Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

Nick Tow

Originálny počin (rezignujúci na príbeh a divácku trpezlivosť) a nemenej originálny pohľad na Divoký západ. Redfordovo herecké "chlapáctvo" je možno nadštandardné, ale iba v intenciách daného žánru, ktorý o. i. vystihuje Leoneho citát, vyslovený na margo Clinta Eastwooda a jeho "hereckej" dvojrozmernosti: "s klobúkom a bez klobúka"!. Tvorcovia vychádzali z reálneho predobrazu trapera menom Jeremiah Johnston - keby tomu tak nebolo, podozrieval by som ich s čudesnej interpretácie dejín Divokého západu, podľa ktorej vlastne bieli muži prišli na indiánske územia s mierom a láskou v srdci, ale nakoniec museli agresívne správanie červenokožcov vyhodnotiť ako netolerantné a poriadne s tými divochmi zatočiť. Áno, tento film by pokojne mohol mať podtitul - Amerika - krajina demokraticky vyvraždených Indiánov. Nič na tom nemení ani posledná sekvencia filmu s mierovým znamením, ktoré si vymení Johnson s indiánskym bojovníkom. ()

Marek1991

Tanec s vlkmi je možno trocha zromantizované dielo a toto ako jeho predchodca je možno viac ku krutej realite, no občas som nevedel na čo sa to hraje, či komédiu, či tragédiu alebo to chce človeka len zničiť nudou, slabým dejom a roztraseným, rozpadným, akoby neexistujúcim scenárom. Pripadal som si akoby to točil niekto, kto povedal poďme do hôr a niečo z toho vznikne, no pritom bez nápadov akoby len tak pozliepal scénky. ()

liquido26

Takovej ten zvláštní film, co ve mě vyvolá zvláštní nostalgickou náladu. Divnej smutnej pocit a zároveň určité nadšení z toho, že jsem právě zažil něco krásnýho. ()

NinonL

Krásný příběh skvěle natočený i zahraný. Ač nejsem extrémní milovník dobrodružných a zálesáckých filmů, tento mě velmi bavil a všem tvůrcům včetně Roberta Redforda tímto skládám hold. Nechybí v něm špetka mystiky ani něčeho, co by mohlo být láskou, zkrátka bylo na co koukat. ()

MartinezZ

Moc hezký dobrodružný western s příběhem v tvrdé době na nepříznivém místě a s nelítostnými nepřáteli. Veliká, veliká škoda, že se film ke konci rozplyznul v nicotu. ()

Vojcl

Naprosto brilantní - opravdový western, který si na nic nehraje a ukazuje Divoký Západ takový jaký byl. Robert Redford podle mne ve své životní roli... Co dodat??? ()

Freemind

Poutavý dobrodružný film o útěku před civilizací, který má sice nálepku "western", ale s žánrovými klišé má jen pramálo společného. Moderní režijní a vizuální postupy ve spojení s přesvědčivým Redfordovým projevem vytvářejí zvláštní, mýtickou atmosféru. Děj se sice místy trochu táhne, ale rád jsem to přečkal, protože každá sekvence přinášela jiné pocity a náladu - krušné začátky a přátelství s pomateným zálesákem, partnerství s ještě pomatenějším plešatcem, mrtvá země nikoho u vyvražděné farmy, milostná linka s mladou Indiánkou a nakonec překotný sled scén soubojů s pomstychtivými Indiány, odvyprávěný střípky jednotlivých útoků. Výborná záležitost. ()

milicjant

Kromě wolf scene vyloženě darda. Když jsem to viděl poprvé, přál jsem si, aby ta Swan & Caleb & Jeremiah linie ještě dlouho dlouho neskočila. Podobně si já, zasraný snílek, představuju životní štěstí. ()

Maq

Navzdory slavným jménům Pollack a Redford je tenhle film polozapomenutý klenot. Dá se to pochopit. Příběh je prostý a nikam nespěchá, moc se nemluví, žádné velkolepé scény, a když už dojde na boj a zabíjení, Pollack se vyhýbá všem obvyklým pomůckám - žádné efektní masakry, žádný načančaný heroismus, žádné zbytečné kecy. Soupeř je mrtvý dřív, než ukáže tvář. Surovost scén a celého příběhu je niterná. Lidé v divočině žijí a umírají bez vznešených gest a proslovů. --- Příběh je ze Západu, ale kvůli zmíněným vlastnostem bych ho neoznačil za western. Je to mistrovské, velmi silné umělecké dílo. ()

topi

Herectví Roberta Redforda jsem měl vždycky rád a ještě nikdy jsem ho neviděl v nějakém filmu, kde by byl špatnej. Málo takových frajerů. Zde hraje dobrodruha a trapera, který putuje nádhernou divokou přírodou a žije si svůj vlastní nezávislý život. Veselý i neveselý. Působivost snímku nechybí, dechberoucí je zejména část přejezdu přes indiánské pohřebiště. Sydney Pollack + Robert Redford = záruka kvalitní podívané. Jako bonus navíc kamera Dukeho Callahana, který se pak blýskl i v Barbaru Conanovi. A v neposlední řadě též hudba a krásné baladické písně. Zajímavostí určitě je, že se na scénáři podílel John Milius. ()

YURAyura

8/10 Takovy ten netypicky vestern, jak ho ja mam rad, co likviduje nejenom indiany ale i spostu klise. Cesta do osameni a pak zase do uplne samoty je poucna, ale priznejme si to otevrene, clovek je tvor spolecensky, takze tudy cesta nevede. Titul mi nejak okrajove pripominal i zakladatele Springfildu Jebediaha.... ()

Thewho18

Rad bych viděl v kině. Jeremiah Johnson je melancholickou básní, která opěvuje krásu a čistotu přírody. Spojení monumentálního obrazu a precizního, hudebního doprovodu Johna Rubinsteina se blíží dokonalosti. Minimalistická slovní intermeca hlavních postav citlivě dotvaří jedinečnou atmosferu filmu. ()

Dexter1

Pollack, Redford a úžasné zábery. To sa proste nedá, aby sa z týchto naozaj silných prvkov urobil nejaký slabý film. Hudba tak dokonale zapadá do záberov až sa divíte, že také čisté dielo mohlo vzniknúť. ()

Dont

Pro mne srdcová záležitost, takže jsem nevynechal příležitost podívat se znova, když to Česká televize uvedla v originálním znění a v dostupném čase. Sydney Pollack a Robert Redford v té nejlepší formě. Film má neobyčejně pomalé tempo, což asi některé diváky odradí nebo jim může pokazit celkový dojem, mě ale právě tohle spolu s celkovým námětem a formou zpracování zaujalo kdysi při prvním sledování Jeremiaha nejvíc. Rezignace člověka na civilizační chaos, návrat k přírodě, touha po klidu a míru, mrazivá samota v krajině věčně zapadané sněhem, to vše zachyceno úžasnou kamerou se skvělým hudebním doprovodem. Navíc jen v málo filmech se podařil takhle dokonale vystihnout (a přitom neznásilnit k obrazu svému) střet dvou odlišných kultur, bělošských "vetřelců" a původních obyvatel Ameriky. Závěr je nejlepším důkazem, že lze film stylově zakončit i bez patosu, kýče nebo heroistických klišé. ()

rastlinka

Prekrásne dielo. Výborný herec (a môj obľúbenec) v peknom poetickom príbehu o človeku, ktorý odíde z mesta do hôr, aby sa tam naučil rešpektovať zákonitosti prírody a žiť v súlade s ňou a indiánmi a predovšetkým, aby v horách našiel svoju životnú cestu a svoj osud... Asi ako väčšinu, aj mňa doslova uchvátili neuveriteľné scenérie krajiny, nemohla som sa vynadívať. Sto percent. ()

Fanucci

Mě to nadchlo. Fantastická atmosféra, dechberoucí výprava, úžasné záběry hor, nezdolnost hlavní postavy...a to smíření na závěr. Až mě to dojalo. Úžasný film! ()