Spartakus: Krev a písek (TV seriál)

• Česko

Spartakus: Vojna zatratených

Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 2010, 33x60 min

Joseph LoDuca

Andy Whitfield, Liam McIntyre, Lucy Lawless, John Hannah, Viva Bianca, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah, Jai Courtney, Anna Hutchison, Nick E. Tarabay, Antonio Te Maioha, Dustin Clare, Katrina Law, David Austin, Siaosi Fonua, Stephen Dunlevy, Craig Walsh Wrightson, Eka Darville, Raicho Vasilev, Daniel Feuerriegel, Ande Cunningham, Janine Burchett, Brooke Williams, John Bach, Lliam Powell, Mark Mitchinson, Campbell Cooley, Karlos Drinkwater, Matthew Chamberlain, Tim Foley, Tania Nolan, Mia Pistorius, Brooke Harmon, Matt Gillanders, Greg Ward, Jon Brazier, John Way, Tim Cronin, Matthew Saville, Cynthia Addai-Robinson, Reuben de Jong, Kyle Rowling, Marcus Johnson, Dylan Hopkins, Bonnie Sveen, Hanna Mangan Lawrence, Michael Hurst, Ellen Hollman, Alain Chanoine, Simon Merrells, Christian Antidormi, Pana Hema Taylor, Gwendoline Taylor, Jenna Lind, Tom Hobbs, Todd Lasance, Cohen Holloway, Peter McCauley, Jared Turner, Richard Norton, Paul Glover, Luna Rioumina, Conan Stevens, Catherine Boniface, Lauren Shaw, Ditch Davey, Joseph Naufahu, Andrew Stehlin

Rob Tapert

Kostýmy:

Barbara Darragh

33/33 (3x) Starz! se inspirovalo úspěchy HBO, FX a Showtime a natočilo nového Spartaka jako seriál plný akce, krve a nevázaného sexu. To celé v počátku zabalilo do úhledného digitálního balíčku a příběhů z gladiátorské školy, kde má každý své sny a cíle. To by samo o sobě možná bylo dostatečně zajímavé, pro mě ovšem již méně, ale musím se pozastavit nad vynikajícími herci v klíčových rolích. Protože ti jsou tím hlavním pikantním lákadlem. Dokonalý pár Batiata a Lucretie hrají John Hannah a Lucy Lawless, kteří společnými silami posilují to nejlepší ze svých kariér. John už dávno není jen tím poskokem z Mumií a Lucy Xenou. Ačkoli Xena byla postavou s tolika tvářemi, o které se jen každé herečce může zdát. Je skoro neuvěřitelné, jak přirozeně vyznívají veškeré scény, jejichž nedílnou součástí jsou zápasy na smrt a nikdy nekončící soulože mnoha způsobů... Nahota není pobuřující, akce je nezbytností. Lucy poodhaluje vše, aby dávala tušit ještě víc, jak jen je tohle možné? A samozřejmě velice na místě jsou intriky v podání Ilithye Vivy Biancy. Andy Whitfield v titulní roli z počátku vypadal, že bude tím nejslabším článkem, ale vyvíjí se spolu se svou postavou a postupně se také stává elitním oblíbencem celé show. Což by samozřejmě bylo na pováženou, kdyby se k tomu nedopracoval ani v polovině, i když samozřejmě jisté vývojové stupně jeho charakteru jsou méně uvěřitelné. Z režisérů stojí na absolutním vrcholu Michael Hurst, jehož interpretace přinašeče deště byla dech beroucí a souboj s obrem nejmýtičtější. Samozřejmě svůj vysoký standard potvrdil Joe LoDuca na postu hudebním. Díky dokonalému prequelu Gods of Arena jsem přečkala velice uspokojeně čekaní na novou sérii Spartacus: Vengeance a vyrovnala jsem se s úvodními díly Blood and Sand, které zdaleka ještě nedosahovaly rozkoše a ukojení z druhé poloviny série. Spartacus je cestou televizního dramatu nové doby. Příběh revoluce třetí neúspěšné vzpoury otroků v antickém Římě nepromlouvá k dnešku tolik jako vzdor nobility, intriky, ambice a chtíč. The Red Serpent Úvodní díl je zatím jen opatrným našlapáváním k hlavnímu ději. Jakési pozadí Spartacova příběhu, počátek jeho nenávisti ke Claudiu Glaberovi a jeho lásky k manželce Suře. Vizuál ostře interpretuje populární vzhled 300, který ovšem velice rychle zmizí z tváře série a bude to tak dobře. Za poutavý lze označit všeho všudy jen nástup hlavní bitch, novomanželky Glabera Ilithye. Sacramentum Gladiatorum Zmatený Spartac se seznamuje s Varrem, kdysi svobodným občanem, nyní přítelem v ludu pod vedením Gnaea Cornelia Lentulia Batiata. Pomalu získává svůj prostor i Batiatova manželka Lucretia, zajím jen jako nebezpečná sexy žínka se zataženými drápky. Legends Zatímco se ukazuje, že Spartacus v ludu nějaký ten čas pobude, vyprávějí se legendy o místních šampionech a jejich zásadních protivnících. Lucretia se učí, jak zvládnout provokující a zároveň velice naivní Ilithyi. Crixus se zamilovává do Lucretiiny osobní otrokyně Naevie a soupeří se Spartacem v aréně. The Thing In The Pit Rozehrává se hra na pokraji bankrotu, která nicméně otevírá srdce Lucretie i Batiata. Zmatky a delirium v mysli Spartaca jsou ničím oproti poutu, kteří mezi sebou Lucretia a Batiatus chovají. Neexistuje překážky, které by je mohla odloučit. Shadow Games Lucretia rozkvétá jako polední slunce s každou další myšlenkou na coitus v náručí svého milence. Ale nikdy nepřestává milovat - víc než svůj život - Batiata. Společně s přípravami na souboj s Theoklem začíná vřít svár mezi Sparatacem a Crixem, Doctoreho tajemství je poodkryto a Solonius si pod sebou definitivně podřezává svou větev. Umění režiséra Michaela Hursta dosahuje nových výšin. Seriál se mi definitivně dostává pod kůži, všechny dosavadní výtky jsou promlčeny. Delicate Things Obrazy zrady, několika zbytečně zmařených životů a obrat několika charakterů k Tartaru. Batiatus ve svém zaslepení ještě dlouho nebude tušit, kde udělal chybu. Nicméně Ashur se patrně stane nesmrtelným. Ten tam je sen o homosexuální idyle na svobodě v područí Barcy. A Sura? Společně s ní odešly i poslední zbytky 300. Great And Unfortunate Things Jsou snad až příliš spirituálním dílem, Spartacus truchlí a směňuje vlastní identitu za víru své ženy. Reálný svět za zdmi ludu doléhá na Varra a Doctore tuší zradu v kauze odchodu Barcy. Ilithya přestává být zvladatelnou. Lucretia má příliš málo prostoru pro vlastní kouzla. Mark of the Brotherhood Detektivka pominula stejně rychle, jako se Crixus chopil příležitosti dokázat na každé frontě, že je schopen konkurovat skutečnému šampionovy. Nad Lucretií se otevřela nebesa, Spartacus přežil Ilithyin atentát a sama Ilithye se dostala skutečně do úzkých při marnotratné společenské události. A Ashur? Však víme, jak už to s takovými bývá. Hledí si jen svého vlastního váčku s penězi. Whore Patří mezi vrcholné práce režiséra Michaela Hursta na seriálu, po té, co vystřihl dokonalý přelom ve všem dosavadním vývoji společně s porobou Theokola, dále pokračoval s dalším razantním úkolem - zničením Ilithye. Lucretia a útroby Batiatova domu se staly pravou slují neřesti a zatímco vysoce postavená Licinia vydechla naposled, Lucretia se zavázala k novému přátelství. Takovému, které mělo svázat jí a Il navždy k sobě. Party Favors Bohužel nepřinesla takové ovoce, v jaké Batiatus a jeho apetit po politické kariéře doufal. Mladičký Numerius se stal pouhým nástrojem v Ilithyině pomstě, kterou si slibovala provést na Spartacovi drahně předtím, než se on sám stal šampiónem vznešeného města Capua. Chtíče mladého panice neporučíš, žel je velikým bolem, že tento pouze chladně vykalkulovaný manévr stál život i nejlidštějšího gladiátora ze všech, chrabrého Varra. Old Wounds Ze zpětného hlediska se ukazuje, že zásadní chybou Batiatovi cesty k moci bylo jeho eliminování Lucretie z povědomí o jeho plánech. Svou budoucnost si sám zpečetil nesmyslnou vraždou Sury. A přitom z příkladu lítosti, kterou projevil v kauze s Varrem, je jasné, že nikdy nejednal slepě. Zaslepila ho až jeho vlastní touha po překonání sebe sama. Návrat Spartaca k jeho staré thrácké povaze má na svědomí náhoda a sobecká láska otrokyně Miry. A s něčím takovým jistě nemohl počítat ani všemi mastmi mazaný Ashur. Comeback Crixe je už pouhou třešinkou na jízdě do pekel, kterou představují poslední tři díly epochální série Blood and Sand. Revelations S očekáváním finále přichází geniální odchod dobrého přítele Solonia, setkání Ilithye s jejím drahým manželem, Spartacovo vědomé připravování se na pomstu. Sličná vdova po Varrovi odmítá od Spartaca jeho finanční pomoc a sama se stává otrokyní v Batiatově domě. Co může chybět ke štěstí? Nic, než rázný konec zakázané lásky gladiátora a osobní otrokyně Dominy. Kill Them All Bloodbath finále se vším všudy. Pro zatraktivnění závěrečného příběhu povstání gladiátorů a vyvraždění římské nobility se vyprávění tříští do série flashbacků a na své si přijde skutečně každý. Mira si vyžádá na Spartacovi coitus, Varrova vdova Aurelia dojde pomsty na mladém Numeriovi, Crixus se pomstí Lucretii a Ilithya nabude dojmu absolutní převahy... Doctore očekává svobodu a proto věnuje pár minut Ashurovi. Levicový Spartacův proslov nemůže samozřejmě chybět a proto se opět s těmi, kdo přežili, setkáme již 21. (27.) ledna 2012. Fugitivus S novou tváří stará kvalita. Herecký koncert Lucy Lawless stíhá jeden epochální dějový zvrat za druhým. Všechny myslitelné obavy jsou zažehnány. A Place in This World Pěkně zamíchali osudem a skvěle se propojila minulost se současností. Ashur překvapuje svojí loajálností k domině. Jen Ilithya neměla váhat... The Greater Good Svazuje staré příběhy z Gods of Arena s novými pointami Blood and Sand. Nevia se našla a nové recasty začínají čím dál tím více skřípat. Je potřeba se povznést nad minulostí a soustředit se na nové tváře. Diváci znalí síly Vyššího dobra už z předchozích Tapertových seriálů od prvního okamžiku budou vědět, na čem jsou. To poselství se ani po dvou dekádách nemění. Jestli nestojí bojovat za jednotlivce, nemá smysl žít prázdný život. Empty Hands Mi naprosto vrátili víru v to, proč se Spartacovi naplno věnovat. Ilithya se konečně stává novou dominou par exelence. Orgie jsou skvělé, dějové zvraty dech beroucí. A králem všech králů je Joseph LoDuca. Libertus Masíčko od A-Ž. Chosen Path Poklidnější hra, rozdání nových karet, klid před další epickou bouří. Assassin z Egypta slibuje mnohé, stejně jako nová pravidla v Glaberově domě. Sacramentum Po dvojici dílů Empty Hands a Libertus další 100% hra intrik, spekulací a odplaty. Neskutečně to získává na hloubce, síle a napětí. Nikdo není pánem nad svým osudem, všichni musí nejprve zničit všechny kolem sebe. Krev za krev. Balance Dává přednost expozici množství postav a na to zásadní je jen málo času. O Ilithyi nemá nikdo zájem, nicméně přežívá, protože je matkou budoucího syna samotného Spartaka. Seppia konečně díky Lucretiině oběti odhaluje proradnost Glabera. Ve Spartakově táboře je čas na lásku i zradu a naději v lepší zítřky. Monsters TJ Scott za bloodbath na hrad! Wraths of the Gods Dramaturg na popraviště! 3.10(7.9.2010)

Nemam ve zvyku hodnotit serialy po pilotnim dilu, ale tady proste neodolam, konecne nekomedialni hranej serial, kterej budu s chuti sledovat. Spartacus je nekompromisni reznicina, kde neustale nekdo fuckuje, jsou tu orgie, vsechny zensky s chuti ukazujou kozy a vic a hlavne se neustale nekdo rube, postavy se koupaj v hektolitrech krve, tela jsou rozsekavany na kusy, koncetiny litaj na vsechny strany a to vse ve vizualu 300. Ne sice tak vypilovanym, tvurci s tim neumi stoprocentne pracovat nebo nebyly prachy, nevim, spomalovacek je zbytecne moc a krev vypada prilis komiksove, hudba neni tak epicka jako v 300 a hlavni hrdina by potreboval vic charisma, ale koho to sere, kdyz je to ultra drsny, super ultra krvavy, kdy kolikrat pres krev neni nic jinyho videt a hlavne perfektne a zabavne natoceny. Uvidim po skouknuti cely serie, ale po prvnim dilu to radim mezi nejlepsi hrany nekomedialni serialy poslednich let. Tak update hodnoceni po skouknuti prvni serie, tj. 13 dilu. Vizual se zlepsil, hudba je stale stejne nevyrazna, i kdyz ma svy momenty, spomalovacek ubylo, coz je dobre, stale se tu fuckuje jak o zivot, krev uz vypada vic realisticky a i kdyz neni naplni kazdyho dilu jen bojovani, hodne se tu taky intrikari, tak stejne v kazdym dile gladiatori trenujou a nakonec nakej ten souboj je. Je sice fakt, ze obcas jsou i nejaky hluchy momenty a tak nak se resi vse furt dokola, ale presto to ma zajimavej vyvoj pribehu az po masakralni zaverecnej dil s vserikajicim nazvem. Co se tyce hercu, Xena tu vesele ukazuje kozy, Hannah je naprosto spickovej hajzl a Spartacus nahodil nejaky to kilo svalu a nabral charisma. Z ostatnich gladiatoru to je tak 4, 5 postav, ostatni delaj jen krovi. Takze co dodat, prvni dil me spickove naladil a vychutnal jsem si pak celej serial az do posledniho dilu. Jasnejch 5*.(14.1.2010)

Dlouho jsem se takhle "nezažrala" do nějakého seriálu. Spartakus je nabit energií a touhou po pomstě, která přijde v posledním díle se vším všudy! Skvělé výkony Andyho Whitfielda, fantastická muzika i efekty a nestydatý sex..to je to kouzlo Spartaka! Ve svém oboru jednička!(31.10.2010)

Hodnocení po pilotu: Pět hvězd. Dostal jsem přesně, co jsem chtěl, možná i malinko víc. Seznam požadovaných rysů nového gladiátorského seriálu, na který jsem se půl roku (od ukázky) těšil, byl následující: chci 1) efektní souboje ala 300, 2) vymazlené zpomalovačky, 3) potoky krve, 4) spousty krásných nahotinek s bujnými poprsími, 5) alespoň nějaký "příběh", který seriál neshodí do mazlavého bláta v aréně. To všechno tu je, a tak si ode mne Andy Whitfield jako bezejmený bijec odnáší maximální hodnocení. Jako bonus je první díl šedesátiminutového kulervoucího pop-cornu doplněn sexy filtry a přepáleností - tentokrát jsou přehnané nejen počítačové efekty, ale i dabing herců a zvuk obecně. Prostě bomba, kouká se na to s rukou v kalhotech. Těším se na každý další pátek! Možná jednoho dne nakonec uvěřím, že má srdce. Až mu jej vyrvu z hrudi! Hodnoceni po čtyřech dílech: Pořád je to sice děsně candy, ale akční jízda z prvního dílu si vzala dovolenou plus seriál se snaží až moc okatě šokovat (erotika, brutalita), a to se nedělá. A nebo se to musí umět zamaskovat. Uvidíme na konci série, zatím trochu slabší 4 hvězdičky. Hodnocení po deseti dílech: WTF, seriál si slušně pohrává s dramatickou linkou a zvraty jsou nečekaně odzbrojující! Akce a kozy si pauzu rozhodně nedávají... jasných pět! Po komplet první sérii korunuji tento skvost na krále akčně-historicky-dramatických seriálů. Posledních dvacet minut závěrečného dílu jsem údivem nezavřel hubu.(24.1.2010)

Největší problém tohoto seroše je americký přístup k násilí a k vulgaritě. Frajeři tu střídají střevarvoucí seky a údery, vysílající šedou kůru mozkovou na volné prostranství, a to vše s proslovy jak z univerzitní auly. Kromě toho nějak úplně nevěřím, že by Spartakus byl až tak uvědomělý lidumil. Spíše si myslím, že měl dost neustálého strachu o vlastní bytí, resp. hrátek s kamarády na život a na mrd, to vše bez adekvátní šance na přežití. Když už zdechnout, tak na hezkém hříbátku, řekl si jednou tento junák a oslovil tím i další majetek místních vlastníků lidských zdrojů. Co by ne, má mé sympatie, ostatně stejně jako tento počin. Když pominu výše zmíněné i fakt, že se tam k sobě mají ti vrahounci až přespříliš, jde o ultimátní zábavu. Kečupu jak na pizze z tesca. === Tak jsem se krzevá další sérii dozvěděl, že pan původní herek Spratkakus umřel. Škoda ho. Asi málo cvičil.....(21.5.2012)