Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

RockStar01

Po 1. polovina mě nechávala spíš chladným. Pak to šlo nahoru a jí si říkal, že tehnhle film vůbec není marný. Konec a rozuzlneí mě tak dostalo, že jsem nucen dát 5*. Příběh jsem neznal a tak mě šokoval. I to se asi odráží v hodnocení. ()

Helldo

Příběhově famózní a závěrečné rozuzlení působivější než jindy a to i přesto, že místami mi chyběla ta elegance sama v podání mistra Sucheta... ()

Lukin413

Mé první setkání s Hercule Poirotem, pointu jsem neznal. Příběh je výborný, pointa také, zpracování horší. Film působí televizně, což je způsobeno i omezený prostor vlaku. Sledujeme tak v podstatě jen sérii dialogů hlavního hrdiny a jednotlivých podezřelých. N-ejvětší slabinou filmu je však hlavní hrdina, který je vykreslen jako neuvěřitelně namyšlený, dámy prominou, kretén. ()

pipapa odpad!

Více jak dvě hodiny nám před očima leze a řve podivně zkroucený a napomádovaný Poaró a celý ten statický a nudný cirkus končí opět složitou a krkolomnou přednáškou pro posluchače kriminalistiky, kde tentokrát nejenže jsou zase všichni podezřelí, ale dokonce jsou všichni pachatelé. A aby toho nebylo málo, pachatelé vraždili jaksi právem, proto nám autorka předlohy nabízí i druhou variantu=jak z toho ven... Jorga Kotrbová dabující Lauren Bacall je, jako vždy a všude, excelentní. ()

Rami

Pro mne je nejlepším představitelem Poirota jednoznačně David Suchet, což se mi potvrdilo i v tomto filmu, který jsem si pustil s velkým očekáváním. Jaké pak bylo rozčarování, když jsem téměř po celou dobu trvání přemáhal spánek. Ten mě v posledních minutách filmu přemohl a já se vzbudil při závěrečných titulcích. Fiulm byl zdlouhavý, detektivní akce žádná, napětí nulové, stejně jako hudba a herecké, které byly opravdu rozpačité (Poirot jako šašek, to mi nejde příliš k sobě). Pro mne to bylo obrovské zklamání. Dávám 1-2 hvězdičky (16%) jen pro dobovou realističnost. Ale jelikož je zde tento film nesmírně nadhodnocen (opravdu nevím, jak se vůbec mohlo něco takového většině líbit) dávám 1. ()

Rokle

Nemám nic proti lokacím, ve kterých se to odehrává (uvíznutí vlaku, stísněný prostor v Orient expresu), herci jsou slušní, ale to ztotožnění s příběhem se u mě nedostavilo. Výstřednost Hercula Poirota mi po celou dobu nic neříkala a díky tomu jsem si to jeho "hraní" s případem bohužel neužil. ()

GOREGASM

Detektivní klasika, které vládne bezmezně velkorysé obsazení v čele se zábavným Albertem Finneym, jehož Hercule Poirot je jedním slovem nezapomenutelný. Pevná ruka Sidneyho Lumeta zajišťuje až nečekaně svižné tempo vyšetřování, které je prokládáno stylovými old school flashbacky a SIdney potvrzuje, že budování napětí by mohl vyučovat. Agatha Christie mi nikdy nepřipadla takto zábavná. 85% ()

Hopkins

Nikdy bych nevěřil že to napíšu ale tentokrát jsem rád za dabing Finneyho hlas jsme tentokrát nerozdýchal . Jinak bez výhrad 5* nemám co bych filmu vytknul snad až jen na zbytečně natáhnutých prvních 20 minut filmu. Jakmile Orient vyjede začíná báječný koncert s naprosto fantastických a úžasným koncem. Právem klasika. ()

Shredo

Nutno povedať, že aspoň za mňa som bol rád, že Poirota hral iný herec. Ono obecne sa tento snímek stal celovečerným filmom a tak troška vytŕča. K filmu nutno povedať len toľko, že knižný román zmestiť do skoro 2 hodín so zachovaním deja a napätia vzbudzuje silný rešpekt. Záver nečakaný a o to krajší. A scénka, kde všetci čakajú na rozuzlenie deja a Poirot si s kľudným svedomím naleje a vypije pohár vody je megalibová. Anthony Perkins tak ako ho (ne)poznáme. ()

kkarx

Téměř po všech stránkách vynikající podívaná právě až na představitele Poirota Finneyho. To je zrovna v tomto případě velmi zásadní problém a jediná větší slabina. I novější tv film se Suchetem je lepší a to mě kvůli depresivní atmosféře moc nenadchl. Škoda, že nenatočili verzi s Ustinovem, to by byla bývala pecka. Smrt na Nilu je dodnes jeden z mých nejoblíbenějších filmů a tohle by Ustinovovi sedlo. Branagh točí vlastní Vraždu v Orient expresu a vsadím se, že to nebude nic extra. Jakmile člověk zná pointu, už to není ono. :=) ()

MickeyStuma

Hercule Poirot  Agathy Christie je stejný fenomén jako Sherlock Holmes Arthura Conana Doyla a ´Vražda v Orient expresu´ je vedle příběhu ´Smrt na Nilu´ druhým nejznámějším případem tohoto detektiva. Snímek je natočen dobře. Vývoj děje je nespěchající, má dost dlouhou dobu na seznámení se všemi postavami a společně s Poirotem dává divákovi šanci pátrat, kdo že je tím pachatelem. Herci podali excelentní výkon. Co postava, to výrazný osobní charakter. Bohužel, podivné je ztvárnění samotného Poirota. Po celou dobu neotáčí hlavou jakoby měl zablokovanou páteř a svým zjevem spíše připomíná Chaplina. Ano, vyznívá komicky než vážně. Jinak dobře odvedená výprava a kostýmy vytvářejí příjemnou zastávku do dané doby. Napětí již dnes sice zadrhává, ale jako odpočinkové záležitosti nelze jinak nic upřít. ()

RedFox

Pro mě tím pravým Poirotem zůstane David Suchet, který slavného belgického detektiva ztvárnil naprosto bezchybně (jako by vypadl přímo z pera královny detektivek Agathy Christie). Albert Finney mi v roli Poirota připadal příliš hysterický a afektovaný. Někdy mi svým chováním vysloveně lezl na nervy. Závěr detektivky byl poněkud netradiční a pro někoho možná překvapující, ale tak nějak podvědomě jsem ho tušil... Později jsem se seznámil i s knižní předlohou, a i když jsem byl již ochuzen o moment rozuzlení, tak to byl pro mne mnohem větší zážitek, než tohle filmové zpracování. ()

Barak

Za žádného fanouška Agathy Christie se rozhodně nepovažuju - jedna knížka není nic moc -, takže jsem ji dal šanci aspoň ve filmovém zpracování - podle všeho jedno z nejlepších. Velmi nepříjemný a nesympatický Poirot, tucet dalších lidí, kteří si užijí svých pět minut a odkráčí, a jen málo rozvinuté okolnosti vraždy, které spolu se závěrečným třicetiminutovým "monologem", ve kterém se musel na chvíli ztrácet i sám velký Hercule, dávájí ne zrovna dvakrát povedné krimi.... 70% ()

horovska

Pravda. že detektivka není můj oblíbený žánr, ale tuto klasiku jsem chtěla vidět. Autorka Agatha Christie a velmi silné herecké obsazení a se mi zdálo být zárukou kvality. Pomalé tempo mne však brzy ukolébalo a hned od začátku - tedy nejméně první půl hodiny se ve filmu neděje prostě nic. Celé to plyne jak film o dvacet let starší, ten by však nebyl tak dlouhý. Dvě hodiny trávit hříčkou už je v dnešní době na mne rozhodně příliš. Představitel detektiva Poirota mi připadal trochu voskový a nezajímavý. Celé bych to dokázala vyslechnout spíše v podobě rozhlasové hry, ale pro film? ()

candy_daze

Měla jsem pochyby, ale nakonec jsem i já, zarytý Suchetovec, musela uznat, že Finney odvedl velice dobrou práci (to on ostatně téměř vždy, ale Poirot je Poirot) stejně jako Lumet, ale zmatlat tak perfektní předlohu snad není v lidských silách. ()

Biopler

Film ťaží z famóznej knižnej predlohy. Ako neznalec predlohy som rozuzlenie vycítil veľmi tesne pred Herculovým monológom a finálnym určením vraha. Na to nezabudnem do konca života :) Užíval som si pátranie a celkovú symboliku a skvele spracovaný záver. Ten je opravdu nevídaný keď kategorizujete film ako detektívku, kde pátrate, odhalíte vraha a toho zatknete, resp. potrestáte. K piatej * mi vadí polopatická rekonštrukcia vraždy, tá ozaj nemusela byť... a aj akýsi feeling, že tento snímok si to zaslúži. Dosť podobne som váhal aj keď som dopozeral Lumetov slávny film 12 Angry Men. ()

dakarin

V Istanbulu obecně, ale i při odjezdu vlaku, jakož i při vynucené přestávce v Srbsku, výborně vykreslená atmosféra. Jinak už možná čas nebo momentální rozpoložení způsobily, že jsem nebyl vtažen do děje - zatím jenom 60%, byť jsem (asi) skoro sám :-( ()

PF 2017

PF 2017