Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

MrKrahujec

Vlastně ani nevím proč, ale zrovna tahle hra mi přišla hned po shlédnutí jako by trochu slabší. Nějak tu byla menší hustota fórů, tedy takových, co se zapamatovávají automaticky. Prostě jediný Cimrman, u kterého šla hvězdička dolů. ()

mnaucz

Hra napsaná před Sametovou revolucí, ale uvedená až po ní. Jedna z nejlepších her. Podobně jako Švestka je zde alternace perfektně zvolená. Smoljak, Weigel, Kašpar, Vondruška, Rumlena... to je legendární. Sice jako Smila mám radši Petra Bruknera, ale Jan Kašpar je v této roli legendární svým způsobem. Opět záznam, na který se s chutí podívám. Stejně tak to platí i u hry samotné. ()

Chlo0opek

Oproti např. takové Hospodě na mýtince slabší, ale stejně si za ty hlášky 4* (sice slabší) zaslouží. Když vzpomenu např. na meč pro trestajícího a odsouzence nebo "Včil jsme v řiti" - prostě Cimrman:) ()

Mr.Hackels

Blaník nikdy nezklame. Také patří do mého top 5 cimrmanovské tvorby. Ovšem časem se to začne všechno asi rozšiřovat a všechny hry budou v top 14. Jen asi Švestka mě moc nenadchla, ale je to holt u každého jiné. ()

Johnlaw

"Jelikož chtěl národ do hlaviček mlátit, rozhodl jsem se jeho proslov zkrátit." Společně s "Českým Nebem" a "Záskokem" moje nejoblibenější hra, při které se bavíte od začátku do konce. ()

nudlis

Tohle je jediná věc od DJC, která mě nebavila. Asi jsem měl, po shlédnutí všech předchozích her, moc vysoká očekávání. ()

Infernor

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru nesaháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji hru Blaník, bavíme li se pořád v rovině fenomenálního potenciálu autorů, za pouhý lepší průměr v jejich kolekci her o proslulém českém Vídeňákovi.. ()

IvoP

Sice to má vročení 1998, ale určitě to muselo být natočeno dřív. Vždyť na CD-ROMu Truhla Járy Cimrmana jsou obsaženy videoukázky právě z Blaníku s tímto obsazením. A já pak toto představení viděl koncem roku 2000 v Českých Budějovicích, obsazení skoro stejné, ovšem Veverka: Svěrák a Chvojka: Čepelka. Ve loutkohře Nevěřící Vlasák vodí loutky představitelé Hynka a Šlupky, ale mluví to představitel učitele Chvojky (Vlasák) a představitel Veverky mluví Stráž (zajímavé: stráží má být přestrojený učitel Chvojka!). Nevěřící Vlasák se též nevešel na audiozáznam (18.4.1993), tak je místo toho na albu "Posel světla a další cimrmanovské texty, na něž se nedostalo" záznam z brněnského Divadla Bolka Polívky z 20.5.1996 (též Svěrák+Čepelka) ()

anniesek

Jako několikaletá cimrmanoložka můžu dle mého nejlepšího vědomí a svědomí prohlásit hru Blaník za nejpovedenější (dle mého názoru). Na DVD mám v roli vězně Veverky Ladislava Smoljaka a když jsem byla asi před 5 lety v divadle Veverku hrál Svěrák. Oba dva do toho dávají něco ze sebe, každý něco jiného a oba dva jsou vynikající! Všechny hry (snad až na velmi slabou Afriku) jsou geniálním úkazem brilantního inteligentního humoru a na žádnou z nich nemohu použít nic jiného než superlativy. Pánové autoři (ať jste dosud mezi námi nebo již v českém nebi), smekám před Vaší inteligencí, všeobecným rozhledem, uměním pobavit, uměním hrát, předávat lidem radost a nenápadně šířit vědomosti o historii nejen naší země. ()

bivoj1970

Opakovaně pronáší Já se z toho zvencnu, stanoviště nejvyššího velitele označuje hanlivým názvem Václavák a Blaníku říká noclehárna. Jiné komentáře nejsou třeba. ()

Luciaska13

Jedna z mých nejoblíbenějších her. První část je naprosto skvělá. Vtipně podaná a zároveň naučná. No a co říct vyloženě ke hře? Asi jen to, že máte málo hvězdiček. U Cimrmana bych jich potřebovala víc než jen 5. ()

Sadova302b50

„Pověst nelhala. To bude doma radosti.“ :-) Tuhle hru mám ráda, mlácení do učitelské hlavy nebo akční souboj s přestávkami, prostě je to síla. ()

Plchavej

Dlouho jsem se potýkal s Blaníkem, ale už jsem mu přišel na chuť. Koho by nepřesvědčil dribling s dítětem a výměna mečů. ()