Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

ajuska

"Řekni, že je to noclehárna." Hra o tom, co se vlastně skrývá v Blanické hoře, je jak tu mnozí zdůrazňují poněkud statická, ale přesto jsem se opět výborně bavila. Celkovému hodnocení výrazně pomohl souboj na meče :) ()

Adam Bernau

- Měli Pražané zbraně? - Ne. Jenom mávátka. Hra stárnoucí mnohem rychleji než ostatní, když do ní při její rekonstrukci těsně po Listopadu prosáklo množství sice dobrých, leč dalším generacím už nesrozumitelných vtípků. Na druhé straně ty české kryptodějiny, ochranný mýtus a svatováclavské rozkazy padající vždy, když jde pan přednosta kotrolovat stráže... JSOU TAM A ČEKAJÍ! Na semináři mě zaujal především referát doc. Weigla o defenestraci. ()

Šakal

Seminář (nejen) o tom, že všechna důležitá (historická) data mají jednu společnou vlastnost a to sice nezapamatovatelnost. Stejně jako fakt, že kolikrát větší škodu zanechá (napáchá) následný odborný výklad dějinné události, než samotná událost sama. V neposlední řadě, že i (leto)počet hraje (velmi) důležitou roli :-) Co se týče hry samotné, stejně jako v případě semináře, bez výraznějších námitek. Pouze s (osobní) poznámkou na závěr. Až budoucnost resp. přítomnost skutečně ukázala prozřetelnost (svatého) Václava, tedy, že se r. 1620 neunáhlil a své vojsko správně „do zbraně“ nepovolal. Bylo by to zbytečné mrhání. Spoléhal resp. tušil (na) amnestii? Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř a odcházet (zbytečně) od (dobře) rozehrané partie kuželek není lehké, vím, ale nenastal právě teď (nejvyšší) čas, (svatý) Václave, podívat se (narcistickému kleptomanovi) Václavovi na zoubek? Proč mám však takové neodbytné tušení, že v případě varování (pražského) Hradu svým kabinetem (v čele s věrným pobočníkem, levobočkem Láďou), že se v okolí Vlašimi (Blaníku) podezřele (významně) nadzvedává podloží a mezi lidem kolují zaručené zprávy, že se (SVATÝ) Václav chystá na euroskeptika Václava „and his boys“ vyslat svou nebojácnou družinu, dostalo by se jim následně odpověďi „pánové, to není možné (proveditelné), tj. nikoho na sebe neposílám, musel bych o tom přeci vědět“. Jedná se pouze o novinářskou kachnu, tj. zvýšený výskyt krtků a tudíž to spraví pár kg pesticidů, což v kombinaci s (ohlášeným) velkým úhrnem srážek, zapůsobí blahodárně a (nejpozději) na podzim budu opět „v kurzu“ (minimálně u houbařů), až budou zakopávat o půlmetrové Václavky. Osobně bych si nebyl tak jistý, pořád existuje varianta, že si (rádi) kopnou. Jeden z mých nejoblíbenějších Cimrmanů – 92% p.s. za takovýto vytříbený (šermířský) souboj (Smoljak-Weigel), stejně jako scény mučení (viz samotná hra) by se nemusel stydět ani vizionář R. Scott. ()

HoneyBunny

Jedna z nejlepších Cimrmanových her. Navíc se mi líbí, jak do hry vždycky propašují "zvědavého invalidu" Jana Kašpara, kterého oželet by byla věčná škoda. ()

Frajer42

Pro mě jedna z nejlepších her. Tentokrát bez Svěráka, ale svoji obrovskou kvalitu to neztratilo. Seminář byl sice kratší, ale o to byl větší prostor pro povedené loutkové divadlo a nezapomenutelnou scénku v nitru hory Blaník. Horní hranice* * * *. Po dalším zhlédnutí shledávám tento díl jednoznačně nejvtipnějším ze všech. ()

stilgar1

Další s řady výborných a geniálních her Divadla Járy Cimrmana. Zde asi převládají semináře nad samotnou hrou, ale ani ta není nijak špatná. A už konečně vím, proč blaniční rytíři nikdy nepřijeli českému národu na pomoc. Mají totiž přijet pouze tehdy, až bude českému národu nejhůře. Jelikož však nikdy není tak zle, že už by nemohlo být hůře, tak se to nikdy stát nemůže :D :D. Jo, jeden by se z toho opravdu "zvencnul" :) 9/10 ()

Kothy

Cimrmanova hra o kultu Blanických rytířů. "Kdybych byl vychován ve víře, věřil bych, že vidím rytíře. Jelikož jsem však vychován vědecky. Dostaneš do hlavy dvě pecky." :D ()

boshke

Nu, co říci. Další stoprocentní zářez. Nezapamatovatelná data, defenestrace, Václavák, václavky, konstituční polka a zlověstné dunění. A neodolatelný Smoljak jako Veverka z Bitýšky vězeň... 100% ()

nascendi

Túto hru som nepoznal, pretože nevyšla na LP. Ale nebol som ani v najmenšom sklamaný, pretože originalita pohľadu a z nej vytváraný humor ľahko zakryjú menšiu nosnosť námetu. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že hrám bez Zdeňka Svěráka predsa len niečo chýba. Asi ten Svěrák. ()

Arsenal83

Statické herectvo orientované čisto na hlášky. Lenže tie sa parádne vydarili. Duo Smoljak - Svěrák bolo zárukou úspechu. ()

triatlet

Živě 24.4. 2017 přímo na Žižkově, 4. řada. Atmosféra cimrmanovitější než při zájezdovém dostaveníčku v Jihlavě. Pokud nebudou divadelní prázdniny v roce 2018, tak bych jel příští rok znovu. Jinak mě v ZDJC máte jako na koni 9.9.2019 :-) ()

Jinny

Blaník aneb slavné české prohry! Za Lipany, Moravské pole a Bílou horu. Znesvěcení historie? Ona se historie zase často hezky nechovala k nám. "Víš, že jsem rád, že mám kratší meč? Člověk je s tím takový obratnější."-"Výměna mečů!" ()

Ivoshek

Hodně věcí odpovídá začátku devadesátých let a náhle možnosti od plic se vyjádřit k zakázaným tématům socialismu. Bohužel tyhle věci dost zestárly. Naopak fóry s jezinkami, souboj na meče a spousta dalšího funguje pořád stejně dobře. V porovnání třeba se Severním pólem je to slabší, ale pořád jsou to Cimrmani. ()