Želary

TV spot

Příběh o lásce a také osudovém setkání dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války… Film, který je připomínkou květnových událostí roku 1945, vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. (Česká televize)

*Elfík*

Na první pohled se zdá, že v hlavní roli účinkuje stále ta stejná láhev vodky nebo co to v ní bylo. Copak nemají jiný alkohol? Né, to určitě byla slivovice! Na druhý pohled zjišťujeme, že hlavní roli má Aňa a chlapík a ve VEDLEJŠÍ roli je láhev. A to už je co říct! ()

Aleee89

Velice hezky natočený film, líbil se mi jako vždy herecký výkon Ani Geislerové, která je fakt skvělá herečka. Líbil se mi námět, prostředí, příběh... Bylo to i dojemné, musela jsem někdy i přemýšlet, protože prostě nejde tento film zkouknout, aniž by ve vás nezanechal nějaké stopy, neprobudil nějaké emoce. Takže fajn. Škoda, že nezískal Oscara. Tenhle film se nezařadí mezi mé nejoblíbenější, ale velice ráda se k němu zase vrátím a stejně ho musím pochválit a prakticky nemám, co bych vytkla. ()

kajas

Asi jeden z nejvýpravnějších českých filmů, který jsem kdy viděla. Po většinu stopáže jsem ho ale řadila do skupinky oněch "dokonalých" snímků, které ze mě neumí vyždímat emoce. To se naštěstí změnilo v poslední třetině, a tak jsem nakonec byla i malinko dojatá. V této herecké poloze mě navíc Aňa neiritovala jako jindy, přesto mě více zajímaly osudy vedlejších postav. Pěkné, ale na časté opakování to nevidím. ()

Fanucci

Silný a depresivní příběh s výbornými herci, ale trochu mi vadila dlouhá stopáž. Konec také mohl být lépe dotažený. Na to jak byl film dlouhý a dával poměrně velký důraz na neuspěchání příběhu (dobře je to vidět např. v části, kdy si Hanule zvyká na život na venkově a svého manžela...), mi konec přišel příliš zkratkovitý a i trochu kýčovitý (mám na mysli úplně poslední scénu). Jakoby si na place řekli "tak ať už to máme z krku":-) ()

Lennnnna

Poslední dobou narážím neustále na jeden problém, filmy na které se dívám se mi totiž zdají tak trochu půlené, tedy bývám okouzlena první částí a ta druhá se najednou promění ve zcela něco jiného a vyvede mě ihned z omylu. To je i případ Želar. První polovina filmu totiž začala jako slušné drama a já neustále čekala na nějakou skutečně dramatickou scénu, nějakou katastrofu, která v podobných filmech musí nevyhnutelně přijít.Jenže film na konci ztratil nejen spád, ale i pointu a začal být poněkud zmatený. Všechno to střílení vyvolalo v mé hlavě poněkud chaos a Jozova smrt ve finále mě tím pádem pak vůbec nazasáhla, spíš jsem jen dumala nad tím, jak mohl se svým zraněním dojít tak daleko.Škoda, nebýt toho konce, hodnotila bych určitě větším počtem hvězdiček, takhle se však Želary staly jen průměrným filmem. ()

Frenegonda

Hodně syrový přiběh. Četl jsem první knihu takže jsem zhruba věděl co se bude dít ale stejně. Vizuální stránka byla tak dobře zpracovaná, že se z toho tajil dech. Výborné ()

Laurent

Film měl obrovský potenciál být opravdu dobrý, bohužel dobrý není. Všechny hmotné objekty k natáčení ať už neživé věci nebo herci byli krásní. Námět také není vůbec k zahození, tak proč z toho není dobrý film? Zaprvé se mi dostalo ukázky toho jak čeští filmaři mnohdy nezvládají věci, které by měly být běžným standardem, navíc u snímku s většími ambicemi to mrzí dvojnásob. Mám na mysli zvukovou stránku. Zvuk jako takový byl dobrý, obdržel i lva, jenže on nebyl mnohdy synchronní s obrazem a nejblbější byl v tomto ohledu český dabing. Vůbec nejhůř se do vlastní pusy netrefoval Ivan Trojan. Podle mě je trapné, že si toto Ivan (ale také Ondřej) Trojan nepohlídal, mluvil v úplně jiném stylu než na obraze. Jde v podstatě pouze o scény, které byly dodatečně namluveny ve studiu. Tohle by divák neměl vůbec poznat a když už tak by to nemělo být uděláno tak, aby to diváka doslova rušilo. Takovéto chyby jsou skoro na úrovni předmětů, které se nedopatřením dostanou do záběru. Potom bych ještě rád zkritizoval špatnou režii kamery Ondřeje Trojana. Jeho pohybující se kamera byla v 60 % záběrů zcela nevhodná, hodně KLIŠOVITÁ a bez jakéhokoli nápadu, či vizuální kompozice. ()

sek

Silný, velmi dobře natočený příběh s vynikajícími hereckými výkony obou hlavních představitelů a nejen jich – absolutorium si zaslouží jak malá Anička Věrtelářová tak neuvěřitelným vnitřním charizmatem zářící Iva Bittová či v poněkud překvapivé roli překvapivě střídmý (a výborný) Miroslav Donutil. Snad jen přechodová pasáž z Brna do Želar – Šedova Huť – mohla být scenáristicky vyřešena obratněji nebo zcela vypuštěna. ()

