poster

THX 1138

 • USA

  THX 1138

 • slovenský

  THX 1138

Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

Režie:

George Lucas

Scénář:

George Lucas, Walter Murch, George Lucas (původní scénář)

Hudba:

Lalo Schifrin
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Divočák
  ***

  Velice depresivní debut George Lucase, který všem pochybovačům jasně dokazuje, že umí točit i jiné věci, než jen efektní popcornovou zábavu. Sterilní a odlidštěná atmosféra světa THX 1138 ve vás zanechává opravdu hluboké dojmy, stejně jako scénář nárokující si nálepku "pro náročného diváka". Problémem ovšem zůstává, že si po skončení filmu nejste jisti, jestli je tento nárok na divákovy myšlenky opravdu oprávněný a nebo jde jen o efektně zabalenou 90 minutovou nudu.(18.3.2007)

 • Tsunami_X
  ***

  Dokonalá práce se zvukem a ruchy se bohužel bije s klasickým nešvarem a to neschopností udržet příběh v dobrém tempu po celou dobu. Fascinující vtáhnutí do neméně fascinujícího světa se tak překrývá s nuznou vyprávěnkou o uvědomění, která je zakončena výtečnou akční pasáží. Lucas už zde potvrdil, že má obrovský cit pro budování určitého uzavřeného/otevřeného vesmíru, ale příběh staví nechtěně na druhou kolej. Jediné štěstí, že humor funguje jak má a kupříkladu taková scéna se záchodem je opravdu k popukání. O to více pak zamrzí celková dramatická nevyváženost a neskutečně kýčovitý závěr přesycený slunečními paprsky.(18.8.2005)

 • anais
  ***

  THX 1138 nese rukopis umělecky ambiciózního filmaře. Jenže realita tomu chtěla jinak a Lucas se začal věnovat zábavnějším tématům (a dobře tomu tak!) a nakonec s režírováním v podstatě skončil. THX 1138 má zajímavý střih, zvuk, i kameru. Děj je lehce orwellovský. A všechno dohromady to působí trochu monotónně a nudně. Ale je to zajímavě experimentální, a kdyby Lucas tehdy Hvězdné války nenatočil, mohl z uměleckého hlediska dojít mnohem dál než Coppola a Spielberg. Možná. A možná taky ne. Jisté je, že jako debut vypadá THX víc než slibně.(21.10.2007)

 • Marius
  *

  Prototyp absolútne zbytočného filmu. Celý film je nenormálne zmätočný a viac číslic v jednom filme snáď už nikdy nezaznie. Čo týmto chcel Lucas povedať mi ostane záhadou. Tá jedna hviezdička je za atmosféru. Film totiž nemá žiaden relevantný dej. Skrátka opäť raz nechápem tunajšie hodnotenia. 2/10(1.10.2005)

 • J*A*S*M
  *

  Antiutopická sci-fi podle mladého Lucase. Popravdě řečeno, tohle jsem nepobral. To už bych raději týden v kuse koukal na Star Wars, než znovu THX 1138.(18.6.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace