Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Saxos

Soubor neskutečných dialogů, monologů a hlášek. Najít chvíli, která by mě nebavila, je těžké. Po dnešku mi nezbývá, než jít na nejvyšší hodnocení. "Já chci bejt zasloužilej umělec". "Jakej nepovedenej obraz? ". "Já umím, i když neumím". A to je jen od jednoho umělce. Nebo hádka šípková/se zelím. Doplněk: jé, na super film vyšel pětistý komentář. Repete 1.5.218. Sláva dvou programům v TV, jinak by osada zněla jak teď. ()

Syrachta

Kombinaci Hrabal – Menzel mám docela ráda a na tento film jsem nevěřícně – a nutno říct, že s jistým znechucením – zírala. Záměr zobrazit zhůvěřilost figurek žijících na vsi, to, že ženy jsou vlastně uječené kreatury a muži hádavá čuňata, že naivní idyla je tak dlouho zabíjena, až zemře doopravdy... tento záměr byl natočen brilantně. Zasloužil by čtyři až pět hvězdiček, ty mu ale nedám. Už v životě tento film nechci vidět, nesnáším ho a mnohem více nesnáším ty lidi, kteří ho považují za českou komedii. Tento silný, smutný zážitek zůstává v srdci lidí zjevně nepochopený, když slyším, jak je hojně citovaný a jak se lidé těm hláškám smějí. ()

buchannon

Absolutně přeceňovaný film, během kterého jsem se celkem nudil. Obsahuje sterilní nehumor. Nechápu, co na tomto "spektáklu" všichni vidí. Menzel natočil max 4 nebo 5 docela dobrých filmů, mnohem radši mám Jana Svěráka, který si podle mého na nic nehraje a nesnaží se, jako Menzel, stylizovat své filmy do tzv. přehnané kultovnosti, toto opravdu nemám na Menzelovi rád. 3* s odřenýma ušima. ()

0kozel

Krásně lidsky natočená komedie. Jen se přiznám, že jsem nikdy úplně nepochopil tu scénu, jak srazí Hanzlíka, to mi do toho filmu jako celku úplně nezapadá. Ale jinak opravdu dobře natočené. ()

ZetDaElO

Wes Anderson a Jim Jarmusch celú kariéru dúfajú, že sa im podarí natočiť rovnako dobrý film. Napriek rozpačitému úvodu tomu treba dať šancu. Až potom sa rozohrá absurdné divadlo, kde hlavnú úlohu hrajú divá sviňa a typické československé malomeštiactvo. Karikatúru dediny, ktorú Česi ovládajú na jednotku pretkávajú lyrické obrazy krajiny, ktoré spolutvoria film, ktorý je zrejme ojedinelý v našom prostredí. Keďže som ho prvýkrát videl v roku 2020 bude potrebných ešte niekoľko videní na plné hodnotenie. ()

Skylwalker42

Další česká nestárnoucí klasika. Menzel zkrátka uměl Hrabala. Špičkové herecké osazenstvo. Navíc něco z Cimrmanů. Scéna, když veze Hrušinský rodinku, mi krásně nostalgicky evokuje mé dětství u dědy na venkově. Tento snímek je velmi nádherný ve všech ohledech. Ta roztomile naivní dušička Hanzlík nebo "zasloužilý umělec", který odmítá slepovat prdýlky andělíčkům. Prostě nádhera....."já vám to povídal, já všechno sežeru" :)))))) ()

Tomas_PO

Po rokoch doplnená medzera v Československej klasike, ktorá patrí jednoznačne medzi tie filmy, ktoré sa dajú pozrieť aj niekoľkokrát. A iste sa na ďalšie a ďalšie pozretie objaví množstvo detailov, ktoré na prvýkrát ušli. A to aj kvôli občasnému poetickému prejavu, kde divák môže na chvíľu stratiť pozornosť. Prečo sa tento film však neobjavuje pravidelne v televízii mi je záhadou, žeby práve poetické časti? Hviezdne obsadenie kam oko dovidí, nádherné vykreslené chatové prostredie 80 rokov. Rozhodne to podnietilo prečítať si knihu a pozrieť ešte niekoľkokrát. ()

