Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu. (Festival otrlého diváka)

Kusko.t2

TROMA film, v ktorom však je viac trápnosti ako zábavy. Miestami je tento film o filme zábavný, niekoľko scénok sa celkom podarilo, nahota a všelijaké čvachtavé zvuky tiež nechýbali. Samozrejme keď to bolo od Tromy, bolo to všetko také lacné s množstvom nehercov. S príbehom sa Lloyd Kaufman taktiež moc nepáral (u takýchto druhov filmov je to bežné a plánované). Lacné zábavné nechutnosti sa diali počas filmu, v ktorom si Lloyd zahral režiséra a točil ako inak podobnú slátaninu. „Movie people are disgusting.“ Proste Lloyd Kaufman :–). Ja som videl nie tú 98 minútovú verziu ale tú 114 min unrated verziu, čo je trochu moc na takýto druh filmu..........PS. hirnlego: – aj ja som si vážne myslel, že tá scéna s dievčatkom dospeje do orálu, nie si v tom sama. Asi podobné filmy narušili moju psychiku :) ()

Ruut

UPDATE 2020: :-) --------Pro slepého režisera, kterého hraje sám mistr Kaufman, je poslední šancí jak se udržet na špici natočit nové skvělé pokračování Toxic Avangera. Takže film o natáčen Troma filmu. Jako správný tromácký film obsahuje litry krve a tuny sraček + další tělní tekutiny v míře jakou nenajdete ve všech teenegerovských komedií posledních 10 let dohromady. Navrch celkem dost povedených vtípků a i toho sexu dostatek. Nezapomenutelná je scéna kdy slepý režiser močí na záchodě na souložící dvojici. Ale ta zbytečná roztahanost filmu a natahování děje. Ach jo. ()

Jordan

všetky trademarky TROMA doťahuje vo Firmerovi do krajnosti - a tak je film napchaný bizarnosťami a nechutnosťami, vo vyobrazovaní násilia sa predháňa nielen v jeho brutálnosti, ale aj väčšej lacnosti efektu (a béčkovosti), prsia skáču na každom kroku, soundtrack do vás hučí jednu punkovú pecku za druhou, cameá pornohercov a rockových legiend sa defilujú ako na bežiacom páse, roztrúsený dej v kabaretne pestrých, postavami a postavičkami preplnených scénach, scénkach a epizódach plynie k šokujúco šokujúcemu záveru a celé to nezainteresovanému divákovi nedáva zmysel a javí sa ako na lacný efekt a s motiváciou znechutiť, šokovať a nasrať urobený paskvil. čo je ale "dobré" na tomto TROMÁCKOM rámcovom veľdielku, chválospeve na nezávislé filmárstvo a poloalibistický interný film, v podstate adaptáciu tromáckej biblie, je to, že film si od začiatku do konca je vedomý výsledku a konečného efektu, ktorý chce vzbudiť a budí ho so zanietením, láskou, oddanosťou žánru a nadšením. prvoplánové parodovanie, expresívne herectvo, premrštené zvraty a bizarné charaktery. to musíte na TROME buď milovať, alebo nenávidieť, stredná cesta nie je. Tak prečo dávam "strednocestovské" tri? Pretože spomedzi TROMA filmov je TERROR FIRMER menej záživný - herci nehrajú AŽ tak smiešne expresívne, dej sa rozbíja a ubralo sa na hláškach čo sa pridalo na akciách, ktoré sa ku koncu len s malými zmenami opakujú. Stále však brutálna (po všetkých stránkach tohto slova) úpadková béčková zábava pre silné žalúdky. ()

Frajer42

Tohle byl druhý film ze žánru troma, který jsem zatím viděl. Rozhodně to však z tohoto orginálního žánru, který nemá problém jít svoji vlastní cestou, nebyl film poslední. Humor klasicky vybudován na fekálnosti toho nejvyššího řádu. Musím se přiznat, že jsem se zasmál mnohokrát. Téměř dvouhodinová stopáž uteče velmi rychle, neboť se ve filmu stále neustále a pořád něco děje. Film má hrozně svižný děj. Postavy samozřejmě zcela účelně totálně přehrávají a samotný Lloyd Kaufman v roli slepého režiséra je bez nejmenší chybičky. Každičké gesto je prostě perfektní. Samozřejmě se nejedná o žádný vrcholek světové kinematografie. Žánr troma je prostě žánr specifický, který se s jiným žánrem dá těžko srovnávat. Zkrátka pokud toužíte vidět ty největší nechutnosti, které si jen stěží troufnete představit, tak právě tady máte tu největší šanci je zahlédnout. Dávám 3*. Těžko si dovedu představit, že bych v rámci žánru sáhl výš. Z toho plyne, že v rámci žánru maximální spokojenost. ()

Campbell

Jak komentovat tento opus??? Je to těžké proto v krátkosti, Kaufman je úchyl největšího zrna, Terror firmer je jeho největší úchylárna(pozor ale ne nejlepší), a plno lidí by to nemuselo vydržet, ale já jsem vydržel a líbilo se mi to. BTW: Koho tam hrál Roth??? Trey Parker a Matt Stone, byly vynikající:-) ()

Chrustyn

No, to zase byla po dlouhé době divočina jakou znovu hned tak neuvidim. Tohle je ten typ filmu (pokud se něco takového dá považovat za filmařinu) u kterého se hodnocení pohybuje mezi 0 a 100%, jelikož to každý chápe jinak. Někdo možná přistoupí na režisérovu hru a pochopí, že v tohle výtvoru je možné úplně všechno (člověka může sežrat eskalátor, muž je umlácen utrženou nohou, ženě je z těla vyjmut plod dítěte a desítky dalších chuťáren a to ani nepíšu co se zde dělá s okurkama) a bude se výtečně bavit a jiní to nepochopí a budou to považovat jen za sled nesouvisejících prasáren. Já jsem někde mezi a někdy jsem se bavil a jindy nevěřícně zíral. ()

iamek

Moje úchylné srdičko bouchalo blahem. Naprostá ujetá Tromacká zábava. Filmy kde je spustu sexu, koziček, vnitřnosti, končetin a zábavných dialogů mám rád. Díky Terror Firmer chci od Tromy vidět co nejvíce. Zatím vrchol Troma produkce a uvidíme zda tenhle zvrácený skvost bude někdy překonán. ()

SeBig

Ujeté a nechutné, ale to jsem přesně čekal od Tromy. Lloyd Kaufman se opět rozjel a chrlí hromadu krve a vtipných nesmyslů. Krvavé krimi porno od Tromy. ()

jonyyy

Rozhodně lidem z TROMY zavídím a obdivuju je, že fungujou takhle dlouho a že se dokážou živit tím, co je baví, a rozhodně by mě bavilo s těmahle lidma pracovat, ale jako jejich divák si teď od nich dávám nějaký čas pauzu. A jo parkrát sem se zasmál. ()

SOLOM.

Ti z vás, kteří neznají Tromácké filmy si řeknou: 'jak tohle může někdo natočit?' Jde o přehlídku fekálního humoru, kde nic nezůstane skryto. Krev stříkající jako z hasičské hadice, umlácení vlastní nohou, vyjmutí plodu z těhotné ženy, znetvořené pohlavní orgány, famózní smrt na eskalátoru, pomočení, nechutné výkaly a mnoho dalšího. To vše můžete vidět v tomto filmu, ale i v mnoha dalších filmech této společnosti. K tomu všemu hraje skvělá hudba. Po shlédnutí tohoto filmu jsem začal mít neskutečně rád zavařované okurky!!! ()

eraserhead666

Tleskám, klaním se, líbám nohy, kondoluju, píšu tisíce děkovných dopisů. Spousta lidí mi říká že jsem úchyl a nenormální a tohle je přesně film pro mě - úchylnej, nenormální, humornej, odpornej, debilní, stupidní, nadrženej. Díky! Díky! Díky! Nejlepší, nejhumornější, nejnechutnější, nejušukanější Troma, co jsem zatím viděl. ()

ARI50 odpad!

Režiser by měl odevzdat papíry a skončit s natačením filmů ten člověk není vůbec v pořádku. ()

mm13

Tak tomu vravím nadhľad! Úvodné trhanie dolnej končatiny som sledoval nezúčastnene, ale už následné preťahovanie sa o ľudský plod ma úprimne rozosmialo ešte než sa ukázalo, že sledujeme len film vo filme (nadhľad na druhú!)... a to som na tieto veci inak možno až zbytočne precitlivelý. Terror Firmer je však odzbrojujúco uvoľnený, stvorený zo 100% nadšenia a keď píšem 100%, tak tým myslím to, že každý jeden člen štábu sa tomuto filmu venoval na plných 100% a ničomu inému, lebo skrátka nikto z nich ani nebol v stave sa na niečo iné sústrediť. Výsledkom je preto neodolateľný produkt bláznenia na úrovni. Ale ani toľká miera inteligencie a entuziazmu by neviedla k udeleniu plného počtu hviezdičiek. Tie si Terror Firmer zaslúži zato, ako poctivo až profesionálne je natočený. Nádherne natočený, bez jedinej chybičky. Herci hrajú, strih má rytmus, triky sú skvelé. Nikto si nepovedal "točíme B-čko, netreba sa pretrhnúť". Naopak. Milovali to točiť a ja som miloval sa na to pozerať. Sto hviezdičiek! ()

5150

"Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava." Tak to absolutně sedí. Troma film rulez! // "Otrlý divák" 2007 ()

Johny_fork

Zvrhlost a úchylárna, kdyby to bylo kratší, tak se to dá zkousnout, začátek vcelku baví, ale postupem času je to fakt prasárna nehorázná. ()

corpsy

Tromovská rodinka sa tu vybláznila do sýta a nešetrili nič a nikoho. Bláznivé, uletené, utrhnuté z reťaze, neuveriteľne krvavé...proste TROMA. ()

Pishin

Tento film se asi neda hodnotit na stejne hvezdickove skale a dat mu 4hvezdy jako trebas Kamenaku 3 (ba ne delam si prdel)....takze vypnete mozek a pokracujte ve cteni >> mate radi velky kozy, vybuchujici kozy, spoustu krve, zvraceni a ostatni telni tekutiny, okurky, hermafrodity, devky, streva a ostatni utrzene lidske udy i ty pohlavni :-)Rikate ANO_? tak to je film pro vas = totalni vyplach mozku_? Prirovnal bych to k Meet the Feebles akorat ze bez loutek... Potrebujeteli se poradne vyplachnout poradnym Trashem >>tohle je nejlepsi moznost 4* ()

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007