Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

cernymotyl

Na špičku to sice nestačí, ale i tak to byla zajímavá podívaná. Na konci jsem přemýšlel kdo byl horší. IRA nebo britská demokracie? ()

Ondie

V Irsku jsem nikdy nebyl, ale tak jak mi ho ukázal Sheridan bych tam nevlezl ani za mák. A to nemluvím o I.R.A. Situace která přistihne naše hrdiny v tomto poutavém emocemi nabitým snimkem, který poukazuje na tehdejší zvrácenost brit. vlády, která za každou cenu hledala a našla "viníky" atentátu. Opět skvělý D. Day-Lewis, kterého skvěle doplňuje E. Thompson. ()

Okocha

Film, o kterém věřím spousta lidí neslyšela a který stojí za to, aby byl viděn. Určitě zaujmou výborné herecké výkony, hlavně D.D.Lewis byl hodně přesvědčivý. Hrdina, kterého hraje, si přímo vyžaduje, abych si ho alespoň já hned oblíbil - vyvrhel společnosti, který nepřestává být svůj ani tehdy, když mu nejvíc teče do bot, a který přes všechny svý úlety miluje svoji rodinu. Jinak si z filmu asi odnesu, že hlas volající po potrestání je holt silnější než hlas volající po spravedlnosti. ()

copstp

Pokud si člověk uvědomí,že to takhle nějak asi bylo...je mu na zvracení.Příběh o tom,jak arogance státní moci dokáže zničit život člověka.Ne,nedělám si iluze o tom,že příběh je starý.Ostatně spousta chyb v českém právním systému mne utvrzuje v tom,že i u nás možná sedí za mřížemi lidé,kteří jsou v pravém slova smyslu nevinní.Ale to je jen odbočka. Na filmu mne upoutali skvělé herecké výkony i příběh.To něco,co filmy jako např.Kajínek nemají. ()

Agnostik

Realisticky natočený snímek o problému I.R.A v jeho z nejvíce nejbojovnějších období,formou životního příběhu obyčejného Belfastského zlodějíčka který se nechtěně zaplete do sítí politického konfliktu mezi Británii a Severním Irskem.Příběh obyčejného Irského mladíka který se ocitl jako nevinná obět Britsko-SeveroIrského konfliktu z vynikajícím Daniel Day- Lewisem!Opravdová lahůdka! ()

janeczek

Jako když se díváte na labuť, a ze začátku si říkáte "sakra, to má šanci!", ale postupem času sklouznete pohledem dolů a koukáte jí už jen nohy - prostě zabitá krása! Daniel Day-Lewis je opravdový Pan Herec (dostal mě prvně už v There Will Be Blood, kde byl naprosto neuvěřitelný), protože i tady to bylo přinejmenším na oskarovou nominaci. Ještě lepší, než výborně zahraný part, je ale ten, kde to herci věříte se vším všudy. Já mu Gerryho se vším všudy uvěřil a kdyby mě film ve dvou třetinách nezačal nudit, mohla to být po čertech výtečná, hodně explozivní podívaná. Takto slabé 4 hvězdy a to především za herecké výkony. Ve střižně jim asi zrezly nůžky. Věčná škoda! ()

Wolfvater

Film, který vtáhne do děje. Na konci filmu silný zážitek, ovšem rozhodně jej nelze nazvat povznášejícím. Připadal jsem si "zbitý" tím, co se ve filmu odehrávalo, tím spíše, že jde o skutečné události. To však asi tento film měl skutečně přinést. Proto za tu působivost a reálnost filmu nemohu hodnotit jinak než za plný počet. ()

Vopice2

Není fér, že film hodnotim, protože jsem ho nedokoukala. Ale bylo to tak žalostně špatný, že to ani nešlo. Proč tam museli hipíci běhat neukázněně po ulici a rozhazovat kolem sebe rozjařeně listí? Vždyť takhle se hipíci chovaj ve Vlasech a to ještě jenom když se zpívá. A jak můžou chtít ukázat totální zlomení člověka po pěti minutách nejspíš různých (ale těžko říct) výslechů, při kterých vyšetřovatelé mlčí, dvakrát ho vytahaj za uši a pošeptaj mu dvě blbý věty. Chtěli tam mít nejspíš všechno, ale tudy cesta fakt vést nemůže, protože pak se člověk kouká na slet scén, který v konečný podobě působí jak jeden díl Létajícího cirkusu. ()

gizi

Super začátek s Hendrixovým doprovodem. Hodně reálně podané, uvěřitelné, prostě povedený film ve všech směrech. 80%. ()

Konopilka

Kdybych mohla, dám 6. Nebo spíš 7*. Film jsem viděla podruhé po mnoha a mnoha letech a myslím, že mé vlastní zrání mi několikanásobně umocnilo prožít tuhle nálož emocí. ()

Assshack

Příběh o mladéch irovi, jež byl díky svému temperamentu, touze po nezávislosti a hlavně obrovské smůle křivě obviněn a odsouzen. A s ním společně jeho rodina a především otec.Tento snímek byl pro mne naprosto dokonalý filmový zážitek plný nevyrovnaných pocitů. Ani nevím čím mne film zaujal víc, jestli to byla ta nenávist vůči tehdejšímu politickému smýšlení nebo jen sympatie s hlavní postavou, kterou stvárnil brilantním způsobem Daniel Day Lewis. Jeho herecký výkon byl opravdu fascinující. Musím uznat,že film jsem "zhltnul" jedním dechem a dlouho jsem ho po skončení titulek vstřebával. Opravdu si své vysoké hodnocení zaslouží a po "Krvavé neděli" je toto dle mého názoru nejlepší snímek irsko-anglické (doufám) minulosti. ()

JackBauer

Skvelé, dojemné, deprimujúce a na záver istým spôsobom happyendingujúce... Moja šáľka kávy... Navyše skvelé herecké obsadenie, výborná chémia medzi hercami (otec-syn). No na jednotku! 95% ()

Isaac

Úchvatné, strhující, po letech stále dechberoucí drama. Člověku až tuhne krev v žilách, že v moderním a civilizovanám světě je tak okaté bezpraví možné. Dával jsem pomyslných pět hvětdiček kdysi dávno v kině, dávám je i dnes. ()

gerojmanus

Film, kde si pravda musí najít cestu na svět a kde se za spravedlnost a očištění platí i cena nejvyšší. Moc dobrý film s výbornou hudbou. ()

soud90

Skvělý film, zobrazující silný příběh mladého, trochu problémového ira, který po příjezdu do Británie zaplatil, stejně jako celá jeho rodina, právě za to, že mu v žilách koluje irská krev. A když v Británii zuří bomboví atentátníci a zrovna se ve městě objeví ir, proč ho nezavřít, a rovnou na doživotí. Tyto dva národy se zkrátka nikdy neměli rádi. ()

rodl

Film pro všechny zastánce trestu smrti, aneb o tom, jak málo stačí, aby i v tolik propracované demokracii, jakou Anglie je, docházelo k nepochopitelným kolapsům systému. Pro mě to je film nejen o síle jedince, ale hlavně o šokující síle terorismu, která dokáže z myslících jedinců a zaběhnutého právního řádu během relativně krátkého času učinit nemyslící stádo zneužívající zkratkovitě "vylepšený" právní řád najednou až mrazivě podobný právnímu řádu totalitních států. Je totiž zcela zřejmé, že obnova procesu a následné osvobození všech aktérů byla možná jen a právě kvůli konci studené války. Dostal by se Gerry Conlon na svobodu po 11. září? ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011