Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Legas

Vivat extended version!!! I když ty 4 hodiny už jsou docela síla... Po Společenstvu u mě druhý nejoblíbenější Pán prstenů. Společenstvo měla takovou dobrodružnou pohádkovou magii, kterou Návrat krále trošičku postrádá, zato ovšem nepostrádá velkolepost v jakémkoli okénku. Je to zřejmě vůbec nejlepší velkofilmová podívaná v historii filmu. ()

InJo

Totální bomba! Návrat (velkofilmového) krále je více než grandiózní vyvrcholení té patrně nejlepší a nejkrásnější filmové fantasy série všech dob. ___ Bitevní i emocionální scény jsou tak neuvěřitelně mohutné, že se při jejich sledování div nerozsypete (blahem). ___ O hercích můžu říct jen to, že díky nim jsem si většinu postav zamiloval natolik, že bych si přál, aby takoví lidé (popřípadě hobiti, elfové či trpaslíci) skutečně existovali a já mohl být jejich velký kámoš a zajít si s nimi někdy na pivo. :-) ___ Famózní hudební doprovod Howarda Shorea je kapitola sama pro sebe a díky své výraznosti a nepostradatelnosti v takřka každé scéně se stává jedním z charakteristických atributů celé ságy (podobně jako např. Morriconeho nezapomenutelná muzika ve veledílech Sergia Leoneho). ___ Režie Petera Jacksona je strhující, chvílemi až nelidsky dokonalá (hlavně v tom, jak dokáže brilantně vytěžit i zdánlivě naprosto banální a pro děj nepodstatné momenty). I když opomenu, že výtečně "zfilmoval nezfilmovatelné", tak stejně musím dodat, že minimálně v tomto článku trilogie spáchal hned několik malých mistrovských děl: průjezd Gandalfa a Pipina městem Minas Tirith, zapalování majáků, prolínání Faramirova sebevražedného útoku s Pipinovým zpěvem pro Denethora, útok Rohirů proti několikanásobné skřetí přesile (při tomhle obzvlášť umírám blahem – emotivních a nadpozemsky dokonalých pár minut), souboj s olifanty, celá sekvence v Hoře osudu, dojetím nasáklé závěrečné scény - tohle všechno (a je toho pochopitelně ještě mnohem víc) jsou scény tak skvělé a nádherné, že i když je uvidíte postopadesáté, stejně se neomrzí a budete je chtít vidět zase znovu. ___ Boží film a velká srdeční záležitost, které těch 11 Oscarů zatraceně přeju. Na úplný konec bych jen rád podotkl, že rozšířená verze je jeden velký čtyřhodinový orgasmus! 100 % ()

Webb

[6/10] (USA/Nový Zéland/Německo) (Barevný /// Produkce: Peter Jackson, Michael Lynne, Mark Ordesky, Barrie M. Osborne /// Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sinclair, Peter Jackson podle románu J. R. R. Tolkiena /// Kamera: Andrew Lesnie /// Hudba: Howard Shore /// Oscar: Grant Major, Dan Hennah, Alan Lee (výprava), Ngila Dickson, Richard Taylor (kostýmy), Peter Jackson (režie), Jamie Selkirk (střih), Richard Taylor, Peter King (masky), Howard Shore (původní hudba), Fran Walsh, Howard Shore, Annie Lennox (píseň „Into the West“), Barrie M. Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh (nejlepší film), Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek (zvuk), Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke (vizuální efekty), Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson (nejlepší scénář podle literární předlohy)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

SPOLEČENSTVÍ PRSTENU: Nejlepší díl celé trilogie, na němž je znát, že režisér měl ještě dostatek sil "pomazlit" se s každičkou scénou, což se o dalších dílech už říct nedá...u nich mám už pocit, že šlo především o to celý ten kolos zdárně dotáhnout do konce a v některých pasážích se prostě už jelo na volnoběh. --------- DVĚ VĚŽE: Temnější a osudovější, ale zároveň i příběhově nejvyprahlejší díl série, neboli pomyslná hluchá část mezi uchvacujícím startem slibujícím velké věci a epickým finále. V některých pasážích se stále jedná o pozoruhodné dílo, přibyla však nějaká ta hlušina a výsledný film už není tak dokonale vybroušený jako jeho předchůdce. ---------- NÁVRAT KRÁLE: Papírově silné finále se nakonec utopilo ve své epičnosti přehnané patetičnosti...ne opravdu, s tím natahovaným koncem, který se co do emocí stejně minul účinkem, to Jackson opravdu přehnal. Z celého filmu si pamatuji jen několik skvělých scén (a bohužel stejně tak i pár vyloženě otřesných...), zbytek je pouze standardní vyprávění prokládané chaotickými a mnohdy únavně natahovanými (!) řežbami. Tak či tak se podařilo slavnou sérii zakončit s úctou, ačkoliv ono počáteční nadšení po těch letech značně opadlo a se střízlivostí v očích musím nyní konstatovat, že vyjma první části to zas až taková sláva není a Návrat krále si ze všech dílů toho Oscara zasloužil nejméně (i když jsem mu tehdy dost fandil). P.S.: Prodloužené verze netřeba. ()

IQ Tiqe

Nejpoutavější epizoda celé trilogie, možná i proto, že jsem si nepustil 4 apůl hodiny dlouho extended verzi (na kterou bych se ale přece jen jednou rád podíval). Takhle velkolepé bitvy jsem neviděl ani v Red Cliff. Zpracování jako u ostatních dílů na dokonalé úrovni, ale stále bych v některých okamžicích (obzvlášť na konci) ubral z příliš detailní výpravnosti. # [monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 8 | humor 0 | akce 5 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

Než jsem se dostal z toho šoku, jak má Frodo špinavý nohy, tak uběhlo 30 minut a to už Garfield nebo jak se ten místní Brumbál jmenuje rozdělil všechny prsteny, jak po vítezství Stanleyova poháru a já se jen marně domýšlel, co že je to ten Sauron za svini, když si klidně ztratí snubák. Takže jsem se mu po zbytek filmu nedivil, jelikož paní Sauronová byla asi pěkně nasraná, protože ztráta snubáku vztahu moc nepřidá a určitě dělala Sauronovi doma peklo. No a teď fanděte Garfieldovi s Aramisem, když jde hlavně o lásku a vy chcete, aby se paní Sauronová měla dobře. ()

HoneyBunny

ROTK má odproti starším bratříčkům pár mínusů navíc: několik nefungujících emocionálních scén, nešikovné přeskakování z jedné linie příběhu do druhé a hlavně fakt, že druhá polovina lehce ztrácí kvůli množství vystřiženého materiálu návaznost. Návrat krále nemá lehkost Společenstva ani filmařskou preciznost Dvou věží, ale co se týče velkoleposti, nemá konkurenta. Tady Jackson nazklamal a je obdivuhodné, jak z tun těžkotonážního patosu, který by jinde vypadal přehnaně, dokázal vytvarovat úžasné dobrodružství plné scén, které opravdu dokáží vzít dech (Gandalfův příjezd do Minas Tirith, zapalování signálních ohňů aj.) Jackson stvořil klasiku a ta si zaslouží 5 hvězdiček. A ten pocit, kdy celý rok netrpělivě čekáte na další díl, ten se nedá zaplatit a ani opakovat. PS: Pokud jsem u předchozích dílů radila zkouknutí režisérského sestřihu, pak tady jsem po třech a půl hodinách děje odpadla i já. ()

Anderton

Najmonumentálnejší diel série a asi aj najvačší velkofilm histórie. To, čo Jackson predvádza na Pellenorských poliach je neskutočné. Okrem toho ešte Odula, dve menšie bitky, hora osudu alebo Nemrtve vojsko. Jackson do posledného dielu napechoval podla očakávania čo sa dalo a ešte viac. Bohužial mi z celej série asi najmenej sadla atmosféra, ale tá monumentalita to vynahradila. Rozšírená verzia navyše ponúka zvrhnutie Sarumana, prechod medzi lebkami v priesmyku mrtvych a o niečo dlhšiu bitku pri Minas Tirtith. Zapalovanie signálnych ohňov je najkrajšia scéna z celej trilógie. ()

Frajer42

Důstojné zakončení celé trilogi. Navíc konečně obohacené o trošku více než nějakou tu zlatou sošku. Bylo jich přibližně 11, jestli se nepletu. Už to o lecčem svědčí. Znovu dávám jednoznačně jednoznačných 5*. Ostatně ten film si ani jiné hodnocení nezaslouží. ()

boshke

Snad ani není co vytknout, možná jen natahovaný a únavný konec. Myslím si, že Jackson mohl dopřát divákovi po těch třech a půl hodinách plných akce a dramat oddech, místo nekonečného natahování stopáže až na závratné čtyři hodiny... 100% ()

Kothy

Epické zakončení téhle úžasné fantasy ságy. Jacksonovi se to podařilo dotáhnout úspěšně do konce. Příběh Gluma je super. A Bitva o Minas Tirith je prostě nepopsatelná. Legolas a Gimli vzájemně se trumfující mě vždycky pobaví. No a armáda nemrtvých, prostě nemám slov. Akorát ten konec je veselejší než v knížce. A že je to trochu delší vůbec nevadí. "Tenhle se počítal za jednoho." :D ()

MikeCool

Bezpochyby jedno z nejlepších, filmově zadaptovaných fantasy děl, které kdy mohlo lidské oko spatřit. Návrat krále je skvělá rozlučka s touto navždy proslavenou trilogií. ()

Mia...

Odříkání bylo dlouhé, zdálo se, jako by nebralo konce. A pak uplynulo deset let. Přemohlo mě to a poddala jsem se. Už od prvních záběrů přírody, těch neskutečně skutečných krás světa, zeleně, života a souhry veškerých barev, jsem věděla, že otálení bylo strádání. Jeden z nejkrásnějších zážitků pro mě bylo pozorovat tu nádheru, která člověka okamžitě pohltila a připadal jsi jako uprostřed veškeré té poezie, za doprovodu tak nesmírně lehké, silné, emotivní a především křehké a zranitelné hudby, která doprovázela všechny díly. Polapena mrazením v zádech, rychle běsnícím srdcem a zároveň téměř bez dechu, jsem sledovala každý pohyb každé perfektně ztvárněné postavy i chvíle. Občasné humorné momenty, nejčastěji mezi Trpaslíkem a Legolasem, byly šikovným oživením emotivního příběhu. A pak přišel šíp rovnou do srdce. Přímý zásah. Pipinův song mi sebral dech zcela a úplně. Takhle má vypadat opravdové fantazy, tohle je opravdové fantazy. "Ten se ale počítá za jednoho." ()

Sašenka165

Naprosto dokonalý závěr. No... naprosto ne. Mám jednu jedinou výhradu - moc velké množství dílčích konců (ale na pět hvězd to stačí). Jinak je to naprosto úžasný a velmi působivý konec skvělé série. ()

DwayneJohnson

Trilogii hodnotím jako celek, nemá cenu podle mě hodnotit každý díl zvlášt. Nebudu film nějak moc obšírně komentovat a myslím, že to ani dost dobře nejde, jen poznamenám, že je to asi dílo, které vejde do historie kinamotgrafie . Vynikající kamera, režie, herecké výkony, samožřejmně triky a celá výprava. Pro opravdové fanoušky doporučuji zakoupit speciální rozšířenou DVD edici. ()

mil@n.fanatik

Skvělé pokračování prvních 2 dílů! Neméně kvalitní výkony, scénky, akce, vymyšlené postavy, vše je na výbornou!! Skvělé a vítečné!! 98% ()

Geralt z Rivie

Celá trilogie je kouzelná, úžasný svět, okouzlující příběh boje dobra proti zlu. Elfové, hobiti a další úžasná stvoření. No, prostě skvostná fantasy. Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže. --- Ze všech 3 rozšířených verzi tato poslední vysvětluje pár mezer (minimálně 4 důležité scény, které v normální verzi nejsou) v příběhu a přidává několik humorných scének. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $94 / 1 119 / 1 025 milionů / 170 dní < 11,90 > násobek rozpočtu. ()

predators

Uf! A je tady konec. Po 12-ti hodinovém maratonu(né v kuse:-)) můžu s klidným svědomím prohlásit, že se jedná o nejlepší film, jaký jsem kdy viděl a myslím tím celou trilogii, protože nejde nevidět všechny díly. Bohužel, objevil jsem jedinou vadu na kráse a tou je, že už nikdy nebude pokračování.:-( Jaká to škoda!! Malou náplastí nám může být připravovaný Hobit, tak uvidíme:-) V předchozích dvou dílech jsem již zmínil vše potřebné, takže už jen...proslov Théodena k vojákům před bitvou o Minas Tirith, scéna, která je podle mě vrcholem celého putování za zničením prstenu. "Tak se mi zdá, že vyjednávání končí.":-) PS: Málem bych zapomněl poděkovat...J.R.R. Tolkienovi a Peteru Jacksonovi...díky!100% ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert