Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

Angie91

Tohle je jeden z nejlešpších českých filmů jaký jsem měla tu čest poznat. Ten příběh je tak nádherný, že se přiznám, musela jsem prolít i pár slz. Nakonec celou tuhle fantazii završil nádherný konec, který mi doslova vyrazil dech. ()

Chajimwitz

K české filmové polistopadové tvorbě jsem už hodně zatrpklý a tohle je jeden z mála snímků,který mě jakžtakž zaujal. ()

Ollie235

Na české poměry opravdu krásně natočené, námět je silný, ale místy jsem se strašně nudil. Želary opravdu neoplývají dechberoucím tempem, ale to by ani na škodu být nemuselo. Problémem je, že dost často překračují hranici mezi napětím a ukrutnou nudou. Natahování nedůležitých scén tady vůbec nebylo k dobru a i když je to v podstatě má jediná větší výtka, ubírá to z jinak vskutku příjemného zážitku velký kus. Na druhou stranu oceňuji dobře vybranou hudbu a solidní herecké výkony. Někdy se rád podívám znovu. ()

Marina111

"Krutý príbeh nežnej lásky" - takto Želary definuje podnadpis - aký už dávno na našom území nevznikol, a ktorý mi úplne počaroval. Aňa Geislerová v svojej azda najlepšej hereckej úlohe stelesnila jednu úžasnú, vierohodne vykreslenú premenu, pričom jej skvelo sekundoval György Cserhalmi zhosťujúci sa roly jednoduchého, no dobráckeho dedinského chlapa Jozu s takou prirodeznou ľahkosťou, že by som sa vôbec nedivila, kebyže ho stretnem hoci aj v našej dedine ako orie na poli či kráča do kostola. Vlastne, všetci zúčastnení vykreslili svoje postavy tak plasticky a verne, až sa mi nechce veriť, že to nie sú ľudia, ktorých dôverne poznám z môjho života. Práve vedľajšie postavy a ich "malé" príbehy sú neraz tými, ktoré doženú k slzám. Príbeh ako celok je rámcovaný vojnou, no tá je len akýmsi odrazovým mostíkom k príbehu jednej dievčiny, či skôr jednej dediny, ktorá sa stáva najprv jej azylom, potom väzením, a nakoniec jej domovom. Ak už tu možno hovoriť o skutočnom rámci, je ním prenádherná slovenská príroda (zachytená v prenádherných obrazoch Asena Šopova), ktorú divák spoznáva v jej celoročnej premene. Príjemne pôsoboia aj ľudové zvyky (vianočný stromček zavesený na drevených krámov stropu, vynášanie Moreny, krásne goralské piesne, vzájomná pomoc miestnych pri robote, svadba,ženy nosiace šatky..), ktoré ešte medzi miestnymi pretrvávajú, no autorom sa bravúrne podarilo zachytiť, ako pomaly, naoko nenápadne, ustupujú z cesty novej dobe. Poteší i nevymedzovanie zla na jednu stranu; postavy nie sú dobré či horšie na základe sociálnej, národnostnej alebo náboženskej príslušnosti, ale na základe svojich individuálnych rozhodnutí a činov. Ešte dodám, že prekrásny soundtrack patrí k mojim najobľúbenejším - a vlastne, celé ŽELARY sú lokalitou, ktorú by ste síce na mape hľadali márne, no v mape môjho srdca patrí k najobľúbenejším a najvyhľádavanejším destináciám. ()

mira007

extratřídní film z období druhé světové války. V českých podmínkách oceňuji kohokoliv kdo se pokusí o historický dobový film. ()

EllienPM

Jeden z těch snímků, které (mi) stačí vidět jednou. Miluju ty dryjáky "podle skutečné události". Zamávalo to se mnou dost silně (na tragickej život sem já pes), kvituju některé osvěžující tváře (Adamová, Tříska, Bittová) a jejich výkony, a proto 5*. ()

Renfield

Dlouho jsem se rozhodoval mezi čtyřmi a pěti a to především díky závěru. Nemyslím tím ono "plenění", i takto to občas žel bylo, ale ten zbytečný závěr z dnešní doby. Přesto zůstanu na pěti, Želary jsou velkým filmem, i když mínusy se samozřejmě najdou, ale ty zde dovedu odpustit. Že se scénář věnuje i jiným postavám a občas tak "zanedbává" hlavní dvojici, vidím jako plus filmu. V Želarech totiž není vyloženě nezajímavá postava, proto jsem se rád něco dozvěděl i o životech ostatních. Stejně tak kladně hodnotím zvyky a scény z každodenního života horalů. Celkový pohled na osadu a život v horách, je tu dotažen dá se říci k dokonalosti, drsná nádhera. Aňa Geislerová předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů, přerod z městské ženy v horalku jsem ji plně věřil. Ale přeci jen musím ještě více pochválit Györgyho Cserhalmiho, ten se do své role výborně hodí a hraje neskutečně. Potěšili i Iva Bittová, Zita Kabátová a Svatopluk Beneš a spousta dalších i v drobných rolích. U podobných filmů bývá většinou zvykem i povedená hudba a kamera, není tomu jinak ani zde, i když souhlasím, že příroda udělala své. V délce filmu problém nevidím, ono když není nudné místo, nejsou ani necelé dvě a půl hodiny příliš. Želary jsou krásný film, o drsném životě, v drsné době. 85% ()

