• slovenský

Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

George Lucas

George Lucas, Walter Murch, George Lucas (původní scénář)

Lalo Schifrin

Sterilita a jednotvárnost bílýho prostředí, všemožnejch ruchů a odosobnělej svět někde tam pod povrchem působí až děsivě. Lucas svou temnou vizi od kraťasu vypiplal k dokonalosti. Nechybí tu ani Velkej bratr, promlouvající k lidem ve zpovědnici z pásky, a neosobní roboti, vychovávající děti nebo sloužící jako pořádkový jednotky. Film hýří nápady, ale od začátku útěku už se v něm jen kupí ty nevyužitý spolu s dechberoucími scénami za sebe bez jakýhokoliv smyslu až do konce. Přesáhnutí finančního limitu navíc bylo pěkně okatě vykonstruovaný a načasovaný. Škoda. Poslední scéna ale snímek opět trochu zvedá. S mírou stylizace v THX 1138 bych ji nepovažoval za kýč, jako někteří uživatelé. Buďme vděční za komerci. Nakupuj víc, nakupuj. Nakupuj… a buď šťastný.(3.12.2009)

Je libo totalitně filozofující sci-fi bez děje, s minimem kulis a nekonečným množstvím číselných hodnot? Pak je THX 1138 správná volba. Musím však upozornit na drobné nebezpečí v podobě roku výroby filmu, neboť spousta scén je proti záměru tvůrců nesmírně zábavná a při brutálních zásazích strážníků dostala moje bránice řádně zabrat(21.1.2012)

Za málo peněz hodně muziky. Pokračování příště.(31.3.2006)

• Phobia

Moje drahá polovička cca po 10-15 minutách prohlásil, že ho to nebaví, leze mu to na nervy a nekompromisně film smáznul z disku. A mě to popravdě nezaujalo zase tolik, abych "THX 1138" stah... ehm... KUPOVALA znovu a zkusila se podívat sama. Pokud snímek jel po linii úvodní čtvrthodinky, vyškrábnul by to u mě maximálně na 3* - chladné, strojově sterilní, bez příběhu, jen zvláštní audiovizuál k zamyšlení nad tím hnusným, odlidštěným světem. Umělecká nuda - někdy mě osloví, někdy ne. Snad se mi časem naskytne příležitost film vidět bez okolních rušivých elementů, kteří ke spokojenosti nezbytně potřebují svižný děj.(13.4.2010)

• swamp

V první polovině filmu na nás George Lucas připravil uniformní bílé prostředí..v té druhé naprosto vymakaný hi-tech svět. Tento kontrast pro mě asi není tím pravým ořechovým. I přesto, co jsem právě napsal a jaký počet hvězdiček jsem tomuto filmu věnoval, vás můžu uklidnit, že se jedná o film zhlédnutelný. "Blessings of the state, blessings of the masses."(9.5.2006)

• - Bílý automobil, který řídí THX (Robert Duvall), je upravený závodní vůz Lola T70 MKIII. (Saur.us)

• - Director's Cut verze obsahuje některé přidané CGI efekty. (Corpsegrinder)

• - Film bol inšpiráciou pre skladbu „99“ od soft rockovej kapely ToTo. K pesničke bol natočený aj videoklip, ktorý mal pripomínať celkovú "sterilnú" atmosféru filmu. (Hudino)