Začínající režisér Jaroslav Soukup se pokusil manévrovat v úzce vytyčených politických mantinelech. Na jedné straně se podřizuje režimním skazkám o nutné obraně státních hranic před pronikáním nepřátel, současně se však s téměř dokumentární hodnověrností snaží postihnout tvrdé podmínky, v nichž pohraničníci museli v těsně poválečném období žít... Záběry drsné přírody, ustavičně prověřující lidskou výdrž, vytvářejí vcelku důvěryhodné zakotvení celého příběhu. (oficiální text distributora)

corax8

Co na filmu stojí opravdu za to jsou herci. Jinak jsem čekal větší agitku, než to nakonec bylo. Celkem věrohodně stvárněný život pohraničníků mne docela bavil. ()

JWK

Mám takové filmy rád. Politiku jsem tam nenašel. Obsazení skvělé. Děj trochu zmatený a drtivá většina úspěchů se děje pouze dílem náhody. Hudba je mimo. Vadí mi ta nekonzistentnost, která brání tomu aby atmosféra zhoustla a byla opravdu napínavá nebo snad gradovala. Asi to podvědomě pořád srovnávám s Králem Šumavy. Je to tedy spíš taková rychlosonda do života zárodku PS. btw. můj děda co by vojín taky po válce hlídal hranice a celkově tohle téma mám rád. To co film popisuje se skutečně dělo a jsem vcelku šokovaný tím jak je film apolitický a zároveň tím jak někteří komentátoři vidí trávu růst... tu politickou ()

Udet

..noo, vzhledem k tématu jsem původně chtěl dát bez rozmýšlení odpad.. ..protože glorifikovat ty svině v zelených čepicích co zabíjely lidi jen kvůli tomu že chtěli z tohoto rudého ráje pryč mně zvedá tlak na hraniční hodnoty.. ..přesto jednu hvězdu dám, je to natočené dobře, slušné herecké výkony a hlavně bezvadná hudba.. ..ale jak jsem uvedl musím se hooodně snažit zapomenout na námět.. ()

Maskati

Vzhledem k dobe, kdy vznikal, se jedna o povedeny a dobre obsazený film. Ta doprovodná hudba mě medí a vždycky, když jí slyším, tak mám husí kůži. Je to pocta lidem, co hlídali hranici, šlo jim o kejhák a tak to tenkrat proste bylo. ()

710.cz

Velmi podařený pokus zlidštit peklo. Rádoby drsní bachaři socialismu a pitvořící se diblíci koupající se, kdykoliv jsou k obědu knedlíky. ()

milos.bradik

Nemám rád filmy opěvující komanče a socialismus, ale tento film je velmi dobře natočený a je výborně obsazený i herecky. Něco jako Král Šumavy. ()