Tristanian

Poetika bezvýznamných a obyčejných lidí, kteří jsou ale svou autenticitou divákovi blíž, než většina filmových hrdinů. S nadhledem lze říct, že ve svém principu je tenhle film "o ničem" strašně blízko mému oblíbenému Big Lebowskimu, ačkoli s ním sám nemá vlastně nic společného... ()

Lendak

"To zas bude v álejích nablito!"_______ Ja nechápem, jak môže Menzel s takou jednoduchosťou natočiť hneď niekoľko úžasných komédií, kde Slávnosti sněženek medzi ne zaslúžene patrí, ktoré ku tomu definovali, aké majú byť správne komédie z prostého života. Jedným z dôvodov, že prečo milujem (staré) české filmy je jednoduchá, ba až absurdná zápletka, kde to všetko doplňujú v podstate karikatúrne postavy, kde (nečakane) si Rudolf Hrušínsky ukradol celý film pre seba. Tento neobrúsený diamant odporúča 10 držkových polievok z 10. ()

Dvojirakri

Ohromně poetické, lidské dílo, přitom celovečerní groteska. Malý časový úsek ze životů několika obyvatel chatové osady Kersko, v lesích mezi Prahou a Poděbrady. Tak rád bych mezi tyhle postavy patřil. Tak rád bych v Kersku žil, klidně mezi kozami, pil s nimi z jedné misky, vozil je v autě na sedadle spolujezdce, vždy je ráno vypustil a s klarinetem v rukách odkráčel při tklivé písni do mlhy... Jeden z filmů mému srdci nejbližších. ()

PeteBuck

Šokuje ma, že tento film má takmer rovnaké hodnotenie ako Vesnička. Obsadenie má takmer ako obšlahnuté cez kopirák (áno, viem, natočilo sa to skôr ako Vesnička, ale ja som to videl neskôr), len miesto Hartla tu je Hanzlík. Dokonca tu zaznie pár tónov z motívu ako vo Vesničke a Miroslav Moravec je počuť z telky, kde je v nejakom seriáli, či filme. More podobností čisto náhodných? Ale zatiaľ čo vo Vesničke sú charaktery postáv veľmi rýchlo rozpoznateľné, definované a mnohé proste príjemné či úsmevné, dejom sa necháte rýchlo uniesť, tuto je to jeden veľký bizár. Obyvatelia dvoch dedín sa hádajú o jedného kanca, neustále do seba rýpu počas hostiny, ženské sú tu otravné ropuchy, ktoré chlapom lezú na nervy. Hanzlík hrá magora s rovnakou mentálnou poruchou ako v Postřižinách, Schmitzer krčmára, čo ráno uteká ženskej z domu, aby ju večer po ožran párty s kancom išiel od lásky zjesť. A pokračovať môžeme donekonečna. Proste sled takýchto somariniek pospájaný do deja, čo sotva drží pokope, občas nejaký poetický záber s pekným hudobným podmazom, na starých bardov sa dobre pozerá (Hrušinský, Čepek, atď.), ale inak je to hodne roztrieštené a dosť nudné. S väčšinovým názorom sa tu teda rozhodne nestotožňujem. ()

PTuranyi

Trpká komédia o ľuďoch reprezentovaných poľovníkmi dvoch susedných obcí a obyvateľmi záhradkárskej osady. Štartérom príbehu je spor "znepriatelených" obcí o zastreleného diviaka čo samozrejme vytvára množstvo príležitostí na situačné gagy. Napriek tomu humor je len vedľajším produktom príbehu, ktorý sa snaží s nadhľadom zobraziť ľudské hemženie. O zábavu sa stará množstvo vtipných figúr. Od mäsiara čo všetko "sežere", akademického maliara čo napísal šlabikár až po chlapíka čo všetko vymení alebo lacno zoženie a nikdy mu nič nespadne, hoci sa to stane jeho tragickým koncom. Ale chybami sa človek učí. Pripomínal mi trocha pána brata s Postřižin a zhodou okolností ho tiež hral Jaromír Hanzlík. ()

Criss

Můj nejoblíběnejší Menzelovský film se snad nejlepší filmovou hádkou na světě (se šípkovou ... se zelím). ()

bwian77

Vtip se mísí se smutkem, všech ingrediencí je akorát, z toho muselo vzniknout perfektní dílo, zvláště když se mistra pera chopí mistr režisér. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr