Slasti Otce vlasti

• angličtina Pleasures of the Father of His Country
Československo, 1969, 101 min

Režie:

Karel Steklý

Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký, Daniela Kolářová, Karel Beníško, Bohumil Bezouška, Vilém Besser, Jaroslav Cmíral, Josef Elsner, Karel Gott, Jana Kasanová (více)

Budoucí Otec vlasti Karel (J. Hanzlík) tráví léta dospívání na francouzském dvoře ve společnosti své snoubenky Blanky z Valois (D. Kolářová). Věnuje se vzdělávání ve všech možných oblastech, od historie po šermování. Jednoho dne jej však otec Jan Lucemburský (M. Kopecký) povolá do Itálie, kde bojuje s řadou měst. Ještě před příchodem do města Luccy, kde právě Jan Lucemburský sídlí, se mladičký Karel dostane do nerovné bitvy s Janovými odpůrci. Díky svému důvtipu a velké dávce štěstí z ní však vyjde jako vítěz. Štěstí při něm ostatně stojí i nadále, hlavně proti zrádným italským šlechticům, kteří na kralevice zosnovali atentát. Jan Lucemburský je na svého rozpustilého potomka patřičně hrdý, a tak ho jmenuje markrabětem a pošle ho do Čech, aby se tam ujal vlády. Karel však prožije ještě mnoho klukovských dobrodružství, než se z něj stane uznávaný panovník a milovaný vladař… Historická kostýmní komedie režiséra Karla Steklého, vznikla podle několika motivů ze známých Karlštejnských vigilií Františka Kubky. (Česká televize)

raininface

Autor scénáře Jan Procházka byl se Steklého realizací dost nespokojen, protože humor v některých scénách filmu byl podle něho už na hranici dobrého vkusu. Později, ve svých normalizačních filmech, Steklý tuhle hranici běžně a trapně překračoval. ()

godal

Faktem je,že pokud si někdo představí v této zemi Jana Lucemburského-je to Miloš Kopecký.Divoký,nezkrotný živel,kterého se bála půlka Evropy.To,že dokázal vyhrát bitvu na Baltu a za týden byl v Benátkách,jsou známé fakta.A i na dnešní dobu,to zní takřka neuvěřitelně,že to stihl na koni-a s jedním okem.(druhé se mu zanítilo právě v Litvě)Ale rozbroje se synem (Václavem-Karlem IV),byly zřejmě cílenou vazbou,kdy si navzájem velmi věřili a společně dosáhli nevídaných úspěchů v zahraniční politice.Prakticky ovládli Lucemburkové tehdejší svět.A co se týká toho filmu?Skvělé herecké obsazení,skvělé dialogy a mistrovské začlenění částí života obou Lucemburků do osudů,které naši zem tolik ovlivnily.Za mě plná palba a celkem se divím,že při dnešních možnostech,nemá nikdo odvahu natočit osud těchto dvou rytířů,abychom na ně svět upozornili.Že by chyběli skuteční herci?Nebo tlak ze západu,abychom to ani nezkoušeli? ()

horskejvlk

Za komunistů jsme uměli natočit historický film, nebyla to sice žádná barevná pastva pro oči ale režiséři se dokázali vypořádat z chudým rozpočtem. Strasti otce vlasti jsou toho jasným důkazem. Když ho srovnám s Janem Žižkou od Jákla který stál neuvěřitelných 500.000.000,- Kč jsou strasti Velkofilmem, nechybí tam opulentní středověká hostina, i vcelku ucházející bitva v řece a hlavně má to atmosfěru 14 stol. O proti tomu je Jan Žižka jako televizní inscenace o únosu panny v lese. ()

milos.bradik

Výborně zahraný a velmi poutavý a vtipný scénář. Jako seznámení s historií je to mimořádný zážitek i když se zcela nedrží všech historických faktů. Mladý Hanzlík i Kolářová jsou perfektní a objevuje se tam i celá plejáda slavných herců. ()