Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

MirkaP

Albert Finney jako HP se upřímně řečeno líbí ze všech Poirotů nejméně. Přesto se tento film hluboce vryl do mé paměti, takže když jsem poslouchala toto dílo jako audioknihu, vybavovaly se mi podoby postav právě z tohoto filmu. ()

mosem

Snad jediné co mně nesedělo, tak byl představitel Poirota. Nevím, zda tuto postavu nemám až příliš spojenou se Suchetem, což asi není úplně dobře, ale Finney na mne bohužel působil spíše jako karikatura charismatického detektiva. To kouzlo osobnosti, ta energie, ta patrnost malých šedých buněk mně tam prostě scházela. Jinak byla výprava skvělá, prostředí okouzlující.... ale prostě Poirot je Suchet :-) Tak jako Švejk pro mne bude vždycky Hrušínský. Asi moje chyba. ()

Tominni

Dobrá detektivka od Agathy Christie, kde Hercule Poirota hraje Albert Finney. Hezké pokoukání, napětí a samozřejmě hádání, jak to bylo té noci v Orient Expresu a kdo je tedy vrah. ()

DearS

Dobře natočené - a člověk se navíc může kochat plejádou hereckých osobností několika generací, co jméno to pojem. Pro mě osobně má (bohužel) film jednu kaňku a to (bohužel) na tom nejdůležitějším postu - Poirot v podání Finneyho mi prostě nesedí (jednoduše se mi nelíbí jeho hřmotné a hlučné pojetí, jemně ješitná distingovanost Davida Sucheta mě baví mnohem víc). ()

Via

Sice tento představitel Hercula Poirota není ten z nejlepších (resp. mých oblíbených...), ale jinak stojí za shlédnutí - hezké drama, krimi zasazené do netradičního prostředí ;) ()

zdeci

Cholerické výbuchy Poirota v kombinaci s jeho odporným knírkem a henleinovským účesem, to se musí vidět! Sníh nafoukaný z hasičáků a pouhé 3 (anebo 4?) vagóny tu podívanou lehce degradují, ale o to tu v tomto případě nejde... Klady resp. jejich vyzdvihování nechám na jiných; celkově to na mě působilo přeci jenom trochu lacině - paradoxně, nebo možná právě proto, že tam jela smetánka z celé Evropy. ()

harycek

David Suchet potažmo Petr Kostka to není , ale je to výborně "udělaná" Agáta.Jen taková poznámka - to byl ještě poctivě provedený dabing!!! ()

bigjames

Výborná adaptace slavného detektivního románu od Agathy Christie. Protože jsem v roli Hercula Poirota zvyklý hlavně na Davida Sucheta, byl jsem zvědavý co předvede Albert Finney a byla to jízda. Představitel belgického detektiva mě v tomto snímku dokázal pobavit, zároveň ale působil dostatečně vážně, aby se film nezvrhl v jakousi podivnou komedii. Dalším plusem bylo vidět pospolu Seana Conneryho a Ingrid Bergman. Když k tou přidáme excelentní práci s kamerou a krásné prostředí, které snímek zachycuje, je jasno. ()

megajalec

Pri Vražde v Orient exprese si treba uvedomiť, že sa nedá nehovoriť o knižnej predlohe. Tá patrí asi medzi najlepšie detektívky od Agathy Christie. Samozrejme, film ťažko hodnotiť v tomto prípade bez porovnávania s ňou. Ochudobnení ste o záverečnú pointu, čo je trochu škoda. Nie je to však chybou filmu samozrejme. Povedzme si to tak, že Vražda v Orient exprese nesklamala, čo je slušným hodnotením pre ňu. Teším sa na pozretie nového remaku. ()

Kunderion

Pamatuju ještě z dětství, kdy jsem čítával detektivky. Dnes už je nečtu. Ale tuto vynikající adaptaci nejslavnější prózy božské Agáty miluju. Čas od času si ji pustím z DVD. Výborná atmosféra, skvělá hudba... a hlavně herecký koncert tehdejších filmových hvězd, dodnes nepřekonaných. A nejlepší Hercule Poirot v podání Alberta Finneyho. Co víc si přát? ()

papuchalk

Až příliš vykonstruovaná konspirace zorganizovaná proti detektivovi, kterou by cestující neměli šanci nikdy připravit, protože nemohli vědět, že s nima v tom vlaku detektiv vůbec pojede. Proti poměrně "realistickýmu" Colombovi, který se tehdy točil už několik let a prožíval vrchol úspěšnosti, je tohle hodně ulítlý do nějakého imaginárního světa a prostoru. To nemá prostě s detektivním vyšetřováním nic společnýho, to je čistý věštění z koulí. Myslím, že by tomu filmu hodně bodů přidalo provedení alá Lynch, nebo tak něco.. tomu bych asi věřil víc. ()

blondboss

Filmová detektívna klasika, ktorú by mal vidieť každý milovník podobného žánru. Túto verziu som videl už mnohokrát a vždy sa na to dá pozrieť. Je to viac o konverzačke ako o nejakej akcii, ale je tu pekne vidieť postupy a spôsoby rozmýšľania detektívov ako takých. Herecké obsadenie na tú dobu skutočne nenormálne a aj to určite prispelo k úspechu snímku. Je to zároveň jediný snímok zo série o Poirotovi, ktorého sa dožila autorka. Ja by som očakával trošku svižnejšie dejové tempo a menej zložité rozuzlenie, ale v zásade je to stále nadpriemerný film. 70 % ()

Nerajohn

Nevím, pro mě trochu zklamání. Navíc mi neseděl Poirot, tím bude prostě vždycky D. Suchet, tento mi nevím proč, i gesty, připomínal spíše Hitlera. ()

Muf911

Moc hezky udělané, výborná atmosféra, i když pointu jsem znal už předem. Poirot v podání Davida Sucheta se mi ale líbí víc. ()

E.T.Martin

Divácky přívětivá filmová lahůdka sedmdesátých let. Už jen to herecké obsazení - v kterém dnešním filmu se sejde tolik prvotřídních hvězd? Perfektně vystavěný detektivní příběh, kde i režisér dokázal z uzavřeného prostoru, kde se vše odehrává, vytěžit maximum. A všemu vévodí poněkud šáhlý Hercule Poirot geniálním způsobem rozmotávající zauzlený případ... Film, který nezestárnul. ()

PF 2017

PF 2017