Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

IMPAIRED

*************!!! První Homolkovi, Hoří má panenko a Slavnosti sněženek jsou tři nejlepší české filmy, tak skutečný černý humor pokaždé potěší. ()

venca163

Není to sice tak geniální jako Postřižiny (tak tenhle svůj výrok si budu muset ještě znova ověřit) , ale skoro a Rudolf Hrušínský je excelentní. Jakožto i další herci z této gardy, které mám rád: Čepek "Se zelim!", Hanzlík (zamlada) "Vezu dršťkovku pro kamarády, oni na mě čekají.", Schmitzer, Brukner, Vozáb "Nepovedený obraz?! Já jsem akademický malíř. Já jsem napsal čítanku podle které se učí už 10 let...nepovedený? no, to určitě ne, nikdy..."... Nedokázal bych asi obecně říct, že Hrabala mám hodně rád (potom, co jsem četl jeho Taneční hodiny pro starší a pokročilé), ale tady to platí. Menzelovo filmy nebyly vůbec špatný, než se pomátl a zesenilněl. (80%) ()

manonfire

V rámci definice filmu málokdy tolik sedne výraz "Krásný". Existuje několik druhů komedií. Drtivá většina je špatných. Poté je určité procento povedených, obsahujících skvělé hlášky a gagy, jaké má například Dědictví či Marečku, podejte mi pero. U nich se, již dopředu rozesmáni, těšíme na ty nejvypointovanější scénky, ačkoliv je shlédneme třeba po dvacáté. Nakonec je ta nejužší skupinka nezvyklé ušlechtilých mutantů, kde se humor snoubí s poetikou a těžko vyjádřitelným, přesto neoddiskutovatelným uměleckým přesahem. Tam patří Slavnosti sněženek. Spousta diváků nikdy nepochopí, proč se jim ten film tolik líbí. Ti další pro změnu nikdy nepoberou, proč se tolik líbí těm druhým. Člověka napadne termín "Lidová" groteska. Přitom cítí, jak odlišný má tato nálepka nádech, pokud jde o osudy lidiček z Kerska, nebo těch ze Střelských Hoštic. V momentě, kdy umírá Hanzlíkův Leli, samozřejmě ta nejčistší postava celého filmu, nevyhnete se pochybnosti, zda to tak trochu není prvoplánovitě dojemné. Brzy Vám však dojde, jak celý ten slepenec něžně absurdních příběhů tato fatální pasáž zvláštním způsobem obohacuje. A také, jak rádi se vlastně dojímáte. 100% ()

Braddy

Musím dát "plnou". Ten film mě vždycky bezpečně rozesměje,ale na konci i trošku rozesmutní. Bohužel všechno není v životě jen růžové. Hrabal to uměl napsat a Menzel natočit. ()

Rousse

Skvostná mozaika příběhů obyčejných lidí, ze které na vás dýchne okouzlující atmosféra a čaro pábitelů a jiných lidí, kteří si ten život (i přes nesnadné překážky) opravdu dokážou náležitě vychutnat! A je už úplně jedno, jestli se šípkovou anebo se zelím:-) ()

pávek

Tak se má pečovat o záhonky a moc se nenadřít. Lehnout si mezi ně a jen se převalovat. A pak něco sežrat. ()

BMAJTZ

Velice vtipny ale zaroven poeticky ladeny snimek ktery zna snad uplne jakdy cech. A pokud ne tenhle film tak aspon nektere hlasky ktere uz naprosto zdomacnely. Jedno velke pus za skvele herecke obsazeni. ()

ranp

Je to klasika, například hláška o alejích nemá chybu, ale působí to celý tak idylicky, až je to trochu naivní. A proto nedávám plný hodnocení, ale ****. Čtyři hvězdičky jsou ale poctivý. ()

Maynard.

Krásný veselý, ale i smutný film. Plný počet nemohu dát, protože Sněženky prostě nemají tak silný příběh jako Vesnička, Na samotě u lesa či Postřižiny. Jinak je to rozhodně výborná česká klasika, kterou by nikdo jiný než Menzel nedokázal natočit. Hanzlík je neuvěřitelný herec, bez kterého by tento film, s tak jednoduchým dějem, byl poloviční... /další skouknutí/ Trochu to beru jako rouhání, ale Sněženky se mi vzdalují čím dál víc. Nemůžu si pomoct, ale ten příběh je tak prostoučkej, že nemůžu jinak. Kdyby se ve filmu neobjevil ten týpek, kterej všecko sežere, tak bych se vlastně vůbec nebavil. Jo a ještě taky návštěva do vetešnictví u Hanzlíka :o). Pár hlášek již dávno vstoupilo do historie, ale pro mě tento film skončil. Abych byl uplně upřímnej, tak mi Menzelův styl sedí pouze ve Vesničce a Na samotě u lesa. Asi sou na mě Sněženky až příliš smutný nebo nevím čím to je... Ale, co by to bylo za hospodu, kdyby se tady ani chlapi nepobili :o) ()

Sdoom

Další z řady klasických Menzelových filmů o tom, jaké to je být Čechem. Není nikdo, kdo by to krom něj a pana Hrušínského zvládl ukázat lépe. Ale opět to u mě není na plný počet, přijde mi to jako stále stejné schéma s variacemi nezapomenutelných hlášek a scén, které samy o sobě jsou geniální, ale geniální celek netvoří. ()

Markussis

Poetika, která se snaží na dřeň zobrazit jednak mentalitu a jednak i obyčejným způsobem plynoucí život zahrádkářů, příslušníků mysliveckých spolků a i jiných lidí žijících v oblasti Kersku u Prahy. Základním poselstvím filmu je fakt, že vše je přirozené. Dokladem toho je nádherná scéna s kancem ve škole. Osobně mám jen malou výtku. Vše je tak přirozené a normální, že se zde postupem času diváka chopí pocit, že je vše vlastně jedno. Dokonce i náhodná smrt je zde zobrazována jako něco naprosto samozřejmého, což je ovšem určitě věrohodné. Ale možná přeci jen o trochu silnější příběh a plus nějaká moudrá postava typu babičky by filmu dodala onu potřebnou dávku srdceryvnosti. Chyběla mi zde postava, která by ve spolku sice žila, ale svým jednáním a myšlením by se naopak odlišovala. Tamní lidé by se s ní konfrontovali. Toto ovšem není kniha, jedná se o film a tak si myslím, že mu jako celku právě tato jednostrannost vzala prostor na vyjádření výše zmíněného. Avšak upřímně nadruhou stranu mi došlo, že touto postavou má být samotný divák. Přesto za mě né plný počet. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr