Will Smith hraje s Genem Hackmanem ve strhujícím a napínavém thrilleru, kde se neustálá akce snoubí s nejvyspělejší technologií. Robert Clayton Dean je úspěšný washingtonský právník, u něhož - bez jeho vědomí – skončí video, které spojuje vysokého úředníka všemocné National Security Agency s politickou vraždou. Smrtonosná skupina dokonale vycvičených agentů NSA proti němu vede neúprosné tažení za použití té nejmodernější techniky, jehož cílem je Deana zdiskreditovat a získat zpět usvědčující důkazy. Členkou impozantního hvězdného obsazení je i Regina Kingová. Připravte se na ještě větší příval akce, zatímco Dean zoufale závodí s časem, aby získal zpět svůj kdysi normální život. (Cinemax)

Páně

Nepřítel státu má spád i nápad. Od začátku až do konce nepřetržitá jízda, která vás nepustí. Scott se na tomto díle konečně vyprofiloval a jeho další počiny se už nesou v podobném duchu. Ovšem Nepřítel státu má velkou výhodu v tom, že je poměrně uvěřitelný a neobsahuje dějové přepjatosti. Řekl bych, že se stal takovým základním kamenem různých pozdějších filmů s konspirační tématikou, jenž ho zdárně kopírují. ()

kacirek_

Asi do půlky filmu to vypadalo na pěkný tři hvězdičky, ale pak se to začalo nějak pravodivně zvrtávat a k tomu ještě závěrečná přestřelka a nejde jinak než za dve hvězdy. Asi mi k tomu dopomohlo i to, že opravdu nemám ráda Willa Smithe. Jinak film plný pěkných blbostí jako otáčení kamer a vraždy senátora (když uměj otáčet kamery, že teda nezjistili, že ho píchli do krku a ne že dostal infarkt...a tak dále a tak dále). ()

Akana

Tony Scott dokázal, že umí tnout do živého a spojit kritický apel s atraktivní napínavou podívanou. Smithův hrdina se nechtěně zaplete do nekalých čachrů "ve vyšším zájmu" přičemž hlavní roli v tom střetu hraje všudypřítomná odposlouchávací a jiná šmírovací technika, která se zdá být neporazitelným soupeřem. Tým ve službách zkorumpovaného politika působí zlověstně svým profesionálním zaujetím a morální lhostejností, skoro jako by se jen bavili nějakou hrou, při které jde shodou okolností taky o něčí život. Zoufalé honičky s touhle perfektně vybavenou smečkou mají obdivuhodný drive. Přes vyloženě akční směřování odkazuje film nepokrytě i na jednoho svého staršího a statičtějšího bratříčka, na Rozhovor F.F.Coppoly a to nejen tématem ale přímo jednou z postav. Brill v podání Gena Hackmana by klidně mohl být zestárnuvším Harrym Caulem z Rozhovoru, pokud jím skutečně není. O Tonym Scottovi jsem neměl valné mínění, ale i když ani Nepřítel státu mě nedostal do kolen, hodně v mých očích režisérův obrázek vylepšuje. ()

agassi68

Takmer dokonalý akčný thriller s presne vybranými typmi hercov. Priaznivci technických hračičiek si tiež prišli na svoje. Samozrejme v dobe vzniku filmu.. ()

strikeman

Thriller, který vás nenechá ani na chvíli chladným a doslova přibije vaše oči k obrazovce od začátku až do konce - ale není se čemu divit, jelikož na režisérské stoličce seděl jeden z mistrů tohoto žánru. Další devizou jsou herecká esa Gene Hackman a Jon Voight (vedle nichž Will Smith působí jako učedník, což ale vzhledem k charakteru jeho postavy vlastně vůbec nevadí). Třešničkou na dortu je pak exkluzivní závěr:-) 90% ()

Shredo

Nuda nehrozí. Veľmi akčný dej, kde sa stále niečo deje a nenechá vás to na holičkách. Perfektný scenár a aj herci. Hodné 5* ()

matkoulko

Páni, tak toto som kedysi dávno videl v kine. Už vtedy sa mi to celkom páčilo. Teraz o 14 rokov mám pocit že ten film nezostarol. Výborné akčné scény, efekty i herecké výkony. Film má skvelý spád a nedá sa pri ňom nudiť. Jediná moja výtka je k poslednej scéne (SPOILER) kde sa Will pozerá na seba do TV a myslí si že má kameru v požiarnom hlásiči (kamera je vždy tam, odkiaľ sníma obraz...). Inak super, škoda že to dávali na ČT2 a nie na ČT HD. ()

helloween93

Dnes již klasický hi-tech s perfektním scénářem a napětím. Tony Scott tu perfektně pracuje s napětím a naháněcí akce jsou perfektně nasnímány. Závěrečné finále je perfektní a Jon Voight je ve své klasické roli. Plný počet. ()

Nerd4Dreaming

Zabavnej film na nedělní odpoledne, ale popravdě jsem od toho čekal víc. Kdo se opravdu chce cítit jako enemy of the state, tak tomu bych doporučil spíše Bournovské filmy. ()

patr

Skvělé zobrazení, kam až to může všechno dojít (nebo už došlo ?). Běhá mráz po zádech co se o nás všechno může vědět. Film má spád, že máte pocit jízdy po skluzavce. Will Smith kupodivu zastínil své kolegy ! ()

panoramix

Určitě jeden z nejlepších thrillerů co jsem za posledních 10 let viděl. Film který vás nenechá vydechnout až do úplného závěru. ()

plagjoklas

Je to jeden velmi dobrý thriller. Hned na zaciatku si uzijeme perfektnú nahánacku, pri ktorej som bol vo fakt solídnom napätí. Potom sa film dostáva do mierneho nadpriemeru, ale sem tam prinása tiez solídne napetie, hlavne pocas záveru v restauracii, ktorý mi trosku pripomenul film True Romance. A tymto sa dostavam k reziserovi Tonymu Scottovi. je to fakt dobry reziser co uz dokazal prave pri True ROmance a tu sa mu prakticky nic nevymyka z ruk. Partiu rozohral fakt solidne, len skoda ze cely film nie je v jednotnom duchu napetia, ale obcas to kolise a napetie sa nedostava tam kde by malo. Ale to sa deje fakt len obcas. Will Smith je fakt dobry a svojho cloveka co stratil zivot zahral vazne doveryhodne. Tak co k tomuto filmu povedat na zaver? Je to ta lepsia Bruckheimerovka, ktora ma sice par vad na krase, ale je to solidny a nadpriemerny film. Mohol som dat 4*, ale to by neboli uplne 4, tak dam radsej brutalne 3*, ktore si film zasluzi a moze byt na ne hrdy. Inak teto film si rad niekedy pozriem znova. ()

Barak

Zběsilá akční podívaná, která vám nedá vydechnout. Moderní technologie jako jsou různé štěnice, sledování pomocí satelitu, odposlouchávání.. to tomu dodává.. já nevím.. "šmrnc". Gene Hackman - sic se objevuje až v druhé polovině -, je úplně chytrý a vypadá "cool" (škaredé slovíčko, ale hodí se sem) a Will Smith zase na to, že je právník, tak se ze sebe nesnaží dělat, jakoby právě prošel nějakým výcvikem v boji proti teroristům, ale dělá věci v rámci "právníkových" schopností. Všechno to vrcholí nádherným závěrem, nad kterým budete nevěřícně kroutit hlavou, jak to někdo mohl tak perfektně "vypointovat". Thriller jako hrom.... ()

pravo

Film majúci troška inú príchuť pred 11.septembrom 2001 a majúci v dnešnej dobe. Schizofrénia, paranoja a potreba si chrániť súkromie mohla pred Dvojičkami vyvolávať pocit absurdnosti filmu, ale situácia sa dosť radikálne zmenila a ochrana osobnosti a jej súkromia v USA klesla až na druhé miesto a prioritou sa stala národná bezpečnosť a boj proti terorizmu. (akoby to film Tonyho Scotta predpovedal.) Film sa vyznačuje silnou dramatizáciou situácie a drží diváka napätého od začiatku do konca a hoci nie všetko sa autorom podarilo (vtipnosť s mixérom na mňa nezabrala) jedná sa o veľmi podarený akčný triler. ()

Mashak

Víte, mám asi 7 filmů, které bych chtěl strašně moc vidět znovu poprvé! A tenhle patří mezi ně. Přeberte si to! ()

Melly.pro

Slušný, i po dlouhý době, co jsem to viděl znova, ta se mi to pořád líbilo... těch 5 si to zaslouží... jen by mě zajímalo, jestli už v tomhle roce byla ta technologie nadsazená, nebo naopak trochu přiškrcená proti realitě... ()

foundation

No neviem :D Na moj vkus prilis jasne, vystizne, absolutne neoriginalne/ neviem o akej originalnej a atraktivnej zapletke tu ludia hovoria :D, skratka Will Smith pride k diskete kde je nahrata vrazda senatora a zbytok si mozete sami domysliet podla miliona dalsich podobnych filmov/ a hlavne uplne NAIVNE. Film na jedno pozretie urcite ujde ale v ziadnom pripade sa nejedna o nejaku extra triedu. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012