Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

MáŠa

Bohužel musím porovnávat s dřívějšími díly, a ty byly tak nějak čistší. Furt je to sice sranda, furt je tu i inteligentní humor, ale ten jako kdyby na některých místech nahradil humor politický. To nevím, jestli je toto krok dobrým směrem. Navíc hra nemá takový spád.Co se pak týče hereckých výkonů Pavel Vondruška se s takovým Jaroslavem Weiglem nedá vůbec srovnávat. Když čte v semináři nějaká fakta o Cimrmanovi, je to, jak kdybych to četl například já. A to není žádná dobrá vizitka. ()

Lucasion

„Ukončím ty směšné spory. Co je v nitru téhle hory. Kdo věří, že vojsko dříme v tomhle vršku, tomu je třeba rozbít... jeho bludné představy. - Ňák se ti to nerýmuje!“ Skvělá rýmovací loutková scéna. Hra i seminář má skvělé momenty. Ostatně, jako vždy. „Kdybych byl vychován ve víře, myslel bych, že slyším rytíře. Že však jsem vychován vědecky. - Dostaneš do hlavy dvě pecky!“ (78 %) ()

Terva

Blaník: Jevištní podoba Českého mýtu. Zívání v rytmu písně: Kdož su Boží bojovníci. Úvodní seminář: Cimrman a historie. Jak učitel Vlasák po palici dostal. ()

depony

Když já mám k těm pověstem takový vřelý vztah, že tohle nešlo jinak:)) a Blaník je prostě nadějí národa českého ... hlavně, když Blaničtí bojují s jezinkami, pasivitou svatého Václava a spánkovou nemocí :)) Jedno z těch nejlepších :)) ()

baribal

ano, to jsem se tedy opravdu bavil... takové ty hry mají být, utahovat si z historie a zároven si držet vážnost... velmi povedená hra, hlavně smoljak je výborný... může albánskou rukavicí je nej :D ()

Pierre

Škoda, že seminář je tady tak krátký. U něho jsem se opravdu bavil, loutkové divadlo bylo na Oskara.:-)) Hra samotná, ale už tak vtipná není. Nedá se říct, že by byla nudná, naopak uteče jako nic, ale námět zůstane ve výsledku strašně nevyužit a publikům se na záznamu zrovna taky neválí smíchy po zemi. Na Blaník se jinak klidně za nějákou dobu rád podívám znovu, ale dojem z něho není úplně dokonalý. Je to možná nejslabší hra od Cimrmanů u kterých většinou chválím vo sto šest, ale neurazí. ()

ABLABLABLA

Co se týče divadel JC, tak tam není nikdy, co vytknout a vždy jsou výborné, pouze některé jsou třeba trochu slabší a jiné zas výjimečnější. Toto divadelní představení rozhodně patří mezi ty lepší. Úsek divadelního představení byl úchvatný. "To že se Albert Einstein narodil 23.11.1899 není dobrou vizitkou jeho rodičů a sám Albert svého otce v práci označil za ukvapeného až zbrklého."........ "Aby buď odstoupil nebo zemřel. S tím nepochopitelně nechtěl souhlasit."....... "Osoby oknem prohazované musí zastávat nějakou význačnější funkci. Po manželské hádce se o defenestraci nejedná."....... "Proč oknem? Řídili se asi rčením vyhodíš-li ho dveřmi vrátí se oknem."...... "Slováci mají samozřejmě svou vlastní samostatnou nezávislou horu."..... "Kdo věří že vojsko dříme v tomto vršku, tomu je třeba rozbít... jeho bludné představy. - Nějak se ti to nerýmuje, zalezu zas do sve sluje." Aneb pouze pár hlášek jen ze samotného semináře. ()

jajinka

Velmi zdařilý úvodní seminář.. Když už 21.6.1621 tak mohl být císař tak velkorysý a popravit jen 21 pánů.. Nebo počkat do 30.6.1630, ale to by jich bylo o krapánek víc.. :-) ()

Maq

Podle mne toto Mistrovo dílo trošku doplácí na svázanost svým základním a jediným didaktickým záměrem. Blaník je zkrátka skrz naskrz prohnilým světem sama pro sebe a v žádném případě nevyjede. ()

Damiel

"Já jsem Smyl Flek z Nohavic. / A čím vám to pustilo? / Rytíř Smyl Flek z Nohavic! / "Jo tak tady pan rytíř se pokecal..." Výtečná hra, první napsaná tak, aby v ní po ochrnutí mohl hrát i Jan Kašpar. ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. ()

PogoJoe

Po Africe mé druhé malinké cimrmanovské zklamání. Není to ono. Mírně mě to párkrát rozesmálo, ale trio Krátkozraký-Záskok-Severní pól stále naprosto jasně vyčnívá... ()

togaf

Jako vždy skvělé, naprosto souhlasím s nezapamatovatelností historických dat. Politici by měli konečně začít brát na vědomí Cimrmanovi nápady! Jen nebylo nejšťastnější zvolit Pavla Vondrušku jako prvního z přednášejících. ()