Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

heyda

Film, který doprovází jeden z nejlepších filmových soundtracků. A jelikož já na hudbu hodně dávám, tak je logické, že hodnocení bude vysoké. Jinak film je to více než zajímavý se spoustou drsných bitek a přestřelek, které jsou natočeny opravdu výborně. Film je krásný i po vizuální stránce, často si kameraman hraje se záběry na přírodu a to já rád. Přesto na 5 hvězdiček mi tam pořád něco schází. Ale kdo ví, třeba časem ještě tu hvězdičku přidám. 8/10 ()

Zazie

Naprosto famózní hudba, úchvatná krajina, skvělí herci, některé scény berou dech... Ale občas (zvlášť v první polovině filmu) se mi myšlenky někam zatoulaly a pletli se mi pánové v uniformách a parukách; to by se u pětihvězdičkového filmu stávat nemělo. ()

Yardak

Jeden z mála velmi povedených filmových přepisů známého románu. Daniel Day-Lewis a Michael Mann, dvě esa filmu. K tomu nezapomenutelná hudba a skvělý dobrodružný zážitek! Film roku 1992. ()

Nettrass

V tomto případě byl filmařský tým hrozně pomalý, protože všichni Mohykáni jim dávno proběhli a oni stihli natočit jen toho posledního. ()

poz3n

Fantasticky, úchvatně, epicky hrozný film. Dvouhodinová tmavá slátanina, ve které jakákoliv logika chování postav zmizela kdesi v divočině a zbyly jen pouze scény bojůvek, které vyprovokují bojůvky následující, a ve kterých evidentně o nic nejde. Je mi velice líto, že do toho Dlouhá Karabina šla a vyplácala několik měsíců příprav na tento spektákl, aby ho pak Michael Mann pohřbil kdesi v temných útrobách jednotlivých scén a naprosto znemožnil možnost užít si velkého božského herectví, kterým bezpochyby Dlouhá Karabina oplývá. 4/10 ()

Ivoshek

Jako děcko jsem kromě Májovek přečetl i Džejmse Fenymora Kůpra. A takhle nějak jsem si všechny ty postavy představoval. Nóbl Britové, hodný indiáni, zlí indiáni... Ve filmu funguje atmosféra zimních amerických lesů a krutých válečníků. Když se k tomu přihodí soundtrack a famózní běžecké finále, je to rozhodně špička žánru. /// Nejvíc jsem byl šokovanej, že D.D. Lewis v tomhle filmu není členem IRA. To v jeho filmografii nepamatuju. ()

Othello

Tak odsud tu melodii máme! Poslední z Mohykánů nezapře svoji obstarožní předlohu a to zejména ve své romantické lince. Téměř každá scéna potí patos až teče z plátna a kdyby to náhodou někdo takhle necítil, tak mu to soundtrack co pět minut vrhne do gesichtu, až je to srandovní. Na Manna je ale opět spoleh, jeho perfekcionismus dělá z některých scén dechberoucí podívanou, ještě navíc podpořenou vědomím, že se jedná o takovou tu "poctivou filmařinu (TM)", kde se pohybují stovky statistů v reálných kulisách a každý ví, co má dělat (narozdíl třeba od Braveheart, kde když se v bitvách podíváte za první plán, tak tam se srandovně oťukávají nějací pánové mečíky a vypadají jako kluci, co si hrají s klackama na rytíře). Scéna přepadení konvoje je neuvěřitelná. Vybíhající Huróni z lesů na obou stranách cesty, nejprve zmatek mezi vojáky, poté první výstřely zahalují celou mýtinu do bílého kouře, to vše v jednom pomalém stoupajícím záběru, ve kterém je zjevné, že i ten nejposlednější kaskadér byl individuálně zpraven o tom, co v daném záběru má dělat. Chrrrocht! ()

ARI50

Ano mám rád skvělou hudbu ta dělá film a mám rád delší film když za to stojí a mám rád krásu okolo a solidní dobrodružný příběh a spoustu dalších věci ale tady jsem nenašel cestu k tomu všemu. ()

Ištván87

Naprosto dokanalá podívaná. Stay alive je pro mě nejromantičtější věta, jaká kdy ve filmu zazněla a závěrečná pasáž, která začíná odvlečením Duncana na hranici je pro mě jedním z vrcholů zámořské kinematografie. To že hudební složka nebyla oceněna oscarem je neuvěřitelná ostuda pro akademii. 100%. ()

kajda.l

Nesmrtelný film. Neexistuje mnoho snímků, které mi během sledování dokáží vehnat slzy do očí. Tento to dokáže. A navíc dokonalý soundtrack. TOP 10. ()

Bauer

Nesnáším filmy ve kterých se vyskytují indiáni, ale toto je vyjímka potvrzující pravidlo. Tento film jsem musel vidět už jen proto, že je od jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů Michaela Manna. Ze začátku jsem si říkal, že to bude blbost, ovšem opravdu jsem se zmýlil. Film zaujme výbornou celkovou výpravou. Daniel Day-Lewis předvedl excelentní výkon. Mimořádně vydařená je hudba od pánů Trevora Jonesa a Randyho Edelmana, která je velmi působivá a naprosto skvostná. Nezapomenutelný film!!! ()

Sifaka

Skvělý film s ještě skvělejší hudbou. Neodolatelná Cora v podání Madeleine Stowe, do které jsem se platonicky zamiloval :-)! Prostě skvostný film!!! ()

luka4615

Dechberoucí výprava, fenomenální Daniel-Day Lewis a vytříbený soundtrack. Nic víc vědět netřeba. „No! You stay alive! If they don't kill you, they'll take you north up to the Huron lands. Submit, do you hear? You're strong! You survive! You stay alive, no matter what occurs! I will find you! No matter how long it takes, no matter how far. I will find you!“ ()

ScarPoul

Krásne natočený a ozvučený film. Keď som ako malý chlapec ležal v posteli a čítal si knihy mal som medzi obľúbenými aj Cooperovho Mohykána. Paradoxne som sa k filmu dostal až teraz. Nejdená sa aspoň pre mňa o epické veľdielo, ale rozhodne je to film, ktorý v štýle starých romantických príbehov, výrazného chlapáctva a podmanivej hudby hrá na nôtu tým, pre ktorých sú tieto filmy chlebom a soľou. Day-Lewis, Stowe a hlavne Wes Studi podávajú skvelé herecké výkony. Aj keby som mal pár výčitiek čo sa týka príbehu, nie sú výrazné. Dokonca sa priznám že by som uvítal aj 20 minút na viac. Rozhodne nám film ponúka jedno z najkrajšie vydramatizovaných finále aké som mal možnosť vidieť. ()

Lacike

Najlepší film od Michaela Manna? Jednoznačne Heat. Mňa tento film nikdy neohúril a k smrti sa pri ňom nudím. Proste je to strašne nezáživné. Možno je pre mňa problémom aj hlavný predstaviteľ, ktorého nemusím. Jednu hviezdičku dávam za mega svinsky pôsobiaceho Wesa Studiho, ktorého smrť si každý určite vychutná. Druhú dávam za fenomenálny soundtrack, vďaka ktorému som nakoniec rád, že tento film vznikol. Film sa našťastie dá ignorovať a soundtrack si vychutnať aj bez neho. Soundtrack je za plný počet a film u mňa za 4/10. Idem si znova pustiť najlepší Mannov film. Heat. ;-) ()

Gwaihir

Podle mě je tento snímek určitě jedním z nejlepších dobrodružných filmů, a to hlavně díky velice silnému příběhu, který nemá z knižní předlohou mnoho společného. Jeho děj, odehrávající se v nádherné panenské krajině je velmi poutavý a jeho skvělé vyprávění je podpořeno dokonale podmanivou ústřední melodií, která se dokáže zarýt hluboko do srdce. Závěrečná část je naprosto strhující a po emocionální stránce je téměř nepřekonatelná. 100 % ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)