voodoo, New Orleans, južanská gotika, čarodejnice - no vyšiel z toho áčkový Twilight s fajn gore a skvelými hercami (fakt všetci, no najmä oceňujem mladé herečky, ktoré nezaostávajú za oscarovými kolegyňami). Koreň problému je odklon od hororu k tínedžerskej hororovej komédií a rezignovanie na pranierovanie americkej spoločnosti. A ani to napätie nefunguje, totižto hlavné hrdinky už nie sú nevinné obete, ktorým sa dejú hrozné veci, ale mocné čarodejnice, ktoré keď zomrú, tak ich niekto oživí. A ten príbeh o hľadaní New Supreme? Fakt? FAKT??? Doteraz neverím... 4. séria - FREAK SHOW (20%) Toto je asi moje zbohom kedysi geniálnemu seriálu. Bohužiaľ Freak Show je príklad totálneho vyčerpania nápadov. Jessica Lange hrá po štvrtý krát tú istú postavu. Akurát teraz je okorenená komicky hrozným fejkovým "nemeckým" prízvukom. Postavy (s výnimkou Kathy Bates a Emmy Roberts) nemajú žiadnu psychológiu. Sú to len jednorozmerné karikatúry. Príbeh, ak tu niečo také bolo, je len sledom deus ex machina zvratov a samoúčelných šokov. Kam sa podela psychológia a história postáv z Murder House a prepracovaná meta-kritika spoločnosti zo záveru Asylum? Nič také tu nie je, len exploatačná posadnutosť nechutnosťami a morbiditou. Najsmutnejšie je, že 83 rokov starý a cca 60 minút dlhý film Freaks má lepšie napísané a zahraté postavy ako táto 650 minútová monštrózna prehliadka tvorivej vyčerpanosti. () (méně) (více)

Niles

Na úvod musím povedať, že nikdy som nijak zvlášť nevyhľadával horory a tento žáner som vlastne úplne ignoroval. American Horror Story som začal pozerať len zo zvedavosti a netušil som, že ma to tak chytí. Zatiaľ boli natočené dve série, každá má niektorých rovnakých hercov, ale totálne odlišné príbehy, ktoré spolu nesúvisia. Niečo však majú obe spoločné – výborné herecké výkony, mrazivú atmosféru, kopec šokujúcich rozuzlení a zvratov, perfektný scenár a hudbu. A teraz k jednotlivým sériám. 1. séria: Príbeh v strašidelnom dome, v ktorom prebývajú duchovia sa môže najprv zdať trochu nezrozumiteľný a chaotický. Každý diel odhaľuje niečo z minulosti, prináša kúsok skladačky a na konci to do seba všetko zapadne. Plusom sú jedinečné postavy a štipka čierneho humoru. 2. séria: Prvá je v porovnaní s touto rozprávka od Disneyho. V druhej sérii je všetkého viac. Viac napätia, prekvapení, zvratov, ponurejšie prostredie a omnoho viac minút, ktoré som strávil so zatajeným dychom. Dejových línií je taktiež viac, niekomu to vadí, podľa mňa je to len dobré. Postavy sú prepracovanejšie, medzi hercami kraľujú hlavne Jessica Lange, Zachary Quinto a Joseph Fiennes. Už teraz sa teším na tretiu sériu. PS: Nutnosť pozerať osamote a v úplnej tme. :) ()

Madsbender

Na začiatok pre tích, čo nevideli ešte ani prvý diel: !Spoiler Alert! American Horror Story je veľmi zaujímavým objektom na rozoberanie už z hľadiska námetov, predlôh, inšpirácií a ich nachádzaní a lovení v každej časti. Zatiaľ som videl len jediný diel, no s istotou môžem tvrdiť, že tu niekto hodne pozeral filmy a seriály ako Twin Peaks, Amityville Horror (alebo jeho remake 3:15 zomrieš) a mnoho, mnoho ďalších. Rozhodne je to zatiaľ zábava, ale dej je aj dostatočne napínavý a znepokojujúci. Veď si len zoberme koľko nebezpečných vecí sa objavilo behom prvej časti (podľa nebezpečnosti, alebo aspoň desivosti: duch(x2), psychopatický šudent, staromilská suseda, matka mongoloida a vrahyňa v jednej osobe, neznámy v latexovom oblečku, hlasy v hlave a v neposlednom rade tá "vec" skrývajúca sa v pivnici... Zatiaľ na mňa seriál pôsobí celkom originálne a pomaličky odkrýva svoje karty. Uvidíme, či hodnotenie pôjde smerom hore alebo naopak. UPDATE: Od druhej polovice prvej série sa seriál mení na absolútne psycho, a to v tom najlepšom zmysle, v dôsledku čoho zdvíham hodnotenie na plný počet. Len tak ďalej. 1. séria: 90% ()

Ketri

Tak opět hodnocení po úvodním dílu a opět čtyři hvězdičky. Do domu se nám slézá truebloodská aristokracie, tak uvidíme. Zatím nejlepší je ta malá Farmigovic holka. ()

Pilda17

Dle mého se do toho začínali režiséři zamotávat. Ze závěru panuje víc zklamání než kladné pocity. American Horror Story se uvedl jako dokonalý seriál, ale tempo neuvěřitelným stylem kleslo. První polovina bavila, ale druhá je naprosto o ničem a scénář mi přijde nedomyšlený. Herecké výkony vyloženě nevadily, ale vyzvednout se nedají. Děj dost kolísal, hlavně v druhé polovině .. 6/10 = 60% ()

Rosaviva

Taková naprosto klasická horrorová zápletka. Přesto však byla velmi dobře a chytlavě zpracována. Ze začátku jsem se sice trochu ztrácela, ale nakonec se to rozmotalo. Nevěděla jsem pořádně jaký čekat konec a můžu říct, že polovinu toho, co se stalo jsem nečekala. Velmi slušná první řada. 4* ()

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

05.10.2013

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

26.05.2013

Většina z vás zřejmě o nějakém Quicksilverovi nikdy neslyšela. Komiksoví fanoušci jsou ale doma. Quicksilver alias Pietro Maximoff je Magnetův syn a Magneta určitě znáte. Jak už jméno naznačuje, je… (více)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly