Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

gogo76

Jedno je isté. Hudba z tohto filmu urobila legendu. Alebo naopak? Soundtrack samotný patrí k jedným z najznámejších a v kombinácii s pohyblivými obrázkami sa na to veľmi príjemne pozerá.D. D.Lewis dominuje v každom filme, v ktorom sa objaví a výborným konkurentom mu je náčelník hurónov West Studi. Vždy keď počujem vetu:" I will find you", spomeniem si na tento film. Záverečný súboj na skalách je jednoducho nádhera...Skutočný posledný mohykán vo filme mnoho priestoru nedostal, a ak by aj dostal, už by to bol iný film. Podobne ako soundtrack by tento film nemal chýbať v zbierke žiadneho filmového fanúšika. 100%. ()

Davies182

Parádní Day - Lewis, který opět nezklamal, a jehož herectví mne dokázalo i napočtvrté překvapit, to je první hvězdička. Bezchybný příběh, který se točí okolo několika mocichtivých anglických pánů, kteří jsou ochotni jít za svým vítězstvím při dobývání kontinentu přes mrtvoly - HODNĚ mrtvol -, to je druhá hvězda. Dále pak samozřejmě skvělá režie v podání dnešního mastera digitální kamery Michaela Manna, to je další velké plus, kterého si v případě tohoto snímku nelze nevšimnout. Čtvrtá hvězdička je pak za další vedlejší, uvěřitelně ztvárněné postavy, kultovní hudbu a super akční scény, které byly nastříhány s dokonalou precizností a které se mohou v klidu rovnat moderním podobným sekvencím, ba dokonce mnohé z nich i předčí. Ale... to je všechno! Nevím, jestli jsem čekal ultimátní dobrodružný film, po jehož shlédnutí budu hledat čelist po zemi, ale prostě mi tam něco chybělo... Což je zvláštní, protože stejný pocit jsem měl i z nejnovějšího Mannova snímku Veřejní nepřátelé, i když tam jsem byl alespoň ještě několik minut po závěrečných titulcích ohromen nezapomenutelným zážitkem z kina - který po několika hodinách zmizel. V případě Posledního Mohykána jsem ale po skončení seděl usazený naprosto v klidu, pohoda.... příjemný napínavý film. A tak si říkám, že jsem prostě viděl velmi dobrý dobrodružný snímek s mnoha silnými momenty, k jehož dokonalosti mi ale něco schází. Možná silnější atmosféra... ()

FlyBoy

"Rozejděte se, děti Lenapů. Hněv Manitouův dosud nepominul. Proč má Tamenund dále vládnout? Bledé tváře jsou pány země a čas rudých ještě neprišel. Žil jsem příliš dlouho. Za jitra jsem viděl syny Želvy štastné a silné a přece, než nadešla noc, dožil jsem se konce posledního bojovníka moudrého kmene Mohykánů." ()

sepp

Strhujici atmosfera, uzasny scenar, zdrcujici kamera i strih, nadzivotni vykony D.Day-Lewise, Madeleine Stowe, muj oblibeny Wes Studi ve sve nejlepsi roli a fascinujici hudba. Jeden z nejlepsich snimku vsech dob! ()

-bad-mad-wolf-

Krystalická dobrodružná romance. Indiáni, láska, smrt a velkolepý úděly v úchvatným audiovizuálním hávu. Závěrečná sekvence, v níž se během osmi minut prakticky beze slova rozhodne o osudech všech hlavních postav, strčí do kapsy všechny žánrový souputníky sama o sobě. A ten soundtrack!! ()

Phobia

Je mi líto, že tady kazím hodnocení, ale na mě tenhle film kdovíjak úžasně nezapůsobil (ostatně ani knižní předloha není moje srdcovka). Budiž mi omluvou, že jsem "Posledního Mohykána" poprvé a naposledy viděla před cca 15-ti lety, kdy jsem byla mladičká a blboučká (dnes už nejsem mladá:-)). Pokud budu mít příležitost se někdy podívat znova, velmi ráda se nechám přesvědčit, že je mé (lehce nadprůměrné) hodnocení mimózní. EDIT 9/2011: Tak jsem film absolvovala znovu a ráda přihazuji hvězdičku, "Poslednímu Mohykánovi" skutečně není co vytknout, naopak, chválit je zapotřebí vše - od nádherné hudby, krásné výpravy, skvělých kostýmů, přes sympatické herecké výkony až po dobrou režii. Málo platné, film mě navzdory několika silnějším scénám neuchvátil dokonale. Zatímco mayovky jsem četla pořád dokolečka, "Poslední Mohykán" mi prostě k aortě nepřirostl - ten příběh mě nepohltil. 75% ()

