American Horror Story - Murder House

(série)
USA, 2011, 8 h 40 min (Minutáž: 39–52 min)

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare (více)

Epizody(12)

Rozmanité hrôzostrašné príbehy nás zavedú na doteraz nepoznané, tajomné či zakázané miesta a predstavia nám svojich výnimočných hrdinov. Navštívime strašidelný dom, ústav pre duševne chorých ale aj školu pre čarodejnice a iné desivé miesta.
Nový hororový seriál od Ryana Murphyho a Brada Falchuka, tvorcov fenomenálneho seriálu Glee, získal v roku 2013 prestížnu cenu Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe televízneho seriálu (Jessica Langeová) a celkovo získal 14 cien a 53 nominácií. (oficiální text distributora)

Slarque

První řada seriálu je výborná. A to si hororový žánr s vyprávěním na pokračování běžně ani moc nerozumí. Už název dává na srozuměnou, že tvůrci nehodlají právě objevovat Ameriku, ale jejich práce s žánrovými klišé přináší hodně originální a osvěžující zážitek. Výborné jsou už úvodní předtitulkové sekvence z historie. Z hereckého ansámblu mě zaujaly hlavně herečky: Jessica Lange si seriál tak nějak ukradla pro sebe, Taissa Farmiga je nadějným hereckým příslibem do budoucna a Alexandra Breckenridge možná měla za úkol jenom být maximálně svůdná, ale šlo jí to teda náramně! Zatím dobrý... ()

LoLaa

První řada AHS byla takovým poutavým úvodem.. Hltala jsem ji a zhlédnutí všech 13 dílů mi trvalo jen pár dní. Nechybí v ní napětí a nečekané zvraty. Herecké obsazení se povedlo na výbornou, za zmínku stojí hlavně Jessica Lange a moje oblíbená dvojice Evan Peters + Taissa Farmiga. Sice název svádí k tomu, že se bude jednat o horor, po které nebudete moci usnout, ale se strašidelností se to zbytečně nepřehání a působí spíše psychologicky (chápu ale, že název American Psychological Thriller Story by nezněl tak dobře :D...). ()

Chrustyn

Těžko pochopitelný, složitě vyprávěný, extrémně temný a maximálně tajemný hororový seriál, který však drží divákovu pozornost v napětí jako nic, co je v TV k vidění. Kvalita dílů je sice kolísavá ale přesto silně nadprůměrná a mnohdy vynikající. ()

Arsenal83

Je to zaujímavé,ale tá tiesnivá atmosféra... no ja ju nepociťujem. Pár kvapiek umelej krvi už dnes horor neurobí. Trocha duchariny, tak povediac netradičnej, tu je, ale čakal som jej oveľa viac. Vtedy by to bolo naozaj strašidelnejšie, no to, že sa prejde pár postáv popred kameru, mi husiu kožu veľmi neurobí. To je pocit po prvých častiach, po polovici ale zistíte, že je to zaujímavé skôr niečím iným, ako ste čakali. Lange vo vrcholnej forme, to som ani nevedel, že vie tak skvele zahrať. Herecky ale vystupuje výrazne aj Kate Mara, mladá Farmiga má našliapnuté nasledovať staršiu sestru. Vďaka deju sa to oplatí sledovať. Dosť upúta, má svoje zvraty aj prekvapenia. V prvej sérii boli len dva časti slabé, inak všetko výrazný nadpriemer, najmä halloweenské časti. Záver však nenadchol. ()

heyda

Geniální hororový seriál. Nejdřív jsem byl skeptický, že už nelze přijít s něčím zajímavým, ale ono to jde. A když se k tomu přidají skvěle vybraní herci a hlavně emoce, které mnohdy dokážou jít úplně na hranu, tak nevím, proč bych měl snižovat nějaké hvězdičky. ()

Stanislaus

American Horror Story je podle mě bezpochyby kvalitně natočený seriál, ve kterém se mísí akce, romantika, mysterióznost a horor, přičemž všechny tyto jednotlivé ingredience jsou chytře a účelně zamíchány dohromady a tvoří skvělou kombinaci, ke které nemám absolutně žádné výtky. Z hereckého obsazení mě nejvíce upoutala Jessica Lange, která dokáže být jak neskonale vřelá, tak nesmírně chladná jako kámen. Atmosféra filmu je tísnívá, drásavá a perfektně vygradovaná. Hudební doprovod je nepatrný, spíše dominují děsivé zvuky a intro k jednotlivým epizodám skvěle vystihuje povahu celého seriálu. Morbidní, bizarní, hrůzostrašný, klaustrofobický, ale rovněž dojemný a (do jisté míry - např. linie manželů Harmonových) ze života. Zkrátka jeden z nejlepších seriálů současnosti. ()

honajz

Už su asi starý. Pro mne horor znamená atmosféru, vypiplané napětí a práci s ním, uvěřitelné postavy. Takové Hitchcockovo Psycho, ale třeba klidně i první Evil Dead. Tohle... nevím, jak to nazvat... je popkultura. Tohle je Californication, Dexter, Saw a Plastická chirurgie, s.r.o. v jednom, ten strašidelný dům je zde jakoby navíc. Místo vnitřního napětí se tvůrci snaží až moc spolehnout na povrchní vnější atributy - holčička s Downovým syndromem, muž bez tváře, sexy služka (největší wtf seriálu), záhadná sousedka... Nic zde nefunguje, jak má, vše je postmoderně roztříštěné včetně struktury vyprávění, kamera se klepe, světla blikají... Ne, vážně nic pro mne, podle mne zbytečný a přeceněný seriál, jako býval ve svých počátcích Lost. ()

Jinny

Čtyři hvězdy s odřenýma ušima. Tahle moderní variace na téma strašidelný dům si nezadá ani s filmy Davida Lynche. První díl mě příliš nenadchnul, během druhé a třetí epizody ale seriál začal nabírat emocionální hloubku a postavy začaly získavat nové rozměry (zvlášť otec rodiny). Poslední epizoda je bohužel slabá a nic víc než zbytečný a natahovaný epilog. SPOILER Ten odkaz na Přichází Satan! si taky mohli odpustit. ()

anais

S01 - do poloviny opravdu napínavé, překvapivé a na seriál vlastně dost originální. AHS dokazuje, že nejde ani tak o to, co sledujete, a že už jste to vyděli jinde, ale o to, v jakým způsobem je to poskládané. Tvůrcům se tak velmi dlouho daří úspěšně natahovat motivy, které jinde nudí už v dvouhodinové stopáži. Bohužel kolem poloviny je většina hlavních překvapení vyzrazena, napětí trochu opadne, a v ten moment už jen sledujete, jak se z toho tvůrci dokáží vymotat. Což funguje na úrovni standardního seriálu, ale horor už to zas tolik není. ()

Pítrs85

Murder House: Americké je to určitě, hororové už však ne, nenechejte se zmást, ono je to totiž ve výsledku jen další rodinné černohumorné drama, co se jich po emerických televizních stanicích válí hafo moc. Je to prvoplánové, na efekt hrající, (sem tam nechtěně) hloupé, jenže taky, díky tomu, že se to očividně (asi záměrně, páč sami tvůrci vědí, že to není žádnej zázrak) nebere vážně, vskutku zábavné, po celou dobu jsem nechápal, čím AHS drží mojí pozornost, ale je to jednoduše tak, po prvním dílu chce člověk další a další. Herecky vděčně obsazené, kromě omladiny Farmiga-Peters mě (jak jinak) nejvíc bavila Jessica Lange, to je prostě opravdové herectví, zážitek sledovat. Škoda, že seriál šetří na úkor těch "rozvod, děti, vztahy, sex" keců okolo opravdu hororovými scénami, protože ty jsou většinou vážně vypečené. Palec nahoru za úvodní titulky, jenž jsou asi tím nejděsivějším z celého seriálu. Asylum: Ještě o třídu lepší než předchozí House, děj zajímavější, bavily mě ty různé časové linie, celkově děsivější, vymakanější a kde jinde uvidíte na kupě mutanty, satana, emzáky, sériového vraha, "Dr. Mengeleho" a já nevím co ještě. A stejně jako minule, Jessica Lange nechává ve svém stínu všechny herce dohromady, úžasný výkon, zahrát tolik charakterů v jednom člověku, smekám. ()

Kailo

"Něco zvráceného se děje v tomhle domě..." Tak na takový horror se čekalo už dlouho dobu, o to větší překvapení, že je nabízen formou seriálu - a tento žánr nemá na televizních obrazovkách moc zastoupení. Nápad z počátku nezaujal, klasické krve-lázeňské béčko - Špatné vztahy v rodině vyustí k přestěhování do nového domu, jakožto nový začátek. Bohužel pro ně, v domě straší. A straší tam takovým stylem, že si Paranormal Acivity může sednout na prdel. Je to prostě divnej horror... morbidní, zvrácené, zvláštně zvolená kulisa (která je ale moc líbivá), hodně nesympatických postav (a to nenarážím na jejich fyzickou ohavnost), dobré střihy a "quick zoomy" kamer - působí tak svižně. Byl jsem přikován a mlčky sledoval. 90% ()

Beastmaster4

Líbilo...trošku mimo běžné schéma. Je k nelogičnostem v seriálu: Proč někteří mrtví - duchové nesly známky, zranění ze své smrti a někteří byli bez poskvrny? Proč byli všichni mrtví ve věku, v kterém umřeli, a pouze uklízečka byla stará, i když zemřela mladá a krásná? Tak se zjevovala jen mužům. Proč někteří duchové nemohli opustit dům a někteří klidně ano? Nerovností v ději bylo dle mého nějak moc. To, že duchové vystupovali jako živé bytosti - měly stejné city, cítili bolest, utrpení aj., tak bych neviděl dle schématu seriálu důvod pro život. Smrt by pak byla vysvobozením a lidé by mohli "žít" takto na věku. Také nechápu postavu ztvárněnou Jessicou Lange, která mohla v klidu zemřít mladá a zůstat na věky s mladou tváří, když znala tajemství smrti a domu, místo, aby stárnula s vědomím, že zemře jako stará a vrásčitá dáma.... Za originalitu a celkem napínavé zvraty pak dávám čtyři hvězdy. ()

MonaSax

Už jsem to nemohla déle vydržet, tak jsem se do toho pustila a rozhodně nelituji, po pilotu jsem byla tak mimo, že jsem 2 hodiny nemohla usnout, další díl ok, už mně tolik nešokoval, ale pořád bavil, třetí byl lepší než druhý, ale pořád nemá na pilot, teď se jdu pustit s lačností po úchylnostech dál. Jsem zvrhlý člověk, tohle mi naprosto vyhovuje. Zajímavé je to, že nejvíc disturbní je pro mně úvodní znělka a musím ji přeskakovat. Nevím, ale hrozně mně rozrušuje a nesmím ji poslouchat, jinak bych si mohla i něco udělat. Musím pochválit obsazení, je úžasné, miluji je všechny od znuděné teenage holky až po toho frankensteina. Nejvíc se mi líbí postava Frances Conroy pohledem mužů, to je bez řečí. Nad Dylanem trochu slintám krev, což se divím, to se mi u můžu moc nestává. Dost řečí, jdu si dát tu narušující znělku jako vyzvánění do mobilu. Jsem psychopat. - Ten konec tak debilní a nudný, na druhou sérii se vůbec netěším! ()

Morholt

Disfunkční rodina se nastěhuje do domu s minulostí, který, naneštěstí, obývá parta psychopatických duchů postižených různými stupni šílenosti. Po návštěvě vyšinuté sousedky (výborná Jessica Lange) a její mongoloidní dcery je pak už jasné, že pokud se famílii nerozsvití v hlavách a setrvá, bude mít minimálně dvanáct dílů o zábavu postaráno. Společně se Supernatural asi nejlepší hororový seriál vůbec. 95% ()

Sawy

"Kurt Cobain. Quentin Tarantino. Brando, De Niro, Pacino... All high school dropouts." Seriál, který se zažere pod kůži. Práce se střihem či hudbou je fascinující a maskuje fakt, že ne všechno do sebe úplně hladce zapadá a občas se v jinak zdařile budované mytologii domu objeví nepěkná trhlina. Zajímavý je kontrast mezi chladnými a na první pohled nesympatickými živými postavami a živoucími, často zvrácenými, ale přesto zajímavými mrtvými. Další řada ve mně vzbuzuje velkou zvědavost, protože stačí vypilovat některé z nemnoha slabších stránek, kterými oplýval Murder House, a máme před sebou seriálový klenot s ohromným potenciálem. 85 % ()

Lucasion

Tak je to konečně tady. Pustil jsem se do slavného American horor story. Tvůrci Glee a Plastické chirurgie s. r. o, to je fajn. Škoda, že ani jedno neznám. První moje dojmy. „Bože to je psycho.“ Druhé moje dojmy. „To úvodní intro je vážně psycho.“ Třetí moje dojmy. „Ten seriál je vážně dobrej.“ Líbí se mi postavy. Jednoduchý námět do hororu. Nevěra, lži a nefunkční rodina. Dvanáct dílů a má to grády. Seriál tvoří postavy a vzhledem k tomu, že jsem o seriálu nevěděl zhola nic a netušil, do čeho jdu. Tak jsem s výsledkem vážně spokojen. Postavy jsou poutavé a příběh mě baví. Nejvíce oblíbený Zachary Quinto, co spíše tu hostuje a samozřejmě Evan Peters, který hraje opravdu parádně. Takže po roce jsem si rozkoukal nový seriál a rozhodně to není střela vedle. Líbí se mi hudba i kamera. Lekačky prozatím chybí, ale atmosféra to vynahrazuje. Herci to táhnout dobře a já když dokážu sedět u dalšího dílu, tak je to pro mě znamení, že mě to baví. Takže super a jdu do druhé série. (80 %) ()

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

05.10.2013

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

26.05.2013

Většina z vás zřejmě o nějakém Quicksilverovi nikdy neslyšela. Komiksoví fanoušci jsou ale doma. Quicksilver alias Pietro Maximoff je Magnetův syn a Magneta určitě znáte. Jak už jméno naznačuje, je… (více)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly