Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

sulphuricon

Máloktorý film dokáže takto zachytiť prírodu v celej svojej kráse, nespútanú, ale aj krutú. Jeremiah Johnson je jedným z nich, ktorý "útek do prírody" zbytočne neromantizuje, ale naopak podáva ho až drsne realisticky, ako rozhodnutie, ktoré nie je bez obetí. Dokonalý film a zaručené miesto v mojej top 10. ()

pelegryna

Jen pro osvětlení celého příběhu.Jeremiah Johnson byl postmortum obviňován z prokázaného kanibalismu a dokonce se o tom zmiňují i dokumenty o novodobých kanibalech.Důvod proč jím byl, zda se jím stal z nouze či na základě genetického předurčení nikdo neví avšak jedno je jisté, že v té době, plné nouze a ještě ke všemu v tak syrové divočině je touha žít asi opravdu tím co potlačí jakoukoliv civilizační naučenost a zvyklost.Film je jistě slabým odvarem toho co se skutečně tehdy odehrálo a některé scény působí více než naivně, ale psal se rok 1972 a tak je třeba dnes býti shovívavým. ()

Marčus

Film do kina to zrovna není, ale u televize se na to dívat dá. Redford mi tam prostě sednul a mouchy, ač jsou, nehledám. 75 % ()

audri

Filmy o přežití v přírodě a o její krutosti, když jsou dobře natočené tak mě nikdy nezklamou. Moje dobrodružná část duše je zbožňuje a touži potom co prožívají hlavní hrdinové těchto filmů. ()

Vindemiatrix

Baladicky laděný, ale optimisticky vyznívající (a místy docela vtipný) příběh. Zazní v něm řada pointovaných dialogů, které na dlouhé chvíle přerušuje neméně výmluvné mlčení. - "Leave it be. Nothing wrong with quiet." ()

Bojinda

Skvělý film. Všemu dominuje vynikající Redford, ovšem nezapomenutelný zmrzlý lovec s medvědobijkou mě jako kluka děsil ještě pár měsíců po prvním shlédnutí filmu. Později mi ho nápadně připomněl osvícený Nicholson. ()

omadlik

Robert Redford v hlavní roli filmu o osídlování amerického Západu v nelehkých dobách, kdy nic nebylo zadarmo. Ani od přírody, ani od indiánů, o běloších nemluvě. Tak jak já film vnímám, je o překonávání zmíněného včetně sebe sama, ale ztvárněno způsobem pro mě mistrovským. Takže máte-li zájem o příběhy z divokého západu, klasické pojetí Westernu, tak neváhejte a zkuste. Člověk si po shlédnutí třeba začne vážit i takových "obyčejných" věcí jako je teplá voda, suchá postel a jako drobnost třeba i fungující rodina ;-). Hodnocení 85%. ()

voltamper

Nemam slov. Uz par dni vo mne ten film rezonuje. Celkove ponatie a sposob prerozpravania pribehu je ohromne. Stvarnenie Jeremiaha Johnsona v podani chlapa na mieste RR je absolutne. Premena jeho postavy pocas rokov v divocine, zobrazenie udalosti s belochmi a indianmi, fantazia. Nechybaju ani krute casti, ale poslednych par minut ma pridanych este cosi navyse. Ako celok vynikajuce, 5*, neda sa inac. ()

Maskati

Krásný,drsně romantický a bez zbytečných řečí a kudrlinek.My,lidé z digitální civilizace jsme už zapomněli, jaký je příroda soupeř, a jenom přežít týden v lese, třeba i s puškou jako on, by nás asi zabilo. Na rozdíl od jiných filmů ze stejného žánru celkem uvěřitelné.Vždycky,když je mi na chalupě zima,říkám si : "vzpomeň na Jeremiáše Johnsona!" ()

Nag0

Čo príroda priniesla, to si aj vzala. No hnevať sa na ňu za to? Určite nie. Nechala nás predsa silnejším ako sme kedy boli. Putovanie Jeremiaha za životom v prírode mu prináša hádam s každým stretnutím s nejakou postavou príval či už to nových skúseností, alebo poučenia. Zaujímavé momenty a postavy, krásne scenérie Utahu, solídna romantická linka, vskutku skvele odvedená práca režiséra a aj Roberta.Všetko čo môžem snímku vytknúť, je nenaštrbenie nastoleného pomalšieho baladického tempa (aj keď sa tu vyskytuje pár šokujúcich momentov, boli spracované v tej istej metodike). Hlavne úplný záver niečo také priam vyžadoval. ()

minilawman

Především nádherně zachycená americká divočina, kruté hory, území Indiánů a skvělý Redford - Jeremiah Johnson, který sem odchází z civilizace začít nový život. Člověk byl až rád, že se na to koukal z tepla domova a pohodlí gauče. Myslím, že život v těch horách nebyl žádný med a nějak takhle to mohlo klidně vypadat. Trošku mě mrzí zpracování závěru. ()

cyglos

Krásné kino. Prostředí-scenérie, obsazení, vybudovaný příběh a R.R. Takhle vidět Ameriku je pochoutka. Už těžší je představa, že tu zem přivandrovalec ukradl. ()

Sejkorka

Retro na ČT 2. Kdysi v kině. Perfektní příroda, hudba, postavy. Napínavý děj. Snad bych ani neřekl western. Sice s indiány, ale bez kovbojských padouchů, šerifů, barových tanečnic a jiné havěti. Spíš to připomíná něco jako Útěk do divočiny. Pět palců nahoru. ()

horskejvlk

No tak změna westernu nastala, obměnila se generace a 50 léta jsou pryč alias “Jony Wejn“ už nebavil. Tenhle western je natočen i pro oko evropského diváka tj. Důraz na volnost, mír, pryč od civilizace a jejich globalizace  a to je rok 1844. Styl režie je úplně jiný a důraz na protiválečnou atmosfěrou koresponduje s nepopulární válkou ve Vietnamu. Na westerny s 50 let se nedá dívat tady už nastala změna a americké westerny začínají být i pro odchovanci Karla Maye. ()