Molly

Při adaptaci knihy lze předpokládat, že si tvůrci děj tak trošku přizpůsobí obrazu svému, přece jenom, co funguje v knize, nemusí fungovat na plátně a opačně. V případě tohoto filmu ale došlo k něčemu většímu než k malému přizpůsobení. Postavy ve filmu jsou poháněny pohnutkami, které v knize nenajdete, ba co víc, umírají úplně jiní hrdinové. A tak ani úžasná hudba ani skvělý Daniel Day-Lewis prostě nemohou vybojovat maximální hodnocení. ()

kinej

To co činí z tohohle filmu zážitek je zejména opravdu silná ústřední skladba, která je posluchačsky vděčná. Stačí aby se rozezněl hrdinský hudební motiv a vše funguje jak má. Ale ani ostatní složky nezaostávají. Závěr filmu je opravdu napínavý. Mannovi se podařilo knižní předlohu přetvořit v krásný plnohodnotný film. ()

LiVentura

Krásný, musikální, romantický a dosti akční snímek ze severoamerických lesů a hor o odvážných, kteří musí pomstít krev tolika nevinných..! ()

cheyene

Poslední Mohykán je klasika. A rozhodně povedeně zfilmovaná. Budu se opakovat po ostatních, ale nezmínit úžasnou hudbu u tohoto snímku, je hřích. Posouvá dané scény mnohem dál, než je jim předurčeno, tudíž divácký zážitek je umocněnější. Několik posledních minut je famózní podívaná, skvěle natočená, perfektně zaranžovaná, dokonale podbarvená hudbou, avšak já slzavé údolí neměl, jak mnozí jiní. Snad jsem očekával něco jiného, proto jsem zůstal "jen" u diváckého naplnění, a dojetí si ponechám pro jiný film. ()

juta

Tak tady opět nechápu to vysoké hodnocení, protože film tomu vůbec neodpovídá. Co stojí za zmínku je jen hudba, no vlastně jen jedna melodie, která je použita v celé šíři filmu, ale jinak dějově jsem se docela nudil a nebavilo mě to. ()

MISSha

Zklamání, ve všech směrech. Nudil mě příběh, nevýrazná hudba, nudné dialogy prostě skoro všechno u mě bylo špatně. Jediné co mě přimělo dát průměr, byli herci a prostředí kde se příběh odehrává. ()

TedGeorge

Hudba, výprava, režie, příběh, Daniel Day Lewis. Když sem to kdysi viděl poprvý v letním kině, tak sem myslel, že umřu blahem. Film mýho mládí. ()

lamps

Včera jsem viděl nějakou Dunu od Villeneuva a z těch majestátních záběrů na mě dýchal chlad a emoční odtažitost. Tak jsem si dal po dlouhé době Posledního mohykána a moje srdce náhle plesá - takhle má vypadat snímek, který nechává vyprávět svůj úžasný audiovizuál a přitom nezapomíná na dojemný, až shakespearovský příběh svých hrdinů. Hlavně zásluhou ikonické hudby a Mannovy dynamické režie husina od samého začátku. A závěrečná půlhodinka je hotový nářez, z něhož jdu pokaždé do kolen. Magua je neuvěřitelný a plnokrevný sviňák, takoví záporáci se už dnes moc nevidí.. 90 % ()

Pepinec

Díky geniálně napsané a famózně zahrané hudbě by tento film mohl být i němý, o což se konec konců tvůrci pokusili na konci a výsledek byl ohromující. Příběh je mocný, a i když by se mohlo zdát, že děj místy zadrhává, pořád se lze soustředit na hudbu, kterou bych dokázal opěvovat do nekonečna. Výkony herců strhující, Michael Mann zkrátka namíchal koktejl bez většího kazu. ()

Indiana

Za tu strhující hudbu, přesvědčivé herecké výkony a velmi slušně zvládnuté bojové scény si tenhle skvost 5* určitě zaslouží. Jednoznačně nejlepší film Michaela Manna. ()

sheen

Tak po možnosti shlédnout tento film na velkém plátně zvyšuji na ultimátní hodnocení, protože to byl ultimátní zážitek, hlavně hudební doprovod :) [Kino Aero] ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)