Taninaca

Sympatické sbližování dvou rozdílných světů, kdy se ten modernější a pohodlnější musí podřídit tomu drsnějšímu. Vhodně zvolené obsazení, především u dvou hlavních hrdinů. Potěšila i role Ivy Bittnerové a Jana Třísky. Film se může opřít o silné téma 2. světové války, které na sebe vždy naláká pozornost českého diváka. Nádherně se zde kloubí kruté a dojemné momenty, stejně jako se střídá drsná a krásná příroda. Jeden z mála českých filmů po roce 2000, který si zaslouží pozornost. I přes to, že film je poměrně dlouhý, ani minutu jsem se u něj nenudila. ()

Jufonka

Zprvu jsem se ani nechtěla dívat, nakonec však ano. Film mě uchvátil, dojemná hudba, dojemný děj... Hezky sfilmované, mnohem lépe než ostatní české filmy z poslední doby. Želary je velmi povedený snímek, trochu mi na konci vadí, že nedali přesný rok kdy se geislerová s trojanem jeli podívat do želar. Velmi dobrý film, jsem ráda že jsem se na něj podívala. Ukápla mi slza , hlavně ke konci když Jozo zemřel. Smutné. ()

rakovnik

Zajímavé drama, které zavání cizokrajnou produkcí (k jeho cti), vyšperkováno pěkným prostředím, výpravou a dobrými hereckými výkony (Cserhalmi, Dušek, Geislerová). A konec, konec je věru moc krásný. ()

Martin741

Kvalita tentokrat pochadza od Ondreja Trojana, a vola sa Zelary. Kvalitny pribeh, kvalitny scenar, herecke vykony su silnou devizou filmu aj po 10 rokoch. Co vsak Trojanovi chyba, je, alebo skor su skusenosti Sveraka ako rezisera. Preto to nebude na 5 hviezd. 88 % ()

Aljak

Ja neviem, mne to prišlo celé také ťažkopádne. V podstate skvelý začiatok, strašne dlhý a nezáživný stred a opäť skvelý koniec. Neviem prečo, ale celá stredná časť mi skôr pripomínala nejakú prezentáciu folklóru a vidieckeho života počas vojny, a aj tá dejová línia, ktorá v tom bola zakomponovaná ma až tak nebrala. Ale uznávam, že celá tá scenéria fiktívnych Želar bola naozaj fascinujúca, takže za kulisy a kostýmy by som dal bez váhania 5*. Ale žiaľ, príbeh ma fakt nezaujal, a neviem prečo, ale miestam mi to pripomínalo schému telenovely. Záver bol však dosť zaujímavý, aspoň sa poukázalo, že oslobodzovanie červenou armádou bol prakticky skok z kaluže do blata. ()

vydumnica

Jeden z mojich najoblubenejsich cesko-slovenskych filmov. Prvykrat som ho videla v kine v Kanade, bol to velmi dobry pocit vidiet film v cestine a sem-tam sledovat anglicke titulky, ako co prelozili, ale nie preto som si ho tak oblubila. :) Mam ho na dvd, takze videla som ho viackrat a vzdy ma bavi! Nadherny film, Ana Geislerova a jej madarsky kolega podali naozaj vyborne herecke vykony. Krasne prostredie v Zazrivej je velke plus takisto. Aj som sa tam bola vdaka tomuto filmu pozriet a naozaj som tam videla kozy len tak na ulici. :) Samotny dej filmu na jednotku s hviezdickou. Skoda, ze film nevyhral Oscara, ale nominacia to bola zasluzena. ()

Jino

Dost pěkně natočený film... Ondřej Trojan má výborný cit a tak celkově je to dobré, včetně hereckých postav. Ale když jsem viděl Donutila v roli faráře, neudržel jsem se a musel se smát. ()

Nautila

Váhám mezi třemi nebo čtyřmi *. Mezi dnešními českými filmy je to lehký nadprůměr, ale mezi lepšími českými filmy silný průměr. Příběh jednoduchý, mnohokrát viděný, herecké výkony dobré (až na Donutila, ale ten mě irituje jen sám o sobě), příjemné slovácké prostředí, sympatické vedlejší postavy.....přesto jsem tomu filmu nevěřila, nedokázal ve mě vzbudit byť jen sebemenší empatii vůči postavám a jejich osudu. Takže nakonec 3* ? ()

Abes

Výtky si strčte za klobůk nevděčníci. Znamenití herci, krásná příroda a pohlcující vesnická atmosféra. Trochu jsem si musel připomínat o jakou dobu se jedná, chvilu jsem byl ve filmu o Krakonošovi a lyžnicích, chvilu jsem byl v osmdesátých letech, ale to byla věřím moje chyba. Hudba byla taky skvělá, někdo tu psal o vykrádání Nymana... no já tam spíš slyšel naše tradiční melodie, jakoby Čechomoři bez vokálu takže bych to viděl tak, že Nyman vykrádá nás. Apropo je fakt škoda, že tam něco od téhle partaje nezaznělo, takový beskydský východ Slunka a stejnojmenný song by na mě jistě fungoval a nakonec bych se z tý krásy rozplynul v éter. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

16.06.2012

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

Der Film 4 a jeho zajímaví hosté

20.09.2009

Letošní ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film 4, který se koná v pražských kinech Světozor a Aero ve dnech 1. - 7. 10. 2009 a brněnském kině Art ve dnech 8. - 11. 10. 2009, představí svým… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne