Spartakus: Krev a písek (TV seriál)

• Česko

Spartakus: Pomsta

Spartakus: Vojna zatratených

Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 2010, 33x60 min

Sdílím nadšení. Exploatační seriálová verze legendárního Spartaka, která ale vůbec není blbá. Xena, šukačky, intriky, lehce třístovkový akční vizuál podpořený CGI masem a krví (nakonec beru - hlavně že je to na TV poměry nevídaný brutál), zdegradovaná římská smetánka, nestydaté a krvežíznivé občanstvo, nasvalený buzáci, parádní herecké výkony (#1 - John Hannah jako mocichtivý Batiatus), ale především: čím dál zajímavější zápletka s řadou překvapivých zvratů a působivých momentů. Několik prvních dílů mi to ještě úplně nesedlo - Spartaka pronásledoval přízrak Douglase staršího, byl z něj neposlušný usmutněný hodňák, no prostě mi moc nevoněl a děj ještě nebyl tak chytlavý (dobrá tu ale byla ta podsvětní temná vsuvka). Ale pak už to kopalo řiť víc a víc a posledních pár dílů jsem musel vidět tak těsně za sebou jak jen to šlo. I ten Andy Whitfield si mě nakonec získal (a homoprototypní Crixus už mě tolik nesral:D). Takže i přes ten horší rozjezd je BLOOD AND SAND nakonec ’u Jupiterova ptáka’ dobrá podívaná. 8,5/10.(28.10.2010)

Největší problém tohoto seroše je americký přístup k násilí a k vulgaritě. Frajeři tu střídají střevarvoucí seky a údery, vysílající šedou kůru mozkovou na volné prostranství, a to vše s proslovy jak z univerzitní auly. Kromě toho nějak úplně nevěřím, že by Spartakus byl až tak uvědomělý lidumil. Spíše si myslím, že měl dost neustálého strachu o vlastní bytí, resp. hrátek s kamarády na život a na mrd, to vše bez adekvátní šance na přežití. Když už zdechnout, tak na hezkém hříbátku, řekl si jednou tento junák a oslovil tím i další majetek místních vlastníků lidských zdrojů. Co by ne, má mé sympatie, ostatně stejně jako tento počin. Když pominu výše zmíněné i fakt, že se tam k sobě mají ti vrahounci až přespříliš, jde o ultimátní zábavu. Kečupu jak na pizze z tesca. === Tak jsem se krzevá další sérii dozvěděl, že pan původní herek Spratkakus umřel. Škoda ho. Asi málo cvičil.....(21.5.2012)

Mám-li psát upřímně, musím přiznat, že žánr historického filmu mě vždycky bavil, ale je ovšem jasné, že rovněž každá filmová historie je přizdobená fikcí. Spíše si kladu otázku? V čem se liší tato nová adaptace v konečném výsledku od okázalé verze Stanleyho Kubricka? Záměr tvůrců byl patrný, po vizuální stránce co nejvíce fascinovat brutální akční smrští a počítačovými triky. Nicméně v obou případech toho bylo někdy příliš. Po pravdě řečeno, je nanejvýš obtížné hodnotit i zdejší historii, poněvadž stejně nikdo neví, jak to doopravdy všechno bylo. Z tohoto důvodu není potřeba dodávat, že tady o tu reálnou historii šlo až v druhé řadě. Inu což, je třeba dále říct, je evidentní, že se tvůrci rozhodli vytvořit ze Spartaka jakousi dravou šelmu, která se téměř po kolena brodí v krvi, je o to zajímavější, píšu-li o jeho myšlení, že mu dali i sociální rozměr. Co vlastně se tady podařilo a hlavně co za to stálo. Tak určitě obsazení, kde není slabé místo v hlavních rolích. A v další řadě mě zaujal heroizující Spartakus v podání Andy Whitfielda a notně přispěl k tomu, že mě to začalo opravdu bavit. Jakkoliv je to absurdní, tak se rval s životem (či o život v bolestném konci) jak ten skutečný Spartakus. A nelze se nezmínit ani o skvělém herci, který si mě získal, Manu Bennett v roli Crixe, jehož postava odvedla bravurní práci. První díl v první sérii byl takový krapet nuda, prostě nic moc, ale od druhého dílu se dojem lepšil. V tomto smyslu se seriál i se svými poklesky vydařil.(4.10.2013)

• - Viva Bianca a Jai Courtney spolu navštěvovali společně dramatickou školu a stali se dobrými přáteli. Avšak o svém vzájemném obsazení do seriálu nevěděli do té doby, než se sešli na scéně. (Chipsonator)

• - Výskum jednej gladiátorskej hrobky v súčasnom Turecku naznačil, že sa bojovníci naozaj živili prevažne vegetariánskou stravou. Pozostávala hlavne zo zŕn a fazule, pravdepodobne preto, aby gladiátori rýchlo priberali. (misterz)

• - Lentulus Batiatus (John Hannah) je pojmenován jako Quintus, nicméně ve skutečnosti byl Gnaeus. (L3G1ON4R)