poster

THX 1138

 • USA

  THX 1138

 • slovenský

  THX 1138

Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

Režie:

George Lucas

Scénář:

George Lucas, Walter Murch, George Lucas (původní scénář)

Hudba:

Lalo Schifrin
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • klerik
  *****

  Director´s cut. Úplna bomba! Trochu oneskorene som vážne pochopil, že Lucas je génius (zbohom SW). Minimalizmus, komornosť, sila... Predloha všetkého od SEXMISIE po EQUILIBRIUM. Klaustrofobická atmosféra, kritika totality a komercie, ktorá sa právom radí medzi najväčšie klenoty SF...(14.1.2008)

 • Le_Chuck
  ****

  Atmosférická záležitosť, ktorá vo mne zanechala veľmi (ne)príjemný pocit beznádeje. Na dnešnú dobu pôsobí filmové prostredie budúcnosti možno trochu smiešne, ale má svoje "technologicko-dobové" čaro. Jednoduchosť , sterilita, všade samé elektrónky a pípanie. Som zvedavý, ako príde ľuďom o takých 30 rokov Matrix, či Minority Report. Hold sci-fi je žáner ktorý nám technológiami stárne pred očami, ale kto to dokáže prekúsnúť má vyhrané. 70%.(13.11.2006)

 • gudaulin
  *****

  Příznivci George Lucase se dělí v zásadě na dvě skupiny: menšinu, která krčí rameny nad tím, jak dokázal režisér natočit provokativní a vizionářskou artovou sci-fi THX 1138 a vzápětí mohl sklouznout k výrobě popkulturních sraček typu Hvězdných válek, a na většinu, která obdivuje úžasné zábavné barevné a hravé Hvězdné války, aby poté zjistila, že Lucal předtím spáchal jakousi prapodivnou rádoby sci-fi bez hlavy a paty se zvláštním slovníkem hrdinů a ve strohých kulisách, která se v ničem nepodobá jeho pozdějším skvělým bijákům. Sám se řadím do té první skupiny. THX mě dokázala uchvátit svou atmosférou odlidštěného robotizovaného světa, který se bojí emocí a citů, kde je jedinec redukován na sumu peněz, na kterou je oceněn. Je to kreativní záležitost, která přesně odrážela dobové úzkosti mezi americkou intelektuální elitou na univerzitách. Celkový dojem: 90 %.(14.6.2006)

 • Xeelee
  *****

  Sterilita a jednotvárnost bílýho prostředí, všemožnejch ruchů a odosobnělej svět někde tam pod povrchem působí až děsivě. Lucas svou temnou vizi od kraťasu vypiplal k dokonalosti. Nechybí tu ani Velkej bratr, promlouvající k lidem ve zpovědnici z pásky, a neosobní roboti, vychovávající děti nebo sloužící jako pořádkový jednotky. Film hýří nápady, ale od začátku útěku už se v něm jen kupí ty nevyužitý spolu s dechberoucími scénami za sebe bez jakýhokoliv smyslu až do konce. Přesáhnutí finančního limitu navíc bylo pěkně okatě vykonstruovaný a načasovaný. Škoda. Poslední scéna ale snímek opět trochu zvedá. S mírou stylizace v THX 1138 bych ji nepovažoval za kýč, jako někteří uživatelé. Buďme vděční za komerci. Nakupuj víc, nakupuj. Nakupuj… a buď šťastný.(3.12.2009)

 • Flipper
  *

  Sci-fi pri ktorom som dokázal vydržať 30 minút a potom som ho vypol... za zmienku stojí možno len stroj na ukájanie, ale inak nudné, rozťahané a príliš holohlavé...(21.11.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace