Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

umbjaz

zbožňuju loutkové vystoupení před zahájením samotné hry. a navíc přece nejde o pohádku, ani o pověst, ale o reálný výjev z naší strážné hory :) ()

Sykon

Mé sympatie si představení získalo už loutkovým představením v rámci přednášky a souboj na meče to jen potvrdil. Že jsem se parádně bavil je snad až zbytečné zdůrazňovat... ()

Appleboy

Úvodní seminář této první porevoluční hry mi přišel trochu krátký (i když dopis Járy Cimrmana Františku Josefu I., aby v roce 1900 buď odstoupil, nebo zemřel, je vynikající). Samotná hra je pak poněkud statická, o to víc si však divák může vychutnat nenápadné vtípky a pointy. Role Veverky Laidislavu Smoljakovi krásně "sedla". A bezkonkurenčně nejlepší scéna je souboj Veverky s Hynkem z Michle, zejména "Výměna mečů!". ()

Tiiso

Dobrá hra, která ovšem nesahá až na příčky nejvyšší. Seminář v této hře mám rád. Hra už nepůsobí jako celek. Jsou v ní silnější i slabší pasáže. Ale pořád je to silně nadprůměrný počin. ()

fantomas19

Hra o mystickej povesti hory Blaník. 1. seminár "Cimrman a historie" - postoj génia k histórii a nezapamätateľným dátumom, rozbor povesti, bábkové divadlo. 2. Hra Blaník - V hore Blaník čaká vojsko troch najväčších porážok českého ľudu na čas odplaty, povstane, keď bude českému národu najhoršie. Byrokracia rozhodovania a neschopnosť zasiahnuť v pravý čas prináša do radov bojovníkov nepokoj a miernu skepsu. ()

Haller

Mistr Cimrman blanický mýtus zpopularizoval do neškodné formy, snad až na tu řadu potrhaných bránic. Blaník je právem stálicí DJC, doufám jen, že pan Smoljak hraje svého Veverku z Bitýšky také v nebeském amfiteátru, byla to jedna z jeho "glancrolí". ()

dewil21

" Smyl: Já jsem Smyl Flek z Nohavic. Učitel: A čím vám to pustilo? Smyl: R y t í ř Smyl Flek z Nohavic! Učitel: Tak to tady pan rytíř se pokecal! Veverka: Já ho vemu naplocho mečem, ne?" Nejpovedenější Cimrmanova hra, to prostě nemá chybu ()

Godhaj

,,Ale tomu nerozumíš. To je vozová hradba.“ Nemohu si pomoct, ale Blaník je jedna z nejslabších her DJC. A nemyslím si, že je to kvůli tomu, že se jedná o hru převážně politickou. Samotná hra je hrozně statická, jednotlivé obrazy se opakují a vlastně se nic neděje, ani děj se nikam neposouvá a nikam neústí. Kadence vtipů není taková, na jakou jsem u Cimrmanů zvyklý. Přišlo mi, že snad půl hry se Vondruška neustále ptá: ,,A páni rytíři, mohu se zeptat…“, což je nuda. I obsazení není nejlepší. Vondruška i Kašpar, kteří mají snad nejvíce textu, jsou slabí a svoje role prostě nezvládají sehrát s takovým přehledem, jako Weigel a Smoljak. I úvodní seminář je méně vtipný a loutkové divadlo jakbysmet. ()

skejpa

Pro mě nejlepší díl všech Cimrmanovských her. Člověk by rád vypíchl jen jeden fór ale v té záplavě promyšlených kuriozit je to skoro urážka. "Výměna mečů" :-) ()

Eraser

Trochu vážnější, než jsme u Divadla Járy Cimrmana zvyklí, ale možná o to víc se mi líbí. Chvílemi trochu statické, dokonalý protipól rozjuchaného Záskoku, který autoři napsali těsně po něm. Na Blaníku se možná podepsalo i to, že vznikl těsně po roce 1989 a Smoljak se Svěrákem se v té době trochu hledali. Když to ale srovnám s tehdejším "hledáním se" jiných tvůrců, nutno říct, že S&S z toho vyšli s noblesou. A pamatujte: "Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř!" ()

GianniP

Tahle hra je ze všech od Divadla JC moje nejoblíbenější. Obvykle se mi u nich o něco víc líbí seminář než hra samotná, ale u Blaníku je to naprosto vyrovnané a obojí perfektní. ()

Lennie

Jedna z mých nejoblíbenějších "Cimrmanovek", hlavně díky roli Veverky z Bitýšky v podání Ladislava Smoljaka. ()

Kajislav89

Hra, kterou bych v kontextu ostatních kusů z DJC řadil někam doprostřed. Jak v semináři, tak ve hře se najdou nějaká hluchá místečka, ale výsledný dojem to nemůže pokazit, protože na co autorské duo sáhne, to v téměř sto procentech případů dovede k dokonalosti. Už jen za dotazník na název Blaník, maňáskovou scénku nebo souboj s meči by si to zasloužilo plný počet, ale od Cimrmanů znám i lepší kousky. Moje nejoblíbenější hláška: "Pardon, ono je to plné." ()