Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

Jamal

Shyamalan konečně prorazil, a ukázal co doopravdy se v něm skrývá, takže do budoucna se máme na co těšit (( :: ()

juta

Pokud jste Šestý smysl ještě neviděli, tak si na něj udělejte pohodlí, takové, aby vás nic nerušilo a vychutnávejte. Konec určitě překvapí každého. Tohle byl jeden z posledních filmů, který jsem viděl ještě než jsem si začal psát komentáře k filmům, takže to už bylo hodně dávno. Co k tomu dodat? Shyamalan vytvořil precizní dílo, která odkrývá temné tajemství malého chlapce a jeho psycholog byl určitě taky překvapen. :D ()

Fiftis

Píše sa rok 1999 a "moderný majster napätia" M. Night Shyamalan má pred sebou prvý prielom v Hollywoode. Rozpráva o špičkovom psychológovi Malcolmovi (Bruce Willis). Vynikajúce herecké výkony predviedli obaja hlavní protagonisti. Ku koncu filmu, keď sa už všetko zdá jasné, prípad vyriešený a ukončený, má pre nás Shyamalan milé prekvapenie, ktoré si obyčajný divák očarený návštevami duchov asi len ťažko všimne, ale po jeho odhalení zistíte, že všetky scény do toho krásne zapadajú. ()

filmfanouch

Steven Spielberg se stal tak významným jménem (a jeden z mála filmových tvůrců, jehož jméno znají i ti, kteří se o film zas tak moc nezajímají), že se pro tvůrce stává poctou, když se o nich mluví jako o novém Spielbergovi. Své by o tom mohl říct třeba Luc Beeson (kde jsou ty časy Leona a Pátého elementu...), ale i M. Night Shyamalan. Z dnešního pohledu filmový tvůrce, který z pravidla rozděluje diváky na dvě poloviny se v roce 1999 stal filmovým tvůrcem, kterému všichni prorokovali velkou budoucnost. A to vše díky jeho 3. celovečernímu filmu, který nesl název Šestý smysl. Shyamalan tehdy získal nominaci na Oscara za nejlepší scénář a režii, Haley Joel Osment se stal vycházející dětskou hvězdou a Bruce Willis tehdy mohl ukázat, že nemá nadání jen pro akci a komedii. Vznikl ovšem především jeden z nejzásadnějších hororů 25 let a to i přesto, že pro mnohé nesplňuje definici hororu. Jeden zásadní prvek v Šestém smyslu ovšem funguje na výbornou - Atmosféra!   Prokletí Šestého smyslu je bohužel fakt, že je legendární zvrat, který na celý film vrhá zcela jiný pohled jedním z nejprovařenějších zvratů všech dob, kdy k tomu dopomohl i seriál SCRUBS: Doktůrci nebo komedie 50x a stále poprvé. Genialitu Shyamalanova scénáře a faktu, jak vše do sebe rázem zapadne ještě o poznání silněji ovšem tento scénář neztratil ani po 23 letech. Že už to po prvním zhlédnutí a odkrytí všech es v rukávě nefunguje a Šestý smysl nemá smysl vidět víc než jednou? Jděte do háje!   Cíl hororu je převážně docílení strachu a děsu u diváka. Shyamalan na první pohled k tomuto přístupu v rámci Šestého smyslu úplně nedochází, ve skutečnosti na to jde ovšem tak trochu jinak. Výrazným tématem Šestého smyslu je osamělost, která (ať už si to přiznáme nebo ne) vnitřně děsí tak trochu každého. Nikdo nechce zůstat osamělý, nikdo nechce žít jako skrytý přízrak a nikdo nechce odejít z tohoto světa, aniž by za sebou zanechal rozpracovanou práci. V očích moderního hororového diváka možná Šestý smysl není tím ideálním představitelem, Shyamalan ovšem dokázal přijít s citlivým tématem, které každého dokáže zasáhnout. I proto, že každý z nás z různých důvodů jednou musí přijít ke konfrontaci se smrtí a nejhůře snášíme právě fakt, když nám ze života zmizí někdo, s kým jsme si ještě neřekli to nejdůležitější, co navždy zůstane skryté.   Shyamalan v tomto ohledu natočil nejen dojemný, ale především chytrý scénář, který při opětovných zhlédnutích funguje o poznání lépe, když si člověk všímá detailů a může si snadno říct, že velký otazník je vlastně celou dobu servírován jako hlavní vchod a čeká na rozporcování. I v tomto ohledu se ovšem třpytí Shyamalanova genialita, kdy diváka snadno svede na delší cestu. A přitom všem dokáže do toho všeho zakomponovat motivy jako odcizení, přehlížení, šikana či vykoupení. I přes nadpřirozené prvky tak Šestý smysl zůstává velmi lidským filmem, kterému pomáhá neskutečně propracovaný a především očividně procítěný scénář, který skutečně dokáže fungovat ve dvou separátních rovinách, kdy se navzájem nedokáži vylučovat. Což je jen opět ukázka skvělého scénáře.     Shyamalan ovšem v rámci hororového žánru skvěle pracoval s lekačkami, bravurně dokázal budovat atmosféru, z úvodní sekvence či kultovní věty ´´ I See Dead People ´´ dokázal vymačkat maximum. A film by vlastně fungoval naprosto výborně i kdyby ona závěrečná pointa ve filmu nebyla. Přitom všem má vše svůj smysl, bravurní soundtrack Jamese Newtona Howarda dokázal ještě více pracovat s atmosférou a kameraman Tak Fujimoto (tehdy již zkušený například skrze Mlčení jehňátek) též nezklamal.     Celé by to ovšem nemohlo fungovat bez perfektního obsazení. Haley Joel Osment byl naprosto famózní volba a odměnou za jeho fantastický, přirozeně působící a v jistých chvílích vyloženě fyzický nepříjemný herecký výkon mu v 11 letech byla nominace na Oscara. Stejně tak se zaslouženou oscarovou nominací mohla pochlubit Toni Colette v roli matky Colea Seara, zapomenout by se ovšem především nemělo na Bruce Willise. Tehdy znám především jako akční a komediální herec Willis dokázal, že pod bravurním vedením a v ideální formě dokáže prodat silný herecký výkon, kdy ona závěrečná pointa skvěle fungovala díky samotnému Willisovi. Skrze aktuální nevyžádaný herecký důchod bude na Willise spoustu lidí nadále vzpomínat především skrze sérii Smrtonosná past, Posledního skauta či Pulp Fiction, pro mě osobně ovšem vždy bude nejoblíbenější film s Brucem Willisem právě Šestý smysl, který z dnešního pohledu s odstupem spolu s Vyvoleným (opět M. Night Shyamalan) beru jako konec jedné éry Willisovy kariéry.   Šestý smysl především do dnešního dne nezestárl a pořád jde o totální pecku, kterou se tehdy Shyamalan skutečně vydal ve stopách svého idola Alfreda Hitchcocka. O kvalitách pozdější Shyamalanovy se dá polemizovat (a také se pořád polemizuje), o tom, že Shyamalan v roce 1999 realizoval fenomenální film se dnes nehodlá hádat nikdo..... () (méně) (více)

DJ_bart

Bravurní mysteriózní duchařina která nenechá jediný oko suchý s jedním s nejvíc šokujících filmových plot-twistů co jsem kdy viděl. Šalamoun umí. ()

ajuska

Tenhle snímek jsem naštěstí viděla ještě předtím než se začalo všude rozkřikovat, jakou má pointu, takže jsem si to maximálně užila. Skvělá atmosféra, nezapomenutelné herecké výkony, trochu komorní, ale přesto děsivé scény a úplně nejlepší byl pochopitelně ten okamžik, kdy se začalo rýsovat pointa, kdy jsem uvědomila, jak to vlastně je a všechno do sebe najednou krásně zapadlo.. Všechny další pokusy šokovat pointou nesahají Šestému smyslu ani po kotníky. ()

lamps

Neskutečně působivý snímek s opravdu nečekaným vyvrcholením, které vlastně odsunulo vše ostatní až na druhou kolej a zajistilo Šestému smyslu i režiséru Shyamalanovi nehynoucí slávu. Skvělá duchařská atmosféra, vynikající scénář, neskutečný Osment a konečně božský Bruce ve své sice trochu netradiční, ale zato možná nejlepší roli, v níž naplno prokázal své herecké schopnosti. Jen mě trochu mrzí, že ta preciznost a vykalkulovanost filmu mi úplně nedovolila dostat se do Shyamalanova vyprávění někam hlouběji, než jen na půl metru od obrazovky( a to jen ve vypjatých chvílích). Ale to je jen menší vada na tomto jinak mistrovsky zvládnutém hororu, který po zásluze patří k největším klenotům daného žánru. Pro mě hodně silné 4*... ()

Shakers

Režisér M. Night Shyamalan rozbehol film ako mysterióznu drámu, v polke prekvapil ducharským hororom a na záver prekvapil šokujúcim koncom. To všetko mal zabalené už vo svojom scenári a film ešte zdokonaľujú skvelý herci, brilantná kamera a na koniec aj hudba Jamesa Newtona Howarda. 89% - 4* ()

Jhershaw

Film se mi velmi líbil, a to nejen díky skvělé pointě, ale celou svojí ponurou atmosférou, která mě chytla a nepustila až do konce filmu. ()

JohnnyD

Citlivý príbeh, ktorý vôbec nestojí na svojej šokujúcej pointe, ale je pozorne vybudovaný a koniec je len čerešničkou na torte. Film, ktorý odštartoval krátku hviezdnu kariéru jedného geniálneho režiséra, ktorý sa utopil vo svojom egocentrizme. ()

Niles

Môj prvý kontakt s M. Night Shyamalanovou tvorbou a bol to film viac ako dobrý. Dráma so silnými prvkami hororu, má niekoľko poriadne strašidelných scén, dobré herecké výkony, či už malý Haley Joel Osment so svojou legendárnou hláškou „Vidím mŕtvych ľudí.“ alebo Bruce Willis, ktorý vie hrať v akomkoľvek type filmu. Záver bol určite prekvapivý a dáva celému filmu úplne iný zmysel. Síce som od začiatku trochu tušil aké bude rozuzlenie, možno preto, lebo niečo podobné som už párkrát videl. Avšak aj tak ma to dostalo. ()

Boogeyman

Shyamalan vstoupil do Hollywoodu ve velkém. Jeho defakto debut je dnes téměř kultovní záležitost stejně jako „I see dead people“, a není důvod se proti tomu ohrazovat, protože Šestý smysl je vážně výborný film. Propracovaný nepředvídatelný mysteriózní hororový thriller, který má však jednu zásadní vadu – můžete si ho užít jen jednou. Se znalostí pointy se vytratí veškeré kouzlo a vy se jen zaměříte na hledání nelogičností, které s sebou pointa přináší. ()

Nin

Podruhé jsem se podíval na tenhle dnes už kultovní horor. Takže znám dopředu Ten zvrat, ale ten jsem znal už před prvním zhlídnutí... Tentokrát jsem ale film neviděl na videokazetě s českým dabingem. A je to pořád paráda. Samozřejmě v těch asi 11 letech mi přišel Šestý smysl mnohem strašidelnější, ale teď zase musím docenit například výborné herecké výkony, především Haley Joel Osment byl tenkrát neuvěřitelný objev. Často mě děti v hororech iritují, ale tadyten klučina je nejen roztomilý, ale když se klepe strachy a brečí, tak z toho až mrazí. Možná i s vědomím finálního zvratu taky víc vnímám, že Šestý smysl je v mnoha ohledech také rodinné drama. Jak už jsem říkal, film mně nyní nepřipadá tak děsivý, ale rozhodně je napínavý a také slušně dojemný, ať už jde o matku, která si neví co počít se svým synem, či psychologa, který se snaží zachránit rozpadající se manželství. Podobná témata jsme viděli mnohokrát, ale přesto zde ve filmu fungují a jsou hrdě v popředí filmu. Kvalitní horor. (8/10) ()

Indiana

Spoiler: Občas jsem si říkal, jestli neni Bruce Willis tupej a nepřijde mu divný, že s nim nikdo nemluví a nevšímá si ho, ani Colea máma, když je u nich doma a už tuplem ne jeho manželka. Stejně to ale Willis zahrál dobře, stejně jako Osment a i když už film nepůsobí v dnešní přesycenosti žánrem ani trošku šokansky, ve svý době to možná muselo zapůsobit na hodně lidí. Na nejlepšho Shaymalana (Znamení) to ale nemá. ()

Hromino

Kdo by tento film neznal? Ano, i mě ta závěrečná pointa dosti překvapila. Ano, i já jsem si pak musel zanedlouho pustit tento film znovu, abych se přesvědčil o tom, jak skvěle je to celé promyšleno - a proč mě ten fakt nepraštil hned do očí, když zaznělo ono slavný "I see the dead people..." Bruce Willis samozřejmě perfektní a i Osment, byť ho jako herce moc nemusím, podal dosti slušný výkon... a skvělá Howardova hudba je přece u Shyamalana samozřejmost ;) ()

petaspur

Na první pohled nesmyslně přehlížený psychiatr Crowe se snaží nastolit duševní pohodu u vystrašeného chlapce Colea. Cole vidí mrtvé lidi, kteří po něm chtějí spojení se skutečným světem, čemuž dokáže Crowe uvěřit až při konfrontaci s realitou originální pointy. Ani dokonalý konec mne však nikdy nepřiměl pustit si tento poměrně nedějový snímek znovu. ()

salahadin

Docela dost dobrý thriller s pochoutkovou atmosférou, Howardovou výbornou hudbou, nečekanou pointou (jak pro koho), rafinovaně budovaným skeletem děje, čili se vším, co proslavilo Shyamalana na poli světového filmu. Shy přišel v pravý čas s "něčím novým" (ono to není tak nové, jak vypadá), ale bohužel v dalších filmech se z "toho nového" stává "to okoukané". Tady funguje. Ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že se mi ten čistě filmařsky vykonstruovaný závěr nelíbí. Proč? Je úplně blbej, i když nečekanej. ()

Disk

Šestý smysl je jedním z těch filmů, které fungují pouze napoprvé, popř. napodruhé. Ten film je ve skutečnosti velmi banální a povrchní. Výtečná režie bohužel nezachrání prázdný scénář. Velmi přeceněňovaná záležitost. ()

Stegr

90% - Trochu mě mrzí, že jsem Šestý smysl viděl až teď, protože jsem přišel o ten určitě skvělý prožitek z finální pointy, o které už jsem delší dobu věděl. Na druhou stranu jsem si užíval geniální propracovanosti, jež nám M. Night Shyamalan servíroval po celou dobu filmu. Šestý smysl je vynikající snímek. Rozhodně stojí za to ho vidět (a nejen jednou)... ()

Cappuccino

Klasika žánru, ktorá udala vysokú latku, do dnešných dní maximálne dorovnanú, určite nie však prekonanú. Je zaujímavé sledovať Šiesty zmysel s odstupom 15-tich rokov od vzniku filmu a pozerať sa na všetky tie scény, z ktorých toľké a toľké snímky dodnes čerpajú inšpiráciu. Navyše je viac než potešiteľné, že Shyamalanov famózny produkt dokáže divák vychutnať aj po viacnásobom zhliadnutí, napriek tomu, že originálnu pointu už vopred očakáva. ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku