Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

Kovaja

Redford jako dobrodruh který musí v horské a pěkně drsné přírodě umět prostě všechno. Filmu nechybí vůbec nic. Člověk se až zasní jaká pohádka tohle je :-))) ()

J.F.B.

“I, Hatchet Jack, bein’ of sound mind and broke legs do hereby leaveth my bear rifle to whatever finds it. Lord hope it be a white man. It is a good rifle and kilt the bear that kilt me. Anyway, I am dead. Yours truly, Hatchet Jack.” Středobodem snímku je nespoutaná divočina Skalistých hor, v níž je vyřizování pozůstalosti poněkud složitější (nebo naopak jednodušší?) než tam dole v civilisaci, ze které utíká Redfordův hrdina, aby se stal lovcem kožešin, horalem ("mountain man"). A právě o jeho postupné proměně, o jeho sžívání s přírodou, setkávání s ostatními obyvateli hor, tento trochu nezvyklý western velmi dobře pojednává. Také se mi zdá, že v něm našel Wes Anderson inspiraci pro scénu s vlkem z Fantastického pana Lišáka (i když to samozřejmě může být i z jiného filmu). ()

Ještěřák

Sto let starej ucházející western v příjemných kulisách, a ani ho nemusel nakroutit Sergio Leone... LIDIČKY, ON TAM PŘEŽIL S INDIÁNAMA A JEŠTĚ BEZ INTERNETU!!! ()

Rozjimatel

"What if he sees our feet?" "Elk don't know how many feet a horse has!"     Rozhodne nie som žiaden milovník westernov, dokonca väčšinu, hlavne tie klasické, považujem za brak. Ale keď už teda western, tak buď nejaký od Leoneho, alebo niečo ako toto. Sú tu všetky potrebné ingrediencie: nádherné zábery nedotknutej a divokej prírody, číre vzrušenie z dobrodružného života v divočine, skvele napísané postavy (starý zálesák Bear Claw, indiánka Swan) a samozrejme, skvelý herec s obrovskou charizmou v hlavnej role (Robert Redford). A ako taký bonus, aj výborný humor ("Great hunter. Yes?" "Yes." "Fine figure of a man. Yes?" "Yes." "Good. That is all you need to know. For now."). Veľmi mi sedelo aj to lyrické stvárnenie filmu, ktoré navodzuje podobnú náladu ako film Little big man (1970). A veľmi  oceňujem aj to, že Indiáni už konečne nie sú vykreslení ako tupí divosi, ale ako ľudia.     "Damn! He was a wild one, old Hatchet Jack. He was living two year in a cave up on the Musselshell with a female panther. She never did get used to him." ()

indiano

Jeden z mála filmov, odohrávajúcich sa v časoch zlatej éry traperov žijúcich medzi Indiánmi / najkvalitnejší je aj tak Mountain Men s Hestonom /. Prekrásne prostredie, skvelý dej, výprava .... srdce človeka milujúci Divoký západ až zaplesá po zhliadnutí tohto filmu. Len škoda, že ho neuvidíme v pôvodnom panoramatickomj 70 mm formáte... bol by to skvelý zážitok ... ()

Nethar

Pěkný western. Hodně jsem si při něm zavzpomínal na Tanec s vlky, má to hodně společného. Tanec s vlky je však určitě aspoň o level výše. ()

Renfield

Tak trochu překvapivě je to hodně o postupném porozumění člověka přírodě, nebo takové občas až meditační putování v ní. Filmy podobného tipu mám rád a není tomu jinak ani u Jeremiaha Johnsona, ale tady mi občasná akce trochu chyběla. Záběry kamery na okolní krajinu jsou fantastické, stejně tak zarostlý Robert Redford... jenže, vše se okouká. Proto mi přijde podivné, že "akční" linka s Indiány je vměstnána do poslední půl hodiny filmu, to je škoda. Zbytek dění rozhodně není nudný, přesto bych tuhle část více natáhl. Výborná a zároveň vtipná je i část sbližování se "synem a ženou"... tedy Yes! 80% ()

Matt Raider

"The way that you wander is the way that you choose, The day that you tarry is the day that you lose. Sunshine or thunder, a man will always wonder. Where the fair wind blows." (80%) ()

filipvrbik

Přišla sedmdesátá léta a místo malebných hezkých westernů s dobrým koncem i průběhem tu najednou máme trvdou realitu... Je to natočeno velmi dobře, ale i tak jsem se trochu nudit, což není ono - Redford to zahrát perfektně, ale přesto chybí poněkud smysluplnější scénář, než jen neustálá řež mezi ním a Indiány...60% ()

Garch

Máte rádi filmy s Vinetouem? Tak si nekažte večer depresí z Jeremiaha Johnsona. Sidney Pollack to pojal skutečně bezohledně. ()

bidja

Po letech poopravuji na **** Film je to dobrý, ale vysoké hodnocení jsem dával díky v té době studiu života indiánů a hraničářů. Tento film v době hluboké neinformovanosti alespoň částečně poukazal na život při osidlování ameriky. Zároveň měl dobrou výpravu a kostýmy jenž se vůbec nepodobaly pouťovým aktrakcím typu Vinetou a Old Shaterhand. ()

Bivoy

Film se mi úžasně trefil do prázdninové dobrodružné nálady, takže se možná nechávám s těmi pěti hvězdičkami trošku unést. Ale co naplat, Robert Redford, i když není můj nejoblíbenější herec, vystihl "divokého" zálesáka skvěle. K tomu pak nádherná, povětšinou zasněžená krajina a atmosféra podtržená úžasnou hudbou. A navíc ukázka toho, že návrat k přírodě nemusí být tak snadný a romantický, jak si můžeme myslet. Hory jsou kruté a indiáni taky. ()

Pawlisman

Oceňuji absenci klasických a hollywoodských stereotypů. Naopak tedy cca 5 otazníků a "co?" - prostě člověk nechápe, co se najednou děje. Trochu bláznivé a trošku chybějící nějaká linie či cesta odněkud někam. I přesto výborné zachycení života tuláka stejně jako indiánských kmenů. Tomu člověk věří a to je hlavní. 8/10 ()

Klajnik

Vady filmu tkví hlavně ve vyprávění a scénáři, což budu to demonstrovat na rozpisu příběhu: Jeremiah Johnson je western o horalovi (nikoli pistolníkovi), kterej loví, cestuje a potkává jiné horaly, kteří mu vždy předají pár rad. Jeden takový ho vezme mezi kmen Indiánů, od nichž vyfasuje ženu, protože náčelníkovi daroval koně a ten podle zvyklosti musel nabídnou větší dar. JJ jedy odjíždí s rodinkou a na jednom pěkném místě vystaví dům. Do této doby je to víceméně feel good western nesoucí se na poetice života v přírodě. Pak ale za protagonistou přijede kavalerie s tím, že se potřebují dostat k uvízlé karavaně a Johnson by je tam mohl dovést. Opustí tedy svou rodinu a vede vojáky přes průsmyk. Musí však projít pohřebištěm Vran (indiánský kmen). Cestou zpět na stejném místě znejistí (na wikipedii píší že znejistí proto, že si všiml modrých cetek své ženy, ač se v těch cetkách po celou dobu filmu reálně neobjevuje). Nedává smysl, aby Vrány, které na potkání nezabíjí (soudě podle činů jejich vůdce, který na začátku filmu protagonistu jen pozoroval), jeli do domu JJ, zabily mu rodinu, protože přešel přes pohřebiště, a cetky jeho ženy stihly odvést zase nahoru a nechat je na pohřebišti, aby si jich protagonista všiml. Zde začíná být film matoucí, ale dejme tedy tomu, že prostě znejistil, protože viděl kostry a věděl, že nechal rodinu samotnou. Když se však vrátí, najde ženy i kluka zabité a skalpované. Proč? Nevím. Protagonista je uloží do postele a dům zapálí. Pak najde skupinu indiánů a pozabíjí je. Divák neví, jestli to jsou ti Indiání, kteří mu zabili ženu, ale asi máme brát, že to tak je. Jednoho z nich však nechá na živu. Film pokračuje sledem scének z různých prostředí, v nichž na protagonistu útočí ňácí Indiáni. Divák různé indiány vizuálně nerozezná. Později se dozví, že takové jsou způsoby Vran. Posílají nejlepší válečníky svého kmene na svého nepřítele. Celej tenhle konflikt mi přišel kostrbatý a nejasný - špatně vyprávený. Na wikipedii jsem se dočetl, že přeživší Indián uvrtal JJ do sváru s kmenem, což film vůbec nezachycuje, ač by to filmu prospělo. Ocenil bych, kdyby náčelník posílal na Johnsona své nejlepší válečníky a následné souboje byly působivější. Johnson ale každého přepere a film končí scénou, kde náčelník Vran ukáže Johnsonovi gesto a JJ ho opětuje. Film nijak neetabloval, co to gesto znamená, ale dojde nám, že je to nejspíš gesto míru. Nyní je zřejmé, že film je od druhé půlky poměrně zmatený. Vše nemá být explicitně řečeno, ale tvůrci by měli v ději a obrazu zanechávat něco, čeho se divák může chytat, aby později ve scéně netápal, proč se děje to, co se zrovna děje a mohl si tak film více užívat. Též jsem nabyl dojmu, že tento typ života za ty obtíže a strasti nestojí, ale nezdá se mi, že by to film reflektoval. Naopak se mi zdá, že z té poetiky dobrodružného života v přírodě nevystoupí a opěvováním postavy, která vlastně nic nedokázala (rodina neochránil a před Indiány utekl v osamění do Kanady). Hlavně, že má ty svoje hory, debil. Protagonistovi se do duše film nijak nenoří a vykreslování té poetiky taky není dost silné, aby to diváka strhlo a nepropadl skepsi jako já. Hodnocení 84% je velmi přestřelené. Tenhle western můžete vynechat. () (méně) (více)

Jeremiah

Moje "srdeční" záležitost. Film tak silný, jak může být silná jenom Matka příroda, která dokáže být velmi drsná, ale zároveň i úžasně spravedlivá. Příběh muže, který se rozhodl pro návrat do přírody, aby zde i přes nepřízeň osudu našel naplnění a smysl svého života. Příroda totiž nemá ráda slova, ale vyžaduje činy. Výborný R.Redford, skvělá kamera a silný příběh, to je to, co mne nutí si tento film pouštět hodně často. ()

Helldo

Zvláštní, ale přitom krásný western, v němž dominuje nádherná utahská příroda a strhující výkon Roberta Redforda. Ač se téměř vše točí kolem zamrzlých pustin, u srdce Vás potěší ten hřejivý pocit z dobrého pokoukání... Trošku mi to připomíná Tanec s vlky, zkrátka úchvatný film. ()

TomasKotlant

Netradiční film, trochu podobný Tanci s vlky. Zde se však neřeší vztah civilizace a Indiánů, ale vztah jednotlivců a Indiánů a současně vztahy jednotlivců a Indiánů k přírodě. Charaktery postav jsou na malém prostoru vylíčeny velmi dobře. Možná si film až příliš hraje s vynecháváním, neboť občas není jednoduché si vynechaný děj domyslet jednoznačně a jelikož se film snaží vyjádřit jakési historické reálie nepřijde mi ponechání volby na divákovi ideální. *** Ve zkratce: Jeden týpek se vydal do hor, kde se stal legendou. Za tu dobu se mu stala spousta nešťastných věcí, ale on přes ně dokázal jít dál. - Nechápu, proč lidi dole jedí prasata, když tady nahoře můžou jíst losy. ()

jane1106

Po slibném začátku v úchvatných horských lokacích jsem byla navnazená na "něco jako Tanec s vlky", jenže postupem stopáže jsem musela čím dál více kroutit hlavou nad (pro mě) poněkud nepochopitelným scénářem. Rozhodně by stálo za to více propracovat vztahovou "rodinnou" linku a hlavně nějak prohloubit ústřední konflikt. Johnson projede zapovězeným indiánským pohřebištěm, načež ho čas od času jeden z domorodců navštíví, aby se ho (překvapivě neúspěšně) pokusil zabít. - WTF? Možná mi unikla nějaká souvislost, nebo nevím. Hudba příjemně doplňovala krajinu, kamera byla pěkná, jen střihač měl evidentně slabost pro superimpozici a všelijaké prolínačky. Jinak musím podotknout, že Robert Redford je sice velký sympaťák a schopný režisér, ale ne právě flexibilní herec, jehož výrazový inventář nepatří k nejbohatším. Možná proto mi postava Jeremiaha přišla docela nevýrazná, nezajímavá a snad i poněkud nesympatická. Rozhodně jsem od tohoto díla čekala více. ()