Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Monika87

Bez ohledu na to, že se nezajímám a nikdy jsem se ani nezajímala o tématiku boje Francouzů a Angličanů, ani jejich indiánských (ne)přátel mě tento film uchvátil. Film s hlavní postavou Sokolího Oka který se snaží spolu s posledními z kmene Mohykánů doprovodit dcery anglického velitele do bezpečí pevnosti a později záchranu před znepřáteleným kmenem Huronů Vás vtáhne do děje. Splynout s příběhem Vám pomůže i uchvacující hudba za kterou má Trevor Jones můj obrovský obdiv a poděkování. ()

Guran

Tohleto je velmi nadhodnocený film. Při tom to je jeden z nejhorších filmů odehrávající se v indiánském prostředí. Nuda od začátku do konce, chce to velikou odvahu, abyste se dodívali až do konce. Myslím, že snímek nejvíc trpí režií, která je úděsná. Mann není kvalitní režisér a tímto filmem to jen dokazuje. Samotná výprava filmu je zasažena nudou, strašnými dialogy postav a občas tím bojem, který vás ale také nepostaví ze židle. Na to, jak je film hodnocen, tak musím říct, že je tohle bída a děs. Nechci urážet lidi, kterým se film líbí, ale myslím, že si tento snímek spletli s úplně jiným filmem. ()

jafuska

Film jsem viděla několikrát, a jeden zmála filmů, na které se velmi ráda dívám znovu, Nejen krásná hudba, ale i děj, a Daniel opět exceluje, jako vždycky, ()

Demonn

Tento film jsem naplno hltal už jako dítě a neexistuje případ, že bych na mohykána narazil v televizi a nedokoukal ho do konce. Hudbu z tohoto skvostu si do sluchátek pouštím dodnes a závěrečná scéna podpořená právě geniální hudbou je jedním z nejlepších počinů když ne v historii filmu tak alespoň v historii válečných / historických / romantických / westernových filmů :D. 95% ()

MirkaP

To, že je to Cooperovým dílem fakt jen inspirováno, jsem vydýchávala v 90. letech, a už tehdy jsem věděla, že změny byly k lepšímu. Dnes jsem měla možnost to po letech shlédnout znovu a musím zvednout hodnocení na plný počet. Proč? Asi pro tu FAN-TAS-TIC-KOU ústřední melodii, charismatického DDL (když běží - a že se tu něco naběhá - vypadá úplně amazing), démonického Maguu (mimochodem mluvil plynně francouzsky a anglicky, žádný blbec) a úžasné přírodní scenérie, ve kterých se příběh odehrává. Od té chvíle, co se dostali k vodopádu (či za něj), až do konce je to naprosto strhující. Neukecané, zejména v závěrečné části se toho opravdu moc nenamluví, o to víc se musí koukat. Čingačgúk, smutný poslední Mohykán. Mrzí mě, že jsem neměla možnost vidět to v kině. ()

PlayEasy

Očekávání byla velká, i když jsme se trochu báli, že filmové zpracování Američanů bude neoriginální. A dostali jsme to, co jsme čekali. Akorát první půlka kromě nějakých těch bitev byla utahaná a už jsme nedoufali v zázrak ... Ale zázraky se dějí! A to je přesně případ Michaela Manna. Druhá polovina odstartovala jedinečně a udržela naše oči u obrazovky až do závěrečných titulků. Přibylo více akce, bitek i emocí. Plus skvělý D. Day-Lewis a jeden z nejlepších soundtracků všech dob. Nechybí perfektní kostýmy, převleky a vynikající knižní předloha klasika J. F. Coopera. A závěr? U toho jsme byli napjatí a drželi jsme palce dvěma Mohykánům a jednomu ... proti pankáčovi :-) 95% ()

horor2

Klenot, který je majstrštikem! Daniel Day-Lewis je úchvatný jako celé toto úžasné dobrodružství se skvělou hudbou. ()

johnny01

Spoilery. ... Zprvu je problém vyznat se v ději a postavách, později se pak velmi nepovedly některé části děje. To se týká zejména útěku z pevnosti - proč prostě Sokolí Oko neutekl s Corou spolu s dalšími? Proč se nechal zavřít do vězení? Na přepadení indiány nemohl spoléhat. Další podivnost je za vodopády. Jak mohl Sokolí oko nechat Coru napospas nepřátelům? Proč neutekli spolu? Nebo proč spolu neskočili do řeky - asi to nebylo tak nebezpečné, když to všichni přežili, že? Nesmyslný je i postup Maguy - proč prostě ty dcery na místě nezabil, jako to udělal s jejich otcem, když tak prahl po pomstě? Naprosto nepochopitelné. No a pak major - celý film nejodpornější postava, nejhorší záporák, a na konci na jednou prozře a nechá se upálit - zcela nevěrohodné. ()

Ukrizku

Tenhle film lze konzumovat opakovaně. Dokonalá je především hudba a vizuál. Český dabing je příšerný, například kapitán Monroe už nemá v hrudi srdce a ještě stále naříká aso. Nicméně Magua by měl rozhodně učit na FAMU. ()

knihovna

Marně přemýšlím, co tomuto filmu chybí. Atmosféra, lokace, hudba, herci, příběh, Madlenka tam hraje - já jsem naprosto spokojen.Tedy až na to, že jsem nehrál Sokolí Oko já. Ne že bych to zahrál líp než Daniel, ale mohl bych se objímat s Madlenkou. Ovšem pan režisér a hlavně moje žena byli proti. ()

SAINTS

Skvely historicky film.Film ma skvelu vypravu,hudbu ,kameru a herecke vykony.Tento film opravnene katapultoval M.Manna medzi režiseku špičku. ()

Olafson

Skvělá adaptace průměrného románu. Velmi silná část filmu je zejména trojjazyčná debata - huronština, francouzština a angličtina u velkého sačema Huronů (slovo sachem znamená v překladu velký vůdce severoamerických Indiánů, jeho jméno ve filmu přímo řečeno není). V románu J.F.Coopera je předobrazem této postavy asi náčelník Delawarů Tamanend, ale kniha je poněkud odlišná od tohoto filmu. Původní dabing do češtiny s Petrem Svobodou jako Sokolím Okem se velmi povedl, viděl jsem od té doby i jinou verzi, která má dabing bohužel naprosto příšerný. Moje nejoblíbenější kladná postava rozhodně není Sokolí Oko, ale major Duncan Heyward, který umí po vojensku udělat v pravou chvíli pravou věc a lepší záporná postava než Magua Wese Studiho se od té doby v žádné jiné indiánce již neobjevila. Film má rozhodně jeden z nejlepších a nejsilnějších originálních soundtracků všech dob. https://www.youtube.com/watch?v=aVjwBNsiOv0 ()

mrclTV

Vrcholová dobrodružná romantika, len na môj vkus má film trochu priveľmi gýčovú romantickú linku ako vystrihnutú z červenej knižnice (dáma sa zaľúbi do udatného "polo divocha", ktorý ju zachránil pred istou smrťou a je úplny opak jej dohodnutého slizkého manžela - bozky cez mreže a pod hučiacim vodopádom nesmú chýbať). A tiež nerozumiem veľmi logike jedného dejového "zvratu" - zlý Indián chce zabiť "Šedý Vlas" aj celé jeho potomstvo, no a keď na to má príležitosť, tak to nespraví? (Len aby dej mal ako pokračovať s nádejou na dobrý koniec)? Trochu škvrna na inak kvalitnom filme. Už len za nádherný ústredný hudobný motív si to tie 4 hviezdičky zaslúži. ()

LAZARUS111

Spomínam si ako ma k tomuto filmu priviedla moja staršia sestra ktorá ten film milovala a ja som sa následne hrával na indiánov a angličanov, dal som si na hlavu kadejakú blbosť, do ruky palicu a fantázia urobila svoje. Toto je klasika na ktorú sa nezabúda a každý kto tomuto filmu dá o jednu hviezdu menej nieje asi vporiadku s rozumom. ()

George8

Troufám si říci, že se jedná o jeden z nejlepších dobrodružných filmů vůbec. Procítěná hudba se táhne celým filmem. Příběh, herecké výkony, kostýmy, vše na jedničku! ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)