Oxymoron

Na Želary jsem šel jako maminčin doprovod, protože s ní nikdo jiný nechtěl do kina jít. Nic jsem o nich nevěděl, nepídil jsem se ani po hereckém obsazení, ani po žánrovém zařazení, ani po kritikách, prostě po ničem. Film skončil a já jenom zíral. Želary, které pro mne měly být pouze nudným vyplněním večera, byly absolutním překvapením. I přes 150 minutovou stopáž jsem se nenudil ani chvilku a do teď nevěřím, že jsem se díval na film z české produkce. Jen houšť takovýmhle filmům v našich končinách. ()

FunThomas

Film vcelku velmi dobrý...snad jen pár drobných chybiček, ale jinak na moderní českou kinematografii velmi zdařilý... Herecký výkon Anny Geislerové se mi rovněž líbil, takže proč ne...:) ()

Vesecký

Filmový příběh medičky, která pro ilegální činnost musí opustit Brno a ukrývá se mezi rázovitými horaly někde na moravsko-slovenském pomezí, rozhodně musel zaujmout a ocenění získal oprávněně. Herecké výkony Aňi Gaislerové, jejího filmového manžela a zvláště pak jedna z posledních rolí Jaroslavy Adamové, byly jedinečné a výborně jim sekundovali i další, tentokrát kupodivu v roli faráře i Miroslav Donutil, jehož herectví mi je jinak cizí. Pokud mu dávám „pouze" čtyři hvězdičky, pak pro prvoplánově ideologicky zaměřené scény z řádění opilých sovětských vojáků, které je stavěly na roveň nacistů. Třeba to nebylo nepravdivé, ale působilo to na mě jako úlitba současnému režimu. ()

Hepy13

Dramatické filmy z druhé světové války mají vždy v sobě něco silného. A proto je mám taky rád. Zvlášť když se jedná o české snímky. Aňa Geislerová si mohla pro českého lva dojít se vztyčenou hlavou. Ke zhlédnutí tenhle film určitě stojí, a to díky spoustě výborných českých herců a jejich výkonům. Zajímavý je např. Míra Donutil, jenž si odskočil od svých komediálních rolích. Ani délka mi nevadila, což se mi u českých filmů častokrát nestává. ()

dee.n

Film, který má zajisté zajímavý námět, příběh, dobré herecké obsazení a přece mu k dokonalosti chybí mnohé. Určitě si chci doplnit mé znalosti o knižní předlohu tohoto filmu. Nicméně pokud hodnotím samotný snímek, určitě mi vadí jeho příliš dlouhá stopáž a s tím související rozvleklost celého příběhu.Další problém shlédávám v nesympatičnosti téměř všech postav a s tím související problém - ztotožnit se s kýmkoliv. Pak, když přijde či utrpění některého z hrdinů, necítila jsem ani adekvátní emoce a to je velká škoda. ()

Blueeyes

Jeden z mála filmů, na který jsem šla do kina dvakrát. Vážně. Napoprvé to bylo takové silné, intenzivní, ale jakoby neusazené a já si potřebovala ujasnit, co přesně se mnou Želary dělají .... s tak jsem během pár dnů seděla v sále znovu. A i podruhé mi ta intenzita utkvěla v hlavě. Postava Elišky mi připadala nesympatická, nevděčná a zkrátka protivná, městská fiflena. Poté, co se z donucení stala Hanou, nedobrovolnou horalkou se postupně začaly rýsovat její dobré stránky a svůj názor jsem změnila. Želary jsou silným příběhem, vyprávěním o lásce, stesku, sobectví, krutosti, hlouposti, beznaději a o naději. Možná to na někoho může působit, jako na míru ušitý kalkul a hra na city. Mně to ale v tomhle případě nijak nevadí. Je to velmi působivý snímek s povedeným castingem, perfektním scénářem a nádhernou hudbou. ()

Jaroslaf

nemastné, neslané, snažící se vypadat velkolepě, a 120 minut nudy, 20 minut nepovedenýho dramatu a jakejsi maďar dabovanej s fakt podivným nářečím miroslavem táborským, to na mě bylo příliš silný kafe. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne