Absolvent

Absolvent

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1967, 106 min

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $104,642,560(4.5.2007)

S průraznou silou tohoto Nicholsova opusu magnum snese srovnání snad jen Magnum Drsného Harryho. Jakožto filmový nevzdělanec jsem si myslel, že vím, o čem to bude (nádherná Anne Bancroftová bude svádět Dustina Hoffmana)...mo(u)dří už samozřejmě vědí, že nic nemohlo být vzdálenější skutečnosti než toto moje přesvědčení. Děj by mě až tak nezaskočil. Dobře, konec možná trochu ano. Hlavní ale je, že jsem byl naprosto nepřipraven na formální dokonalost filmových příhod z dospívání Bena Braddocka, a byl jsem za to odměněn slovy takřka nepopsatelným zážitkem. Jinotajná sdělení některých scén a přechody mezi nimi, na to nasunutá výpověď o stavu jistých vrstev společnosti, naprosto geniální obsazení a herecké výkony (paní a slečna Robinsonovy!!!), a nad tím vším nadčasová hudba a texty Simona a Garfunkela...no ty vole. Absolvent je úžasný. Opustí vás plného dojmů a s vědomím, že je třeba dát si ho ještě několikrát, protože jste určitě ještě nepostřehli všechno, co vám chtěl říct - a vy se budete na to repete těšit. Legendárnost tohoto snímku je pochopitelná - divácká obec tehdy dostala řádný políček na vzpamatování. Drzý scénář si tvrdohlavě šel svou vlastní cestou a Nichols podél ní vystavěl řadu kaplí s ikonickými malbami na filmové plátno. Pro nás všechny je to další výhra a pro mě jeden z příkladů toho, čemu by se mělo říkat kulturní bohatství. Nelze jinak - 100%.(16.1.2010)

Proč se stal Absolvent kultem? Protože je o tom, jak jeden mladej čistej kluk byl proti své vůli ozdobou rodičovských snobských večírků, jejichž znuděnou ovadlou účastnicí byl připraven o panický pel, a protože se následně fatálně zamiloval do její dcery a přes všechny výhrůžky stran společenského znemožnění a vydědění šel (běžel i jel) za svou láskou ..... a taky pro krásnou hudbu a bušení do skleněný stěny a řev v kostele a krásnou nevěstu ve žlutém autobusu a ... a .... a vůbec.(7.5.2005)

Dustin Hoffman patří mezi mé oblíbené herce, Mike Nichols se vytáhl již svým debutem "Kdo se bojí Virginie Woolfové?", "Mrs. Robinson" patří už hezkou řádku let mezi legendární písničky...No, řeknětě sami, lze tomuhle filmu dát míň jak pět hvězdiček?(3.6.2007)

Originální tak trochu nadčasový romantický drama, jedna z nejlepších rolí Dustina Hoffmana a úžasnej soundtrack od Simon & Garfunkel . Skvělý a legendární dílo(28.11.2003)

• - Žádná z postav, kterou hrají starší herci nemají uvedené ve filmu křestní jméno. (don corleone)

• - Za filmové práva dostal autor predlohy Charles Webb 20 tisíc dolárov. (marlon)

• - Pro roli paní Robinsonové byla zvažována i Doris Dayová, známá z Hitchcockova filmu Muž, který věděl příliš mnoho (1956). Nicméně poté, co si její manžel přečetl románovou předlohu, jí účast na filmu zakázal. (Hwaelos)