Autorský film Petra Schulhoffa navazuje postavou majora Kalaše na film Vrah skrývá tvář. V naší kinematografii tyto snímky představují zásadní počin v detektivním a kriminálním žánru a to nejen let šedesátých. Všechny detektivky se opírají o skutečné případy a vyznačují se skvěle vybudovanou tíživou atmosférou, umně vykonstruovanou zápletkou i výbornými hereckými výkony, kterým vévodí Rudolf Hrušínský v postavě majora Kalaše. Po stopách krve vypráví o nesnadném pátrání kriminalistů po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Film splňuje všechny požadavky detektivního žánru: napínavost, pátrání po vrahovi probíhá po řadě linií a vede k několika podezřelým, zatímco vlastní pachatel zůstává až do samotného závěru skryt a v jeho odhalení nechybí potřebný moment překvapení. Pro většinu postav si Petr Schulhoff cílevědomě vybral méně známé herce, jejichž velmi dobré typy dodaly jeho filmu rys autentičnosti. (Česká televize)

Bush13

Je věta Rudolfa Hrušínského ze začátku filmu "...ale cikáni obvykle nevraždí děti svého kmene, na to nejsou dost civilizovaní" antirasistická nebo rasistická? Tak či onak, jedná se o povedené uzavření Schulhoffovy černobílé kriminální "trilogie", která jako správná řemeslná detektivka šponuje, mate, převrací a zkoumá; zároveň pochází z oné zajímavé doby, kdy bylo zcela normální dát si cígo na chodbě hned vedle chirurgické ambulance. A Hana Brejchová, jak jinak, přeroztomilá. ()

mortak

Doufejme, že film nebude zakázán pro explicitní rasismus, protože všechny postavy včetně majora Kalaše používají v promluvách politicky nekorektní pojmenování "cikáni". I v tomto díle se snaží Schulhoff o dokumentární pohled, takže vidíme socialismus v plné nahotě - prázdné a zanedbané byty či chalupy, a v nich lidé, co pijí jako duha, podvádí se, nenávidí se a vraždí. Příběh je sice jednoduchý a vrah se dá brzy uhodnout,ale atmosféra houstne tak rychle, že divák nemá čas vydechnout. Kriminálka světové úrovně. ()

dr.fish

Je zajímavé, jak špičkové detektivky uměl Schulhoff točit, ačkoli točil jen průměrné komedie. Tahle detektivka myslím taky patří do české dvorany slávy....85% ()

majo25

Najpodarenejšia časť kriminalistickej trilógie s Hrušínskym. Nechýba jej amosféru z predchádzajúcich dvoch dielov a pridáva zaujímavejší kriminalistický prípad. Zápletka o zavraždenom Rómovi, vôbec tématika Rómov, je pre mňa v česko-slovenskom filme nóvum. Rovnako aj zmienka o tak neobvyklej sexuálnej deviácii vraha, ktorú by som čakal skôr v najnovších filmoch; určite nie vo filme z roku 1969, naviac točenom v totalitnom Česko-Slovensku, ktorý tak veľa vecí tabuizoval. ()

sator

..........Cikáni většinou nevraždí vlastní děti, na to jsou málo civilizovaní......... Reálie obyčejného dělnického -ušmudlaného prostředí velmi dobré...i obsazení neherců do drobných rolí tomu jen napomohlo...... ()

otík

Třetí díl majora Kalaše s Hrušínským. Po třetí zde vystupuje Rudolf Hrušínský jako kriminalista Kalaš - tentokrát pátrá po vraždách dvou malých kluků, které vraždí asi homosexuální deviant. Jde o výborný, napínavý a pro detektivku typickým způsobem natočený film, ve kterém až do konce neznáte totožnost vraha. Výborný díl kvalitní série o Kalašovi. Hudba: Pavel Blatný ()

MJMilan

Jestli by něco měla detektivka mít, tak to je nejasný konec, tedy nejasného pachatele. To tvůrci filmu zvládli na výtečnou. Kvalitní herci už jen dokreslili kvalitu celého snímku. ()

Mylouch

Kalašovská metoda "Když jste starej, dáme vám židli." Hezky scénáristicky vystavěná herecká one-man-show v komorním formátu s výpůjčkami formanovských herců. Občasným zadrhnutím se ale občas nevyhne 3-4* ()

Gavin87

Tohle je rozhodně má nejoblíbenější československá kriminálka. Mám rád její ponurost, kterou skvěle podtrhuje hudba Pavla Blatného. Petr Schulhoff byl známý jako naprostý perfekcionista, který měl vše promyšleno do nejmenšího detailu. Proto mě v tomto filmu trochu udivuje malá dějová nelogičnost. Když kriminalista Kalaš poprvé navštíví starého Fojta, ptá se jej na jeho věk, načež mu Michal Kožuch alias starý Fojt odpovídá "V srpnu mi bude třiapadesát". V průběhu se dozvídáme, že vražda cikánského chlapce proběhla někdy bezprostředně po tancovačce v místním lokále. V závěru filmu při konfrontaci Kalaše s vrahem Kalaš pronáší výrok "No vidíte, sedmnáctého srpna jste jel do Dubí blahopřát (k narozeninám starého Fojta, pozn.) a osmnáctého v neděli byla tancovačka". Cikánský chlapec tedy musel být zavražděn někdy po 18. srpnu, přičemž byl nalezen (dle slov lékaře z místa činu) po cca 3 týdnech od smrti. To už se bezpečně dostáváme do měsíce září... takže pokud reálně na místo činu major Kalaš přijel začátkem září, nechápu, proč by mu následně starý Fojt při začátku vyšetřování řekl výrok "V srpnu mi bude třiapadesát". Ale to je detail, který rád tomuto mistrovskému dílu odpustím :-) ()

HonzaBez

Film má úžasnou tísnivou atmosféře a napínavý děj (s několika zvraty). Po prvním zločinu uvažuje major Kalaš v podání Rudolfa Hrušínského nad řadou motivů (včetně pomsty), po druhé vraždě je už jasné, že tu máme před sebou bestiálního vraha dětí. Ale najít ho nebude jen tak lehké ani pro kriminalistu, jakým je major Kalaš.. ()

chelseaman22

Jsem přesvědčen, že lepší detektivka na našem území doposud nevznikla. Nekomplikovaný a současně lascivní příběh o tom, že cikáni se ze skály házet nemají je pln tajemna a záběrů do hustých lesních porostů, z nichž čas od času vyleze Ruda Hrušínský s lupou a papírovým sáčkem od smaženky. 98% ()

Sfinkter

Cikánský chlapec v rokli, malý Otradovec s pilkou, oba dva zanechávají stopy krve pro majora Kalaše. Ten se jen těžce prokousává případem, který je psychicky čím dál tíživější. Většina stop ho mate a fešák Burda v podání Postráneckého ani mladík z polepšovny Vavroch ho nesměrují tou správnou cestou. Příběh je promyšlený a Hrušínský precizní, jedna z nejlepších starých detektivek. ()

farmnf

Jejda! Famózní detektivka Simenonovského stylu, kde se nejedná o nic menšího, než pedofilní vraždy. Herecké výkony včetně paní Ježkové, která vždy hraje starou blbku, jsou úžasné. Major Kalaš se tu tváří jako Kalaš a nikoliv Maigret-nemá jeho gesta. Paralela s odjezdem na dovolenou tu je zřejmá-i Maigret měl takové divné zaměstnání. "Cikáni jsou tak málo civilizovaní, že nezabíjí děti svého kmene".. no a to je klíč k vyřešení případu. ()

Mirokukii

Další z detektivních případů schopného vyšetřovatele Hrušínského, kterému však tentokrát nesekunduje Brzobohatý. Venkov kousek za Prahou se tentokrát stává dějištěm nejemotivnějším a šokujícím, obětmi jsou totiž děti. Nemohu nepochválit kameru a hudbu, ale závěrečné detektivovo usvědčení tváří tvář psychicky nemocnému vrahovi je strhující. ()

noriaki

Dost možná nejlepší Kalašovka, kterou tentokrát netáhnou jen skvělí herci a depresivní atmosféra, ale i odvážný námět a fikaně vymyšlená zápletka. Režim pro jednou připustil, že takový buržoazní přežitek jako jsou sexuální zločiny na dětech nebují jenom v USA, ale mohl by se stát i v pokrokovém Československu. Film je díky tomu občas až hypnoticky mrazivý. Stejně jako předchozí dva díly, i tenhle je nepředvídatelný. Troufám si tvrdit že, co se kriminálek týče, tak tady si naše kinematografie zažila svůj vrchol. ()