Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

Elin

Až na pár vyjímek, české filmy moc nemusím. Tenhle ovšem patří zrovna mezi ty vyjímky. Výborné dialogy prokládané přesně mířenými vtípky u kterých se budete válet smíchy (a neveřit, že něco takového se mohlo skutečně stát). Trochu z toho mrazí. Z herců jasně vyčnívá Miroslav Donutil, který si snad každou scénu ve které hraje ukradl pro sebe. A to je jenom dobře. Budiž důkazem vyjímečnosti, že nejedna hláška okamžitě zlidověla. ()

Pavelpi

Film o životě na vojně v padesátých letech.My starší,kteří jsme tuto vojnu poznali,to bereme jako legraci,která se tam takhle vyskytovala.I když moc humoru tam nebylo.Ale to špatné jsme zapomněli a dobré zůstalo v paměti.Mladší ročníky film asi nebudou brát.Kapitán Matka ( Jandák) a major Borovička (Skamene) jako by z oka vypadli některým lampasákům,které jsem na vojně poznal.Film beru,líbí se mi a myslím,že je to to nejlepší,co se podařilo o vojně natočit. ()

rekkky

Předlohu jsem nečetl takže nemohu srovnávat v jaké míře se film podobá knížce, ale určitě se jedná o kus ve kterém se střídají scény plné smíchu se scénami, kde nevěřícně kroutíte hlavou nad tím co to zase soudruzi vymysleli a nemusí to ani být způsobené nějakou hláškou stačí střízlivým okem hodnotit jak groteskní minulý režim byl už ve svém počátku v tomto případě z pohledu vojenského života. Romantická linka Danyho s Pinkasovou je tak nějak zasazena do ústraní a jen dokresluje atmosféru, kterou se zřejmě Škvorecký v rámci románu snažil vystihnout. ()

Lyžař

Tak takhle to asi chodilo na voně. Nemůžu osobně posoudit, na vojně jsem nebyl. Ale ta buzerace a na druhé straně ta kupa srandy, to všechno z filmu čiší. Všechno, o čem mi taťka i brácha povídali. Všechno tolik typické pro vojnu. A stejně to mělo smysl. Kluci se tam něčemu naučili, ne že ne. Pánové Skamene a Donutil tomu dávají řádně "na prdel". Pár scén je tak pohrocených, že by to ani život sám nevymyslel :-) A to, že k vojně a válce obecně patří ženy, to ví snad každý, ne? :-) ()

MickeyStuma

´Humoristický obraz individuálního boje s blbostí, ztělesněnou vybranými představiteli důstojnického sboru čs. armády v 50. letech.´ Tak zní motto k literární předloze tohoto filmu autora Josefa Škvoreckého a protože bylo politicky těsně po převratu, tudíž nehrozil zákaz a stíhání za zesměšňování československé lidové armády, tvůrci vše náležitě vzali pěkně od podlahy. Nezapomenutelný kliďas vojín Smiřický, cholerický major Borovička či takřka klaunský nadporučík Růžička. Co postava, to charakter a tak vznikla plejáda humorných scének, z nichž některé by sice potřebovali ještě krapet doladit, ale to na výpovědi o absurditě doby nic nemění. O nějaké plynulosti vývoje děje nelze ani pomýšlet. Zajímavostí je, že Vítězslav Jandák si vojenského důstojníka, v podstatě stejného charakteru, zopakoval, neboť rok před tím si takovou postavu zahrál u jednotky tzv. černých baronů ve snímku ´Tichá bolest´ (1990). Všudypřítomná situační komika sice dost zlehčuje danou stalinisticky temnou dobu 50. let, ale postoj vojáků základní služby a důstojníků ukazuje adekvátně. Dnes se tomu smějeme, ale zažít by to nechtěl nikdo. Film si nese prvenství v rámci soukromého filmu po politickém převratu a nová tvůrčí volnost je na výsledku dost znát. Neočekávaná vulgárnost a odvážná nahota asi šokovala nejvíce. Ale po normalizační době se jednalo o něco nového, takže po uvedení kina nepřekvapujíc praskala ve švech. A i nyní se ke snímku rádi vracíme, neb dělat se z oné doby legraci ještě dlouho neomrzí. ()

Biopler

Sestra filmu Černí baróni. Vynikajúce scény a hlášky. Napr. "Chlapi, měli jsme to v tý brožuře. Zabojuj za vyšší socialistickou morálku. Megele." Bohovsky dobrý Donutil, perfektný Vaculík. Taktiež skvelý je minimajor Borovička. K dosiahnutiu kvalít Čiernych barónov chýba určitá komplexnosť a lepší záver. ()

Pekisan

Jak je to mozne?....priam sa nuka porovnanie s Cernymi baronmi a Tankovy prapor je jednoznacne o triedu horsi. Serii epizodiek zo zivota na vojne chyba silnejsia linka, ktora by ich spajala do celistveho celku. Cele to podtrhuju divne lsd pasaze s mrchou Lizetkou a romanik s manzelkou porucika Pinkasa, ktore boli uplne mimo a asi mali len ukazat jak strasne chcu borci "sluziaci lidu" mrdat. Coho dokazom su uz pamatne sceny "K pocte zbran" a "vystrel na slepo do treniek" V celku je to prdel, len to netreba pozerat velmi casto....Vy porad spolehate na svou chytrost, ale to se v lidove-demokratickem state prepocitate. My totiz vime kto je tridny nepritel. ()

Ozzy2

Dal bych čtyři hvězdy,ale za Chytrovou musím jednu ubrat.Ta holka vůbec neumí hrát,jen pan režisér to u své ženušky asi nevidí,že s ní zkazí skoro všechny své filmy. ()

KafuR

K objektivnějšímu pohledu mi chybí tak pár (desítek) let přidat, takže já jsem to čistě subjektivně bral jako (ne-)exkurz do doby, kdy vojny bývaly jako řemen a rudá hvězda blikala v každé výloze místo dnešních neonek, přičemž jsem si odnesl především to, že láska a blbost kvete v každém věku (a době) a prořízlá huba vás nezachrání před kádrovým posudkem, na rozdíl od otevřené žumpy a chlápka, kterému ušetříte práci s uspokojováním vlastní ženušky. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků