Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

chelseaman22

Tak konec se nám vyvrbil pěkně. Jinak do byla celkej příjemná nuda. Fakt, že ÓESTÉČKO je slavnější, než film není žádná náhoda, jelikož děj není nikterak moc zajímavý. Již od raného mladí mám DOST silnou averzi vůči rudochům. Proto jsem moc rád, že tenhle biják má relativně snesitelnou stopáž. 75% ()

hopskulak

Nádhera. Poslední Mohykán je pastvou pro oči, uši a nezapomíná ani na poctivý dobrodružný příběh tažený hned dvěma romantickými liniemi. Závěrečné zúčtování na skále, jež začíná Uncasovým rozloučením s otcem a rozezněním známého motivu Jonese a Edelmana, je jeden z nejkrásnějších konců, který kdy kdo ve filmu měl. ()

VaHo

Film jako víno. Daniel Day-Lewis s větrem ošlehanou tváří, indiánský padouch, úžasná hudba, nádherná příroda a naprosto fantastická závěrečná "naháněcí" sekvence ve skalách. To se musí vidět. ()

andrii

Skalní honák. Za rodný cit, hroudu řádu domoviny. Poledním žárem, půlnoční bouří. Krajinou /v/ran, trnů, hákových kopí. Cestu prorostlou infernem, nechej pokosit, řádně zazelenat trojí mírou lidskosti. ()

Belbo

Nebývá to u mě zvykem , aby mi nevadilo zneuctění knižní předlohy. Film ji svou výpravností (podle mě) přehrává v každém záběru protkaném nezapomenutelnou hudbou. ()

Honzíno

Každopádně po všech stránkách brilantní kousek. Od začátku do konce nadupaný až po okraj neskutečnými scénami, které výtečná hudba v oskarovém zvuku báječně doplňuje. Herci předvádí přesně to, co se od nich čeká. Chemie mezi hlavní dvojicí též funguje dokonale. Michael Mann excelentně převedl na plátno dechberoucí(?), velkolepý dobrodružný snímek. Také maxmálně potěší nepřehnaná stopáž, která u podobných typů snímků bývá často na škodu. Bohužel se Poslední Mohykán asi nikdy nestane vyloženě filmem mého srdce a to mi dovoluje mu udělit pouze čtyři hvězdičky - i když silné. Finále snímku se opravdu vymyká veškeré dobrodružné tvorbě. Nádherná příroda a jedna s nejkrutějších scén, co jsem kdy viděl (ne co se týče krvavosti ale opravdovosti) - 'vyříznutí srdce'. ()

Sfinkter

Závěr je skvěle vystupňovaný, ale celý film jako by se ploužil v duchu určité nedotaženosti, britští vojáci mi přišli jak nepoužitelní panáci. Na druhou stranu je to první a nejspíše i poslední film, kde jsem viděl lakros v původním indiánském podání. ()

st.verka

Tenhle film je nádherný a Daniel Day-Lewis se mi v roli Sokolího oka líbí úplně nejvíc. Přiznám se, že jsem to už viděla třikrát a to je co říct. Neuvěřitelně mistrně jsou zpracované bojové scény a upřímně obdivuji i fyzickou zdatnost hlavního hrdiny. ()

Johnnas

Vynikající. Jako kluk jsem to jako novinku jsem viděl v kině. Byl jsem nadšený a dodnes se na to znovu kdykoli rád podívám a budu opět maximálně spokojený ze stoprocentního filmového zážitku. Fantastický soundtrack, výborná kamera, skvělé herecké výkony, parádní kostýmy, napínavý dobrodružný děj. Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob! Pro mě srdeční záležitost s kapkou nostalgie. ()

Mirokukii

Výpravný a velmi napínavý, lehce se od předlohy odlišující, výborný film se spoustou silných momentů. Křehká romantika mísící se se syrovostí a brutalitou, jež vůči sobě navzájem projevují jednotlivé znepřátelené strany ve válečných dobách. Pozvolně vyprávěný hluboký děj, líčící příběh msty a lásky, který vygraduje v nervy drásající, struhující, emocemi nabité, závěrečné, horské štvanici, při které mě bude mrazit v zádech pokaždé, a která se bezesporu řadí k nej... dramatickým závěrům. Výborné obsazení. Skvělý Day-Lewis. Krutej Studi (záporáci mu jdou). Kvalitní režie. Špičkový soundtrack, přispívající k tomu, aby so toto filmové dobrodružství stalo nezapomenutelným zážitkem. ()

Mrkvič

Poslední mohykán má Daniela Day-Lewise, fantastivkou hudbu a hlavně ten závěr! Celé je to dost akční, dost hrdinské, dost zajímavé a tak akorát romantické. Hlavně i tu romantiku, která netrvá tak dlouho, umocní skvělá hudba. Dokonalý film pro celou rodinu, ve kterém si něco najde malý kluk, odrostlej chlap, mladá puberťačka i starší ženská. ()

Lachtaan

Dobrodružným filmům jsem jako malý fandil ze všech nejvíce a dokud se tenhle žánr nezačal hemžit levnými céčkovými videofilmy, tak jsem se ani nechtěl věnovat jiné filmové odnoži. Právě z tohoto důvodu jsem se od kdysi nejfavoritnějšího žánru odklonil a přicházím mu na chuť až nyní po letech. Teď si už hlavně dokážu pečlivě vybrat ty kvalitnější kousky, mezi které rozhodně patří slavný Poslední Mohykán. Nemůžu jej sice opěvovat jako výjimečnou záležitost, hudbu ale obsahuje neskonale dokonalou. ()

danoo

Mannov film nie je ani tak indiánkou, ako skôr historickou romancou. V jeho réžii sa z hlavnej postavy Cooperovho románu Mohykána Unkasa stala len vedľajšia postava a vďaka ďalším zmenám vzniklo majstrovské dielo, ktoré dokážem znova a znova precítiť všetkými zmyslami. ()

drederik

Závěr filmu ve skalách, ještě podbarvený neskutečně podmanivou hudbou, mě naprosto odrovnal. Skvělý Daniel Day-Lewis a taky Wes Studi v roli dokonale slizounského záporáka. ()

hanagi

Srdcová záležitost! Na pozadí války o nová území se bijou nejen Angličani s francouzským vojskem, ale své účty si vyřizují i původní indiánské kmeny. Je to čirá romantika, neřešíme, kdo má pravdu a kdo má větší nárok na zmíněné území, podstatné jsou vztahy hlavních hrdinů. Stejně mám na konci pocit, při pohledu na tu nádhernou přírodu, kdo je vítěz! Každopádně, ta chemie mezi hlavní dvojicí...A další, když už romantika - tak takhle! A hudba, kterou mám v uších už nadosmrti! ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)