Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

dr.fish

Už jsem tak trochu zvyklý na Sucheta coby Poirota a tento byl opravdu hodně divný. Ale nakonec jsem se do toho dostal a musím říct, že tahle ta příhoda ve vlaku je opravdu dost ujetá. Opravdu si nedovedu představit, že by se něco takového mohlo stát. Agatha byla velký fantasta. 80% ()

3n3my

Pol hodina do vraždy, hodina vyšetrovanie, pol hodina rozuzlenie. Všetko na jednej úrovni rovnako pomaly odsýpa, no do čoho si viac rýpnem je neuveriteľná spojitosť postáv. Knihu som nečítal, no nemôžem sa zbaviť dojmu, že ide o naivný prepis knižnej predlohy, a to aj napriek výbornej atmosfére. ()

otík

Jistě výborné zpracování snad té nejklasičtější poirotovky, které ale ve srovnání s geniálním podáním Davida Sucheta jako Piorota ve verzi o téměř 40 mladší, přeci jen trochu zaostává. Film plný tehdejších hvězd si však čtyři hvězdy plně zaslouží. ()

vesper001

Luxusní obsazení vedlejších rolí, avšak ve chvíli, kdy se role Hercula Poirota ujal David Suchet, bylo toto zpracování přesměrováno na vedlejší kolej. ()

andrii

Pára stoupá. Věhlasný, hvězdný dopravní prostředek vyjíždí na svou pravidelnou trasu. Ten přepych, ta elegance. Vybraná společnost odjíždí z první koleje, z prvního nástupiště. Cizinci - cestující ve voze a...mrtvý v jednom uzamčeném kupé. Vražda s citem naaranžovaná, vražda o patro výš, vražda v "bílých rukavičkách." Cizinci ve vlaku skrývají vrahovu tvář až do cílové stanice. 12 podezřelých, 12 pádných důvodů, 12 bodných úderů..."12" - osudová číslice Sidneyho Lumeta. ()

HorrFi

Možná mě někdo bude mít za šílence a ignoranta, ale musim přiznat že remake z roku 2017 se mi líbil o kapku víc.. možná to bylo tim, že v tý nový Vraždě hrálo pro dnešního diváka víc známejch herců, ale původní verze i remake jsou prvotřídní detektivky, který vás donutí přemejšlet a brutálně vás vtáhnou do děje.. ()

fantoci

Z díla Agathy Christie mám nejraději ty příběhy, kde figuruje Hercule Poirot. Je fakt, že ve filmové podobě je pro mne asi nejtypičtějším tímto Belgičanem s jeho "Mon ami" David Suchet, ale ten ho hraje až v pozdější době. Finney se své role zhostil taktéž výborně a celé zpracování tohoto detektivního románu je víc než dobré. Detektivky zaměřené na logiku a přemýšlení jsou mi daleko bližší, nežli hory prolitého kečupu, stovky rozmlácených auťáků a jeden samopal za druhým. Dílo A. Christie zaujme jak ve čtené, tak i ve filmové podobě i po mnoha letech od svého vzniku. Menší roli zde vytváří výborná švédská herečka Ingrid Bergman. Kvalitně udělaný je též český dabing. ()

filmmovier

Detektivky odehrávající se v uzavřeném prostoru Agathě sednou jako ulité, a tahle je její mistrovské dílo. Zfilmovaná je moc dobře. Poirot Alberta Finneyho mi moc nesedl, ale nakonec jsem si na něj zvykl. Pořád ale zůstává lepší Peter Ustinov. Albertův Poirot mi připadá strašně roztržitej a celkově i dost jiný, než jak ho známe. Kdybych neznal Suchet, nejspíš bych byl nad míru spokojený. Ale ostatní herci své role zvládli dobře, třeba Connery a Vanessa Redgrave. Příjemnou vložkou je i výborná hudba. Film je celkově velmi dobře natočen. Dávám mu plný počet, protože mě opravdu překvapil, ale nová verze s Davidem Suchetem se mi zdá o něco lepší. film jistě právem dostal Oscara, vejde se do něj vše podstatné a pomáhá tomu i délka. Vůbec jsem se nenudil, výborné. ()

A.Beech

Alber Finney! Celý film stojí na ňom. Geniálne čo tam on stváral. Pre mňa je Hercule Poirot on. A to som čakal také 3* a nudné obkecávačky. Film pri ktorom sa zišli fantastickí herci (v mojich očiach sú to hlavne Connery, Perkins, Finney) + zaujímavý príbeh. Stará filmová klasika. ()

RonaMidu

Hercule Poirota mám ráda v knize i ve filmu,bohužel jsem před tímhle filmem viděla ty s D. Suchetem a daleko víc se přiblížil mým představám...taky mi tenhle snímek připadal zbytečně rozvleklý a zašmodrchaný...no,možná jsem jen neměla náladu na tenhle žánr,ale stejně jen dvě hvězdičky ()

Mirokukii

Kvalitní krimi s brilantním detektivem, který polehoučku odkrývá záhadnou vraždu, jejíž stopy vedou minulostí k ještě děsivějšímu činu. Malé prostory luxusního vlaku uvízlého v závěji, vydávající skličující pocity. Vrah je mezi námi, a budou mordy pokračovat? Skvostně vytvořená hustá atmosféra Sidney Lumeta podpořená výbornou hudbou. Velcí herci byť i v malých rolích (i z těch se dá uhrát Oskar), z nichž každý může být vrah. Obsazení, z něhož se vám, stejně jako z rozuzlení, zatočí hlava. ()

Mrkvič

Po velmi nudné hodině jsem usnul. Nikdy mi žádný Hercule Poirot nesedl a nestalo se to ani v tomto případě. V nudné první polovině je spousta stop a většinou ty do očí bijící potom mají za úkol pouze mást. Když už začal Poirot používat svůj geniální mozek, tak to bylo doprovázeno výkřiky matené právě těmi do očí bijícími ale matoucími informacemi. Ani po herecké stránce mi to nesedlo, protože Finney rozhodně ne, teplý Anthony Perkins mi nesedl nikdy v ničem a přestárlé herečky jsem stejně nepoznal ani mě žádná nezaujala. Někdy s odstupem si ale možná druhou část dám ještě jednou. Třeba bez klimbání a usínání bude tak bravlrní, jak se tu píše. ()

LadyPupu

Všiml si vůbec někdo, že oproti umírněnému Ustinovovi či elegantnímu Suchetovi připomíná Finneyho Poirot v některých momentech gesty, dikcí (o knírku ani nemluvím) Hitlera? Při jeho závěrečné řeči jsem se nemohla soustředit v podstatě na nic jiného než na tu strašidelnou podobnost... To je ale jediná vada na kráse téhle klasiky, která (obzvlášť s původním dabingem) jinak nemá chybu. ()

elanius

(101/2017) / Aj napriek nespornej kvalite predlohy, režisérskemu esu a plejáde dobových superhviezd mi prišiel film mierne únavný, bez iskry. Až na Finneyho (Poirot) preplávala väčšina hereckých es pokojne scenárom bez výraznejšej možnosti realizovať sa. Až na záver, ktorý pre predlohy neznalého konečne vniesol do filmu trochu prekvapenia si myslím, že Lumet tento film išiel viac pre štúdio ako pre seba. Nakoniec film vyťažil dosť prekvapivú výhru Ingrid Bergman za vedľajšiu. (7/10) ()

OHI

Snímek, který překonal svou knižním předlohu (stejně tak i Rozbité zrcadlo a Zlo pod sluncem). ()

strixsr

Vše perfektní, až na vysoce iritujícího Alberta Finneye, jehož Poirot se více podobá Hitlerovi, než Suchetovu Poirotovi. ()

Schobul

Nebýt toho závěru, tak to bude za 3* jak vyšité. Celý film byl neuvěřitelně roztahaný. Jestli mě měly přesvědčit výkony hlavních postav, tak to se bohužel nepovedlo. Ale nakonec to nebylo tak špatné ;-) ()

dANo

Veľmi podarená adaptácia románu Agathy Christie, keď si zoberieme, že väčšina príbehu sa odohráva v minimalistickom priestore vozňa vlaku Orient Expres a tiež to, že sa to celé točí len okolo 15 ľudí. Výrazne tomu však napomáha samotné herecké obsadenie, ktoré je natoľko lukratívne, že miestami zatieňuje samotný scenár, ktorý musel (samorejme) z pôvodného diela veľkou mierou odkrojiť... Aj napriek tomu, že som "vraha" dokázal identifikovať skôr, tak záver bol pre mňa vcelku milým prekvapením. ()

PF 2017

PF 2017