Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

IMPAIRED

Jelikož mi byl film doporučen jakožto 'pecka', možná jsem od tohoto díla očekával moc. Nehledě na ukrytou propagandu režimu (kterou, na druhou stranu, nalezneme v každém dobovém snímku), byl příběh nemastný neslaný, tudíž zcela nudný. Zasmál jsem se při kouzelníkově představení, a když jsem poprvé uslyšel: Kam běžela?Počkejte, podívám se v kolik jí to jede... rozkašlal jsem se smíchy, nicméně toto jsou jen zářivé momentky z panelákově šedé podívané. Tři hvězdy za herecké obsazení, vtipy a krásné sestřičky. ()

Xavi6

Poměrně slušná komedie s absolutně ostudným tématem a to s mlékem! Když pominu celkem nevkusné předvedení, tak mě stále bolí oči z nesmyslných a dotěrných poznámek ohledně něčeho, co snad mohli vymyslet jen ti naši. Když se to točí jenom kolem mléka, tak mě to přijde místy hodně trapný. Ani božský Kája to nenapravil. ()

pytlik...

Překvapivě docela vtipné a nijak extra hloupé. I trochu odvahy pan režisér prokázal, když do rolí vedoucího a ředitele šachty obsadil herce oplývající tvrďáckými jmény Babka a Moučka. Na filmu lze také vidět, jak moc se naše společnost změnila - dřív si horníci budovali kalciovou bariéru proti silikóze, dnes si ženské nechávají hromadně silikózu implantovat, a ještě za to platí. Jinak se divím, že komunisté, známí puristé, si víc neposvítili na používání cizích slov v tomhle filmu a v hornictví obecně. Šachtu bych nahradil dolem, kalciovou bariéru vápníkovou zábranou, silikózu křemičitózou, Gotta Bohem a partu hic skupinou vedro. Mimochodem, když jsme u toho Gotta, myslím, že se o něj v jeho současné vážné situaci nemusíme bát: a) bůh je přeci nesmrtelný b) díky účinkování v tomhle filmu si vybudoval dostatečnou kalciovou bariéru proti čemukoli, těch pět minut čučení na mlíko by mělo stačit. ()

Robbi

Jako naprostou pitomost považuju tvrzení, že jde o propagaci komunismu. To by ho musel velebit i Jim Morrison, kterému řekli, aby odsoudil drogy. Prostě pokus o vysloveně nadsazené téma, které má ukázat, jak bodry Ostravak, holdující alkoholu na vrcholové úrovni (viz líčení J. Skopečka, co všechno vypil) může pochopit blahodárné účinky mléka. Je to něco podobného, jako brát smrtelně vážně fakt, že jeden člověk dokáže vyvraždit středně lidnatý stát plný profesionálních zabijáků. Každý film je do jisté míry odrazem doby - v něčem (téma, provedení, módní záležitosti). Parta Hic měla být lehce ironická, a ona jí je, dost lidí ji jen díky tomu, že byla natočena před rokem 1989 shazuje. Není to skvost kinematografie, ale taky to není totální odpad. Pozoruhodné komentář: gstudio. ()

pakobylka

----- "Ty si poradíš. Seš přece starej funkcionář." ----- Je pozoruhodné, kterak "stará" dobrá herecká garda dokáže pozdvihnout na přijatelnou úroveň i ne zcela vydařený počin, který se dílem nesměle a dílem nešikovně pokouší parodovat všemožné dobové osvětové kampaně. Pochopitelně je uvědomělý a má kladný vztah k socialistickému zřízení, tudíž mluva horníků je uměřená (a činy rovněž), pohnutky funkcionářů pochopitelné (a lidsky i stranicky omluvitelné), motivace mladé lékařky odpovídající (a čelem k masám výchovná i angažovaná), pěvecký projev božského Káji dokonalý (a jeho schopnosti všestranné, neboť si hravě poradí dokonce i se sklenicí mléka). Ve výsledku neoslnivé, leč koukatelné ... 2,5* ()

• V poslednej scéne, kedy stojí doktorka Alice Vánová (Regina Rázlová) na stanici a hovorí, že jej vlak príde okolo 9:30, no pri jeho príchode ale staničné hodiny ukazujú čas 14:30. (Raccoon.city)
  • Na konci filmu stojí Mirek (Ladislav Trojan) u vlaku. Poté se podívá na klíče zapadlé v kanálu a když zvedne hlavu, tak už tam vlak není. (Duoscop)
  • Pôvodne mal rolu predsedu ROH Rudly Janečka (Václav Babka) hrať Josef Kemr. Režisérovi ale oznámili: "Vy ste sa zbláznili. Pán Kemr je silne veriaci katolík, takže na šéfa odborárov sa kádrovo vôbec nehodí." Nakoniec si ho ale režisér presadil do role baníka Hnízda, prezývaného primár. [Zdroj: ahaonline.cz] (Raccoon.city)