Poslední svého rodu

The Last of the Mohicans

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 1936, 91 min

Nějakou dobu jsem si říkal, jak asi Randolph Scott vypadal mladý - tak tady mám odpověď. Pojetí "Posledního Mohykána" z roku není špatné, ale přece jen by se k němu hodila trochu větší syrovost a větší násilí, které také do jisté míry příběh utváří. Ale postavy zde nejsou zahrané špatně, i když jsou místy hodně divadelní.(1.6.2017)

Tato zdařilá velice volná adaptace Cooperova románu se o mnoho let později stala největší inspirací pro Mannova Posledního mohykána, který si vypůjčil zhruba 80 procent děje tohoto filmu. Oproti knižní předloze je v tomto snímku tedy mnoho změn. ___ Co se mi hodně líbilo (a co v knize nebylo), bylo skvělé vykreslení britské koloniální nadutosti a spory britských vojáků s koloniálními milicemi. ___ Hodně sympatický je výkon Randolpha Scotta v roli Sokolího oka, výprava se taky povedla a stejně tak bojové scény. Rozhodně se jedná o velice povedenou a dnes bohužel neprávem zapomenutou verzi tohoto slavného příběhu.(7.8.2010)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Asistent režie(17.6.2004)

Voľné spracovanie Cooperovho legendárneho románu ( druhého z piatich o dobrodružstvách Koženej pančuchy )vyniká hlavne výpravou a udalosťami počas sporu francúzskych a anglickych vojakov pri pevnosti William Henry. Dej sa točí hlavne okolo trapera Hawkeyho ( stvárnil ho zväčša westernový herec Randolph Scott ) a lásky Čingačgúkovho syna Uncasa ku krásnej Cory.(24.3.2012)

Když jsem o Mannově Posledním Mohykánu psal, že je to nejlepší indiánka, nevěděl jsem za kolik svého kouzla vděčí této verzi. Občas to není jen insprace, ale opisování. Tato verze trpí jen tím, že byla natočena dříve, takže není barevná, má méně opravdu exteriérových scén, je melodramatičtější a je tam více hollywoodského tokání. Taky si našinec musí zvyknout na to, že drsný trapper Hawkey je stále hladce oholen a má perfektní účes. Ale jinak velice zdařilý, napínavý a romantický opus.(31.3.2012)