Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

MutantMarana

Vubec to neodsejpa, chvilema jsem se ztracel, velka skoda, vsichni to chvalej, me to lehce unikalo. Robert s Dustinem se hodej na akcnejsi role. ()

kubilov

17. 6. 1972. Ten příběh zná snad každý, kdo se alespoň trochu zajímá o politickou situaci i mimo svou rodnou vlast. Nejasné zákulisní machinace a pořádně zapletená pavučina různých domněnek a paranoií opředených okolo sídla demokratické strany Watergate, kde se našlo pět mužů, jenž měli instalovat odposlouchávací zařízení, což vzniklo na základě iniciativy těch nejvyšších republikánských míst, prezidenta Nixona nevyjímaje. S poměrně neobvykle malým rozestupem pak tedy vznikl film, který právě o této kauze, očima dvou mladých ambiciózních novinářů z Washinghton Post, pojednává. A i když je výsledek a závěr všeobecně znám, tak film i po letech dokáže divákovu pozornost udržet s přehledem celých cca 145 minut a sledovat pátrajícího a stále více se do hlubin politického pozadí propadajícího Roberta Redforda s neméně kvalitním Dustinem Hoffmanem, což je stále obrovským trumfem, na který může spousta jiných politických thrillerů jen a jen žárlit. Jednoznačná záležitost. ()

gidzitka

Skvělé dokumentární drama o tom, že i bezvýznamný pisálek (nebo dva) může způsobit lavinu, která zastaví i nejmocnějšího muže světa. Pravda však malé místo má, ale někdy je toho humusu už tolik, že to nejde jinak. Film si udržuje slušné tempo a je skvělý, co mě však zklamalo - bylo necitlivé utnutí tam, kde si myslím, že by bylo místo pro americkou teatrálnost a gradaci. Povinný film pro všechny české novináře. Kdy se mezi vámi objeví nějaký nový Woodward či Bernstein? Kéž by, kéž by už brzy! ()

Guran

Film svou kvalitu má. Už samotnou dějovou zápletku a samozřejmě herecké obsazení, ale co kazí dojem filmu je nudně pomalé tempo způsobené špatným scénářem a špatně sestřihaných záběrů. Byl jsem na tento snímek hodně zvědav. Aféra Watergate způsobila pro USA velkou ostudu a dokonce i samotný prezident Nixon musel kvůli tomu odstoupit (ne, že bych to Američanům přál). Rozhodně jsem zde čekal víc. ()

PlayEasy

Opravdu perfektní a tehdy také velmi aktuální snímek, který detailně popisuje aféru Watergate a její okolnosti, do kterých jsou zapleteny i vyšší mocnosti včetně prezidentna Nixona. Na tento tenký led se rozhodnou pustit dva novináři Bob Woodward a Carl Bernestein, kteří si jdou za svým i přes veškeré překážky. Robert Redford i Dustin Hoffman jsou ve svých rolích naprosto skvělí a během vzájemné spolupráce jdou vidět velké charakterní rozdíly jejich postav. Zkrátka a dobře na politické Thrillery je Pakula opravdu dobrý a tohle je jeden z nejlepších! Nechybí také vypjaté scény (garáž), které celou atmosféru filmu ještě umocňují. Nemůžeme jinak než dát plný počet*. 85% ()

JosefTomas

Precizně vystavěný film, kterému sráží nohy snad jen 2 hodinová stopáž. Informace se na člověka valí takovým tempem a v takovém množství, že člověk občas nedokáže pobrat, o kom je řeč. Po technické stránce jde ale o špičku a volba rozdělit čočku v jiné hloubce ostrosti byl velmi dobrý tah, který umožní prodat prostředí celé novinařiny. Jen jde o jeden z nejméně divácký film, jaký jsem kdy viděl. Nejde na ruku divákovi a chce po něm absolutní soustředění, což vyžaduje velmi velkou dávku trpělivosti a hlavně ochoty. Proto doporučení na závěr, musíte mít na tento film náladu, jinak ho napoprvé nedokoukáte, jako já a budete se muset vracet. Ale ten návrat za to stojí. ()

mac000

Několik měsíců po světové premiéře byl film promítnut mimo soutěž na MFF v Karlových Varech. Film hráli v divadle V. Nezvala, upraveném na kino. Nebyla dobře  nastavená hlasitost ozvučení v sálu. V úplně první scéně píše psací stroj na plátno úvodní titulky. Úder klávesy na "papír" se rozlehnul sálem jako ohlušující výstřely a celé kino nadskočilo ... Pak už ale bylo vše v pořádku a jako diváka mě velice těšilo, že jednou byl u nás americký film promítán skorou současně jako v USA (což je dnes naprosto samozřejmé). ()

ostravak30

Všichni prezidentovi muži je film, který působí trochu jako dokument a víc jako politické drama. Právě svými archivními skutečnými záběry snímek ještě více koření. Co je ale pro mě osobně důležité je to, že je vyprávěn takovým způsobem, aby divák naprosto jasně pochopil co a jak se děje a vyznal se ve složitosti případu. Navíc je zde zaznamenán postup, metody a problémy, kterými se museli novináři prokousávat. Je též s podivem, že jim nešlo o život dřív a že nebyli zastaveni a že tajné služby takové možnosti mohli mít. K tomu všemu navíc pomáhají dvě ikonické osobnosti Hollywoodu Dustin Hoffman a Robert Redford. Vše je podtrhnuto skutečností, že jde o reálný případ, že to bylo jedinkrát v historii, kdy musel prezident rezignovat a že se jedná o politický skandál nevídaných rozměrů. Závěrem jen dodám: co myslíte, že mohou tajné služby a politici s dnešními moderními vymoženostmi? ()

Prubner

Možná bych si rád přečetl o tomto tématu středně velký článek. Ale sledovat přes dvě hodiny, jak novináři pomalu postupují od jména ke jménu (a těch jmen je asi milion) a ještě se v těch jménech orientovat, je přímo smrtící. Ono to ani není nijak zajímavé a rozhodně je to nezáživné a nudné, obzvlášť když výsledek všichni známe a detailní podrobnosti vlastně nejsou vůbec důležité. ()

Phex

"...vyndejte si blok, bue toho víc. Jste teď v nebezpečí." Viděli Stanislav Motl a Janek Kroupa tento film :-)? Watergate - pád prezidenta Nixona a za vším dva zarputilí investigativní novináři z Washignton post. Zajímavá postava informátora z garáže, zřejmě posloužila jako předloha pro Muže s cigaretou ze seriálu Akta X. ()

g.laudeo

Film z doby, kdy bylo ještě přípustné točit filmy takřka bez ženských a soustředit je pouze na partičku kluků zažraných do své práce. Osvěžující. Hoffman i Redford vynikající. ()

pollstro

Investigativní žurnalistika v té největší možné a nejčistší kráse. Robert Redford a jeho cit pro dobrý příběh se mu při koupi práv na příběh dvou reportérů, kteří se nejvíce podíleli na odhalení celé aféry Watergate, vyplatilo mnohonásobně a největší úspěch jde jednoznačně za ním. Velmi působivý námět o skutečné a pravé žurnalistice během jedné z nejdůležitějších etap novodobých dějin USA. Natočené a odvyprávěné tak skvělým způsobem, že po zhlédnutí bude litovat toho, že jste se nevydali na dráhu novináře. Jednotlivé prvky investigativního vyšetřování jsou vykresleny ze všech možných úhlů. Postupné sbírání dat, informací, jejich následné zpracování, ověřování faktů, neustále hledání pravdy, souboj s dezinformacemi, vyslýchání lidí, svědků, obvolávání lidí a to vše při souboji s vrcholnými hlavami státu, což celkový příběh posouvá na naprosto jinou úroveň. Pomalý způsob vyprávění, kde je vše soustředěno na hlavní dvojici, která pomalu odkrývá tajemství, které si ani ve snu nedokázali překvapit. Právě pomalé tempo je v tomto dokumentárním pojetí naprosto působivé a skvělé, dává velmi obrovský prostor pro vstřebání a vnímání veškerých informací a událostí. Herecká dvojice Redford a Hoffman jsou v roli novinářů úžasní. Ukazují skutečný a nefalšovaný obraz poctivého novináře, kterého by měla jeho touha po pravdě, spravedlnosti a odhodlání táhnout kupředu. To vše s sebou přináší ale negativa v podobě neustálého tlaku z vyšších míst, neochota při vyšetřování, maskování a ničení stop a v neposlední řadě strach ze smrti, která při takhle vysoké hře jednoznačně hrozí. Prostředí 70. let je skutečně působivé, veškeré ty zvuky psacích strojů, telefonů, nebo psaní si poznámek na kusy papíru. To vše dodává celému příběhu nenapodobitelný pocit. Alan J. Pakulovo pravděpodobně největší film v celé jeho kariéře. Příběh, který ukazuje důležitou a nenahraditelnou práci novinářů a zároveň poukazuje na téma jako je fakenews a vysokou hru politiků, což je v dnešní době, vlivem internetu a médií, ještě mnohem důležitější, než během aféry Watergate, čemuž současné politické události a nejen ty, nádherně nahrávají. Mimochodem Redfordova scéna telefonátu bez střihu s jeho závěrečným přeřeknutím považuji za nejlepší moment. Stejně tak jako scény v podzemních garáží, navazující temnou atmosféru. Povinná záležitost pro každého novináře a nejen pro ně. Tohle je učebnicový příklad toho, jak pracovat s napětím, aniž by musela být použita jakákoliv hudba a akce. Závěrečná Nixnova prezidentská přísaha je do nebe volající. "If you're gonna do it, do it right. If you're gonna hype it, hype it with the facts. I don't mind what you did. I mind the way you did it." & "Woodward. Bernstein. You're both on the story. Now don't fuck it up." & "Now hold it, hold it. We're about to accuse Haldeman, who only happens to be the second most important man in this country, of conducting a criminal conspiracy from inside the White House. It would be nice if we were right." ()

Stepka.T

Nevím, jestli ten film jen nesedl nebo co se stalo, ale vůbec mě nebavil. Dva novináři pátrají, nikdo jim nic nechce říct a nakonec jim tajemný hlas z garáže všechno řekne. Hm. ()

Atron

Chyběl mi na konci alespoň náznak, jak se podařilo hlavní aktéry Watergate odsoudit. Po pravdě jsem byl naštvanej, že přes dvě hodiny všichni všechno popírali a pak jen telexová mašina hlásí, že byli odsouzeni a prezident rezignoval. Ani pokud bych to bral jen jako příběh dvou novinářů, tak mi to nevychází. Museli přece o aféře psát až do úplného konce, v půlce toho určitě nenechali. Další mínus, které už tu někdo zmiňoval, je obrovské množství postav, z kterých známe jen jména, maximálně hlas v telefonu. ()

Elsinor

Novinářská klasika, která člověka dokáže nakopnout do pracovního dne. Tenhle film není ani tak o watergate, o níž se člověk vlastně nedozví skoro nic, jako spíš o novinářské práci. Delší stopáž a pomalé tempo totiž přesně ilustrují, jak se asi na takto závažné kauze mravenčími díly pracovalo. Je vidět, že do filmu hodně mluvili samotní Bernstein s Woodwardem. Hoffman, Redford či Robards předvedli hodně přesvědčivé výkony. Zklamal mě však závěr. Minimalistické řešení vzhledem k tomu, jak velké důsledky aféra watergate měla, podle mě nebylo na místě. A to i přesto, že je film víc o novinářích než o oné aféře. Pakula diváka přes dvě hodiny na něco připravuje, a pak to takhle odpálí... škoda. Přesto nadprůměrná podívaná. ()

790511

Já bych snad jen dodal, že v tom byl namočen i Šmrdlacher a Kuldložmuch. Klidně si to ověřte u Blbloužucha. ()

Ajay

Politický triller s hvězdným obsazením. Jen čekám kdy se něco podobného objeví z našich poměrů, a námětů by tu bylo habaděj :D ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)