Spartakus: Krev a písek (TV seriál)

• Česko

Spartakus: Vojna zatratených

Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 2010, 33x60 min

Joseph LoDuca

Andy Whitfield, Liam McIntyre, Lucy Lawless, John Hannah, Viva Bianca, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah, Jai Courtney, Anna Hutchison, Nick E. Tarabay, Antonio Te Maioha, Dustin Clare, Katrina Law, David Austin, Siaosi Fonua, Stephen Dunlevy, Craig Walsh Wrightson, Eka Darville, Raicho Vasilev, Daniel Feuerriegel, Ande Cunningham, Janine Burchett, Brooke Williams, John Bach, Lliam Powell, Mark Mitchinson, Campbell Cooley, Karlos Drinkwater, Matthew Chamberlain, Tim Foley, Tania Nolan, Mia Pistorius, Brooke Harmon, Matt Gillanders, Greg Ward, Jon Brazier, John Way, Tim Cronin, Matthew Saville, Cynthia Addai-Robinson, Reuben de Jong, Kyle Rowling, Marcus Johnson, Dylan Hopkins, Bonnie Sveen, Hanna Mangan Lawrence, Michael Hurst, Ellen Hollman, Alain Chanoine, Simon Merrells, Christian Antidormi, Pana Hema Taylor, Gwendoline Taylor, Jenna Lind, Tom Hobbs, Todd Lasance, Cohen Holloway, Peter McCauley, Jared Turner, Richard Norton, Paul Glover, Luna Rioumina, Conan Stevens, Catherine Boniface, Lauren Shaw, Ditch Davey, Joseph Naufahu, Andrew Stehlin, Mark Ferguson, Aaron Jakubenko, Vince Colosimo

Blood and Sand: Býval dobrým vojákem, ale spáchal ten nejhorší zločin - postavil se proti mocichtivému šéfovi. Snažili se ho zabít, místo toho zabil on je. Ne, tohle není pokračování Odpadlíka, ale stručné shrnutí (nejen) prvního dílu. Nicméně motiv pomsty tu najdete. Jak už zde nesčetněkrát zaznělo, Spartacus: Blood and Sand si bere to nejlepší z 300, Gladiátora a Říma a převádí to na nový level. Takže za první sérii zde najdete více nahoty než v Římě (a to jen po 13 dílech s tím, že Řím měl 22 dílů!) Taky zde najdete více intrik, než v Římě, více zpomalovaček a digitální krve než v 300 (teď mě napadá, že pro tvůrce je štěstí, že dnes počítač dokáže vytvořit tolik krve, jinak by se spotřebovalo ohromné množství kečupu :-)) Docela jsem se bál, že se seriál bude snažit být moc cool a že zapomenou na příběh, jenže tohle je omyl. Sice to (zatím) nemůže konkurovat Římu, 300 nebo Gladiátorovi, nicméně to mi nebrání, abych tomuto seriálu dal plný počet. Protože při jeho zhlédnutí jsem se mimořádně bavil, byl jsem překvapen množstvím intrik a odboček (ano, Spartacus není vůbec hloupý seriál, jak by se mohlo zdát) a po zhlédnutí posledního dílu se nemůžu dočkat druhé série. Takže, mnoho štěstí, Andy. Doufám, že se s tou nemocí popereš stejně, jako v aréně. P. S. Nevím, čím to je, ale po skončení každého dílu jsem měl pocit, že musím naběhnout do posilovny a dřít tam do úmoru, abych vypadal alespoň z poloviny tak, jak zdejší gladiátoři. P. S. 2. A Lucy "Xena" Lawless potěšila. Ve 42 letech vypadat takhle sexy a nestydět se to ukázat… Klobouk dolů. Vengeance: Bohužel, život není seriál a většinou nemá šťastný konec. Andy svůj boj s rakovinou prohrál a tak byl přiveden Liam. Přiznám se, první díl druhé série byl zvláštní, než jsem si na něj zvykl, ale pak se seriál rozjel a musel jsem uznat, že je opravdu kvalitním nástupcem Spartaka Andyho. Vyzařuje z něj taková ta pravá vůdcovská aura, kterou předvede během druhé série nesčetněkrát. Celá série mě neskutečně bavila, musím říct, že jsem opravdu potěšen a připraven na finální sérii. Jsem opravdu zvědavý, jak něco, co takhle začalo a přes všechny možné komplikace (ještě jednou, RIP Andy) se dostalo až na vrchol, skončí. War of the Damned: Poslední série tohoto krvavé seriálu rozhodně nezklamala a více než důstojně zakončila tuto čtyřletou pouť. A mně se bude stýskat, abych pravdu řekl. Spartacus v sobě totiž, pokud "oloupete" všechny "slupky" (krev, nahotu) pořádně, skrývá vlastně prostý příběh o jedné z nejstarších lidských tužeb - být svobodný. A takovéhle filmy/seriály mám a asi budu mít rád vždycky. V poslední sérii najdete parádní scény (bohužel, opravdu dokonalé jsou hlavně ty, které obsahují spoilery, takže se na to musíte mrknout :-)) skvělé a důstojné záporáky (byť Crassus nebyl ve skutečnosti tak skvělý stratég, jak jej seriál vykresluje) a v neposlední řadě postavy, na kterých vám záleží. Určitě si tento seriál dám někdy celý znovu a všem, kdo viděli jen pár dílů z první série, bych doporučoval hodnotit až po zhlédnutí celé série. Ono ne vždy je vše tak, jak to vypadá a tento seriál opravdu nejsou "jen" cool krvavé scénky smíchané se sexem. Možná budete překvapeni, jak vás to pohltí.(7.6.2010)

Promo k tomuto seriálu naznačovalo, že nepůjde o nic jiného než bloodfest ve stylu 300.. tohle dodržel pouze pilot. Od druhého dílu se ovšem seriál začal formovat do podoby, která ukazuje všechny "přednosti" Říše jak jí máme všichni rádi - intriky, zvrhlost, gladiátorské bitvy - plus skvěle vygradovaný děj zakončený brutálním masakrem. Doufám, že druhá série (pokud se jí tedy nakonec dočkáme) dozná laťky, která byla je v tomto případě proklatě vysoko!(18.4.2010)

Nemam ve zvyku hodnotit serialy po pilotnim dilu, ale tady proste neodolam, konecne nekomedialni hranej serial, kterej budu s chuti sledovat. Spartacus je nekompromisni reznicina, kde neustale nekdo fuckuje, jsou tu orgie, vsechny zensky s chuti ukazujou kozy a vic a hlavne se neustale nekdo rube, postavy se koupaj v hektolitrech krve, tela jsou rozsekavany na kusy, koncetiny litaj na vsechny strany a to vse ve vizualu 300. Ne sice tak vypilovanym, tvurci s tim neumi stoprocentne pracovat nebo nebyly prachy, nevim, spomalovacek je zbytecne moc a krev vypada prilis komiksove, hudba neni tak epicka jako v 300 a hlavni hrdina by potreboval vic charisma, ale koho to sere, kdyz je to ultra drsny, super ultra krvavy, kdy kolikrat pres krev neni nic jinyho videt a hlavne perfektne a zabavne natoceny. Uvidim po skouknuti cely serie, ale po prvnim dilu to radim mezi nejlepsi hrany nekomedialni serialy poslednich let. Tak update hodnoceni po skouknuti prvni serie, tj. 13 dilu. Vizual se zlepsil, hudba je stale stejne nevyrazna, i kdyz ma svy momenty, spomalovacek ubylo, coz je dobre, stale se tu fuckuje jak o zivot, krev uz vypada vic realisticky a i kdyz neni naplni kazdyho dilu jen bojovani, hodne se tu taky intrikari, tak stejne v kazdym dile gladiatori trenujou a nakonec nakej ten souboj je. Je sice fakt, ze obcas jsou i nejaky hluchy momenty a tak nak se resi vse furt dokola, ale presto to ma zajimavej vyvoj pribehu az po masakralni zaverecnej dil s vserikajicim nazvem. Co se tyce hercu, Xena tu vesele ukazuje kozy, Hannah je naprosto spickovej hajzl a Spartacus nahodil nejaky to kilo svalu a nabral charisma. Z ostatnich gladiatoru to je tak 4, 5 postav, ostatni delaj jen krovi. Takze co dodat, prvni dil me spickove naladil a vychutnal jsem si pak celej serial az do posledniho dilu. Jasnejch 5*.(14.1.2010)

Nový počin seriálového všeuměla Ricka Jacobsona patří asi k tomu nejlepšímu, co jsme z jeho produkce mohli spatřit. Nedosahuje zdaleka kvalit Gladiátora ani 300, na druhou stranu je to hodně dobrý akční masakr, který si na nic nehraje, s ničím se nepáře, kotel cákanců krve, nadávky, nahé ženy, zaujme hlavně vizuální stránka v některých pasážích. Ke konci série se nám to dokonce pěkně zamotá a rozjede po příběhové lince. Výborné, extra krvavé a nelítosné zakončení první řady, už se nemůžu dočkat na další. Další řada začacala opět nášupem brutality, krve a sexu ^^ Druhá série žačala hodně slabě, hlavně absence Andyho Whitfielda nejvíce mrzí.(1.2.2010)

• sepp

Verlmi lacina kopie 300: BuT se stovkami litru pocitacove krve, spoustami odhalenych poprsi a vubec se spoustou "good old in-and-out". Ale tez s nudnym scenarem, PRISERNYMI hereckymi "vykony" a ony vychvalovane bojove sceny? Ja se tedy u nich temer az nudil. Nevim, 300ka mi prisla genialni, ale tohle je proste ve srovnani se serialem 'Rim' ve vsech smerech mizerne...(27.1.2010)

• - Když se Crixus (Manu Bennett) v sedmé epizodě rozběhne proti skupince Římanů, jednoho z nich nadzvedne do vzduchu. Ve chvíli, kdy jej nadzvedne, nemá Říman v rukou žádný štít, ale v další chvíli se mu objeví v ruce. (Chipsonator)

• - Producent Steven S. DeKnight při první serii žertoval, že Spartakovo tělo nebylo nikdy nalezeno, a tak mohou seriál klidně zakončit tím, že bude pokračování ve vesmíru s astro-zombie. (Dlee)

• - Illythia (Viva Bianca) si koupí jednoho galského otroka, který je ve skutečnosti brán jako dárek od manžela. V té době ale jakýkoli dárek tohoto typu od manžela nebyl brán jako vhodný pro ženu. Římské právo jasně zakazovalo takovéto dary ženám, a z tohoto důvodu tyto dary automaticky patřily jejich otcům. (L3G1ON4R)