Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

Kaka

Obdivuhodně zmáknutá duchařina s výtečnou atmosférou a nenápadnými indiciemi, které zpětně maximalizují zážitek z jedinečného konce. V podstatě bez jediné chyby ve scénáři a bez jediné zbytečné scény. Bohužel některé scény měly až příliš slabý spád a příliš pomalé tempo. Rovněž představitel pacienta Haley Joel Osment byl na devítileté dítě jaksi chytřejší než by bylo záhodno. Jeho styl mluvy a chování nekorespondovalo s jeho věkem ani při zamhouření obou očí. Willis na akčního hrdinu překvapivě citlivý a nehumpolácký. Zřejmě nejlepší film Shyamalana. ()

Spiker01

Kdysi už jsem film viděl, i když možná ne celý, protože jsme z něj měl hrůzu a musel jsem do něj dospět. Ta chvíle nadešla a poměrně mě překvapilo, že ono pověstné mystično si M. Night Shyamalan schoval pro Vyvoleného a vše zachraňuje až ten nepřekonaný závěrečný zvrat. Nic to však nemění na tom, že tohle je skutečně jedna z legendárních 90kových klasik, která nestárne...9/10 ()

sud

Atmosféra je skvělá a závěrečná pointa úderná, ovšem pouze poprvé! I tak ale musím říct, že se mi to docela líbilo, ovšem v závodě s tímto skvostem zůstává poraženým minimálně o dvě délky. 65%. ()

Tyler

Napoprvé opravdu skvělý zážitek, a to díky očekávání. Napodruhé si uvědomíte, že to do sebe všechno perfektně zapadá, ale už vás to nechá poměrně chladnými. Okouzlení se neopakuje. Naopak, druhé a další zhlédnutí přináší jen zklamání... ()

viperblade

Tak jsem se včera koukal na profil a měl jsem tam hezké číslo 1299 filmů. Řekl jsem si, že 1300. film, by měl být něčím výjimečný. Neváhal jsem ani chvilku a sáhl po tomto filmu. Proč? Když jsem, (kolem 12 roku mého života), se začal zajímat více o filmy a pustil si tento, nedodíval jsem se. Prostě mě to vyděsilo a v polovině jsem to vypnul. Tak uplynulo pár let, a co jsem nechtěl: Od jedné kámošky, a následně filmu "50 krát a stále poprvé." jsem se dozvěděl pointu. Dnes jsem se na film podíval podruhé. Dokoukal jsem jej celý, ale ta atmosféra, to se jen tak nezapomíná. Označení "Nejlepší Thriller všech dob" se vůbec nedivím a myslím, že je to pravda. Dávám plných 5 i přes to, že geniální pointa mi byla vyzrazena. Škoda. ()

castor

Nedokázal pomoci jednomu pacientovi, který to těžce nesl, temné myšlenky má i osmiletý chlapec, kterého děsí svět mrtvých. Našemu psychiatrovi se v tu dobu podle všeho rozpadá manželství, protože si až moc vyčítal někdejší selhání při léčbě, navíc tenhle uzavřený klučina bude tvrdý oříšek. Za vyzrazení děje/pointy by se měli v některých případech sekat ruce. Pointa, jak víme, je největším trumfem. Ale nejen ona. Shyamalan se hned ocitl mezi hollywoodským žádaným zbožím, vše vsadil na příběh, rafinované náznaky a atmosféru. Značnou zásluhu na tom má i kameraman Mlčení jehňátek nebo Philadelphie Tak Fujimoto. A pak samozřejmě herci. V první řadě klíčová volba dětského herce (palec nahoru, ač děti v jeho věku tak bystré a chytré prostě nejsou) i Bruce Willise, který ze sebe na oplátku coby skeptický a rozvážný psychiatr vyždímal slušný výkon. M. Night Shyamalan možná volí až příliš vlažné tempo, nicméně Šestý smysl nesází na digitální orgie, nýbrž na zatraceně chytrý scénář, takže k výsledku to tak nějak sedí. Jen bych to celé až tak nepřeceňoval. ()

ClintEastwood

Shyamalanův první velký tah na mysteriózní šachovnici, s dokonale temnou hororovou atmosférou a vynikajícími Willisem a Osmentem v hlavních rolích. Film si užijete i na několikáté zhlédnutí, jelikož budete postupně objevovat další skryté detaily, které napoprvé divákovu oku uniknou, ovšem úplně nejlepší je samozřejmě první projekce, protože závěrečná pointa tohoto snímku, je naprosto neočekávaná a odzbrojující. Luxusní duchařina. ()

MM_Ramone

Americký režisér a scenárista indického pôvodu M. Night Shyamalan má svoj charakteristický rukopis. Nie je to tuctový režisér. Prvý krát ma zaujal v roku 1999 filmom "Šiesty zmysel". Je to horrorovo mysteriózny thriller o psychológovi, ktorý sa dostane do kontaktu s malým chlapcom, čo tvrdí, že dokáže vidieť mŕtvych ľudí a komunikovať s nimi. Osemročný Cole Sear a skúsený doktor Malcolm Crowe rozohrajú dychberúci príbeh, ktorý dospeje ku nečakanému rozuzleniu. Režisérsky i scenáristicky je to takmer dokonale zvládnuté. Aj Bruce Willis v úlohe doktora Colea exceloval. Avšak výkon jedenásť ročného Haleya Joela Osmenta ma dosť iritoval. Asi pôjdem proti názoru mnohých uznávaných filmových kritikov, ale mne sa to zdalo z jeho strany strohé, prehrávané a neprirodzené. Kurvil to až do takej miery, že tento inak výborný film, dokážem oceniť len tromi hviezdičkami. *** ()

Niktorius

Zajímavě natočená rutinní duchařina, které jednoznačně vévodí výtečná a šokující pointa. Hodně mrazivé jsou též scény, ve kterých Cole vidí duchy mrtvých lidí (chlapec s prostřelenou hlavou, otrávené děvče atd.), ale jinak skutečně nevidím nic, co by Šestý smysl nějak zvlášť vyzdvihovalo nad jiné filmy se stejným tématem. ()

Faustka

Vídám mrtvé lidi.“ Zdánlivě nahodilá slova nepřináší devítiletému Coleovi nic dobrého. Spíš ho řadí do role věčného outsidera a vyděděnce. Děti dokážou být tak kruté; jenže před nimi se dá utéct, před samotou obklopenou temnými přízraky nikoli. To uznávaný dětský psycholog Malcolm Crowe má jiný problém… snaží se získat zpět ztracenou sebedůvěru. Je to náhoda, či snad osud, že se ti dva setkají. Ale jedno je jisté… potřebují se víc, než si kdy mysleli. The Sixth Sense navozuje neuvěřitelně mrazivou atmosféru. A já už vím, že dnes v noci nebudu klidně spát;) zahlédla jsem totiž v přítmí pokoje jakýsi nejasný stín… a v hlavě mi začínají rezonovat neodbytná slova… vídám mrtvé lidi. ()

Davies182

Určitě jste již o tomto snímku slyšeli... a zcela jistě jej i viděli. Krásný příklad postupně budované atmosféry, kterou na konci rozdýchá jen málokdo. Pamatuji se, že na začátku jsem nevěřícně a znechuceně říkal: "Coo?" A na konci si pomyslel: "No dopr*ele..." Doporučit lze tento film všem, kteří mají rádi překvapení. Je tam. ()

pepo

milujem duchárske filmy a tento je u mňa Nr.1.vynikajúci scenár,réžia,kamera,hudba a k tomu bruce v jednej so svojich najlepších úloh a fantasický Osment.a keď k tomu pripočítam tú pointu tak tu mám jeden zo svojich naobľúbenejších filmov ()

Amarcord_1

85% - Na svůj první Shyamalanův film jsem se dost těšil a Šestý smysl předčil má očekávání. Ačkoli se v podstatě jedná o „béčkové“ téma, tato duchařina mě nijak nerušila. Naopak, dynamický styl vyprávění s velmi dobře vypracovanou pointou člověka vtáhnul do atmosféry děje, podněcoval k přemýšlení, k tomu ho udržoval v neustálém napětí, plus sem tam i nějaká ta povedená „lekačka“. The Sixth Sense je bezva film, navíc s ideální minutáží, který má rozhodně co říct, aniž by se snažil kázat moudrost. ()

Xmilden

Zřejmě nejzářivější příklad filmu, který při druhém podívání už nikdy nemůže být tak dobrý jako poprvé. A poprvé to byla jasná pecka a dodnes se jedná o jasný M. Nightův vrchol. Bruce Willis se v té době pomalu loučil se svou akční kariérou a herecky jednoznačně uspěl. 90% ()

-bad-mad-wolf-

Je ti devětadvacet, jsi cizinec a natočíš v Americe film, který vydělá sedmset mega a uloví šest nominací na plešouna. Jo, tomu se říká nástup. Šestý smysl je technicky vzato dokonalý film, jehož proslulá (a skutečně výborná) pointa sice stojí na několika trošku lacinějších - byť v daném provedení prakticky neprůstřelných - berličkách, ale dovede se fantasticky prodat. Třeba proto, že si film skvěle vede divákovu pozornost. ()

lesumir

Jeden z nejlepších a neoriginálnějších (mysteriozních) trilleru, které jsem viděl, a že jich bylo! Závěr jsem znal dopředu a proto jsem si mohl vychutnat všechno ostatní, herecké výkony a propracovaný scénář. I přes mi známou pointu to nevadilo, byl jsem tak i tak překvapen. Strach jsem měl po celý film, tohle je silně nedoceněné a takove Psycho (nudaaaaa) je oproti tomuhle nic! 10/10 ()

kinej

Když jsem byl na Šestém smyslu poprvé v kině, tak jsem byl úplně paf. Bohužel to není film, na který by se dalo dívat víckrát. Třeba při The Shinning mě bude mrazit v zádech, i když to uvidím napodesáté, ale Šestý smysl mě už napodruhé nechává chladným. Jakmile znáte pointu, už to nemá cenu. ()

Hrabka

Báječný příběh o podivýnském klukovi, který vídá mrvé. H.J.Osment předvádí něco neuvěřitelného na svůj věk a spolu s B.Willisem vytváří hlavní stavební kámen ponurého příběhu. Kdo neviděl, nepochopí. Atmosféra je tak hustá, že vás nenechá ani na okamžik upřít pozornost na něco jiného. Mrtví pronásledují chlapce, ale mají zlé úmysly? Nezapomenutelných scén je ve filmu celá řada, jako usvědčení matčiny vraždy, mrtvá cyklistka vedle auta, stanování v pokoji nebo škola jako bývalá mučírna... A ten konec, ten luxusní konec je jedním z nejlepších rozuzlení, co jsem kdy viděl. Skvostný film. Lahůdka. 95% ()

cheyene

Šestý smysl má atmosféru, ale že by se jednalo o nějak extra strašidelný film, to bych neřekl. Chvílemi možná divákovi zamrazí v zádech, ale vesměs se nedočkáme žádného soustavného strachu či gradace. Závěr snímku je opravdu perfektní, herecké výkony obdivuhodné (zejména Cole Sear), hudba skvěle doplňuje scény a mnohé záběry jsou mrazivé a děsivé. Na základě všech komentářů jsem čekal, že se budu bát, ovšem to se ani nějak nestalo. Pro mě tedy nejde o snímek, kterému bych dal 5*. ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku