Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy v čele římských legií zvítězil nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení císař Marcus Aurelius se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou. Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho usmrtí a zmocní se vlády. Maximus se novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům najde vypálený a manželku i syna zavražděné. Vyčerpán žalem i zraněním omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Je pak prodán bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Commodus se vrací do Říma a chce rozpustit senát. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry, kam přijíždí i Proximovi gladiátoři. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (153)

  • Na téma brutality tehdejšího (a dnešního) světa Russell Crowe (Maximus) v roce 2000 řekl: "Gladiátor se odehrává v moc zajímavé době. Když se podíváte na sociální hodnoty tehdejší kultury, zjistíte, že byly ve skutečnosti docela vysoké. Byla tu politická struktura, která by se dala označit za druhou fázi moderní demokracie. Fungovaly snahy vyvážit moc státu a senátu, úsilí zapojit každého člověka do vlády. V té době byl taky vynalezen kanalizační systém a moderní systém komunikací - tyhle věci před římskou kulturou neexistovaly a tím se do určité míry vyvažuje absolutní brutalita sobotního sportovního odpoledne, při kterém se koukáte, jak si lidi usekávají hlavy. Jak daleko od toho jsme se dneska dostali? Podívejte se na sledovanost wrestlingu nebo utkání v americkém fotbalu. A tyhle bitvy máme doma v bedně každej večer!" (NIRO)
  • Design filmového Říma a jeho realizaci režisér Ridley Scott v čase premiéry komentoval: "Většinu jsme ho postavili. Když jsem byl před pěti lety na Maltě, procházel jsem kolem opuštěné skupiny budov. Byl to bývalý vojenský komplex, postavený Brity v roce 1803 kvůli boji s Napoleonem. Byl tam ten úžasný tréninkový plas obehnaný zdmi a všechno to vypadalo velmi římsky. Zapamatoval jsem si to místo a odpíchli jsme se od něj, když jsme přemýšleli o kulisách pro Gladiátora. Při rešerších před natáčením jsem zjistil, že samotný Řím byl ve své době obrovským centrem všeho dění. Měl více než milion obyvatel! Musel být multikulturní a dozvěděl jsem se, že v něm byly i šestipatrové budovy, tudíž jsem chtěl Římu dodat výšku. Výprava ve většině filmů z podobného období nemá žádnou skutečnou plastičnost a nezachycuje skutečnou velikost Říma. A při samotném natáčení bylo skloubení skutečných dekorací s digitálními jako puzzle." (NIRO)
  • Ridley Scott se chtěl vyvarovat určitých "římských klišé," například "natužených vlasů. Když se podíváte na všechny ty sochy, vidíte, že mají naondulované vlasy! Tihle lidé přece taky museli ráno vstát, dát si sprchu a jít do práce. Rád se vžívám do období, ve kterém se odehrává film, takže přemýšlím o detailech. Je třeba vzít v úvahu, že důvodem, proč byli Římané takoví blázni, je to, že měli olověné vodovodní trubky. Když budete pít vodu z olověných trubek, zmagoříte z toho. Ti lidé trpěli otravou olovem." (NIRO)
  • Režisér Ridley Scott v časech premiéry Napoleona (2023) vzpomínal, jak si Joaquina Phoenixe poprvé doopravdy všiml "v tom filmu s Nicole Kidman" (Zemřít pro…, 1995). Přemýšlel, jakou roli by pro toho zajímavého herce, který se mu neustále vracel do myšlenek, mohl vytvořit… a nakonec ho během příprav Gladiátora napadlo, že by z něj mohl být skvělý Commodus: "Byl dost hubený a většina lidí by v něm asi římského císaře neviděla, ale mě cosi fascinovalo v jeho obličeji a očích… je to hodně vážný člověk. Nakonec bylo to rozhodnutí na mě a já ho udělal, i když se mi to lidi ze studia snažili vymluvit a docela dost mě kritizovali. Ale když pak viděli denní práce, rychle otočili." Scéna Commodovy konfrontace s jeho otcem Markem Aureliem (Richard Harris) pak prý díky hercově výkonu vehnala režisérovi slzy do očí. (NIRO)
  • Russell Crowe (Maximus) měl za sebou šermířský výcvik v době, kdy studoval na univerzitě v Sydney, takže jeho připravenost na bojové scény byla nadprůměrná. (sator)
  • Jedna část původního scénáře Gladiátora se podrobně zabývala pozadím života slavných jezdců a gladiátorů. Řešily se speciální vozy, které se používaly, a také to, že někteří slavní gladiátoři měli speciální smlouvy na propagaci produktů, jako byli třeba olivové oleje apod. Jedná se o pravdivý historický detail, který však byl nakonec z filmu vypuštěn. Vznikly pochybnosti, zda by to diváci ocenili a zda by si spíše neřekli: „Co to tam sakra dělá?“ Tuto zajímavost prozradil sám Russell Crowe v rozhovoru pro magazín Vanity Fair. (Posheidon)
  • Russell Crowe (Maximus) s odstupem času uvedl, že když se Gladiátor začínal natáčet, tak měl značně nedotažený scénář. Sám herec se jej nebál označit jako absolutní odpad. Crowea to přivedlo k zásadním pochybám, a proto se rozhodl vše řešit s režisérem Ridley Scottem. Ten mu dal jistotu a řekl mu, že čím si nebude stoprocentně jistý, tak to se prostě točit nebude. Výsledkem bylo, že ze zhruba stostránkového scénáře se nakonec shodli na 21 stránkách. V konečném důsledku to tedy znamenalo intenzivní přepisování za pochodu. (Posheidon)
  • V roce 2018 bylo aukci v Austrálii vydraženo Maximovo brnění, které vlastnil přímo herec Russel Crowe, za 125 000 australských dolarů. Také se vydražil gladiátorský vůz, a to za 65 000 australských dolarů. (Jimmy15)
  • Štít, který používá gladiátor Maximus (Russell Crowe), se vydražil za 11 000 euro. (Jimmy15)
  • V počáteční bitvě je slyšet bojovný řev germánů v pozadí. Tento řev je vzat z filmu Zulu (1964) při útoku zulských válečníků na britskou pevnost. (LVMENS)
  • Celosvětová premiéra proběhla 1. května 2000 v kalifornském Los Angeles. (Varan)
  • Ridley Scott v letech 2004–2006 plánoval natočení „Gladiátora 2“. Poté z toho nakonec sešlo. (major.warren)
  • Hláška „At my signal, unleash hell“, kterou pronese Maximus (Russell Crowe) na začátku filmu, byla použita norskou kapelou Satyricon na jejich albu „Volcano“ z roku 2002 v začátku první skladby „With Ravenous Hunger“. (Dufaq)
  • Commodus byl ve skutečnosti velmi vášnivým fanouškem gladiátorských her, až takovým, že přivedl římskou pokladnici ke krachu a musel prodávat i hodnosti v armádě. (Investman)
  • Ve skutečnosti byl příběh s předáním trůnu naopak, než je ve filmu. Commodus, syn Marka Aurelia, byl naprosto neschopný a měl komplikovanou povahu, přesto si jeho otec prosadil dědění trůnu, místo v té době populárního "adoptování" a předání trůnu tomu nejschopnějšímu. Drtivá většina poradců za tento krok Aurelia odsuzovala. (Investman)
  • Projev majitele školy Proxima (Oliver Reed) ke svým gladiátorům před první bitvou: „Ultimately, we're all dead men. Sadly, we cannot choose how but, we can decide how we meet that end, in order that we are remembered, as men," použila kanadská deathmetalová kapela Kataklysm jako intro k titulní písni na desce s příznačným názvem „Shadows and Dust“ z roku 2002. (J.e.r.e.c)
  • Tábor Vindobona, kde umřel Markus Aurelius (Richard Harris), se nachází na území dnešní Vídně. (Horazius)
  • Joaquin Phoenix (Commodus) byl před natáčením tak nervozní, že ho Russell Crowe (Maximus) musel uklidňovat slovy: "Jen klid to bude v pořádku, jen dýchej zhluboka, jsme v tom všichni společně." (Janulla)
  • V původních koncových titulcích měla zaznít ústřední píseň na téma „Honor Him“ od italského tenoristy Luciana Pavarottiho. Nakonec tvůrci zvolili „Now We Are Free“ od Lisy Gerrard a píseň „Il Gladiatore“ byla nazpívána až v roce 2003 a stala se velmi slavnou Pavarottiho melodií. (fannah)

Související novinky

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Stávky skončily, studia nelení a mohou tak vesele oznamovat nové projekty, na nichž se znovu rozjíždí práce. Nejinak je tomu u Netflixu, který se nikdy nebál drahých ambiciózních fláků, a proto teď… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (více)

Reklama

Reklama