Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

Rodin

Vynikající Redford, vynikající kamera, vynikající Pollack, jenže... je to přece jen takové příliš pomalé, až zdlouhavé. Svižnější (a možná krutější) střih by tomuto filmu nesmírně prospěl. ()

Tiiso

Dobrý či kvalitní snímek se pozná nejenom podle toho, že i po nějaké době umí dávat stále dobrou porci filmového umění. Film Pollacka z roku 1972 k nim dozajista patří. Tento bezmála čtyřicetiletý počin (komentář 06.02.2011), dokazuje jaký je to formát. Film jsem shlédnul v tomto týdnu dvakrát. Na podruhé chutnal ještě o něco lépe než poprvé. Ano jeho vyhraněný žánr, nemůže nabídnout svou kvalitu široké divácké obci. To je snad jasné a srozumitelné. Nebudu doporučovat film o horalovi z devatenáctého století zarytému sci-fistovi. Ale westernově zaměřený snímek, s Robertem Redfordem v hlavní roli, nabízí přeci jenom něco více než jen pouhé krásné pohledy na divokou přírodu a zvěřinu. Mezi řádky se dotýká i hlubokých lidských citů, emocí a jednání. Z mírumilovného horala, který utíká před civilizací, se po čase stává tvrdý chlap. Který pozná jak chutná boj muže proti muži, i jak chutná pomsta. Síla v příběhu tkví v jeho jednoduché vypravěčské lince, která chronologicky proplouvá dějem. Na její cestě potkáváme postavičky a postavy, horami se potulující, dále pak původní obyvatele severoamerického kontinentu, s nimiž hlavní hrdina vychází jak jen to je možné. Hlavní motiv příběhu by se dal shrnout slovy: „Nejhorší je past, kterou si člověk nastraží sám“. Vyprávění není nikde nudné, netrpí patosem ani klišé. Sice úvodní předehra, kterou doprovází country hudba, ve mně vyvodila spíše náladu odlehčeného vyprávění a očekávání, kolika trapných scén budu svědkem, dalších dvanáct minut příběhu mě rázem srovnali patřičně do řady a jasně ukázali, kudy půjde tok filmového pásu. Technické zpracování snímku je na průměrné hollywoodské úrovni, poplatné letem sedmdesátým. Kameře by se dalo vyčíst malou nápaditost v hledání záběrů, ale to je poznámka čistě na okraj. Přepisu DVD se dá pak vyčíst zvuková stopa, která by si zasloužila kvalitní Master do 5.1. Hodnocení tedy silných čtyři a půl hvězdiček ()

Alojs

Film, na němž jsou ty roky částečně znát. Příběh hraje druhé housle, akce je místy dost krkolomná a nepřehledná, přesto je tu něco, co všechno "všelijaké" drží silně nad vodou. Je to atmosféra a jistá baladičnost drsného vysokohorského kraje, v němž jsou karty rozvrženy celkem jasně: bílí nemají rádi snědé, snědí bílé, bílí bilé a snědí snědé (aby se to nepletlo). A Redford? Tyhle role mu zkrátka sednou. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami = 3,5. ()

Paviozo

Western jak ho neznáte. Tady se skoro nemluví, skoro nestřílí, ale přitom je to úžasně silný příběh s vynikající Redfordem. Dal bych tomu plné hodnocení protože jako film to byl vážně skvělý zážitek, ale přece jenom, některé scény byly zbytečně dlouhé a já neměl chuť vidět ten film znovu ihned. Ale počkal jsem si rok a po roce zase super. ()

dkas

Baladicky laděný příběh, co dokáže vtáhnout bez problémů do děje, i když vlastně moc příběh nemá. Ale příroda je fakt krásná... ()

BarMaja

Skvěle chápu kvality filmu, ale bohužel pro mě byl tento kousek v některých ohledech nestravitelný. Ne snad, že bych se nudila, bylo to poutavé a lehce napínavé, a ty záběry skvostné, ale nějak mi tam chybělo víc vypravění příběhu samotného Jeremiaha. Asi by mohlo pomoct přečtení předlohy, nebo nevím. Jen vím, že mě film víc namlsal, než odpověděl. ()

boo-boo

Láska na prvý (a každý ďalší) pohľad. V hlavnej úlohe Redford, Pollack a pohľadnicové hory v každom zábere. ()

Duke90

Poctivá filmařina zasazená do krásné ale o to víc nebezpečné přírody. Tématem mi Jeremiah Johnson strašně připomínal Malého velkého muže, akorát že ten už byl dotažen do úplné dokonalosti. Tohle se ale také nadmíru vydařilo a zpočátku "milé" dobrodružství nakonec vygradovalo v holý boj o přežití. S indiány není radno si zahrávat.... ()

RoninNiro

Jeremiah Johnson je pán western o mužovi, ktorý sa rozhodol žiť svoj život v divočine. Vybral si samotu, no cesty osudu spôsobia, že si v jednej chvíli osvojí malého chlapca a získa aj manželku z mieromiluvného indiánskeho kmeňa "ploché hlavy", zvláštneho kmeňa, ktorý vyznáva kresťanskú vieru a jeho náčelník hovorí po francúzsky a číta bibliu. Spoiler: Tak ako Boh Jeremiahovi rodinu dal, tak mu ju aj vzal. Kam však bude Jeremiah po tetjo udalosti smerovat, je vec ktorá dáva tomuto filmu zvlášny nádych. Jeden z najlepších westernov, aký som kedy videl. ()

smatana.sk

Zo žiadneho filmu som nemal silnejší pocit realistickejšie vykresleného vzťahu medzi Indiánmi a belochmi, prenikajúcimi na ich územie. Je zaujímavé zamerať sa na sledovanie interakcií medzi Vranami a Johnsonom. Každý akt, hoci aj veľmi násilný, bol komunikáciou medzi nimi. Oceňujem tiež citlivo vykreslený vzťah medzi Johnsonom a Ploskohlavkou. Úsmev, dar, dotyk... Dnešnú diktatúru "kontrolných premietaní pre cieľovú skupinu" by to asi neprežilo. A skvelá scénka na tému, koľko slov treba naučiť manželku :-) ()

Forsetino

Velmi příjemný snímek, ve kterém neunavují zbytečné dialogy a člověk má čas si tak vychutnat krásnou přírodní scenérii. Vynikajicí Robert Redford a snesitelná stopáž dělají z filmu vskutku odpočinkový kousek, který je pěkným zážitkem. ()

huzgi

Dokonalé. Už vím, kde se inspiroval Jarmusch pro svého Mrtvého muže. Toto není film, ale existenciální traktát. Cesta do hlubin duše. ()

Queendom

Fanynky krasavce Redforda si moc na svý nepřijdou, protože tady vypadá v podstatě celou dobu jako santus (pravda, s podezřele dokonalou patkou), a pak zřejmě ani ti, kdo se zoufale shání po titulcích i ke grotesce. Tenhle film sice není úplně němej, ale titulky v podstatě nepotřebuje. Tady se toho totiž moc nenakecá, tady se jedná! Jednoduchej - a právě proto krásnej příběh o tom, jak se jeden nezkušenej, bílej chlápek z města rozhodne žít sám v horách, na území indiánů. A o tom, jak to dopadne, když nerespektuje jejich zákony. ()

Andik

Jedno z mnohých výborných stretnutí talentovaného režiséra Sydneyho Pollacka s Robertom Redfordom, ktorému sa, ako režisér s odstupom času s úsmevom priznal, „písali ťažko dialógy, lebo tam takmer žiadne nie sú“. A skutočne – JEREMIAH JOHNSON je svojský western, ktorý prekvapí asi každého, kto nejaký western už videl: celý dej je zasadený do atmosféricky tichých hôr (rôznych ročných období), kde len občasný rev medveďa alebo padajúca lavína prehluší chladné ticho. ()

kubilov

Jeremiah Johnson, muž, který se rozhodl nenávratně spojit svůj život s drsnou přírodou amerických velehor aneb Robert Redford po pár letech opět žánru, který ho proslavil (Butch & Sundance), avšak J.J. rozhodně není typickým představitelem westernových snímků. Je to spíše příběh o muži, který si zamiloval život v odloučení od civilizace a jednoduše splynul s přírodou, spolu se svým novým synem a ženou, a později se stal legendou, jejíchž zvláštní vývoj vztahu s indiány zaujímá dodnes. ()

carter...

90% Velmi silný dobrodružný snímek s krásnými přírodními scenériemi. Co filmu vytknu (jestli si to můžu tak dovolit) je, že si pravděpodobně dost přetvořil k obrazu svému (čtěte k obrazu divákovu) postavu Jeremiaha Johnsona, resp. Johna Johnstona - skutečnou postavu, která byla předlohou pro tento film. Ve skutečnosti John Johnston z největší pravděpodobností zdaleka nebyl takový morální charakter jako jeho filmový ztvárnitel Jeremiah Johnson (nemám prostě rád, když se przní historie). Nicméně, i bez mé nutné emocionálně kritické úlevy se jedná o působivý film, který by neměl uniknout vašim očím a uším. ()