Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

Natabar

Já vám tedy povím - mně se to nelíbilo. Excelentní obsazení slibovalo herecké orgie, dostavil se nudný čaj o páté. Ze zvučných jmen - a že jich tam bylo - nezklamala jen Ingrid Bergman. Ostatní ani neměli moc příležitostí něco rozvinout. Avšak naprosto nejšílenější byl Poirot v podání Finneyho. Ten asi v životě nečetl žádnou A. Christie, poněvadž jeho uřvaný křupan nemá pranic společného s noblesní pitoreskní postavičkou legendárního Hercula Poirota. ()

Compadre

Jako detektivka je to dokonalý. Dedukce Hercula Poirota je bezchybná a výkony ostatních herců skvělé. Nejvíc mě potešil Sean Connery. Kdo mi však celou dobu nešel pod vous, který nemám, je samotný Hercule Poirot, hraný Albertem Finneym. Zaprvé jsem zvyklý na Sucheta a zadruhé byl děsnej. Nahrbenej, pokulhávající strejc s Chaplinovským knírkem..ach jo. ()

fefee

Nepatrím medzi fanúšikov Poirota a asi ani nebudem, vôbec nesympatický A.Finney na mňa pôsobí dosť drzo a trápne aj napriek príjemnej vlakovej atmosfére som sa nudil a záver mi prišiel až humorný. 2,5* ()

JohnSmith

Upřímně jsem byl celkem zklamán. Především postavou Poirota, kterou Finney ztvárnil, pro mě, odpudivým způsobem. Bude to asi tím, že jsem si velice oblíbil Smrt na Nilu a Ustinovovo podání slavného detektiva. Nečetl jsem předlohu, ale i závěr filmu a zcela zjevně i knihy mi byl dost cizí. ()

hroubek

Velmi povedená detektivka, která dokáže zaujmout i po tolika letech. Sidney Lumet výborně pracuje s atmosférou a s herci, a díky tomu nám předkládá napínavou detektivku. Po herecké stránce je to koncert Alberta Finneyho, a zbytek obsazení ho velmi dobře doplňuje, a díky tomu vytváří velmi funkční celek. Škoda, že některé postavy nedostaly více prostoru, ale nic to nemění na tom, že Vražda v Orient expresu je dobrý film. ()

Brain-D

Velmi zdařili snímek, který Lumet zvládl na výbornou ovšem jsem omylem zahlédl remake od Kennetha Branagha dříve. Ten mě oslovil daleko více a tento starší skvost i ve svých kvalitách zůstává v mých příčkách spíše za ním. ()

mirec88

Poirota som pravdupovediac nikdy veľmi nečítal, ale tohto si po tomto filme určite prečítam. Výborné herecké výkony, úžasná vlaková atmosféra (milujem filmy odohrávajúce sa v jednom prostredí) a naozaj ale naozaj šokujúca pointa. Ako bonus vždy francúzsky pôsobiaci Belgičan so svojským humorom. To všetko sľubuje výnimočný zážitok. ()

mcleod

Film s divnou atmosférou, nepříjemným Poirotem a s pozměněným příběhem, kdy se Poirot stává spolupachatelem zločinu, když se rozhodne před policií zamlčet pravé řešení případu vraždy starého mafiána. Detektivní příběh je výborný, asi jako u každého příběhu Agathy Christie, herecké výkony také (kromě Alberta Finneyho, tedy bohužel herce té nejdůležitější postavy), ale přecejen nešlo o pravý skvost, jak by se také podle obsazení dalo čekat. Zkrátka Sidney Lumet není dobrý režisér. ()

mkubalikova

Oscarová Agatha Christie! Výtečná předloha, výteční herci, kteří výtečně hrají, výtečně vykreslená atmosféra, prostě výtečné zpracování. 100% záležitost! ()

Autogram

Za zločin patrí trest, o to sa Hercule Poirot zvyčajne postará. Práve to vysporiadanie detektíva so svojím svedomím v tejto adaptácii chýba. Dokonale je zobrazené v novšej adaptácii so Suchetom, preto má tento film o jednu hviezdu menej. Sústredil som sa práve na to svedomie, pretože zvyšok je už natoľko známy, že nemôžem hodnotiť podľa zápletky alebo rozuzlenia. ()

akvatam

Najlepšia poirotovka. Všetko úplne dokonalé. Až na Poirota :(. A to mam Finneyho vo všeobecnosti celkom rad, ale jeho Poirot je ten najslabší, akého som videl. Všetko ostatné však je dokonalé, každá postava, každý dialóg. No a Bergmanka, škoda hovoriť. Neviem, či niekto niekedy dostal Oscara za kratšie účinkovanie vo filme, než zrovna Ingrid tu, ale soška úplne oprávnene. Jej 5-minútovka s Poirotom je ukážka hereckej dokonalosti. Niekedy si dokonca púšťam len túto jednu pasáž z celého filmu :). ()

jatamansi

Herecké hvězdy tady fakt dostály své pověsti, ty typy jsou tak přesné, že těžko hledat další. Ženské jsou odlišné, Lauren Bacall má sex i důstojnost, Bergman by člověk skoro nepoznal. York a Bisset tvoří nádherný pár. Ale to bych musela vyjmenovat všech 12, není slabých míst.Navíc poctivě natočené exteriéry, žádné šetření. A umíte si představit cestování v takovém kupé, jídlo v jídelním a voze a vše kolem? Pochopitelně bez vraždy. Jinak Agatha patří k mým oblíbeným autorkám a i když ji zfilmují po xté, budu se dívat. ()

prasacimor

Hercule Poirot s mierne za vlasy pritiahnutým finále, kde skoro všetci zúčastnení maju v iniciáloch aspoň jedno H, no zato s výborným obsadením, ktorému jednoznačne kraľuje Albert Finney, korého, priznám sa, som vôbec nespoznal. Na druhej strane som bol prekvapený oskarovým ocenením pre Ingrid Bergman. Ťažko mi porovnať s ostatným výkonmy v tom roku, no v zahraní roztrasenej Švédky, hovoriacou lámanou angličtinou, som žiadne veľké umenie nevidel. A s prihliadnutím na fakt, že to bol už jej tretí oskar, mi to príde ešte nepochopiteľnejšie. ()

P1tr

Známý detektivní příběh se dočkal hvězdami nabitého zpracování s kvalitním režisérem a přesto jsou dojmy velice rozpačité. Proč? Film má díky nespočtu známých tváří nezpochybnitelné kouzlo a samotný příběh je zajímavý, ovšem jeho zpracování je velmi zvláštní, takové vláčné a snímek velmi těžce generuje nějakou výraznější atmosféru a napětí a i některé herecké výkony jsou zvláštně rušivé díky podivným přízvukům. Největším hříchem je vedle mdlé režie také Albert Finney v roli Hercule Poirota, který působí většinu času jako retardovaná osoba a nepravidelně mění utlumenou a hlasitou náladu a působí značně nepřirozeně a jde s přehledem o nejhorší ztvárnění známého detektiva. Titulní příběh a jeho rozuzlení je ale natolik silné, že i přes výrazné chyby udrží vaší pozornost, ale nedokáže zakrýt všechny prohřešky. ()

catherinka

Převedení mé oblíbené detektivky na plátno se povedlo. Sice mi tam trochu neseděl Albert Finney - byla jsem zvyklá na Ustinova (to ještě Suchet Poirota nehrál), ale jinak bylo herecké obsazení naprosto perfektní (vražte mi do filmu J. Bisset a V. Redgrave a já budu maximálně spokojená, i kdyby to byla bůhvíjaká slátanina :-) ). ()

Werichowka

Klasická a velice povedená detektivka, navíc se skvělou hudbou. Pochvalu zaslouží i stylový art-decový plakát. Panu detektivovi ale k dokonalosti schází poměrně dost. Sama Christie měla výtky k ordinérnosti jeho knírku. Velice skromná žena. Finneyův Poirot na mě působí nepřirozeně až groteskně, a mám-li být upřímná, připomíná mi spíše Hitlera, než svérázného Belgičana. A i když pominu vzhledové nedostatky, je mi celkově nesympatický. Nejvíc se mi líbil na začátku, kdy seděl na trajektu zachumlaný do šály, s krempou buřinky sraženou do čela. Ale stačilo, aby se rozvztekal nad orientální kuchyní a prvotní dojem zmizel. Jeho hlas je v originále -při dobré vůli- nepovedený, komický -a to by neměla být podstata charakteru této postavy. Dabing pana Růžka je nejpřesnější, ale tím pádem také těžko stravitelný. Až Boris Rösner vrátil Poirotův hlas na molovou stupnici. Pan Finney zřejmě studiu postavy příliš nedal, jak jinak si vysvětlit, že ten „cizácký čmuchal“ vypadá jako nepovedená karikatura. ()

made1

Viděno s českým dabingem v hl. roli s M. Růžkem. To by mi ale vadilo nejméně, pokud by Poirot nebyl líčen jako nafrněný podivín. Strašně mi jeho povaha vadila, dokonce natolik, že jsem to ani nedokoukala obouma očima, jen jsem na to občas jukla od knížky. ()

PF 2017

PF 2017