Zlo s lidskou tváří

• USA Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (více)

Malarkey

Je znát, že Joe Berlinger se dal na mnohaletou dráhu dokumentů, ve kterých se docela i našel. Zlo s lidskou tváří je ale i tak velice slušné drama o jednom z řady sériových vrahů Ameriky. Jen musíte přijmout fakt, že film obsahuje obrovské množství viditelně přesných informací, ale i skutečnosti, že je vyprávěn jako faktická knížka, než-li příběh plný vypjatých a do filmu se hodících scén. I tak je ale Zac Efron neuvěřitelný a zíral jsem, do čeho se to pustil...a hlavně, jak to zvládl. ()

TheEvilTwin

S filmy ze soudních procesů se nám v posledních letech roztrhl pytel a tento film je jeden z těch lehce průměrnějších. Do konce filmu nevíme, jestli je souzený člověk vinný, nebo není, napětí postupem času stoupá a vidět samotného obžalovaného zároveň jako svého obhájce je dost zajímavé. Současně je zde zfilmování pojato z druhého konce, a to ze strany běžného rodinného života Teda Bundyho a jeho následného odvedení a fráze "s lidskou tváří" by se dala aplikovat i na tento způsob vyprávění. Film stojí z většiny svého úspěchu jednak na skutečných událostech, ale hlavně na výkonu Zaca Efrona, kterému tahle role prostě skvěle sedla a vlastně si v ní ani nedokážu představit nikoho jiného. Potěší i sekundující Lily Collins, John Malkovich a další známé tváře. Ve výsledku jsem se vůbec nenudil, jak jsem se původně bál, film ubíhal rychle a v druhé polovině soudního procesu bylo šikovně až do konce budované napětí okolo finálního verdiktu. Dlouho odkládaná záležitost, která určitě diváka nezklame, ale nemůžu říct, že by mě to vyloženě radostí házelo z křesla. ()

Martin741

No pre mna bol lepsi Ted Bundy Michael Reilly Burke, z Ted Bundyho z 2002 roku. kazdopadne toto je len priemer, rezia je cira rutina, rezisera akokeby horory a boj dobera so zlom nezaujimal. Herecke vykony plane, ta sudna cast ma dokonale nudila ......ze neukazali ani jednu vrazdu je mi suma fuk, nejsem jaxi na zabijanie ... len aspon ta atmosfera mohla byt lepsia .... priemerna podivana . 50 % ()

filmfanouch

Když režisér jednou natočí špatný film, neznamená to automaticky, že už nikdy nenatočí dobrý film- To platí i v případě režiséra Joe Berlingera. Ten v roce 2000 natočil Záhadu Blair Witch 2, která brutálně zničila odkaz povedené jedničky, udělala z Berlingera v očích mnohých filmového barbara a vypadalo to, že se Berlinger už celovečerní režie nikdy nedočká. Z Berlingera se ale o pár let později stal celkem chválený dokumentární filmař (na jeho dokumenty jsem ještě neměl to štěstí) a nakonec to došlo tak daleko, že se píše rok 2019 a do kin dorazil nový Berlingerův celovečerák, který ale ve finále nemá od dokumentu úplně daleko. Ted Bundy byl americký sériový vrah, který letech 1973 až 1978 zavraždil a znásilnil zavraždil několik mladých žen, většinou dokonce až po jejich smrti. Doznal se k 32 vraždám, ve skutečnosti ale mohlo být obětí víc než 100. Celý Bundyho příběh je neskutečně zajímavý a od jeho zatčení se mu povedlo dvakrát utéct z vězení, jeho soud byl první, který se veřejně vysílal v televizi a dočkal se mnoha fanynek, které navštívili jeho soud a ve finále se obhajoval sám a předvedl tak něco co se do té doby jen tak nevidělo. A tady bych rád dodal, že obsazení Zaca Efrona do hlavní role byla neskutečně výborná volba. Zac Efron začal svojí kariéru v trilogii Muzikál ze střední. Efron se ale od jejího konce snažil prosadit i ve vážnějších rolích a i když se v poslední době spíše soustředil na komediální žánr, zde si opět střihl vážnou roli a ukazuje, že jako herec rozhodně není poleno a umí hrát. Efron je zde přímo výborný a vážně by se dal označit jako Oscarový výkon. Efron totiž vypadá jako neviňátko, milý člověk, který by neublížil ani mouše. A přesně takhle působil i reálný Bundy.... Zlo s lidskou tváří má zajímavé pojetí vyprávění a je bohužel škoda, že už všichni od začátku víme, že je Ted Bundy vrahem- Kdyby totiž divák vůbec nevěděl, že byl Bundy ze svých zločinů usvědčen a sám se následně přiznal, kromě jediné scény v úplném závěru nevidíme, že by Bundy svůj zločin spáchal. Celou dobu by tak klidně divák mohl věřit tomu, že je Bundy nevinný- Jak bylo řečeno je to sympaťák, od začátku nadhazuje celkem logické argumenty k tomu, že není viníkem a celkově to působí, že je to milý člověk, který našel lásku svého života a byl jenom ve špatné doby na špatných místech. Celé to má háček v tom, že divák celou dobu ví, že Bundy vraždil, napětí ale dokáže fungovat alespoň v tom jak celý soudní případ postupuje a samotný Bundy při něm postupuje. Ted Bundy je celou dobu mladý sympaticky vypadající muž, který našel lásku v ženě Liz u které mu nevadí, že už má dceru a zamiluje si i jí, studuje právo a má šanci na zářnou budoucnost, které mu ale zhatí fakt, že se až náramně podobá jedné policejní podobizně a vlastní stejné auto, které popsali svědkové... Ted Bundy sice dokáže celou dobu fungovat jako sympaťák na kterého byste násilníka a nekrofila netipovali, zároveň se ale občas dokáže projevit jako silný manipulátor, který si uvědomuje, že je pohledný a ženy mu dokáží sežrat všechno. Ve finále je tak úplně jedno, že existují nezvratné důkazy o tom, že je Bundy vinen a celá porota i se soudcem ví, že je pachatelem. I tak totiž Bundy dokáže polovinu Ameriky přesvědčit o tom, že je nevinný a roztočit neskutečný mediální kolotoč, který přepsal historii. Efron si přes hodinu a půl jede neskutečný herecký koncert, který navíc Berlinger obohatil stylovými scénami a neskutečnou vypravěčskou atmosférou. Kromě něj je ve filmu v menších filmech i spousta dalších solidních herců- John Malkovich, Jim Parsons, Haley Joel Osment, Dylan Baker, Lily Collins..je jedno, , že nikdo z daných pánů nemá tak velkou roci, svoje si totiž ve finále odehraje každý z nich. Kromě Efrona má ve filmu největší roli Lily Collins, která hraje jeho lásku Liz Kendallovou a i Collins ve filmu hraje hodně dobře- S její postavou mám ale problém ten, že má ve filmu příliš scén navíc. Reálně bych si dal ještě pár minut navíc s Bundym, než právě s Liz, která má celou dobu ve filmu nějaké podivné výčitky, které jsou ve finále stejně příliš rychle smeteny ze stolu. Kromě Liz jinak ve filmu není žádná výrazná ženská postava (Kaya Scodelario je jako Bundyho fan no. 1 Carole Boone sice k nepoznání, ale stejně tak nevýrazná) což se dá vzhledem k Bundymu charakteru pochopit, trošku to ale přece jen zamrzí. Celkově film někdy příliš spěchá z bodu A přes bod B do bodu C a i když je celá hra s tím, že je Bundy nevinný zajímavá, divák stejně ví, že Bundy vinen je a bylo by tudíž fajn nějak víc vidět Bundyho v akci než jen v jediné scéně. Nějak po hodině a čtvrt už totiž začne celá hra diváka pomalu bavit a dojde mu, že jsou všechna esa z rukávu pryč. Bundymu by možná víc prospěla televizní minisérie, kde by například 6 epizod měli každá jednu hodinu a mohla tak Bundyho celý modus operandi, zatčení a soud pojmout zeširoka. I tak se ale Berlingerovi povedlo ukázat, že režírovat umí a Efron předvedl neskutečný herecký koncert. Celé to je ve finále solidní soudní drama, které sice začne být především v třetí třetině trochu natahované a zároveň příliš zkrácené, i tak jde o ale o slušné řemeslo, kterému se povedlo udělat ze sériového vraha celkem sympatického hlavního hrdinu. Celá ta falešná hra se ve finále může zdát velice zbytečná, minimálně pokus o ní by se ale měl cenit. () (méně) (více)

JASON_X

Bundyho dlouholetá družka samozřejmě žádným vypravěčem příběhu není, jak se divákovi snaží namluvit anotace, protože ve filmu je spousta scén, které jdou úplně mimo ni. Ve filmu se zároveň i šetří jakýmikoliv záběry z Bundyho řádění. Ne že bych se v podobných úchylárnách zrovna vyžíval, ale děj tím pádem tak trochu ztrácí na (pochybné) atraktivitě a záživnosti. A na psychologický film je v něm zase psychologie pomálu. Je to spíš film faktografický, ale o faktech trochu okrajových (scény z rodinného soukromí, ze soudní síně apod.). Ale jako doplněk k TV filmu Ted Bundy (2002) svůj smysl určitě má, Efron v hlavní roli byl skvělý, Malkovich v roli soudce taktéž, perličkou byl pro mě i Sheldon Parsons v roli floridského žalobce a hodně zajímavý byl posttitulkový sestřih autentických záběrů. ()

• Na začátku filmu zazní krátký úryvek písně „Crimson and Clover“ z roku 1968 v podání skupiny Tommy James and the Shondells. Píseň má mnoho cover verzí – nejznámější a nejpopulárnější z nich je cover Joan Jett and the Blackhearts, který se objevil na jejich debutovém LP „I Love Rock 'n Roll“ z roku 1981. (noelcoward73)
  • Sériový vrah Ted Bundy byl obeznámen s postupem vyšetřování, protože pracoval v Městské komisi pro prevenci kriminality, kde se věnoval zločinům na ženách. (Garch)
  • Film bol zakázaný na územiach Kuvajtu a Ománu. (chesterko)