Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

Marek1991

Moja prvá výčitka je, že film je pre mňa nudný, no zároveň si vyžaduje pre pochopenie neustálu trpezlivosť a bystrosť, lebo je veľmi zložitý a mal som problémy stíhať dej, strácal som sa, no našťastie človek z tohto filmu má zážitok aj napriek tomu, lebo podstata je pochopiteľná. Moja druhá, možno ešte väčšia výčitka je, že záver hrá na nôtu akejsi spravodlivej pomsty smrťou kolektívom voči jednotlivcovi. Možno by tu hral veľkú úlohu pre mnohých aj sociálny aspekt, keby podaktorí vrahovia neboli ozaj bohatí, či úspešní, ale vzhľadom na to, že obeť bola asi najbohatšia, pre niektorých to takpovediac môže hrať aj na túto nôtu. Záver s alibizmom prenechania rozhodnutia na druhého a neinformovanie miestnej polície s oboma verziami a s chýbajúcim procesom, kde by sa rozhodlo, či taký trest smrti bol oprávnený, čo si ja myslím, že nie, je pre mňa veľkým morálnym zlyhaním napriek genialite filmu v atmosfére, v časovej rozloženosti, v zvratoch, tajomne, vytáčaní sa, vtipných, či bláznivých momentoch v správaní niektorých ľudí, z ktorých mnohé sú aj dnes prekuknuteľné. Veľmi dobrá a hlavne zaujímavá a dosť originálna kriminálka napriek tým mojim výčitkám. ()

corpsy

Klasická detektívka ( jedna z najslávnejších ), vystavaná podľa tradičnej šablóny. Tu mu však na lesku a kvalite pridáva spektakulátrne herecké obsadenie a napínavá réžia. ()

Astaroth12

H.Poirot nieje moja šálka kávy, ale tento mi veľmi sadol. Mystérium okolo vraha bolo bravúrne, tie indície, dohady, vyšetrovacie metódy Poirota, to všetko malo neskutočné spracovanie. Vlak, jedna vražda, veľa podozrivých, vystúpenie z vlaku je v nedohľadne a tak vrah je stále medzi nimi, ale vrah mal smolu, že vo vlaku sa na poslednú chvíľu zjavil Poirot, ktorý vie indície veľmi rýchlo rozlúsknuť, len tu to bude mať ťažšie, ale jasné že nesklame. Je tu odkrývanie temnej minulosti obete a tak nepriateľov mal veľa aj keď cestoval inkognito, niekto onom vedel, aj to bol silný naznak prepracovania. Sú tu aj silno nadnesené dialógy, ktoré ma viackrát pobavili. Vo vlaku sa o cestujúcich dozviete aj to čo o nich vedieť nechcete a Poirot to vedel tiež a práve tu sa budu odkrývať aj rodinné väzby cestujucich. Neskutočné famózne, hltal som každé čo i len maličké napredovanie v príbehu.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

bloom

Vynikající obsazení, stylová hudba a kostýmy z toho dělají jednu z nejlepších christieovských adaptací. Finney hraje Poirota jinak než Suchet (jemný mužíček) či Ustinov (ješitný gurmán), ale vůbec to nevadí, protože asi takhle by si podle mě Agatha Hercula představovala. Existují dvě verze dabingu a kupodivu jsou obě excelentní. Jak Barrandov za totality, tak i Nova obsadila legendy českého herectví a ne matné dabéry, které jinak můžete slyšet v každém seriálu. A tak si můžete vybrat, aby Poirot promlouval hlasem Martina Růžka či Borise Rösnera. ()

nervoznideda

Velice dobré. Já naopak věřím ve hvězdné obsazení. Jako Sucheta si představuji gaunera z http://www.csfd.cz/film/14894-boeing-747-v-ohrozeni/ tam snad hrál sám sebe. V poslední době se roztrhlo nebe a padají Herculové 60´nebo 90´ až je jich příliš mnoho, že už je skoro nesnáším. PS Doufám že David Suchet nedopadne jako V. I. Lenin, za starých časů jsem otevřel noviny Lenin, pustil jsem televizi Lenin , Bojím se otevřít konzervu !? :-) ()

Krt.Ek

Jako někdo, kdo se necelého půl roku před zhlédnutím filmu seznámil se stejnojmennou knižní předlohou z pera královny detektivek, Agathy Christie, jsem si před zhlédnutím dovolil vznést na film dva požadavky, jejichž splnění de facto podmiňovalo, zda na mne vedle zmíněné knižní předlohy pozitivně zapůsobí i Lumetova adaptace: 1) Musel jsem během sledování zapomenout, že znám vrahovu identitu, mým vůdčím chtěním zkrátka bylo, aby mně dění na obrazovce zakázalo myslet na to, že jsem již jednou byl svědkem rozplétání tohoto případu, že se tento přede mnou již jednou zdárně rozřešil; to je myslím logické, prostě jsem si nechtěl zoufat nad ztraceným časem. 2) Technický detail: tím, že film má něco málo přes dvě hodiny a kniha cirka 200 stránek, mně prostou početní úlohou bylo jasné, že filmaři museli škrtat. A kde jinde škrtat, než ve výsleších a ohledávání stop (většinově rozvedených do patnácti až dvaceti stran textu)? Takto osekaná detektivní práce skrze nedostatek indicií skýtala nebezpečí, že Poirot bude chytřejší než Poirot, jinými slovy bál jsem se, že si řeknu: tady se toho odhalilo tak málo, že ani šedé buňky mozkové nemohou pomoci, dopadení pachatele by byla hrozná haluz. ___ A jak to dopadlo? To napovídá mé hodnocení (4*), jež se však nakonec může z odstupu jevit benevolentním, ovšem z úplně jiného důvodu, než o kterých jsem uvažoval před projekci, totiž že mně Albert Finney do role Hercula Poirota ale vůbec nepasuje. Ten závěr je z jeho strany jeden velký přešlap, Poirotovu mistrnou dedukci (závěrečná půlhodinka) ztvárňuje poněkud maniakálně, čímž ze sympatického mužíčka (ano, nemálo arogantního) s knírem dělá cosi podobného zlostnému skřetovi (něco na způsob Grinche) psychicky mučicímu své oběti, hi hi hi (i takhle nějak se to projevuje). 75 % ()

GodComplex

Neskutecne trapna chaoticka kravina, ze kterou nemuze Sidney Lumet, koneckoncu natocene to nebylo nijak zvlast spatne, ale samotna Agatha Christie - tezce prehodnocena spisovatelska babka, jejiz story a vsechno kolem bylo proste neuveritelne blbe. Vylozene z toho sala fakt, ze to napsala zena, protoze to postradalo jakoukoliv zajimavou strukturu, element napeti, originalni myslenky. Zeny-spisovatelky sux. Myslite, ze budete svedky propracovane vrazdy a budete se zaujetim sledovat vysetrovani a hadat kdo je vrah? Myslete znova, nic z toho se zde nekona. Ke vsemu hlavni hrdina Hercule Poirot se chova a mluvi jako mentalne postizeny a vubec cele to bylo spis utrpeni nez zabava. Nezachrani to ani slibna lokace vlaku, ani rada zajimavych osobnosti jako Sean Connery, nebo Norman Bates. Tezke zklamani. 3/10 ()

UncleG

Celem dobře zprácnutá detektivní klasika... Která se nás (bůhvíproč) snaží přesvědčit, že před druhou světovou žil Áda Hitlerů v přestrojení za belgickýho detektiva. Zdejší Hercules Poirot má kromě bizarně nakroucenýho kníru ještě ulízlou černou patku, chodí v předklonu s hlavou nakřivo, prochází se v chodbách vlaku s rukama příslovečně složenýma za zády, takže se divák mimoděk rozhlíží, kdy mu k nohám přiběhnou německý ovčáci... a když se pan detektiv náhodou rozhoní, čekal by člověk další noc dlouhejch nožů. Tuhletu "inovativní" poirotovskou stylizaci mi makovice vážně nebere - náhoda to není určitě, a že by šlo o filmařský vtípek? No, v tom případě hodně nepovedenej. ()

Freemind

Nemůžu si pomoct, ale kromě hvězdného obsazení nevidím rozdíl mezi tímto zpracováním a televizními detektivkami - a dívat se dvě hodiny na jeden seriálový díl je na mě trošku moc. Agathu Christie jsem nikdy nečetl, takže překvapující závěr příjemně potěšil, jinak to ale byla nekonečná, ukecaná, zamotaná zívačka. ()

blackrain

Vadilo mi, že toho šarmantního belgického detektiva Hercula Poirota nehrál David Suchet, na kterého jsem byla dlouhou dobu zvyklá. Proti herci Albertu Finneymu nemám ani to nejmenší, ale jako Hercul Poirot mi vůbec neseděl. Holt každý z těch herců se této role zhostil jiným způsobem. Ten způsob je pro mě natolik zásadní, že se přes to těžko přenáším. ()

SarumanKo

Geniálne vystavaná a vypointovaná detektívna zápletka od veľkej majsterky žánru povýšená cez režijné nápady Sidneyho Lumeta na kinematografickú perličku. Lepšie by to mohlo byť iba keby Poirota hral David Suchet. (9/10) ()

topi

Sidney Lumet tentokrát místo dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů natočil detektivku o dvanácti podezřelých cestujících v Orient expresu. Nejenže film je bez debat prvotřídní kvalita ve všech ohledech, naprostá špička je i původní český dabing. Normálně jsem všechny ty herce a herečky viděl v jejich dabovaných představitelích. To je prostě geniální, tohle je příklad staré české školy, kdy herci hráli i při dabingu. Potom je to skutečně bohovská podívaná. Martin Růžek, Soběslav Sejk, Jaroslava Adamová, Ota Sklenčka, Svatopluk Skopal, Karel Heřmánek, Nelly Gajerová, Jiří Holý, Jiří Novotný, Eva Jakoubková, Blanka Bohdanová, Jan Teplý, Věra Galatíková, Miroslav Moravec, Karel Houska, Zdena Procházková, Jiří Zahajský, Petr Štěpánek. BOMBA! A k sežrání tu jsou Jacqueline Bisset a Vanessa Redgrave, překrásný ženský. ()

stration

Já si nemůžu pomoct, mně Poirot v podání Alberta Finneyho připomíná Hitlera. Jsem bezmezným obdivovatelem Sucheta. ()

FilmFan24

Jeden z nejznámějších detektivních románů "Královny detektivky" Agathy Christie se dočkal advekátního filmového zpracování. Film, který ač se odehrává pomalu celý v uzavřeném prostoru vlakového kupé, se dá nejenom díky plejádě velkých hereckých hvězd hrdě nazvat velkofilmem. Inteligentní zápletka, skvěle načrtnuté charaktery jednotlivých postav, suchý britský humor a belgický detektiv Hercule Poirot - ti všichni se "náhodou" ocitnou v Orient expresu. Během cesty je jeden z pasažérů brutálně zavražděn. Vrahem je...? ()

salalala

Staromilská adaptace legendární detektivky Agathy Christie je hodně příjemnou podívanou a připomínkou filmů, které už se dnes prakticky netočí. Sidney Lumet od začátku nastoluje poměrně svižné tempo, ničím se nezdržuje a prakticky hned míří do slavného vlaku, v němž se odehraje komplikovaný zločin, v němž je hned několik podezřelých. I proto se vlastně soustředí jen a jen na příběh, který je výborně vymyšlený, skvěle napsaný a pro ty, co ho neznají, má i nečekanou a zajímavou pointu s decentním morálním dilematem na závěr. Mimo atmosféry je nejúchvatnější samozřejmě hvězdné obsazení, v němž vyniká perfektní Albert Finney, v jehož podání je Poirot excentrický, sebestředný, charismatický a zároveň trošku legrační postavičkou, která se ale díky jeho hraní nikdy nestane karikaturou, oceňuji také, že nikdy nepřehrává. Z ostatních pak nikdo nemá větší prostor, proto trošku nechápu Oscara pro sice výbornou, ale nijak výjimečnou Ingrid Bergman, nicméně ho všichni využívají na maximum a příběhu dodávají jakési zvláštní kouzlo tím, jak jsou každý jiný a dohromady tvoří výborně fungující sestavu. Možná bych vytkl jen trošku rozvláčnější začátek, malinko přetaženou stopáž a jen minimální prostor pro to, aby divák mohl hádat pachatele, protože při výsleších už všechno jede hodně rychle, ačkoli je pravda, že diváka tu trochu supluje postava ředitele vlaku v podání Martina Balsama, která po každém výslechu změní mínění o tom, kdo je vrah. V kontextu dnešní doby a dalších adaptací chápu, že Finney ne každému sedne, nicméně Lumetova verze je vynikající a Agathě Christie nedělá žádnou ostudu. 80 % ()

Vědma

Řekla bych, že v rámci žánru dokonalé. Viděla jsem tento film poprvé už dávno a pocitově jsem jej měla zařazený mezi skvělé zážitky a když jsem jej teď viděla znovu, nezklamal mě. Herci jsou úžasní bezpochyby úplně všichni. Vyzdvihla bych určitě Lauren Bacall, tak skvělou v Mít a nemít, Jeana-Pierra Cassela a Anthony Perkinse, který jako vždy miluje svou matku :-). Každý z herců na své malé ploše opravdu září. ()

Fanucci

Nemohu si pomoct, ale každý jiný představitel Hercula Poirota než David Suchet mi přijde neuvěřitelně trapný...Suchet tuto postavu prostě umí ztvárnit dokonale a Albert Finney mu nesahá ani pokotníky. Ale když od toho odhlédnu, tak je zápletka v tomto snímku kvalitní, rozuzlení překvapivé a typické pro detektivky s Poirotem (místnost plná vrahů a monolog detektiva:-). Mně se to líbilo. ()

d-fens

Ak je už niekto navyknutý na TOHO Poirota Sucheta ako ja (aj keď rozhodne nie som žiadny veľký divák poirotovských detektívok, tá spojitosť hereckej "tváre" a postavy je myslím u drvivej väčšiny ľudí vytvorená už veľmi pevne aj bez potreby väčšieho "fanúšikovstva" k tomuto radu detektívok), a zvlášť ak videl výborné televízne spracovanie z 2010 roku, nemôže si žial tento film vychutnať "naplno" aj napriek obrovskej plejáde hviezd, ktoré tu vystupujú. ()

PF 2017

PF 2017